furnace 0.6.5 - en to ru translation catalogue (3826 entries)

en: 
    
    not enough memory for this sample!
ru: 
    
    недостаточно памяти для этого сэмпла!

en: 
    falling back to software renderer. please restart Furnace.
ru: 
    перехожу на программную отрисовку. пожалуйста, перезапустите Furnace.

en:  (%d-%d: %d samples)
ru:  (%d-%d: %d сэмпл)

en:  @ %gHz (%g BPM)
ru:  @ %g Гц (%g BPM)

en: %.1fdB,%.1fdB
ru: %.1f дБ,%.1f дБ

en: %.1fdB,(-Infinity)dB
ru: %.1f дБ,(минус бесконечность) дБ

en: %d (latency: ~%.1fms)
ru: %d (задержка: ~%.1f мс)

en: %d apple | %d apples
ru[0]: %d яблоко
ru[1]: %d яблока
ru[2]: %d яблок

en: %d day  | %d days
ru[0]: %d день
ru[1]: %d дня
ru[2]: %d дней

en: %d month  | %d months
ru[0]: %d месяц
ru[1]: %d месяца
ru[2]: %d месяцев

en: %d samples, %d bytes
ru: %d сэмплов, %d байт

en: %d year  | %d years
ru[0]: %d год
ru[1]: %d года
ru[2]: %d лет

en: %d. <no name>
ru: %d. <без названия>

en: %d: %d (direct)
ru: %d: %d (прям.)

en: %d: +%d (exponential)
ru: %d: +%d (экспоненц.)

en: %d: +%d (linear)
ru: %d: +%d (линейн.)

en: %d: -%d (exponential)
ru: %d: -%d (экспоненц.)

en: %d: -%d (linear)
ru: %d: -%d (линейн.)

en: %s
    %d bytes free
ru: %s
    свободен %d байт

en: %s #%d
    (drag to swap channels)
ru: %s #%d
    (перетащите, чтобы поменять местами каналы)

en: %s (%s)
    %d bytes free
ru: %s (%s)
    свободен %d байт

en: %s name
ru: название %s

en: %s: maximum sample rate is %d
ru: %s: максимальная частота квантования равна %d

en: %s: minimum sample rate is %d
ru: %s: минимальная частота квантования равна %d

en: %s: sample rate must be %d
ru: %s: частота квантования должна быть равна %d

en: &&: selected instrument
    ..: no instrument
ru: &&: выбранный инструмент
    ..: без инструмента

en: (-Infinity)dB
ru: (минус бесконечность) дБ

en: (-Infinity)dB,%.1fdB
ru: (минус бесконечность) дБ,%.1f дБ

en: (-Infinity)dB,(-Infinity)dB
ru: (минус бесконечность) дБ,(минус бесконечность) дБ

en: (Main menu bar)
ru: (полоса главного меню)

en: (Popup)
ru: (Всплывающее окно)

en: (Untitled)
ru: (Без названия)

en: (and contributors).
ru: (и участники разработки).

en: (copying)
ru: (копирование)

en: (drag to swap chips)
ru: (перетащите, чтобы поменять местами каналы)

en: (learning! press a button or move a slider/knob/something on your device.)
ru: (обучение! нажмите кнопку или подвигайте что-то на вашем устройстве.)

en: (swapping)
ru: (замена)

en: (the following colors only apply when "Use separate colors for carriers/modulators in FM editor" is on!)
ru: (следующие цвета применяются только при включении опции "Использовать различные цвета для модулирующих и несущих операторов"!)

en: (will be mixed down to mono)
ru: (будет сведено в моно)

en: - 0 disables envelope reset. not recommended!
    - 1 may trigger SID envelope bugs.
    - values that are too high may result in notes being skipped.
ru: - 0 отключает сброс огибающей. не рекомендуется!
    - 1 может привести к появлению сбоев огибающей SID.
    - слишком большие значения могут привести к пропуску коротких нот.

en: - None -
ru: - Нет -

en: - drag to swap operator
    - shift-drag to copy operator
ru: - перетащите, чтобы поменять настройки операторов местами
    - перетащите с зажатой клавишей SHIFT, чтобы скопировать настройки оператора

en: - no register pool available
ru: - список регистров недоступен

en: -- DirectX 9 backend test team --
ru: -- Команда тестирования библиотеки отрисовки DirectX 9 --

en: -- Metal backend test team --
ru: -- Команда тестирования библиотеки отрисовки Metal --

en: -- additional feedback/fixes --
ru: -- обратная связь/фиксы --

en: -- demo songs --
ru: -- демо-модули --

en: -- documentation --
ru: -- документация --

en: -- graphics/UI design --
ru: -- графика/дизайн интерфейса --

en: -- localization/translation team --
ru: -- команда локализации/перевода --

en: -- program --
ru: -- код --

en: --none--
ru: --нет--

en: --select--
ru: --выберите--

en: ...but you haven't selected a sample!
ru: ...но вы не выбрали сэмпл!

en: ...but you haven't selected a wavetable!
ru: ...но вы не выбрали волновую таблицу!

en: ...but you haven't selected an instrument!
ru: ...но вы не выбрали инструмент!

en: ...ooooor you could try asking me a new ROM export?
ru: ...ну или вы можете попросить меня добавить новый ROM экспорт?

en: .ini files
ru: файлы .ini

en: .mod import
ru: импорт .mod

en: /path/to/file.fur - Furnace##tbar3
ru: /путь/к/файлу.fur - Furnace##tbar3

en: 0.83MHz (Pre-divided Sunsoft 5B on PAL)
ru: 0.83 МГц (Sunsoft 5B с предварительным делителем частоты, PAL)

en: 0.89MHz (Pre-divided Sunsoft 5B)
ru: 0.89 МГц (Sunsoft 5B с предварительным делителем частоты)

en: 00xy: Arpeggio
ru: 00xy: Арпеджио

en: 01xx: Pitch slide up
ru: 01xx: Портаменто вверх

en: 02xx: Pitch slide down
ru: 02xx: Портаменто вниз

en: 03xx: Portamento
ru: 03xx: Авто-портаменто (до указ. ноты)

en: 04xy: Vibrato (x: speed; y: depth)
ru: 04xy: Вибрато (x: скорость; y: глубина)

en: 05xy: Volume slide + vibrato (compatibility only!)
ru: 05xy: Изменение громкости + вибрато (исключительно в целях совместимости!)

en: 06xy: Volume slide + portamento (compatibility only!)
ru: 06xy: Изменение громкости + портаменто (исключительно в целях совместимости!)

en: 07xy: Tremolo (x: speed; y: depth)
ru: 07xy: Тремоло (x: скорость; y: глубина)

en: 08xy: Set panning (x: left; y: right)
ru: 08xy: Панорамирование (x: лево; y: право)

en: 09xx: Set groove pattern (speed 1 if no grooves exist)
ru: 09xx: Установить ритм-паттерн (скорость 1 при их отсутствии)

en: 0Axy: Volume slide (0y: down; x0: up)
ru: 0Axy: Изменение громкости (0y: вниз; x0: вверх)

en: 0Bxx: Jump to pattern
ru: 0Bxx: Прыжок на паттерн

en: 0Cxx: Retrigger
ru: 0Cxx: Циклич. перезапуск

en: 0Dxx: Jump to next pattern
ru: 0Dxx: Прыжок на след. паттерн

en: 0Fxx: Set speed (speed 2 if no grooves exist)
ru: 0Fxx: Установить скорость (скорость 2 при отсутствии ритм-паттернов)

en: 1-Bit Noise
ru: 1-битный шум

en: 1-bit noise
ru: 1-битный шум

en: 1. Bell
ru: 1. Колокол

en: 1. Electric String
ru: 1. Электронный струнный инструмент

en: 1. Strings
ru: 1. Струнные

en: 1. Violin
ru: 1. Скрипка

en: 1.1.3 and higher
ru: 1.1.3 и выше

en: 1.10MHz (Gamate/VIC-20 PAL)
ru: 1.10 МГц (Gamate/VIC-20 PAL)

en: 1.19MHz (PC)
ru: 1.19 МГц (PC)

en: 1.25MHz (Mag Max)
ru: 1.25 МГц (Mag Max)

en: 1.536MHz (Kyugo)
ru: 1.536 МГц (Kyugo)

en: 1.5MHz
ru: 1.5 МГц

en: 1.5MHz (Arcade)
ru: 1.5 МГц (Arcade)

en: 1.5MHz (Vectrex)
ru: 1.5 МГц (Vectrex)

en: 1.67MHz (?)
ru: 1.67 МГц (?)

en: 1.75MHz (ZX Spectrum 48K)
ru: 1.75 МГц (ZX Spectrum 48K)

en: 1.77MHz (PAL)
ru: 1.77 МГц (PAL)

en: 1.77MHz (ZX Spectrum PAL)
ru: 1.77 МГц (ZX Spectrum PAL)

en: 1.79MHz (Half NTSC)
ru: 1.79 МГц (половина NTSC)

en: 1.79MHz (NTSC/MSX)
ru: 1.79 МГц (NTSC/MSX)

en: 1.79MHz (ZX Spectrum NTSC/MSX)
ru: 1.79 МГц (ZX Spectrum NTSC/MSX)

en: 1.99MHz (PC-88)
ru: 1.99 МГц (PC-88)

en: 1.99MHz (PC-98)
ru: 1.99 МГц (PC-98)

en: 10. Electric Piano
ru: 10. Электронное пианино

en: 10. Synth
ru: 10. Синтезатор

en: 10. Synth Brass
ru: 10. Синтезаторный медный духовой

en: 10. Xylophone
ru: 10. Ксилофон

en: 10MHz (Sega System 18)
ru: 10 МГц (Sega System 18)

en: 10xx: Load low byte of channel sample state
ru: 10xx: Загрузить младший байт сэмплового состояния канала

en: 10xx: Select waveform
ru: 10xx: Выбрать волну

en: 10xx: Set echo feedback level (00 to FF)
ru: 10xx: Уровень обратной связи эхо (00-FF)

en: 10xx: Set global AM depth (0: 1dB, 1: 4.8dB)
ru: 10xx: Глобальная глубина АМ (0: 1 дБ, 1: 4.8 дБ)

en: 10xx: Set noise frequency (xx: value; 0 disables noise)
ru: 10xx: Частота шума (xx: частота; 0 отключает шум)

en: 10xx: Set patch (0 to F)
ru: 10xx: Патч (0-F)

en: 10xx: Set ring modulation (0: disable, 1: enable)
ru: 10xx: Кольцевая модуляция (0: выкл., 1: вкл.)

en: 10xx: Set waveform
ru: 10xx: Волна

en: 10xx: Set waveform (0 to 4; 0 to 3 on noise)
ru: 10xx: Волна (0-4; 0-3 на канале шума)

en: 10xx: Set waveform (0 to 7)
ru: 10xx: Волна (0-7)

en: 10xx: Set waveform (bit 0: triangle; bit 1: saw; bit 2: pulse; bit 3: noise)
ru: 10xx: Форма волны (бит 0: треуг.; бит 1: пила; бит 2: прямоуг.; бит 3: шум)

en: 10xx: Toggle filter (0 disables; 1 enables)
ru: 10xx: Переключить фильтр (0 выкл.; 1 вкл.)

en: 10xy: Set AM depth (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: depth (0: 1dB, 1: 4.8dB))
ru: 10xy: Глубина АМ (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: глубина (0: 1 дБ, 1: 4.8 дБ))

en: 10xy: Set channel mode (x: noise; y: tone)
ru: 10xy: Режим канала (x: шум; y: тон)

en: 10xy: Set group control (x: sustain; y: part toggle bitmask)
ru: 10xy: Контроль группы (x: сустейн; y: битовая маска частей)

en: 10xy: Setup LFO (x: enable; y: speed)
ru: 10xy: Настройка ГНЧ (x: включить; y: скорость)

en: 11. Bass
ru: 11. Бас

en: 11. Harpsichord
ru: 11. Клавесин

en: 11. Short Saw
ru: 11. Короткая пила

en: 11. Vibraphone
ru: 11. Вибрафон

en: 11xx: Load high byte of channel sample state
ru: 11xx: Загрузить старший байт сэмплового состояния канала

en: 11xx: Set AUDCTL
ru: 11xx: Установить AUDCTL

en: 11xx: Set channel echo level (00 to FF)
ru: 11xx: Уровень эхо на канале (00-FF)

en: 11xx: Set coarse cutoff (not recommended; use 4xxx instead)
ru: 11xx: Грубая частота среза (не рекомендуется; используйте 4xxx)

en: 11xx: Set envelope shape
ru: 11xx: Форма огибающей

en: 11xx: Set feedback (0 to 7)
ru: 11xx: Обратная связь (0-7)

en: 11xx: Set filter mode (00 to 03)
ru: 11xx: Режим фильтра (00-03)

en: 11xx: Set modulation depth
ru: 11xx: Глубина модуляции

en: 11xx: Set noise frequency
ru: 11xx: Частота шума

en: 11xx: Set noise frequency source (0: fixed; 1-3: channels 1 to 3)
ru: 11xx: Источник частоты шума (0: фикс.; 1-3: каналы 1-3)

en: 11xx: Set noise length (0 to 7)
ru: 11xx: Длина шума (0-7)

en: 11xx: Set noise length (0: long; 1: short)
ru: 11xx: Длина шума (0: длинный; 1: короткий)

en: 11xx: Set noise mode
ru: 11xx: Режим шума

en: 11xx: Set resonance (0 to FF)
ru: 11xx: Резонанс (0-FF)

en: 11xx: Set waveform position in RAM
ru: 11xx: Задать положение волны в ОЗУ

en: 11xx: Setup noise mode (0: disabled; 1-8: enabled/tap)
ru: 11xx: Настроить режим шума (0: выкл.; 1-8: вкл./отвод)

en: 11xx: Toggle AM with next channel
ru: 11xx: Переключить АМ со следующим каналом

en: 11xx: Toggle noise mode
ru: 11xx: Переключить режим шума

en: 11xx: Write to delta modulation counter (0 to 7F)
ru: 11xx: Запись в регистр дельта-счётчика (0-7F)

en: 11xy: Set echo channel (x: left/right source; y: delay (0 disables))
ru: 11xy: Канал эхо (x: левый/правый источник; y: задержка (0 отключает))

en: 12 samples per octave
ru: 12 сэмплов на октаву

en: 12. Brass
ru: 12. Медный духовой инструмент

en: 12. Vibraphone
ru: 12. Вибрафон

en: 12.5MHz (Sega CD/System 32)
ru: 12.5 МГц (Sega CD/System 32)

en: 120x: Set pause (bit 0)
ru: 120x: Пауза (бит 0)

en: 12xx: Set coarse pulse width (not recommended; use 3xxx instead)
ru: 12xx: Грубая скважность (не рекомендуется; используйте 3xxx)

en: 12xx: Set duty cycle (0 to 3)
ru: 12xx: Скважность (0-3)

en: 12xx: Set duty cycle (0 to 8)
ru: 12xx: Скважность (0-8)

en: 12xx: Set duty cycle (pulse: 0 to 7)
ru: 12xx: Скважность (меандр: 0-7)

en: 12xx: Set duty cycle/noise mode (pulse: 0 to 3; noise: 0 or 1)
ru: 12xx: Скважность/режим шума (меандр: 0-3; шум: 0 или 1)

en: 12xx: Set duty cycle/noise mode/waveform (pulse/wave: 0 to 3; noise: 0 or 1)
ru: 12xx: Установить скважность, режим шума или волну (прямоуг./волна: 0-3; шум: 0 или 1)

en: 12xx: Set filter mode (bit 0: low pass; bit 1: band pass; bit 2: high pass)
ru: 12xx: Режим фильтра (бит 0: ФНЧ; бит 1: ППФ; бит 2: ФВЧ)

en: 12xx: Set group attack (0 to 5)
ru: 12xx: Атака группы (0-5)

en: 12xx: Set level of operator 1 (0 highest, 3F lowest)
ru: 12xx: Уровень оператора 1 (0 макс., 3F мин.)

en: 12xx: Set level of operator 1 (0 highest, 7F lowest)
ru: 12xx: Уровень оператора 1 (0 макс., 7F мин.)

en: 12xx: Set low byte of channel parameter
ru: 12xx: Младший байт параметра канала

en: 12xx: Set pulse width
ru: 12xx: Скважность

en: 12xx: Set pulse width (0 to 7F)
ru: 12xx: Скважность (0-7F)

en: 12xx: Set sample bank slot (0 to 7)
ru: 12xx: Слот банка сэмплов (0-7)

en: 12xx: Set waveform length in RAM (04 to FC in steps of 4)
ru: 12xx: Задать длину волны в ОЗУ (04-FC с шагом 4)

en: 12xx: Setup LFO (0: disabled; 1: 1x depth; 2: 16x depth; 3: 256x depth)
ru: 12xx: Настроить ГНЧ (0: выкл.; 1: глубина 1x; 2: глубина 16x; 3: глубина 256x)

en: 12xx: Setup envelope (refer to docs for more information)
ru: 12xx: Настройка огибающей (см. инструкцию)

en: 12xx: Setup sweep period (0: disabled; 1-20: enabled/period)
ru: 12xx: Настроить период аппаратного портаменто (0: выкл.; 1-20: вкл./период)

en: 12xx: Toggle QSound algorithm (0: disabled; 1: enabled)
ru: 12xx: Переключить алгоритм QSound (0: выкл.; 1: вкл.)

en: 12xx: Toggle echo on this channel
ru: 12xx: Переключить эхо на этом канале

en: 12xx: Toggle high-pass with next channel
ru: 12xx: Переключить ФВЧ от следующего канала

en: 12xx: Toggle period modulation with next channel
ru: 12xx: Переключить модуляцию периода со следующим каналом

en: 12xx: Toggle two-tone mode
ru: 12xx: Переключить двухголосный режим

en: 12xy: Set invert mode (x: surround; y: invert)
ru: 12xy: Режим инвертирования (x: окруж. звук; y: инверт.)

en: 12xy: Set modulation speed high byte (x: enable; y: value)
ru: 12xy: Старший байт скорости модуляции (x: вкл.; y: значение)

en: 12xy: Setup envelope (x: enabled/loop (1: enable, 3: enable+loop); y: speed/direction (0-7: down, 8-F: up))
ru: 12xy: Настройка огибающей (x: вкл./цикл (1: вкл., 3: вкл.+цикл); y: скорость/направление (0-7: вниз, 8-F: вверх))

en: 12xy: Toggle invert (x: left; y: right)
ru: 12xy: Инверсия сигнала (x: лево; y: право)

en: 13. Bass Guitar
ru: 13. Бас-гитара

en: 13. Chime
ru: 13. Колокольчик

en: 13. Electric Guitar 2
ru: 13. Электрогитара 2

en: 13. Synth Bass
ru: 13. Синтезаторный бас

en: 13xx: Disable envelope reset for this channel (1 disables; 0 enables)
ru: 13xx: Отключить ресет огибающей для этого канала (1 выкл.; 0 вкл.)

en: 13xx: Set LFO speed
ru: 13xx: Частота ГНЧ

en: 13xx: Set group decay (0 to 11)
ru: 13xx: Спад группы (0-11)

en: 13xx: Set high byte of channel parameter
ru: 13xx: Старший байт параметра канала

en: 13xx: Set level of operator 2 (0 highest, 3F lowest)
ru: 13xx: Уровень оператора 2 (0 макс., 3F мин.)

en: 13xx: Set level of operator 2 (0 highest, 7F lowest)
ru: 13xx: Уровень оператора 2 (0 макс., 7F мин.)

en: 13xx: Set modulation speed low byte
ru: 13xx: Младший байт скорости модуляции

en: 13xx: Set resonance (0 to F)
ru: 13xx: Резонанс (0-F)

en: 13xx: Set resonance (0 to FF)
ru: 13xx: Резонанс (0-FF)

en: 13xx: Set sweep amount
ru: 13xx: Скорость аппаратного портаменто

en: 13xx: Set waveform
ru: 13xx: Волна

en: 13xx: Toggle pitch modulation
ru: 13xx: Переключить частотную модуляцию

en: 13xx: Toggle ring modulation with channel+2
ru: 13xx: Переключить кольцевую модуляцию от канал+2

en: 13xy: Setup sweep (x: speed; y: shift; channel 5 only)
ru: 13xy: Настройка аппаратного портаменто (x: скорость; y: количество; только для 5-го канала)

en: 13xy: Setup sweep (x: time; y: shift)
ru: 13xy: Сконфигурировать аппаратное портаменто (x: длительность; y: расстояние)

en: 13xy: Sweep up (x: time; y: shift)
ru: 13xy: Аппаратное портаменто вверх (x: время; y: сдвиг)

en: 14. Acoustic Bass
ru: 14. Акустический бас

en: 14. Synth
ru: 14. Синтезатор

en: 14. Synth Bass
ru: 14. Синтезаторный бас

en: 14. Tom Tom II
ru: 14. Там-там №2

en: 14.19MHz (PAL)
ru: 14.19 МГц (PAL)

en: 14.32MHz (NTSC)
ru: 14.32 МГц (NTSC)

en: 14MHz
ru: 14 МГц

en: 14xx: Set filter coefficient K1 low byte (00 to FF)
ru: 14xx: Младший байт коэффициента фильтра K1 (00-FF)

en: 14xx: Set filter mode (bit 0: low pass; bit 1: band pass; bit 2: high pass)
ru: 14xx: Режим фильтра (бит 0: ФНЧ; бит 1: ППФ; бит 2: ФВЧ)

en: 14xx: Set filter mode (bit 0: ring mod; bit 1: low pass; bit 2: high pass; bit 3: band pass)
ru: 14xx: Режим фильтра (бит 0: кольцевая модуляция; бит 1: ФНЧ; бит 2: ФВЧ; бит 3: ППФ)

en: 14xx: Set level of operator 3 (0 highest, 3F lowest)
ru: 14xx: Уровень оператора 3 (0 макс., 3F мин.)

en: 14xx: Set level of operator 3 (0 highest, 7F lowest)
ru: 14xx: Уровень оператора 3 (0 макс., 7F мин.)

en: 14xx: Set modulator position
ru: 14xx: Положение модулятора

en: 14xx: Set sweep direction (0: up; 1: down)
ru: 14xx: Направление аппаратного портаменто (0: вверх; 1: вниз)

en: 14xx: Toggle swap counters (noise only)
ru: 14xx: Переключить смену счётчиков (только шум)

en: 14xy: Reset cutoff (x: on new note; y: now)
ru: 14xy: Сбросить частоту среза (x: на след. ноте; y: сейчас)

en: 14xy: Setup modulation (x: enabled/loop (1: enable, 3: enable+loop); y: speed; channel 5 only)
ru: 14xy: Настроить модуляцию (x: вкл./цикл (1: вкл., 3: вкл.+цикл); y: скорость; только для 5-го канала)

en: 14xy: Sweep down (x: time; y: shift)
ru: 14xy: Аппаратное портаменто вниз (x: время; y: сдвиг)

en: 14xy: Toggle invert (x: left; y: right)
ru: 14xy: Переключить инвертирование сигнала (x: левый; y: правый)

en: 15. Chorus
ru: 15. Хорус

en: 15. Electric Guitar
ru: 15. Электрогитара

en: 15. Noise
ru: 15. Шум

en: 15. Sitar
ru: 15. Ситар

en: 15KHz
ru: 15 кГц

en: 15MHz
ru: 15 МГц

en: 15xx: Set envelope mode (0: ADSR, 1: gain/direct, 2: dec, 3: exp, 4: inc, 5: bent)
ru: 15xx: Режим огибающей (0: ADSR, 1: усиление/прямой, 2: спад, 3: экспоненциальная, 4: нарастание, 5: изогн.)

en: 15xx: Set envelope mode (0: envelope, 1: length, 2: looping, 3: constant)
ru: 15xx: Режим огибающей (0: огибающая, 1: длина, 2: цикл, 3: постоянная)

en: 15xx: Set envelope reset time
ru: 15xx: Установить время ресета огибающей

en: 15xx: Set filter coefficient K1 high byte (00 to FF)
ru: 15xx: Старший байт коэффициента фильтра K1 (00-FF)

en: 15xx: Set frequency sweep period low byte
ru: 15xx: Младший байт аппаратного портаменто

en: 15xx: Set level of operator 4 (0 highest, 3F lowest)
ru: 15xx: Уровень оператора 4 (0 макс., 3F мин.)

en: 15xx: Set level of operator 4 (0 highest, 7F lowest)
ru: 15xx: Уровень оператора 4 (0 макс., 7F мин.)

en: 15xx: Set modulation waveform (x: wavetable; channel 5 only)
ru: 15xx: Настройка волны модулятора (x: волновая таблица; только для 5-го канала)

en: 15xx: Set modulator table to waveform
ru: 15xx: Назначить таблицу модуляции волны

en: 15xx: Set waveform load position
ru: 15xx: Задать положение для загрузки волны

en: 15xx: Toggle low pass (noise only)
ru: 15xx: Переключить ФНЧ (только шум)

en: 15xy: Reset pulse width (x: on new note; y: now)
ru: 15xy: Сбросить скважность (x: на след. ноте; y: сейчас)

en: 16-bit
ru: 16-бит.

en: 16-bit (rev A/B/D/F)
ru: 16 бит (версия A/B/D/F)

en: 16-bit 1+2
ru: 16-битн. 1+2

en: 16-bit 3+4
ru: 16-битн. 3+4

en: 16-bit integer
ru: 16-битное целое число

en: 16.67MHz (Seta 2)
ru: 16.67 МГц (Seta 2)

en: 16MHz
ru: 16 МГц

en: 16MHz (Seta 1)
ru: 16 МГц (Seta 1)

en: 16xx: Set clock divider (0: /2; 1: /3)
ru: 16xx: Делитель частоты (0: /2; 1: /3)

en: 16xx: Set filter coefficient K2 low byte (00 to FF)
ru: 16xx: Младший байт коэффициента фильтра K2 (00-FF)

en: 16xx: Set frequency sweep period high byte
ru: 16xx: Старший байт аппаратного портаменто

en: 16xx: Set gain (00 to 7F if direct; 00 to 1F otherwise)
ru: 16xx: Усиление (00-7F в прямом режиме; иначе 00-1F)

en: 16xx: Set length counter (refer to manual for a list of values)
ru: 16xx: Счётчик длины (список значений см. в инструкции)

en: 16xx: Set waveform load length (04 to FC in steps of 4)
ru: 16xx: Задать длину загружаемой волны (04-FC с шагом 4)

en: 16xy: Automatic modulation speed (x: numerator; y: denominator)
ru: 16xy: Автоматическая скорость модуляции (x: числитель; y: знаменатель)

en: 16xy: Change other parameters
ru: 16xy: Изменить другие параметры

en: 16xy: Set operator multiplier (x: operator from 1 to 2; y: multiplier)
ru: 16xy: Множитель частоты (x: оператор 1-2; y: множитель)

en: 16xy: Set operator multiplier (x: operator from 1 to 4; y: multiplier)
ru: 16xy: Множитель частоты (x: оператор (1-4); y: множитель)

en: 17xx: Pulse width slide up
ru: 17xx: Изменение скважности вверх

en: 17xx: Set LFO speed
ru: 17xx: Установить частоту ГНЧ

en: 17xx: Set filter coefficient K2 high byte (00 to FF)
ru: 17xx: Старший байт коэффициента фильтра K2 (00-FF)

en: 17xx: Set frame counter mode (0: 4-step, 1: 5-step)
ru: 17xx: Режим счётчика кадров (0: 4 шага, 1: 5 шагов)

en: 17xx: Set global vibrato depth (0: normal, 1: double)
ru: 17xx: Глобальная глубина вибрато (0: нормальная, 1: двойная)

en: 17xx: Set volume sweep period low byte
ru: 17xx: Младший байт аппаратного изменения громкости

en: 17xx: Toggle PCM mode (LEGACY)
ru: 17xx: Переключить режим ИКМ (СОВМЕСТИМОСТЬ)

en: 17xx: Trigger overlay drum
ru: 17xx: Запуск перекрывающего ударного инструмента

en: 17xy: Set vibrato depth (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: depth (0: normal, 1: double))
ru: 17xy: Глубина вибрато (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: глубина (0: нормальная, 1: удвоенная))

en: 18xx: Change channel limits (0 to 7, x + 1)
ru: 18xx: Изменить лимит каналов (0-7, x + 1)

en: 18xx: Enable echo buffer
ru: 18xx: Включить эхо-буфер

en: 18xx: Pulse width slide down
ru: 18xx: Изменение скважности вниз

en: 18xx: Select PCM/DPCM mode (0: PCM; 1: DPCM)
ru: 18xx: Выбрать режим ИКМ/ДИКМ (0: ИКМ; 1: ДИКМ)

en: 18xx: Set LFO waveform (0 saw, 1 square, 2 triangle, 3 noise)
ru: 18xx: Форма волны ГНЧ (0 пила, 1 меандр, 2 треуг., 3 шум)

en: 18xx: Set filter coefficient K1 slide up (00 to FF)
ru: 18xx: Нарастание коэффициента фильтра K1 (00-FF)

en: 18xx: Set volume sweep period high byte
ru: 18xx: Старший байт аппаратного изменения громкости

en: 18xx: Toggle drums mode (1: enabled; 0: disabled)
ru: 18xx: Переключить режим ударных (1: включить; 0: выключить)

en: 18xx: Toggle extended channel 3 mode
ru: 18xx: Переключить расширенный режим 3-го канала

en: 19xx: Filter cutoff slide up
ru: 19xx: Изменение частоты среза фильтра вверх

en: 19xx: Set attack of all operators (0 to 1F)
ru: 19xx: Атака всех операторов (0-1F)

en: 19xx: Set attack of all operators (0 to F)
ru: 19xx: Атака всех операторов (0-F)

en: 19xx: Set cutoff sweep period low byte
ru: 19xx: Младший байт аппаратного изменения частоты среза

en: 19xx: Set echo delay (0 to F)
ru: 19xx: Задержка эхо (0-F)

en: 19xx: Set filter coefficient K1 slide down (00 to FF)
ru: 19xx: Уменьшение коэффициента фильтра K1 (00-FF)

en: 19xx: Set triangle linear counter (0 to 7F; 80 and higher halt)
ru: 19xx: Линейный счётчик треуг. волны (0-7F; 80 и выше мгновенно останавливают волну)

en: 1Axx: Disable envelope reset for this channel (1 disables; 0 enables)
ru: 1Axx: Отключить ресет огибающей для этого канала (1 выкл.; 0 вкл.)

en: 1Axx: Filter cutoff slide down
ru: 1Axx: Изменение частоты среза фильтра вниз

en: 1Axx: Set attack of operator 1 (0 to 1F)
ru: 1Axx: Атака оператора 1 (0-1F)

en: 1Axx: Set attack of operator 1 (0 to F)
ru: 1Axx: Атака оператора 1 (0-F)

en: 1Axx: Set cutoff sweep period high byte
ru: 1Axx: Старший байт аппаратного изменения частоты среза

en: 1Axx: Set filter coefficient K2 slide up (00 to FF)
ru: 1Axx: Нарастание коэффициента фильтра K2 (00-FF)

en: 1Axx: Set left echo volume
ru: 1Axx: Громкость эхо на левом канале

en: 1Bxx: Set attack of operator 2 (0 to 1F)
ru: 1Bxx: Атака оператора 2 (0-1F)

en: 1Bxx: Set attack of operator 2 (0 to F)
ru: 1Bxx: Атака оператора 2 (0-F)

en: 1Bxx: Set filter coefficient K2 slide down (00 to FF)
ru: 1Bxx: Уменьшение коэффициента фильтра K2 (00 to FF)

en: 1Bxx: Set frequency sweep boundary
ru: 1Bxx: Граница аппаратного портаменто

en: 1Bxx: Set right echo volume
ru: 1Bxx: Громкость эхо на правом канале

en: 1Bxy: Reset cutoff (x: on new note; y: now)
ru: 1Bxy: Сбросить частоту среза (x: на след. ноте; y: сейчас)

en: 1Cxx: Set attack of operator 3 (0 to 1F)
ru: 1Cxx: Атака оператора 3 (0-1F)

en: 1Cxx: Set attack of operator 3 (0 to F)
ru: 1Cxx: Атака оператора 3 (0-F)

en: 1Cxx: Set echo feedback
ru: 1Cxx: Обратная связь эхо

en: 1Cxx: Set volume sweep boundary
ru: 1Cxx: Граница аппаратного изменения громкости

en: 1Cxy: Reset pulse width (x: on new note; y: now)
ru: 1Cxy: Сбросить скважность (x: на след. ноте; y: сейчас)

en: 1Dxx: Set attack of operator 4 (0 to 1F)
ru: 1Dxx: Атака оператора 4 (0-1F)

en: 1Dxx: Set attack of operator 4 (0 to F)
ru: 1Dxx: Атака оператора 4 (0-F)

en: 1Dxx: Set cutoff sweep boundary
ru: 1Dxx: Граница аппаратного изменения частоты среза

en: 1Dxx: Set noise frequency (00 to 1F)
ru: 1Dxx: Частота шума (00-1F)

en: 1Exx: Set AM depth (0 to 7F)
ru: 1Exx: Глубина АМ (0-7F)

en: 1Exx: Set dry output volume (left)
ru: 1Exx: Громкость канала (лево)

en: 1Exx: Set phase reset period low byte
ru: 1Exx: Младший байт периода сброса фазы

en: 1Exy: Change other parameters (LEGACY)
ru: 1Exy: Изменить другие параметры (СОВМЕСТИМОСТЬ)

en: 1Fxx: Set ADPCM-A global volume (0 to 3F)
ru: 1Fxx: Глобальная громкость ADPCM-A (0-3F)

en: 1Fxx: Set PM depth (0 to 7F)
ru: 1Fxx: Глубина ФМ (0-7F)

en: 1Fxx: Set dry output volume (right)
ru: 1Fxx: Громкость канала (право)

en: 1Fxx: Set global volume (0 to 7F)
ru: 1Fxx: Глобальная громкость (0-7F)

en: 1Fxx: Set phase reset period high byte
ru: 1Fxx: Старший байт периода сброса фазы

en: 1MHz (Amstrad CPC)
ru: 1 МГц (Amstrad CPC)

en: 1xxx: Set cutoff of filter 1 (0 to FFF)
ru: 1xxx: Установить частоту среза фильтра 1 (0-FFF)

en: 2. Bow wow
ru: 2. Гам-гам

en: 2. Guitar
ru: 2. Гитара

en: 2.46MHz (PC-98)
ru: 2.46 МГц (PC-98)

en: 20xx: Load a waveform into memory
ru: 20xx: Загрузить волну в память

en: 20xx: Load low byte of noise channel LFSR (00 to FF) or slope channel accumulator (00 to 7F)
ru: 20xx: Загрузить младший байт в РСЛОС канала шума (00-FF) или в аккумулятор канала ската (00-7F)

en: 20xx: Set DPCM frequency (0 to F)
ru: 20xx: Частота ДИКМ (0-F)

en: 20xx: Set PCM frequency
ru: 20xx: Частота ИКМ

en: 20xx: Set PCM frequency (1 to FF)
ru: 20xx: Частота ИКМ (1-FF)

en: 20xx: Set attack (0 to F)
ru: 20xx: Атака (0-F)

en: 20xx: Set channel mode (bit 0: square; bit 1: noise; bit 2: envelope)
ru: 20xx: Режим канала (бит 0: меандр; бит 1: шум; бит 2: огибающая)

en: 20xx: Set chip output rate (0: clock/132; 1: clock/165)
ru: 20xx: Частота дискретизации выходного сигнала (0: тактовая частота/132; 1: тактовая частота/165)

en: 20xx: Set frequency divider (0-2)
ru: 20xx: Делитель частоты (0-2)

en: 20xx: Set noise length (0: short, 1: long)
ru: 20xx: Длина шума (0: короткий, 1: длинный)

en: 20xx: Set waveform
ru: 20xx: Волна

en: 20xx: Toggle frequency sweep (bit 0-6: speed; bit 7: direction is up)
ru: 20xx: Переключить аппаратное портаменто (биты 0-6: скорость; бит 7: направление вверх)

en: 20xy: Set attack/decay (x: attack; y: decay)
ru: 20xy: Установить атаку/спад (x: атака; y: спад)

en: 20xy: Set noise mode (x: preset freq/ch3 freq; y: thin pulse/noise)
ru: 20xy: Режим шума (x: фикс. част./част. 3-го кан.; y: "тонкая" прямоуг. волна/шум)

en: 20xy: Set panning of operator 1 (x: left; y: right)
ru: 20xy: Панорамирование оператора 1 (x: лево; y: право)

en: 21xx: Load high byte of noise channel LFSR (00 to FF)
ru: 21xx: Загрузить старший байт в РСЛОС канала шума (00-FF)

en: 21xx: Select clock rate (0: full; 1: half)
ru: 21xx: Тактовая частота (0: полная; 1: половинная)

en: 21xx: Set decay (0 to 7)
ru: 21xx: Спад (0-7)

en: 21xx: Set noise frequency (0 to 1F)
ru: 21xx: Частота шума (0-1F)

en: 21xx: Set noise frequency (0 to FF)
ru: 21xx: Частота шума (0-FF)

en: 21xx: Set position for wave load
ru: 21xx: Задать начальное смещение для загрузки волны

en: 21xx: Toggle volume sweep (bit 0-4: speed; bit 5: direction is up; bit 6: loop; bit 7: alternate)
ru: 21xx: Переключить аппаратное изменение громкости (биты 0-4: скорость; бит 5: направление вверх; бит 6: цикл; бит 7: вверх-вниз)

en: 21xy: Set panning of operator 2 (x: left; y: right)
ru: 21xy: Панорамирование оператора 2 (x: лево; y: право)

en: 21xy: Set sustain/release (x: sustain; y: release)
ru: 21xy: Установить сустейн/релиз (x: сустейн; y: релиз)

en: 22xx: Pulse width slide up
ru: 22xx: Изменение скважности вверх

en: 22xx: Set duty cycle (0 to 3F)
ru: 22xx: Скважность (0-3F)

en: 22xx: Set envelope left volume ramp (signed) (00 to FF)
ru: 22xx: Нарастание огибающей громкости левого канала (знаковое) (00-FF)

en: 22xx: Set envelope mode (bit 0: enable; bit 1: one-shot; bit 2: split shape to L/R; bit 3/5: H.invert right/left; bit 4/6: V.invert right/left)
ru: 22xx: Режим огибающей (бит 0: вкл.; бит 1: однокр.; бит 2: разделить форму на лево/право; биты 3/5: Г.инвертир. право/лево; бит 4/6: В.инвертир. право/лево)

en: 22xx: Set sustain (0 to 7)
ru: 22xx: Сустейн (0-7)

en: 22xx: Toggle cutoff sweep (bit 0-6: speed; bit 7: direction is up)
ru: 22xx: Переключить аппаратное изменение частоты среза фильтра (бит 0-6: скорость; бит 7: направление вверх)

en: 22xx: Write to I/O port A
ru: 22xx: Записать в порт ввода-вывода A

en: 22xy: Set envelope mode (x: shape, y: enable for this channel)
ru: 22xy: Режим огибающей (x: форма, y: включить для этого канала)

en: 22xy: Set panning of operator 3 (x: left; y: right)
ru: 22xy: Панорамирование оператора 3 (x: лево; y: право)

en: 23xx: Pulse width slide down
ru: 23xx: Изменение скважности вниз

en: 23xx: Set envelope period
ru: 23xx: Период огибающей

en: 23xx: Set envelope period low byte
ru: 23xx: Младший байт периода огибающей

en: 23xx: Set envelope right volume ramp (signed) (00 to FF)
ru: 23xx: Нарастание огибающей громкости правого канала (знаковое) (00-FF)

en: 23xx: Set release (00 to 1F)
ru: 23xx: Релиз (00-1F)

en: 23xx: Write to I/O port B
ru: 23xx: Записать в порт ввода-вывода B

en: 23xy: Set panning of operator 4 (x: left; y: right)
ru: 23xy: Панорамирование оператора 4 (x: лево; y: право)

en: 24xx: Filter cutoff slide up
ru: 24xx: Изменение частоты среза фильтра вверх

en: 24xx: Set LFO 2 speed
ru: 24xx: Установить частоту ГНЧ 2

en: 24xx: Set envelope filter coefficient k1 ramp (signed) (00 to FF)
ru: 24xx: Нарастание огибающей коэффициента фильтра K1 (знаковое) (00-FF)

en: 24xx: Set envelope period high byte
ru: 24xx: Старший байт периода огибающей

en: 24xy: Set output level register (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: level from 0 to 7)
ru: 24xy: Регистр выходного уровня (громкости) (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: уровень 0-7)

en: 25xx: Envelope slide up
ru: 25xx: Портаменто огибающей вверх

en: 25xx: Filter cutoff slide down
ru: 25xx: Изменение частоты среза фильтра вниз

en: 25xx: Set LFO 2 waveform (0 saw, 1 square, 2 triangle, 3 noise)
ru: 25xx: Форма волны ГНЧ 2 (0 пила, 1 меандр, 2 треуг., 3 шум)

en: 25xx: Set envelope filter coefficient k1 ramp (signed, slower) (00 to FF)
ru: 25xx: Нарастание огибающей коэффициента фильтра K1 (знаковое, медленнее) (00-FF)

en: 25xy: Set modulation input level (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: level from 0 to 7)
ru: 25xy: Уровень входной модуляции (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: уровень 0-7)

en: 2612edit GYB preset bank
ru: банк пресетов 2612edit GYB

en: 26xx: Envelope slide down
ru: 26xx: Портаменто огибающей вниз

en: 26xx: Set AM 2 depth (0 to 7F)
ru: 26xx: Глубина АМ 2 (0-7F)

en: 26xx: Set envelope filter coefficient k2 ramp (signed) (00 to FF)
ru: 26xx: Нарастание огибающей коэффициента фильтра K2 (знаковое) (00-FF)

en: 26xy: Set envelope delay (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: delay from 0 to 7)
ru: 26xy: Задержка огибающей (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: задержка 0-7)

en: 27xx: Set PM 2 depth (0 to 7F)
ru: 27xx: Глубина ФМ 2 (0-7F)

en: 27xx: Set envelope filter coefficient k2 ramp (signed, slower) (00 to FF)
ru: 27xx: 25xx: Нарастание огибающей коэффициента фильтра K2 (знаковое, медленнее) (00-FF)

en: 27xx: Set noise AND mask
ru: 27xx: Маска шума И

en: 27xx: Set noise mode for operator 4 (x: mode from 0 to 3)
ru: 27xx: Режим шума для оператора 4 (x: режим 0-3)

en: 28xx: Set noise OR mask
ru: 28xx: Маска шума ИЛИ

en: 28xy: Set reverb (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: reverb from 0 to 7)
ru: 28xy: Реверб (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: реверб 0-7)

en: 29xy: Set auto-envelope (x: numerator; y: denominator)
ru: 29xy: Авто-огибающая (x: числитель; y: знаменатель)

en: 2Axy: Set waveform (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: waveform from 0 to 3 in OPL2 and 0 to 7 in OPL3)
ru: 2Axy: Форма волны (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: форма волны 0-3 для OPL2 и 0-7 для OPL3)

en: 2Axy: Set waveform (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: waveform from 0 to 7)
ru: 2Axy: Форма волны (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: форма волны 0-7)

en: 2Bxy: Set envelope generator shift (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: shift from 0 to 3)
ru: 2Bxy: Сдвиг генератора огибающей (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: сдвиг 0-3)

en: 2Cxx: Set timer period offset (bit 7: sign)
ru: 2Cxx: Поправка к периоду таймера (бит 7: знак)

en: 2Cxy: Automatic noise frequency (x: mode (0: disable, 1: freq, 2: freq + OR mask); y: offset)
ru: 2Cxy: Автоматическая частота шума (x: режим (0: выкл., 1: частота, 2: частота + маска OR); y: расстройка)

en: 2Cxy: Set fine multiplier (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: fine)
ru: 2Cxy: Точный множитель (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: множитель)

en: 2Dxx: NOT TO BE EMPLOYED BY THE COMPOSER
ru: 2Dxx: НЕ ДЛЯ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ КОМПОЗИТОРОМ

en: 2Exx: Toggle hard envelope reset on new notes
ru: 2Exx: Переключить жёсткий перезапуск огибающей на новой ноте

en: 2Exx: Write to I/O port A
ru: 2Exx: Запись в порт ввода-вывода A

en: 2Fxx: Toggle hard envelope reset on new notes
ru: 2Fxx: Переключить жёсткий перезапуск огибающей на новой ноте

en: 2Fxx: Write to I/O port B
ru: 2Fxx: Запись в порт ввода-вывода B

en: 2Fxy: Set fixed frequency block (x: operator from 1 to 4; y: octave from 0 to 7)
ru: 2Fxy: Блок в режиме фиксированной частоты (x: оператор 1-4; y: октава 0-7)

en: 2MB (ECS/AGA max)
ru: 2 МиБ (максимум для ECS/AGA)

en: 2MHz
ru: 2 МГц

en: 2MHz (Atari ST/Sharp X1)
ru: 2 МГц (Atari ST/Sharp X1)

en: 2MHz (Sega System 1)
ru: 2 МГц (Sega System 1)

en: 2^21Hz (Game Boy)
ru: 2^21 Гц (Game Boy)

en: 2xxx: Set cutoff of filter 2 (0 to FFF)
ru: 2xxx: Установить частоту среза фильтра 2 (0-FFF)

en: 2xxx: Set envelope count (000 to 1FF)
ru: 2xxx: Отсчёт огибающей (000-1FF)

en: 3. Electric Guitar
ru: 3. Электрогитара

en: 3. Piano
ru: 3. Пианино

en: 3.54MHz (PAL)
ru: 3.54 МГц (PAL)

en: 3.55MHz (PAL)
ru: 3.55 МГц (PAL)

en: 3.58MHz (Darky)
ru: 3.58 МГц (Darky)

en: 3.58MHz (NTSC)
ru: 3.58 МГц (NTSC)

en: 3.5MHz
ru: 3.5 МГц

en: 3.6MHz (Darky)
ru: 3.6 МГц (Darky)

en: 3.9936MHz (PC-88/PC-98)
ru: 3.9936 МГц (PC-88/PC-98)

en: 30xx: Set echo filter coefficient 0
ru: 30xx: Коэффициент 0 фильтра эхо

en: 30xx: Toggle hard envelope reset on new notes
ru: 30xx: Переключить жёсткий перезапуск огибающей на новой ноте

en: 31xx: Set echo filter coefficient 1
ru: 31xx: Коэффициент 1 фильтра эхо

en: 32-bit float
ru: 32-битное число с плавающей запятой

en: 32xx: Set echo filter coefficient 2
ru: 32xx: Коэффициент 2 фильтра эхо

en: 33.8688MHz (OPL3-L)
ru: 33.8688 МГц (OPL3-L)

en: 33xx: Set echo filter coefficient 3
ru: 33xx: Коэффициент 3 фильтра эхо

en: 34xx: Set echo filter coefficient 4
ru: 34xx: Коэффициент 4 фильтра эхо

en: 35xx: Set echo filter coefficient 5
ru: 35xx: Коэффициент 5 фильтра эхо

en: 36xx: Set echo filter coefficient 6
ru: 36xx: Коэффициент 6 фильтра эхо

en: 37xx: Set echo filter coefficient 7
ru: 37xx: Коэффициент 7 фильтра эхо

en: 3MHz
ru: 3 МГц

en: 3MHz (Exed Exes)
ru: 3 МГц (Exed Exes)

en: 3xxx: Load LFSR (0 to FFF)
ru: 3xxx: Загрузить в РСЛОС (0-FFF)

en: 3xxx: Set cutoff of filter 3 (0 to FFF)
ru: 3xxx: Установить частоту среза фильтра 3 (0-FFF)

en: 3xxx: Set echo delay buffer length (000 to AA5)
ru: 3xxx: Длина буфера задержки эхо (000-AA5)

en: 3xxx: Set filter coefficient K1 (000 to FFF)
ru: 3xxx: Коэффициент фильтра K1 (000-FFF)

en: 3xxx: Set pulse width (0 to FFF)
ru: 3xxx: Скважность (0-FFF)

en: 3xyy: Set fixed frequency F-num of operator 1 (x: high 2 bits from 0 to 3; y: low 8 bits of F-num)
ru: 3xyy: Частота в режиме фиксированной частоты для оператора 1 (x: два старших бита 0-3; y: 8 младших битов частоты)

en: 3xyy: Set fixed frequency F-num of operator 2 (x: high 2 bits from 4 to 7; y: low 8 bits of F-num)
ru: 3xyy: Частота в режиме фиксированной частоты для оператора 2 (x: два старших бита 4-7; y: 8 младших битов частоты)

en: 3xyy: Set fixed frequency F-num of operator 3 (x: high 2 bits from 8 to B; y: low 8 bits of F-num)
ru: 3xyy: Частота в режиме фиксированной частоты для оператора 3 (x: два старших бита 8-B; y: 8 младших битов частоты)

en: 3xyy: Set fixed frequency F-num of operator 4 (x: high 2 bits from C to F; y: low 8 bits of F-num)
ru: 3xyy: Частота в режиме фиксированной частоты для оператора 4 (x: два старших бита C-F; y: 8 младших битов частоты)

en: 3xyy: Set fixed frequency of operator 1 (x: octave from 0 to 7; y: frequency)
ru: 3xyy: Установить фиксированную частоту оператора 1 (x: октава 0-7; y: частота)

en: 3xyy: Set fixed frequency of operator 2 (x: octave from 8 to F; y: frequency)
ru: 3xyy: Установить фиксированную частоту оператора 2 (x: октава 8-F; y: частота)

en: 4. Electric Piano
ru: 4. Электронное пианино

en: 4. Flute
ru: 4. Флейта

en: 4. Organ
ru: 4. Орган

en: 40xx: Set detune of operator 1 (80: center)
ru: 40xx: Расстройка оператора 1 (80: без расстройки)

en: 41xx: Set detune of operator 2 (80: center)
ru: 41xx: Расстройка оператора 2 (80: без расстройки)

en: 42xx: Set detune of operator 3 (80: center)
ru: 42xx: Расстройка оператора 3 (80: без расстройки)

en: 43xx: Set detune of operator 4 (80: center)
ru: 43xx: Расстройка оператора 4 (80: без расстройки)

en: 447KHz (TI-99/4A)
ru: 447 кГц (TI-99/4A)

en: 4MHz
ru: 4 МГц

en: 4MHz (BBC Micro)
ru: 4 МГц (BBC Micro)

en: 4OP
ru: 4ОП

en: 4OP 1
ru: 4ОП 1

en: 4OP 11
ru: 4ОП 11

en: 4OP 3
ru: 4ОП 3

en: 4OP 5
ru: 4ОП 5

en: 4OP 7
ru: 4ОП 7

en: 4OP 9
ru: 4ОП 9

en: 4xxx: Set cutoff (0 to 7FF)
ru: 4xxx: Частота среза (0-7FF)

en: 4xxx: Set cutoff (0 to FFF)
ru: 4xxx: Частота среза (0-FFF)

en: 4xxx: Set cutoff of filter 4 (0 to FFF)
ru: 4xxx: Установить частоту среза фильтра 4 (0-FFF)

en: 4xxx: Set filter coefficient K2 (000 to FFF)
ru: 4xxx: Коэффициент фильтра K2 (000-FFF)

en: 4xyy: Set fixed frequency of operator 3 (x: octave from 0 to 7; y: frequency)
ru: 4xyy: Установить фиксированную частоту оператора 3 (x: октава 0-7; y: частота)

en: 4xyy: Set fixed frequency of operator 4 (x: octave from 8 to F; y: frequency)
ru: 4xyy: Установить фиксированную частоту оператора 4 (x: октава 8-F; y: частота)

en: 5. Clarinet
ru: 5. Кларнет

en: 5. Flute
ru: 5. Флейта

en: 5.95MHz (PAL)
ru: 5.95 МГц (PAL)

en: 50xy: Set AM (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: AM)
ru: 50xy: Включить АМ (x: оператор 1-2 (0 для всех операторов); y: АМ)

en: 50xy: Set AM (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: AM)
ru: 50xy: Включить АМ (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: АМ)

en: 512KB (OCS max)
ru: 512 КиБ (максимум для OCS)

en: 51xy: Set sustain level (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: sustain)
ru: 51xy: Уровень сустейна (x: оператор 1-2 (0 для всех операторов); y: сустейн)

en: 51xy: Set sustain level (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: sustain)
ru: 51xy: Уровень сустейна (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: уровень)

en: 52xy: Set release (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: release)
ru: 52xy: Релиз (x: оператор 1-2 (0 для всех операторов); y: релиз)

en: 52xy: Set release (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: release)
ru: 52xy: Релиз (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: релиз)

en: 53xy: Set detune (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: detune where 3 is center)
ru: 53xy: Расстройка (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: расстройка (3 - без расстройки))

en: 53xy: Set vibrato (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: enabled)
ru: 53xy: Вибрато (x: оператор 1-2 (0 для всех операторов); y: вкл.)

en: 53xy: Set vibrato (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: enabled)
ru: 53xy: Вибрато (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: вкл.)

en: 54xy: Set envelope scale (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: scale from 0 to 3)
ru: 54xy: Масш. огиб. (x: оператор 1-2 (0 для всех операторов); y: масш. 0-3)

en: 54xy: Set envelope scale (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: scale from 0 to 3)
ru: 54xy: Масш. огиб. (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: масш. 0-3)

en: 55xy: Set SSG envelope (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: 0-7 on, 8 off)
ru: 55xy: Огибающая SSG (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: 0-7 вкл., 8 выкл.)

en: 55xy: Set detune 2 (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: detune from 0 to 3)
ru: 55xy: Расстройка 2 (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: расстройка 0-3)

en: 55xy: Set envelope sustain (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: enabled)
ru: 55xy: Сустейн огибающей (x: оператор 1-2 (0 для всех операторов); y: вкл.)

en: 55xy: Set envelope sustain (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: enabled)
ru: 55xy: Сустейн огибающей (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: вкл.)

en: 56xx: Set decay of all operators (0 to 1F)
ru: 56xx: Спад всех операторов (0-1F)

en: 56xx: Set decay of all operators (0 to F)
ru: 56xx: Спад всех операторов (0-F)

en: 57xx: Set decay of operator 1 (0 to 1F)
ru: 57xx: Спад оператора 1 (0-1F)

en: 57xx: Set decay of operator 1 (0 to F)
ru: 57xx: Спад оператора 1 (0-F)

en: 58xx: Set decay of operator 2 (0 to 1F)
ru: 58xx: Спад оператора 2 (0-1F)

en: 58xx: Set decay of operator 2 (0 to F)
ru: 58xx: Спад оператора 2 (0-F)

en: 59xx: Set decay of operator 3 (0 to 1F)
ru: 59xx: Спад оператора 3 (0-1F)

en: 59xx: Set decay of operator 3 (0 to F)
ru: 59xx: Спад оператора 3 (0-F)

en: 5Axx: Set decay of operator 4 (0 to 1F)
ru: 5Axx: Спад оператора 4 (0-1F)

en: 5Axx: Set decay of operator 4 (0 to F)
ru: 5Axx: Спад оператора 4 (0-F)

en: 5Bxx: Set decay 2 of all operators (0 to 1F)
ru: 5Bxx: Спад 2 всех операторов (0-1F)

en: 5Bxy: Set whether key will scale envelope (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: enabled)
ru: 5Bxy: Масштаб. огиб. в зав. от ноты (x: оператор 1-2 (0 для всех операторов); y: вкл.)

en: 5Bxy: Set whether key will scale envelope (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: enabled)
ru: 5Bxy: Масштаб. огиб. в зав. от ноты (x: оператор 1-4 (0 для всех операторов); y: вкл.)

en: 5Cxx: Set decay 2 of operator 1 (0 to 1F)
ru: 5Cxx: Спад 2 оператора 1 (0-1F)

en: 5Dxx: Set decay 2 of operator 2 (0 to 1F)
ru: 5Dxx: Спад 2 оператора 2 (0-1F)

en: 5Exx: Set decay 2 of operator 3 (0 to 1F)
ru: 5Exx: Спад 2 оператора 3 (0-1F)

en: 5Fxx: Set decay 2 of operator 4 (0 to 1F)
ru: 5Fxx: Спад 2 оператора 4 (0-1F)

en: 5xxx: Set pulse width (0 to FFF)
ru: 5xxx: Установить скважность (0-FFF)

en: 6. Marimba
ru: 6. Маримба

en: 6. Oboe
ru: 6. Гобой

en: 6. Rattling Bell
ru: 6. Дребезжащий колокол

en: 6. Saxophone
ru: 6. Саксофон

en: 6.18MHz (NTSC)
ru: 6.18 МГц (NTSC)

en: 60xx: Set waveform (bit 0: triangle; bit 1: saw; bit 2: pulse; bit 3: noise; bit 4: special wave)
ru: 60xx: Волна (бит 0: треуг.; бит 1: пила; бит 2: прямоуг.; бит 3: шум; бит 4: спец. волна)

en: 61xx: Set special wave (00-39)
ru: 61xx: Спец. волна (00-39)

en: 62xx: Modulation control (bit 0: ring mod; bit 1: osc. sync; bit 2: phase mod)
ru: 62xx: Управление модуляцией (бит 0: кольцевая модуляция; бит 1: синхр. осц.; бит 2: фазовая модуляция)

en: 63xy: Reset pulse width (x: on new note; y: now)
ru: 63xy: Сбросить скважность (x: на след. ноте; y: сейчас)

en: 64K (rev D/F)
ru: 64 КиБ (версия D/F)

en: 64xx: Set ring modulation source channel (0-7)
ru: 64xx: Установить источник кольцевой модуляции (0-7)

en: 65xx: Set hard sync source channel (0-6)
ru: 65xx: Установить источник синхронизации осцилляторов (0-6)

en: 66xx: Set phase modulation source channel (0-6)
ru: 66xx: Установить источник фазовой модуляции (0-6)

en: 67xx: Set attack
ru: 67xx: Установить атаку

en: 68xx: Set decay
ru: 68xx: Установить спад

en: 69xx: Set sustain level
ru: 69xx: Установить уровень сустейна

en: 6Axx: Set sustain rate
ru: 6Axx: Установить уклон сустейна

en: 6Bxx: Set release
ru: 6Bxx: Установить релиз

en: 6Cxx: Set wave mix mode (0-4)
ru: 6Cxx: Установить режим смешения волн (0-4)

en: 6Dxx: Set noise LFSR feedback bits (low byte)
ru: 6Dxx: Установить биты отдовов РСЛОС шума (младший байт)

en: 6Exx: Set noise LFSR feedback bits (medium byte)
ru: 6Exx: Установить биты отдовов РСЛОС шума (средний байт)

en: 6Fxx: Set noise LFSR feedback bits (higher byte)
ru: 6Fxx: Установить биты отдовов РСЛОС шума (старший байт)

en: 7. Trumpet
ru: 7. Тромбон

en: 7.987MHz (PC-88/PC-98)
ru: 7.987 МГц (PC-88/PC-98)

en: 70xx: Set noise LFSR feedback bits (highest bits, 0-3F)
ru: 70xx: Установить биты отдовов РСЛОС шума (самые старшие биты, 0-3F)

en: 71xx: Set filter 1 resonance
ru: 71xx: Установить резонанс фильтра 1

en: 72xx: Set filter 2 resonance
ru: 72xx: Установить резонанс фильтра 2

en: 73xx: Set filter 3 resonance
ru: 73xx: Установить резонанс фильтра 3

en: 74xx: Set filter 4 resonance
ru: 74xx: Установить резонанс фильтра 4

en: 75xx: Set noise mode (0: usual noise, 1: 1-bit noise (PCM mode on wave channel))
ru: 75xx: Установить режим шума (0: обычный шум, 1: 1-битный шум (режим ИКМ на канале волновых таблиц))

en: 76xx: Set filter 1 output volume
ru: 76xx: Установить выходную громкость фильтра 1

en: 77xx: Set filter 2 output volume
ru: 77xx: Установить выходную громкость фильтра 2

en: 78xx: Set filter 3 output volume
ru: 78xx: Установить выходную громкость фильтра 3

en: 79xx: Set filter 4 output volume
ru: 79xx: Установить выходную громкость фильтра 4

en: 7Axx: Set filter 1 distortion
ru: 7Axx: Установить уровень искажений фильтра 1

en: 7Bxx: Set filter 2 distortion
ru: 7Bxx: Установить уровень искажений фильтра 2

en: 7Cxx: Set filter 3 distortion
ru: 7Cxx: Установить уровень искажений фильтра 3

en: 7Dxx: Set filter 4 distortion
ru: 7Dxx: Установить уровень искажений фильтра 4

en: 7Exx: Set feedback
ru: 7Exx: Обратная связь

en: 7Fxx: Set channel signal inversion (bit 0: right channel, bit 1: left channel)
ru: 7Fxx: Установить инверсию сигнала каналов (бит 0: правый канал, бит 1: левый канал)

en: 8-bit + TDM (rev C/E)
ru: 8 бит + мультиплексирование с разделением по времени (версия C/E)

en: 8-bit dither
ru: 8-битный дизеринг

en: 8. Harmonica
ru: 8. Гармоника

en: 8. Organ
ru: 8. Орган

en: 8. Reed Organ
ru: 8. Свирель

en: 8. Street Organ
ru: 8. Шарманка

en: 8.06MHz (Neo Geo AES)
ru: 8.06 МГц (Neo Geo AES)

en: 80xx: Set panning (00: left; 80: center; FF: right)
ru: 80xx: Панорамирование (00: лево; 80: центр; FF: право)

en: 81xx: Set panning (left channel)
ru: 81xx: Панорамирование (левый канал)

en: 82xx: Set panning (right channel)
ru: 82xx: Панорамирование (правый канал)

en: 83xy: Panning slide (x0: left; 0y: right)
ru: 83xy: Изменение панорамирования (x0: влево; 0y: вправо)

en: 84xy: Panbrello (x: speed; y: depth)
ru: 84xy: Панбрелло (вибрато панорамирования; x: скорость; y: глубина)

en: 88xy: Set panning (rear channels; x: left; y: right)
ru: 88xy: Панорамирование (задние каналы; x: левый; y: правый)

en: 89xx: Set panning (rear left channel)
ru: 89xx: Панорамирование (задний левый канал)

en: 8Axx: Set panning (rear right channel)
ru: 8Axx: Панорамирование (задний правый канал)

en: 8K (rev A/B/E)
ru: 8 КиБ (версия A/B/E)

en: 8MHz (Arcade)
ru: 8 МГц (Arcade)

en: 8MHz (FM Towns)
ru: 8 МГц (FM Towns)

en: 8MHz (Neo Geo MVS)
ru: 8 МГц (Neo Geo MVS)

en: 9. Horn
ru: 9. Рог

en: 9. Soft Bell
ru: 9. "Мягкий" колокол

en: 9. Synth Brass
ru: 9. Синтезаторный медный духовой

en: 9. Tuba
ru: 9. Туба

en: 90xx: Set sample offset (first byte)
ru: 90xx: Начальное смещение сэмпла (младший байт)

en: 91xx: Set sample offset (second byte, ×256)
ru: 91xx: Начальное смещение сэмпла (средний байт, ×256)

en: 92xx: Set sample offset (third byte, ×65536)
ru: 92xx: Начальное смещение сэмпла (старший байт, ×65536)

en: 9xxx: Set sample offset*256
ru: 9xxx: Начальное смещение сэмпла (xxx*256 шагов)

en: <Custom...>
ru: <Внешний...>

en: <System default>
ru: <По умолчанию>

en: <Use system font>
ru: <Использовать системный шрифт>

en: <click on OK or Apply first>
ru: <сначала нажмите на кнопки "ОК" или "Применить">

en: <disabled>
ru: <выкл.>

en: <nothing>
ru: <ничего>

en: <uncategorized>
ru: <нерассортированные>

en: > %s: cannot load instrument! (%s)
ru: > %s: не могу загрузить инструмент! (%s)

en: > CREDITS <
ru: > ТИТРЫ <

en: A
ru: А

en: A M 4 N (intro tune)
ru: A M 4 N (музыка в интро)

en: A0xy: Set filter mode (x: filter (0-3); y: bit 0: low pass; bit 1: band pass; bit 2: high pass)
ru: A0xy: Режим фильтра (x: фильтр (0-3); y: бит 0: ФНЧ; бит 1: ППФ; бит 2: ФВЧ)

en: A1xy: Set filter connection (x: filter (0-3); y: bit 0: connect to channel input; bit 1: connect to channel output)
ru: A1xy: Подключение фильтра (x: фильтр (0-3); y: бит 0: подключить ко входному сигналу с канала; бит 1: подключить к выходу)

en: A2xy: Set filter connection matrix (x: filter (0-3); y: bits 0-3: add filter 1-4 output to filter's input)
ru: A2xy: Матрица подключения фильтров (x: фильтр (0-3); y: бит 0-3: добавить выходной сигнал фильтра 1-4 на вход фильтра)

en: A3xy: Enable filter (x: filter (0-3); y: enable)
ru: A3xy: Включить фильтр (x: фильтр (0-3); y: включить)

en: A4xx: Pulse width slide up
ru: A4xx: Изменение скважности вверх

en: A5xx: Pulse width slide down
ru: A5xx: Изменение скважности вниз

en: A6xx: Filter 1 cutoff slide up
ru: A6xx: Изменение частоты среза фильтра 1 вверх

en: A7xx: Filter 1 cutoff slide down
ru: A7xx: Изменение частоты среза фильтра 1 вниз

en: A8xx: Filter 2 cutoff slide up
ru: A8xx: Изменение частоты среза фильтра 2 вверх

en: A9xx: Filter 2 cutoff slide down
ru: A9xx: Изменение частоты среза фильтра 2 вниз

en: AAxx: Filter 3 cutoff slide up
ru: AAxx: Изменение частоты среза фильтра 3 вверх

en: ABxx: Filter 3 cutoff slide down
ru: ABxx: Изменение частоты среза фильтра 3 вниз

en: ACxx: Filter 4 cutoff slide up
ru: ACxx: Изменение частоты среза фильтра 4 вверх

en: ADPCM
ru: АДИКМ

en: ADPCM 1
ru: АДИКМ 1

en: ADPCM 2
ru: АДИКМ 2

en: ADPCM 3
ru: АДИКМ 3

en: ADPCM-A
ru: АДИКМ-A

en: ADPCM-A 1
ru: АДИКМ-A 1

en: ADPCM-A 2
ru: АДИКМ-A 2

en: ADPCM-A 3
ru: АДИКМ-A 3

en: ADPCM-A 4
ru: АДИКМ-A 4

en: ADPCM-A 5
ru: АДИКМ-A 5

en: ADPCM-A 6
ru: АДИКМ-A 6

en: ADPCM-B
ru: АДИКМ-B

en: ADxx: Filter 4 cutoff slide down
ru: ADxx: Изменение частоты среза фильтра 4 вниз

en: AExx: Phase reset on tick xx
ru: AExx: Сброс фазы на тике xx

en: AFxx: Noise phase reset on tick xx
ru: AFxx: Сброс фазы шума на тике xx

en: ALERT - TRESPASSER DETECTED
ru: ВНИМАНИЕ - ОБНАРУЖЕН НАРУШИТЕЛЬ

en: AM Depth
ru: Глубина АМ

en: AM Depth 2
ru: Глубина АМ 2

en: AM with slope
ru: АМ со скатом

en: ASAP (C++ port)
ru: ASAP (портирован на C++)

en: ASAP POKEY emulator by Piotr Fusik
ru: ASAP (эмулятор POKEY) за авторством Piotr Fusik

en: AUTO##OPKVS
ru: АВТО##OPKVS

en: Abort
ru: Прервать

en: About
ru: О программе

en: About Furnace
ru: О Furnace

en: About screen party time
ru: Вечеринка на экране "О программе"

en: Abs. Cubed Saw
ru: Модуль пилы в кубе

en: Abs. Cubed Sine
ru: Модуль куба синуса

en: Abs. Cubed Triangle
ru: Модуль куба треуг. волны

en: Abs. Saw
ru: Модуль пилы

en: Abs. Sine
ru: Модуль синуса

en: Abs. Squish. Sine
ru: Модуль сж. синуса

en: Abs. Squish. Triangle
ru: Модуль сж. треуг. волны

en: Abs. Triangle
ru: Модуль треуг. волны

en: AbsSine (Even Periods)
ru: Мод. синуса (чётн. пер.)

en: Absolute Cutoff Macro
ru: Абсолютный макрос частоты среза

en: Absolute Duty Macro
ru: Абсолютный макрос скважности

en: Absolute Sine
ru: Модуль синуса

en: Absolute cutoff macro##abscutoff%d
ru: Абсолютный макрос частоты среза##abscutoff%d

en: Accent colors:
ru: Цвета акцентов:

en: Action
ru: Действие

en: Actions
ru: Действия

en: Actions:
ru: Действия:

en: Active##CHF3
ru: При активности канала##CHF3

en: Actual sample rate: %d Hz
ru: Настоящая частота дискретизации: %d Гц

en: Add
ru: Добавить

en: Add chip (Palette)
ru: Добавить чип (палитра)

en: Add effect
ru: Добавить эффект

en: Add instrument
ru: Добавить инструмент

en: Add new order
ru: Добавить строку

en: Add order
ru: Добавить строку матрицы паттернов

en: Add sample
ru: Добавить сэмпл

en: Add wavetable
ru: Добавить волновую таблицу

en: Add...
ru: Добавить...

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Advanced render backend settings
ru: Продвинутые настройки библиотеки отрисовки

en: After Release Rate##susp1
ru: После скорости релиза##susp1

en: After Release Rate, after spacing##susp2
ru: После скорости релиза, после разбивки##susp2

en: After TL##susp3
ru: После TL##susp3

en: Aftertouch
ru: Давление на клавишу после нажатия

en: Album
ru: Альбом

en: Algorithm
ru: Алгоритм

en: Algorithm background
ru: Задний фон схемы алгоритма

en: Algorithm lines
ru: Линии схемы алгоритма

en: All
ru: Все

en: All chips
ru: Все чипы

en: All subsongs
ru: Все подпесни

en: Allow docking editors
ru: Разрешить стыковать окна редакторов

en: Allow dragging selection:
ru: Разрешить перемещение выделенного фрагмента:

en: Alpha Denshi Alpha-68K (extended channel 3)
ru: Alpha Denshi Alpha-68K (расширенный 3-ий канал)

en: Alpha Denshi Alpha-68K (extended channel 3; drums mode)
ru: Alpha Denshi Alpha-68K (расширенный 3-ий канал; режим ударных)

en: Alpha bits
ru: Биты составляющей прозрачности

en: Alternate (1x4)##fml5
ru: Альтернативная (1x4)##fml5

en: Alternate (2x2)##fml4
ru: Альтернативная (2x2)##fml4

en: Alternate (4x1)##fml5
ru: Альтернативная (4x1)##fml5

en: Always##npb3
ru: Всегда##npb3

en: Amiga-like pitch (non-linear pitch only)
ru: Частота как на Amiga (только нелинейная частота нот)

en: Amiga/Generic Sample
ru: Amiga/Типичный сэмпл

en: Amiga: loop end must be a multiple of 2
ru: Amiga: конец зацикливания должен быть кратен 2

en: Amiga: loop start must be a multiple of 2
ru: Amiga: начало зацикливания должно быть кратно 2

en: Amiga: maximum sample length is 131070
ru: Amiga: максимальная длина сэмпла равна 131070

en: Amount
ru: Количество

en: Amplify
ru: Усилить

en: Amplitude
ru: Амплитуда

en: Amplitude/Phase
ru: Амплитуда/фаза

en: Anti-aliased
ru: Со сглаживанием

en: Anti-aliased fonts
ru: Сглаживание шрифтов

en: Any
ru: Любой

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Apply
ru: Применить

en: Apply filter
ru: Применить фильтр

en: Apply fixed frequency to all drums at once
ru: Применять режим фиксированной частоты ко всем ударным

en: Apply silence
ru: Применить тишину

en: Apply##SettingsApply
ru: Применить##SettingsApply

en: Arcade (4MHz)
ru: Arcade (4 МГц)

en: Arcade (YM2151 and SegaPCM)
ru: Arcade (YM2151 и SegaPCM)

en: Arcade systems
ru: Аркадные автоматы

en: Are you sure you want to clear the recent file list?
ru: Вы уверены, что хотите очистить список недавних файлов?

en: Are you sure you want to remove this chip?
ru: Вы действительно хотите удалить этот чип?

en: Are you sure you want to reset all Furnace settings?
    You must restart Furnace after doing so.
ru: Вы уверены, что хотите сбросить все настройки Furnace?
    Вам нужно будет перезапустить Furnace после этого.

en: Are you sure you want to reset the color scheme?
ru: Вы действительно хотите сбросить цветовую схему?

en: Are you sure you want to reset the keyboard settings?
ru: Вы действительно хотите сбросить настройки привязки клавиш?

en: Are you sure you want to reset the workspace layout?
ru: Вы уверены, что хотите сбросить компоновку окон интерфейса?

en: Arpeggio
ru: Арпеджио

en: Arpeggio inhibits non-porta slides
ru: Арпеджио замедляет не-портаментные слайды

en: Assets
ru: Ресурсы

en: Atari 2600/7800 (with software pitch driver)
ru: Atari 2600/7800 (с программным драйвером частоты)

en: Atari 7800 (with software pitch driver) + Ballblazer/Commando
ru: Atari 7800 (с программным драйвером частоты) + Ballblazer/Commando

en: Atari 800 (stereo)
ru: Atari 800 (стерео)

en: Atari Rampart (drums mode)
ru: Atari Rampart (в режиме ударных)

en: Atlus Power Instinct 2 (extended channel 3)
ru: Atlus Power Instinct 2 (расширенный 3-ий канал)

en: Attack
ru: Атака

en: Attack Rate
ru: Скорость атаки

en: Audio
ru: Аудио

en: Audio export loop/fade out time:
ru: Количество циклов проигрывания и время затухания при экспорте аудио:

en: Audio load
ru: Нагрузка от аудио

en: Author
ru: Автор

en: Auto
ru: Авто

en: Auto-fill file name when saving
ru: Автоматически подставлять имя файла при сохранении

en: Auto-hinter:
ru: Автоматическое хинтирование

en: Auto-insert one tick gap between notes
ru: Автоматически вставлять паузу в 1 шаг движка между нотами

en: AutoEnv Den
ru: Дел. част. авто-огиб.

en: AutoEnv Num
ru: Множ. част. авто-огиб.

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Automatic UI scaling factor
ru: Автоматическое масштабирование интерфейса

en: Automatic columns
ru: Автоматическое число столбцов

en: Automatic macro step size/horizontal zoom
ru: Автоматическая ширина шага макроса/горизонтальный зум

en: Automatic patchbay
ru: Автоматически

en: Average
ru: Усреднить

en: B0xx: Envelope reset on tick xx
ru: B0xx: Перезапуск огибающей на тике xx

en: B1xy: Cutoff scaling control (x: filter (0-3); y: bit 0: enable scaling; bit 1: invert scaling)
ru: B1xy: Управление масштаб. частоты среза (x: фильтр (0-3); y: бит 0: вкл. масштаб.; бит 1: инв. масштаб.)

en: B2xy: Resonance scaling control (x: filter (0-3); y: bit 0: enable scaling; bit 1: invert scaling)
ru: B2xy: Управление масштаб. резонанса (x: фильтр (0-3); y: бит 0: вкл. масштаб.; бит 1: инв. масштаб.)

en: BNK file (AdLib)
ru: файл BNK (AdLib)

en: BRR emphasis
ru: Постобработка для BRR

en: Back
ru: Назад

en: Backend
ru: Интерфейс

en: Background
ru: Цвет фона

en: Background (bottom-left)
ru: Фон (нижний левый угол)

en: Background (bottom-right)
ru: Фон (нижний правый угол)

en: Background (top-left)
ru: Фон (верхний левый угол)

en: Background (top-right)
ru: Фон (верхний правый угол)

en: Backup
ru: Резервное копирование

en: Backup Management
ru: Управление резервными копиями

en: Backups per file
ru: Резервных копий каждого файла

en: Backward
ru: Назад

en: Band-pass
ru: ППФ

en: Banking style:
ru: Стиль переключения банков:

en: Bankswitched (NMK112)
ru: Смена банков (NMK112)

en: Bankswitched (Seta 2)
ru: Со сменой банков памяти (Seta 2)

en: Base Tempo##TempoOrHz
ru: Основной темп##TempoOrHz

en: Beat (off)
ru: Слабая доля

en: Beat (on)
ru: Сильная доля

en: Behavior
ru: Поведение программы

en: Between Decay and Sustain Rate##susp0
ru: Между спадом и уклоном сустейна##susp0

en: Big endian
ru: Обратный порядок байтов (Big endian)

en: Bit depth:
ru: Глубина квантования:

en: Bitwise AND
ru: Побитовое И

en: Bitwise OR
ru: Побитовое ИЛИ

en: Bitwise XOR
ru: Побитовое искл. ИЛИ

en: Blank
ru: Пустая ячейка

en: Blank (highlight 1)
ru: Пустая ячейка (подсветка 1)

en: Blank (highlight 2)
ru: Пустая ячейка (подсветка 2)

en: Blk
ru: Блк

en: Block
ru: Блок

en: Blue bits
ru: Биты синей составляющей

en: Border
ru: Граница

en: Border shadow
ru: Тень границы

en: Borders around widgets
ru: Границы вокруг кнопок, списков и т.д.

en: Bottom
ru: Мин.

en: Bound
ru: Граница

en: Brightness
ru: Яркость

en: Broken initial position of portamento after arpeggio
ru: Сломанное начальное положение портаменто после арпеджио

en: Broken macros in some FM chips after note off
ru: Сломанные макросы в некоторых FM-чипах после отключения ноты

en: Broken output volume - Episode 2 (PLEASE KEEP ME DISABLED)
ru: Сломанная итоговая громкость - серия вторая (ОСТАВЬТЕ МЕНЯ ВЫКЛЮЧЕННЫМ)

en: Broken output volume on instrument change
ru: Сломанная итоговая громкость при смене инструмента

en: Broken pitch macro/slides (compatibility)
ru: Сломанное портаменто эффектов и макросов (совместимость)

en: Broken portamento during legato
ru: Сломанное портаменто во время легато

en: Broken shortcut slides (E1xy/E2xy)
ru: Сломанные быстрые авто-портаменто (E1xy/E2xy)

en: Broken speed alternation
ru: Сломанное чередование скоростей

en: Broken volume scaling strategy
ru: Сломанное масштабирование громкости

en: Buffer size
ru: Размер буфера

en: Bug!
ru: Баг!

en: Buggy portamento after pitch slide
ru: Багованное портаменто после авто-портаменто

en: Burn Current Song
ru: Сохранить текущий трек

en: Button
ru: Кнопка

en: Button (active)
ru: Кнопка (нажатая)

en: Button (hovered)
ru: Кнопка (курсор на кнопке)

en: Bypass frequency limits
ru: Игнорировать ограничения частоты

en: Bytes##MUU0
ru: Байты##MUU0

en: C140: maximum sample length is 65535
ru: C140: максимальная длина сэмпла равна 65535

en: C219: loop end must be a multiple of 2
ru: C219: конец зацикливания должен быть кратен 2

en: C219: loop start must be a multiple of 2
ru: C219: начало зацикливания должно быть кратно 2

en: C219: maximum sample length is 131072
ru: C219: максимальная длина сэмпла равна 131072

en: CC of lower nibble##valueCC2
ru: Управляющая команда для нижней тетрады##valueCC2

en: CC of upper nibble##valueCC1
ru: Управляющая команда для верхней тетрады##valueCC1

en: CPU rate:
ru: Частота ЦП:

en: CSM Timer
ru: CSM таймер

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel##SettingsCancel
ru: Отмена##SettingsCancel

en: Capacitor (attack/decay)##EM00
ru: Конденсатор (атака/спад)##EM00

en: Capacitor (attack/decay)##EM10
ru: Конденсатор (атака/спад)##EM10

en: Capacitor values (nF):
ru: Ёмкость конденсаторов (нФ):

en: Capcom Arcade (extended channel 3 on both OPNs)
ru: Capcom Arcade (расширенный 3-ий канал на обоих чипах OPN)

en: Capcom Arcade (extended channel 3 on first OPN)
ru: Capcom Arcade (расширенный 3-ий канал на первом OPN)

en: Capcom Arcade (extended channel 3 on second OPN)
ru: Capcom Arcade (расширенный 3-ий канал и CSM на втором OPN)

en: Capitalize menu bar
ru: Названия пунктов в горизонтальном меню с большой буквы

en: Car. accent (primary)
ru: Оттенок несущего оператора (основной)

en: Car. accent (secondary)
ru: Оттенок несущего оператора (неосновной)

en: Car. border
ru: Граница несущего оператора

en: Car. border shadow
ru: Тень границы несущего оператора

en: Carrier
ru: Несущий оператор

en: Categories
ru: Категории

en: Center channel name
ru: Центрировать название канала

en: Center guide
ru: Центральная полоса

en: Center pattern view
ru: Центрировать отображаемые паттерны внутри окна

en: Center pop-up windows
ru: Центрировать всплывающие окна

en: Center waveform
ru: Центрировать сигнал

en: Ch
ru: Кан.

en: ChanOsc
ru: Осц-фы кан.

en: ChanPressure
ru: Одинаковое давление на все нажатые клавиши в одном канале

en: Change current instrument when changing instrument column (absorb)
ru: Изменять выделенный инструмент при редактировании столбца инструмента

en: Change cutoff with pitch##bindcutoff%d
ru: Изменять частоту среза в зав. от ноты##bindcutoff%d

en: Change instrument (Palette)
ru: Сменить инструмент (палитра)

en: Change mobile scroll mode
ru: Переключить режим мобильной прокрутки

en: Change order when scrolling outside of pattern bounds:
ru: Менять положение в матрице паттернов при прокрутке за пределы паттернов:

en: Change resonance with pitch##bindres%d
ru: Изменять резонанс в зав. от ноты##bindres%d

en: Change##SysChange
ru: Сменить##SysChange

en: Channel
ru: Канал

en: Channel %d
ru: Канал %d

en: Channel 1
ru: Канал 1

en: Channel 10
ru: Канал 10

en: Channel 11
ru: Канал 11

en: Channel 12
ru: Канал 12

en: Channel 13
ru: Канал 13

en: Channel 14
ru: Канал 14

en: Channel 15
ru: Канал 15

en: Channel 16
ru: Канал 16

en: Channel 17
ru: Канал 17

en: Channel 18
ru: Канал 18

en: Channel 19
ru: Канал 19

en: Channel 2
ru: Канал 2

en: Channel 20
ru: Канал 20

en: Channel 21
ru: Канал 21

en: Channel 22
ru: Канал 22

en: Channel 23
ru: Канал 23

en: Channel 24
ru: Канал 24

en: Channel 25
ru: Канал 25

en: Channel 26
ru: Канал 26

en: Channel 27
ru: Канал 27

en: Channel 28
ru: Канал 28

en: Channel 29
ru: Канал 29

en: Channel 3
ru: Канал 3

en: Channel 30
ru: Канал 30

en: Channel 31
ru: Канал 31

en: Channel 32
ru: Канал 32

en: Channel 4
ru: Канал 4

en: Channel 5
ru: Канал 5

en: Channel 6
ru: Канал 6

en: Channel 7
ru: Канал 7

en: Channel 8
ru: Канал 8

en: Channel 9
ru: Канал 9

en: Channel Input Connection
ru: Подключение к сигналу канала

en: Channel Output Connection
ru: Подключение к выходу канала

en: Channel colors:
ru: Цвета заголовка канала

en: Channel feedback style:
ru: Подсветка заголовка канала:

en: Channel font:
ru: Шрифт заголовка канала:

en: Channel group hints
ru: Подсказки о группировке каналов

en: Channel inversion
ru: Инвертирование каналов

en: Channel limit:
ru: Лимит числа каналов:

en: Channel name colors:
ru: Цвета названия канала:

en: Channel status:
ru: Статус канала:

en: Channel style:
ru: Стиль заголовка:

en: Channel type##CHC1
ru: Согласно типу канала##CHC1

en: Channel type##CTC1
ru: Согласно типу канала##CTC1

en: Channel volume bar:
ru: Полоска громкости в заголовке канала:

en: Channels
ru: Число каналов

en: Channels here...
ru: Каналы здесь...

en: Channels in file
ru: Каналов аудио в файле

en: Channels to export:
ru: каналы для экспорта:

en: Cheat Codes
ru: Чит-коды

en: Checkbox/radio button mark
ru: Маркировка в поле для галочки и радиокнопке

en: Chip Manager
ru: Менеджер чипов

en: Chip at cursor: %s
ru: Курсор на канале чипа: %s

en: Chip memory usage unit:
ru: Единицы измерения использования памяти чипа:

en: Chip memory:
ru: Память чипа:

en: Chip revision:
ru: Ревизия чипа:

en: Chip select: disabled
ru: Выбор чипа: выкл.

en: Chip select: enabled
ru: Выбор чипа: вкл.

en: Chip select: enabled (failure)
ru: Выбор чипа: вкл. (ошибка)

en: Chip type:
ru: Тип чипа:

en: Chips
ru: Чипы

en: Chips here...
ru: Чипы здесь...

en: Choose a System!
ru: Выберите систему!

en: Chorus
ru: Хорус

en: Classic##CHS0
ru: Классический##CHS0

en: Classic##ecl0
ru: Классическая##ecl0

en: Clear effects
ru: Заменять эффекты

en: Clear note input latch
ru: Очистить буфер ввода для нот

en: Clear song data
ru: Удалить данные трека

en: Clip
ru: Зашкал

en: Clipped Abs. Cubed Saw
ru: Обрезанный модуль пилы в кубе

en: Clipped Abs. Cubed Sine
ru: Обрезанный модуль куба синуса

en: Clipped Abs. Cubed Triangle
ru: Обрезанный модуль куба треуг. волны

en: Clipped Abs. Saw
ru: Обрезанный модуль пилы

en: Clipped Abs. Sine
ru: Обрезанный модуль синуса

en: Clipped Abs. Squish. Sine
ru: Обрезанный модуль сж. синуса

en: Clipped Abs. Squish. Triangle
ru: Обрезанный модуль сж. треуг. волны

en: Clipped Abs. Triangle
ru: Обрезанный модуль треуг. волны

en: Clipped Cubed Saw
ru: Обрезанная пила в кубе

en: Clipped Cubed Sine
ru: Обрезанный куб синуса

en: Clipped Cubed Triangle
ru: Обрезанный куб треуг. волны

en: Clipped Quart. Cubed Sine
ru: Обрезанные четвертинки куба синуса

en: Clipped Quart. Cubed Triangle
ru: Обрезанные четвертинки куба треуг. волны

en: Clipped Quart. Sine
ru: Обрезанные четвертинки синуса

en: Clipped Quart. Triangle
ru: Обрезанные четвертинки треуг. волны

en: Clipped Rect. Cubed Saw
ru: Обрезанная выпрямл. пила в кубе

en: Clipped Rect. Cubed Sine
ru: Обрезанный выпрямл. куб синуса

en: Clipped Rect. Cubed Triangle
ru: Обрезанный выпрямл. куб треуг. волны

en: Clipped Rect. Saw
ru: Обрезанная выпрямл. пила

en: Clipped Rect. Sine
ru: Обрезанный выпрямл. синус

en: Clipped Rect. Triangle
ru: Обрезанная выпрямл. треуг. волна

en: Clipped Saw
ru: Обрезанная пила

en: Clipped Sine
ru: Обрезанный синус

en: Clipped Squish. Abs. Cub. Sine
ru: Обрезанный модуль сж. куба синуса

en: Clipped Squish. Abs. Cub. Triangle
ru: Обрезанный сжатый модуль куба треуг. волны

en: Clipped Squish. Cubed Sine
ru: Обрезанный сжатый куб синуса

en: Clipped Squish. Cubed Triangle
ru: Обрезанный сжатый куб треуг. волны

en: Clipped Squish. Sine
ru: Обрезанный сжатый синус

en: Clipped Squish. Triangle
ru: Обрезанная сжатая треуг. волна

en: Clipped Triangle
ru: Обрезанная треуг. волна

en: Clock
ru: Часы

en: Clock Divider
ru: Делитель тактовой частоты

en: Clock rate:
ru: Тактовая частота:

en: Clock text
ru: Текст часов

en: Clone at end
ru: Клонировать в конец

en: Clone channel data
ru: Клонировать данные каналов

en: Clone##SysDup
ru: Клонировать##SysDup

en: Close current window
ru: Закрыть текущее окно

en: Closest to Tick Rate
ru: Ближайшая к частоте движка трекера

en: Coarse
ru: Грубый шаг

en: Coarse Step
ru: Грубый шаг редактирования

en: Coarse Tune (semitones)
ru: Грубая расстройка (полутоны)

en: Collapse channel at cursor
ru: Сжать текущий канал

en: Collapse pattern
ru: Сжать паттерн

en: Collapse rows
ru: Сжать строки

en: Collapse song
ru: Сжать трек

en: Collapse/expand current window
ru: Свернуть/развернуть текущее окно

en: Color
ru: Цвет

en: Color depth
ru: Глубина цвета

en: Color scheme
ru: Цветовая схема

en: Color scheme type:
ru: Тип цветовой палитры:

en: Colorize instrument editor using instrument type
ru: Изменять оттенки цветов редактора инструмента согласно типу инструмента

en: Columns
ru: Столбцов

en: Combo Breaker
ru: Число использований паттерна больше, чем длина трека!

en: Command
ru: Команда

en: Command Palette
ru: Палитра команд

en: Command Stream
ru: Поток команд

en: Command Stream Player
ru: Проигрыватель потока команд

en: Commander X16 (VERA only)
ru: Commander X16 (только VERA)

en: Commander X16 (with Twin OPL3)
ru: Commander X16 (с Twin OPL3)

en: Commodore 64 (6581 SID + FM-YAM in drums mode)
ru: Commodore 64 (6581 SID + FM-YAM в режиме ударных)

en: Commodore 64 (6581 SID + Sound Expander in drums mode)
ru: Commodore 64 (6581 SID + Sound Expander в режиме ударных)

en: Commodore 64 (8580 SID + FM-YAM in drums mode)
ru: Commodore 64 (8580 SID + FM-YAM в режиме ударных)

en: Commodore 64 (8580 SID + Sound Expander in drums mode)
ru: Commodore 64 (8580 SID + Sound Expander в режиме ударных)

en: Commodore PET (pseudo-wavetable)
ru: Commodore PET (псевдо-волновая таблица)

en: Commodore's successor to the PET.
    its square wave channels are more than just square...
ru: Компьютер Commodore, вышедший после PET.
    его каналы квадратных волн могут играть не только лишь квадратные волны...

en: Compact (1x4)##fml2
ru: Компактная (1x4)##fml2

en: Compact (2x2, classic)##fml1
ru: Компактная (2x2, классическая)##fml1

en: Compact (4x1)##fml3
ru: Компактная (4x1)##fml3

en: Compact (vertical)##ecl2
ru: Компактная (вертикальная)##ecl2

en: Compact##ecl1
ru: Компактная##ecl1

en: Compat Flags
ru: Флаги совм.

en: Compat Rate
ru: Совместимая частота

en: Compatibility Flags
ru: Флаги совместимости

en: Compatibility mode
ru: Режим совместимости

en: Compatible arpeggio
ru: Совместимое арпеджио

en: Compatible noise frequencies
ru: Совместимые частоты шума

en: Compatible noise layout on NES and PC Engine
ru: Совместимое представление частот шума на NES и PC Engine

en: Compatible panning (0800)
ru: Совместимое панорамирование (0800)

en: Compress when saving
ru: Сжимать сохраняемые файлы

en: Computers
ru: Компьютеры

en: Cone
ru: Диффузор

en: Configuration
ru: Настройки программы

en: Configure
ru: Настроить

en: Confine to channels
ru: Только выбранные каналы

en: Connect to channel input##contoinput%d
ru: Подключить к выходу огибающей канала##contoinput%d

en: Connect to channel output##contooutput%d
ru: Подключить к общему выходу звука канала##contooutput%d

en: Connection (other)
ru: Соединение (обычное)

en: Connection (selected)
ru: Соединение (выделенное)

en: Connection Diagram
ru: Матрица модуляции

en: Connection Matrix Row
ru: Строка матрицы подключения

en: Consistent frequency across all duties
ru: Стабильная частота для всех скважностей

en: Continuous
ru: Непрерывная

en: Continuous vibrato
ru: Непрерывное вибрато

en: Control
ru: Значение контроллера

en: Control##valueCCS
ru: Управление##valueCCS

en: Convert Signed/Unsigned
ru: Конверт. знаковая <-> беззнаковая

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy current order to end of song
ru: Клонировать текущую строку матрицы паттернов в конец трека

en: Copy to new wavetable
ru: Копировать в новую волновую таблицу

en: Coreland Cyber Tank (drums mode)
ru: Coreland Cyber Tank (в режиме ударных)

en: Cores
ru: Ядра эмуляции

en: Cosine
ru: Косинусоидная

en: Could not write ZSM! (%s)
ru: Не удалось записать файл ZSM! (%s)

en: Create
ru: Создать

en: Create Directory
ru: Создать папку

en: Create New
ru: Создайте новый

en: Create instrument from sample
ru: Создать инструмент из сэмпла

en: Crossfade loop points
ru: Сделать плавный переход между началом и концом зацикленной части

en: Crossfade: length would go out of bounds. Aborted...
ru: Плавный переход: длина выйдет за границы. Действие отменено.

en: Crossfade: length would overflow loopStart. Try a smaller random value.
ru: Плавный переход: длина выйдет за пределы начала цикла. Попробуйте с меньшим случайным значением.

en: Cubed Saw
ru: Пила в кубе

en: Cubed Sine
ru: Куб синуса

en: Cubed Triangle
ru: Куб треуг. волны

en: Cubic
ru: Кубическая

en: Current subsong
ru: Текущую подпесню

en: Current system
ru: Текущая

en: Cursor
ru: Курсор

en: Cursor (clicked)
ru: Курсор (нажат)

en: Cursor (hovered)
ru: Курсор (мышь на курсоре)

en: Cursor behavior
ru: Поведение курсора

en: Cursor details or file path##sbar2
ru: Информация о выделенном элементе или путь к файлу##sbar2

en: Cursor details##sbar0
ru: Информация о выделенном элементе##sbar0

en: Cursor follows current order when moving it
ru: Курсор остаётся на строке матрицы паттернов при перемещении этой строки

en: Cursor movement
ru: Передвижение курсора

en: Cursor movement keys behavior:
ru: Передвижение курсора при помощи клавиш:

en: Custom clock rate
ru: Пользовательская тактовая частота

en: Cut
ru: Вырезать

en: Cut Sine
ru: Обрезанный синус

en: Cut Triangle
ru: Обрез. треуг. волна

en: Cut/delay effect policy:
ru: Поведение эффектов заглушения/задержки ноты:

en: Cutoff
ru: Частота среза

en: Cutoff Sweep
ru: Изменение частоты среза

en: Cutoff change center note##bindcutcenternote%d
ru: Центральная нота изменения частоты среза##bindcutcenternote%d

en: Cutoff change strength##bindcutstrength%d
ru: Сила изменения частоты среза##bindcutstrength%d

en: Cutoff macro race conditions (compatibility)
ru: Состояние гонки макроса скважности (совместимость)

en: Cutoff##fcut%d
ru: Частота среза##fcut%d

en: Cutoff:
ru: Частота среза:

en: Cxxx: Set tick rate (hz)
ru: Cxxx: Установить частоту движка трекера (Гц)

en: D
ru: С

en: D65010G031 emulator (modified version) by cam900
ru: Эмулятор D65010G031 (модифицированная версия) за авторством cam900

en: DAC Left
ru: ЦАП левый

en: DAC Right
ru: ЦАП правый

en: DAC bit depth (reduces output rate):
ru: Глубина квантования ЦАП (уменьшает частоту дискретизации):

en: DAC interrupt simulation:
ru: Симуляция прерывания ЦАП

en: DAC resolution:
ru: Разрешение ЦАП:

en: DC offset correction
ru: Коррекция смещения пост. составляющей

en: DCxx: Delayed mute
ru: DCxx: Отложенное заглушение

en: DFxx: Set sample playback direction (0: normal; 1: reverse)
ru: DFxx: Направление проигрывания сэмпла (0: обычное; 1: обратное)

en: DPCM
ru: ДИКМ

en: DPCM (muffled samples; low CPU usage)
ru: ДИКМ (приглушённые сэмплы; малая нагрузка на ЦП)

en: DPCM channel mode:
ru: Режим ДИКМ-канала:

en: DS (4MB RAM)
ru: DS (4 МиБ ОЗУ)

en: DSi (16MB RAM)
ru: DSi (16 МиБ ОЗУ)

en: Dark##gcb0
ru: Тёмная##gcb0

en: Data East Arcade (drums mode)
ru: Data East Arcade (в режиме ударных)

en: Data East Arcade (extended channel 3)
ru: Data East Arcade (расширенный 3-ий канал)

en: Data East Arcade (extended channel 3; drums mode)
ru: Data East Arcade (расширенный 3-ий канал; в режиме ударных)

en: Data East Dark Seal (extended channel 3)
ru: Data East Dark Seal (расширенный 3-ий канал)

en: Data East Karnov (drums mode)
ru: Data East Karnov (в режиме ударных)

en: Data East Karnov (extended channel 3)
ru: Data East Karnov (расширенный 3-ий канал 3)

en: Data East Karnov (extended channel 3; drums mode)
ru: Data East Karnov (расширенный 3-ий канал; в режиме ударных)

en: Data East PCX (extended channel 3)
ru: Data East PCX (расширенный 3-ий канал)

en: Data type:
ru: Тип данных:

en: Date
ru: Дата

en: De-duplicate patterns
ru: Удалить дубликаты паттернов

en: Dear ImGui by Omar Cornut
ru: Dear ImGui за авторством Omar Cornut

en: Debug
ru: Отладка

en: Debug Menu
ru: Отладка

en: Dec
ru: Дес.

en: Dec##SNESFHex
ru: Дес.##SNESFHex

en: Decay
ru: Спад

en: Decay 1 Rate
ru: Скорость спада 1

en: Decay 2
ru: Спад 2

en: Decay 2 Rate
ru: Скорость спада 2

en: Decay Level
ru: Уровень спада

en: Decay Time (ms)
ru: Время затухания (мс)

en: Decimal##orbD
ru: Десятеричный##orbD

en: Decimal##prbD
ru: Десятеричный##prbD

en: Decrease (linear)
ru: Спад (линейный)

en: Decrease (logarithmic)
ru: Спад (логарифмический)

en: Decrease cutoff when pitch increases##decreasecutoff%d
ru: Уменьшать частоту среза при увеличении частоты ноты##decreasecutoff%d

en: Decrease edit step
ru: Уменьшить шаг редактирования

en: Decrease effect columns
ru: Убрать столбец эффектов

en: Decrease order value
ru: Уменьшить значение строки матрицы паттернов

en: Decrease resonance when pitch increases##decreaseres%d
ru: Уменьшать резонанс при увеличении частоты ноты##decreaseres%d

en: Decreases clock speed and CPU audio load by 4 times.
    Can be used if your CPU is too slow for the chip.
    Does not affect clock speed during export!
    
    Warning! Filters may become unstable at high cutoff and resonance
    if this option or lower clock speed are used!
    Also filters' timbre may be different near these values.
    
    Default clock speed is 1MHz (1000000Hz).
ru: Уменьшает тактовую частоту и нагрузку на ЦП в четыре раза.
    Можно использовать, если ваш ЦП слишком медленный для этого чипа.
    Не влияет на тактовую частоту во время экспорта!
    
    Внимание! Фильтры могут стать нестабильными на высоких частоте среза и резонансе
    при использовании этой опции или меньшей тактовой частоты!
    Также тембры фильтров могут отличаться вблизи этих значений.
    
    Тактовая частота по умолчанию составляет 1 МГц (1000000 Гц).

en: Deep clone current order to end of song
ru: Клонировать текущую строку матрицы паттернов в конец трека с выделением новых индексов

en: Deep clone order
ru: Клонировать строку матрицы паттернов с выделением новых индексов

en: Default author name
ru: Имя автора по умолчанию

en: DefleMask 1.0/legacy module
ru: модуль DefleMask 1.0/legacy

en: DefleMask 1.1.3 module
ru: модуль DefleMask 1.1.3

en: DefleMask module
ru: Модуль DefleMask

en: DefleMask preset
ru: пресет DefleMask

en: DefleMask wavetable
ru: волновая таблица DefleMask

en: DefleMask-compatible
ru: Совместимые с DefleMask

en: Delay
ru: Задержка

en: Delay##EchoDelay
ru: Задержка##EchoDelay

en: Delay##IMacroDelay
ru: Задержка##IMacroDelay

en: Delay/Step Length
ru: Задержка/длина шага

en: Delayed (write R on release)
ru: Отложенный (записать R на релизе)

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete all
ru: Удалить все

en: Delete effect value when deleting effect
ru: Удалять параметр эффекта при удалении эффекта

en: Delete instrument
ru: Удалить инструмент

en: Delete query
ru: Удалить строку

en: Delete sample
ru: Удалить сэмпл

en: Delete wavetable
ru: Удалить волновую таблицу

en: Dendy (1.77MHz)
ru: Dendy (1.77 МГц)

en: Denominator (set to base tempo)
ru: Знаменатель (установите равным основному темпу)

en: Depth
ru: Глубина

en: Derived Square
ru: Производная от меандра

en: Description
ru: Описание

en: Destructive hint
ru: Подсказка об удалении

en: Detune
ru: Расстройка

en: Detune 2
ru: Расстройка 2

en: Device
ru: Устройство вывода

en: Direct
ru: Прямое

en: Direct (cut on release)
ru: Прямой (заглушить на релизе)

en: Direction
ru: Направление

en: Directory
ru: Папка

en: Disable 1Exy env update (compatibility)
ru: Отключить обновление огибающей при применении эффекта 1Exy (совместимость)

en: Disable DAC when sample ends
ru: Отключать ЦАП в конце сэмпла

en: Disable ExtCh FM macros (compatibility)
ru: Отключить FM-макросы для расширенного канала (совместимость)

en: Disable OPN2 DAC volume control
ru: Отключить управление громкостью ЦАП OPN2

en: Disable anti-click
ru: Отключить анти-щелчок

en: Disable easy period to note mapping on upper octaves
ru: Отключить простое преобразование периода в ноту на верхних октавах

en: Disable fade-in during start-up
ru: Отключить плавное появление интерфейса при запуске

en: Disable hissing
ru: Отключить высокочастотное пищание

en: Disable new NES DPCM features
ru: Отключить новый функционал ДИКМ на NES

en: Disable new SegaPCM features (macros and better panning)
ru: Отключить новые функции SegaPCM (макросы и улучшенное панорамирование)

en: Disable new sample features
ru: Отключить новый функционал сэмплов

en: Disable noise period change phase reset
ru: Отключить сброс фазы при изменении периода шума

en: Disable threaded input (restart after changing!)
ru: Отключить обработку нажатий для превью инструмента в отдельном потоке (перезагрузите программу после изменения!)

en: Disable##fah0
ru: Отключить##fah0

en: Disabled
ru: Выкл.

en: Disabled/custom
ru: Выкл./пользовательский

en: Display Chinese (Simplified) characters
ru: Отображать китайские иероглифы (упрощённые)

en: Display Chinese (Traditional) characters
ru: Отображать китайские иероглифы (традиционные)

en: Display Japanese characters
ru: Отображать японские символы (вкл. иероглифы)

en: Display Korean characters
ru: Отображать корейские иероглифы

en: Display add/configure/change/remove chip menus in File menu
ru: Отображать в меню "Файл" пункты: добавить/настроить/изменить/убрать чип

en: Display chip names instead of "multi-system" in title bar
ru: Отображать названия чипов/систем вместо "мульти-система" в полосе заголовка окна

en: Display hidden ports
ru: Отобразить скрытые порты

en: Display instrument type menu when adding instrument
ru: Отображать тип инструмента при добавлении инструмента

en: Display internal
ru: Внутренние порты

en: Display playback status when playing
ru: Отображать статус проигрывания во время воспроизведения

en: Display previous/next pattern
ru: Отображать предыдущий/следующий паттерн

en: Display render time
ru: Отображать время отрисовки

en: Display system name on title bar
ru: Отображать название чипа/системы в полосе заголовка окна

en: Display system preset selector##NSB0
ru: Отобразить окно выбора пресета системы##NSB0

en: Distance
ru: Расстояние

en: Distortion Level
ru: Уровень искажений

en: Distortion level##fdist%d
ru: Уровень искажений##fdist%d

en: Divider
ru: Делитель

en: Do nothing
ru: Ничего не делать

en: Do you want to save your settings?
ru: Вы хотите сохранить свои настройки?

en: Docking empty
ru: Пустое поле стыковки окон

en: Docking preview
ru: Превью стыковки окон

en: Don't allow instrument change during slides
ru: Не допускать смену инструмента во время авто-портаменто

en: Don't apply Game Boy envelope on note-less instrument change
ru: Не применять огибающую Game Boy при смене инструмента без ноты

en: Don't apply compatibility flags when loading .dmf
ru: Не применять флаги совместимости при загрузке .dmf

en: Don't persist volume macro after it finishes
ru: Не удерживать значение макроса громкости после его завершения

en: Don't raise pattern editor on click
ru: Не поднимать редактор паттернов при нажатии

en: Don't reset note to base on arpeggio stop
ru: Не сбрасывать ноту до базовой при остановке арпеджио

en: Don't reset portamento after reaching target
ru: Не переинициализировать авто-портаменто после достижения цели

en: Don't reset slides after note off
ru: Не переинициализировать авто-портаменто после окончания ноты

en: Don't scroll when moving cursor
ru: Не прокручивать при перемещении курсора

en: Don't slide on the first tick of a row
ru: Не исполнять авто-портаменто в первый шаг движка трекера каждой строки

en: Don't test before new note
ru: Не включать тестовый бит перед новой нотой

en: Don't you have anything better to do?
ru: Вам точно больше нечем заняться?

en: Double
ru: Растянуть 2х

en: Double buffer
ru: Двойная буферизация

en: Double click selects entire column
ru: Двойное нажатие выделяет весь столбец

en: Double wave length (GBA only)
ru: Двойная длина волны (только GBA)

en: Double-click time (seconds)
ru: Время двойного нажатия (в секундах)

en: Double-click##soloD
ru: Двойное нажатие##soloD

en: Down
ru: Вниз

en: Down Down Down
ru: Вниз Вниз Вниз

en: Down UP
ru: Вниз ВВЕРХ

en: Down Up Down Up
ru: Вниз Вверх Вниз Вверх

en: Down.
ru: Вниз.

en: Drag and drop target
ru: Цель перетаскивания

en: Draw
ru: Рисовать

en: Driver
ru: Драйвер

en: Drum
ru: Ударный

en: Drum Kit
ru: Набор ударных

en: Drum kit mode:
ru: Режим создания набора ударных:

en: Drums
ru: Ударные

en: Dual-waveform
ru: Две волны

en: Dummy System
ru: Система-болванка

en: Duplicate
ru: Клонировать

en: Duplicate instrument
ru: Клонировать инструмент

en: Duplicate order
ru: Клонировать строку матрицы паттернов

en: Duplicate order (right-click to deep clone)
ru: Клонировать строку (ПКМ для клонирования с выделением новых индексов)

en: Duplicate sample
ru: Клонировать сэмпл

en: Duplicate wavetable
ru: Клонировать волновую таблицу

en: Duty
ru: Скважность

en: Duty/Int
ru: Скважность/инт.

en: Duty/Noise
ru: Скважность/режим шума

en: Dynamic (unconfirmed)
ru: Динамический (не подтверждён)

en: Dynax/Nakanihon 3rd generation hardware
ru: Аппаратная платформа 3-го поколения Dynax/Nakanihon

en: Dynax/Nakanihon 3rd generation hardware (drums mode)
ru: Аппаратная платформа 3-го поколения Dynax/Nakanihon (в режиме ударных)

en: Dynax/Nakanihon Real Break (drums mode)
ru: Dynax/Nakanihon Real Break (в режиме ударных)

en: E0xx: Set arp speed
ru: E0xx: Установить скорость арпеджио

en: E1xy/E2xy also take priority over slide stops
ru: E1xy/E2xy также имеют приоритет над остановкой авто-портаменто

en: E1xy/E2xy stop when repeating the same note
ru: E1xy/E2xy останавливаются при повторении одной и той же ноты

en: E1xy: Note slide up (x: speed; y: semitones)
ru: E1xy: Портаменто вверх (x: скорость; y: полутонов)

en: E2xy: Note slide down (x: speed; y: semitones)
ru: E2xy: Портаменто вниз (x: скорость; y: полутонов)

en: E3xx: Set vibrato shape
ru: E3xx: Тип формы волны вибрато

en: E4xx: Set vibrato range
ru: E4xx: Установить глубину вибрато

en: E5xx: Set pitch (80: center)
ru: E5xx: Расстройка (80: без расстройки)

en: E6xy: Quick legato (x: time (0-7 up; 8-F down); y: semitones)
ru: E6xy: Быстрое легато (x: после стольких тиков (0-7 вверх; 8-F вниз); y: полутонов)

en: E7xx: Macro release
ru: E7xx: Релиз макросов

en: E8xy: Quick legato up (x: time; y: semitones)
ru: E8xy: Быстрое легато вверх (x: после стольких тиков; y: полутонов)

en: E9xy: Quick legato down (x: time; y: semitones)
ru: E9xy: Быстрое легато вниз (x: после стольких тиков; y: полутонов)

en: EAxx: Legato
ru: EAxx: Легато

en: EBxx: Set LEGACY sample mode bank
ru: EBxx: (СОВМЕСТИМОСТЬ) Установить банк сэмплов

en: ECxx: Note cut
ru: ECxx: Заглушить ноту

en: EDxx: Note delay
ru: EDxx: Задержать ноту

en: EExx: Send external command
ru: EExx: Послать внешнюю команду

en: ERROR
ru: ОШИБКА

en: ES5506: backward loop mode isn't supported
ru: ES5506: режим обратного зацикливания не поддерживается

en: ESFMu (fast)
ru: ESFMu (быстрый)

en: ESFMu (modified version) by Kagamiin~
ru: Эмулятор ESFMu (модифицированная версия) за авторством Kagamiin~

en: ESS ES1xxx series (ESFM)
ru: ESS серия ES1xxx (ESFM)

en: Echo Feedback
ru: Обратная связь эхо

en: Echo Length
ru: Длина эхо

en: Echo Level
ru: Уровень эхо

en: Echo buffer
ru: Буфер эхо

en: Echo delay:
ru: Задержка эхо:

en: Echo feedback:
ru: Обратная связь эхо:

en: Echo filter:
ru: Фильтр эхо:

en: Echo resolution:
ru: Разрешение эхо:

en: Echo volume:
ru: Громкость эхо:

en: Edit
ru: Правка

en: Edit Controls
ru: Редактирование

en: Edit Step
ru: Шаг редактирования

en: Edit Step##cws1
ru: На шаг редактирования##cws1

en: Edit instrument
ru: Редактировать инструмент

en: Edit mode: Draw
ru: Режим редактирования: рисование

en: Edit mode: Select
ru: Режим редактирования: выделение

en: Edit path
    You can also right click on path buttons
ru: Редактировать путь
    Вы также можете нажать на кнопки пути

en: Edit sample
ru: Редактировать сэмпл

en: Edit wavetable
ru: Редактировать волновую таблицу

en: Editing
ru: Редактирование

en: Editing (will clone)
ru: Редактирование (будет клонирован)

en: Effect
ru: Эффект

en: Effect 1 type
ru: Индекс эффекта №1

en: Effect 1 value
ru: Параметр эффекта №1

en: Effect 2 type
ru: Индекс эффекта №2

en: Effect 2 value
ru: Параметр эффекта №2

en: Effect 3 type
ru: Индекс эффекта №3

en: Effect 3 value
ru: Параметр эффекта №3

en: Effect 4 type
ru: Индекс эффекта №4

en: Effect 4 value
ru: Параметр эффекта №4

en: Effect 5 type
ru: Индекс эффекта №5

en: Effect 5 value
ru: Параметр эффекта №5

en: Effect 6 type
ru: Индекс эффекта №6

en: Effect 6 value
ru: Параметр эффекта №6

en: Effect 7 type
ru: Индекс эффекта №7

en: Effect 7 value
ru: Параметр эффекта №7

en: Effect 8 type
ru: Индекс эффекта №8

en: Effect 8 value
ru: Параметр эффекта №8

en: Effect List
ru: Список эффектов

en: Effect columns/collapse
ru: Столбцы эффектов и свёртка канала

en: Effect input behavior:
ru: Ввод эффектов:

en: Effect replace mode:
ru: Режим замены эффектов:

en: Effect types to show:
ru: Показывать типы эффектов:

en: Effect value
ru: Параметр эффекта

en: Effective (exponential decrease)
ru: Эффективный (экспоненциальный спад)

en: Effective (linear decrease)
ru: Эффективный (линейный спад)

en: Empty field (2-char)
ru: Пустая ячейка (2 символа)

en: Empty field (3-char)
ru: Пустая ячейка (3 символа)

en: Emulation
ru: Эмуляция

en: Enable backup system
ru: Включить резервное копирование

en: Enable echo
ru: Включить эхо

en: Enable event delay
ru: Включить задержку событий

en: Enable filter
ru: Включить фильтр

en: Enable filter %d
ru: Включить фильтр %d

en: Enable synthesizer
ru: Включить синтезатор

en: Enable##fah1
ru: Включить##fah1

en: Encoding:
ru: Кодировка:

en: End
ru: Конец

en: Enter code:
ru: Введите код:

en: Env
ru: Огиб.

en: Env Length
ru: Длина огибающей

en: Env Period
ru: Период огиб.

en: Env. Delay
ru: Задержка огибающей

en: EnvScale
ru: Масш. огиб.

en: EnvShift
ru: Сдвиг огиб.

en: Envelope
ru: Огибающая

en: Envelope 2 (kick only)
ru: Огибающая 2 (только бочка)

en: Envelope Delay
ru: Задержка огибающей

en: Envelope Mode
ru: Режим огибающей

en: Envelope Reset
ru: Сброс огибающей

en: Envelope View
ru: Визуализация огибающей

en: Envelope length
ru: Длина огиб.

en: Envelope mode (channel 1-4):
ru: Режим огибающей (каналы 1-4):

en: Envelope mode (channel 5-8):
ru: Режим огибающей (каналы 5-8):

en: Envelope reset time:
ru: Время сброса огибающей:

en: Erasing
ru: Удалить:

en: Erm what the sigma???
ru: Эм, что за???

en: Error
ru: Ошибка

en: Error hint
ru: Подсказка об ошибке

en: Error while loading file! (%s)
ru: Ошибка при загрузке файла! (%s)

en: Error while saving file! (%s)
ru: Ошибка при сохранении файла! (%s)

en: Error while sending request (MIDI output not configured?)
ru: Ошибка при посылке запроса (MIDI вывод не настроен?)

en: Error!
ru: Ошибка!

en: Error! No string provided!
ru: Ошибка! Не предоставлена строка!

en: Error! User category does not exist!
ru: Ошибка! Категория пользовательских пресетов не существует!

en: Exact data (inverted)
ru: Точные данные (инвертирован)

en: Exact output (normal)
ru: Точный вывод (нормально)

en: Exclusive mode
ru: Исключительный режим

en: Exit
ru: Выход

en: Expand pattern
ru: Расширить паттерн

en: Expand rows
ru: Расширить строки

en: Expand selection downwards
ru: Расширить выделенную область вниз

en: Expand selection downwards (coarse)
ru: Расширить выделенную область вниз (грубо)

en: Expand selection downwards by one (override Edit Step)
ru: Расширить выделенную область вниз (игнорировать шаг редактирования)

en: Expand selection to beginning of pattern
ru: Расширить выделенную область до начала паттерна

en: Expand selection to end of pattern
ru: Расширить выделенную область до конца паттерна

en: Expand selection to the left
ru: Расширить выделенную область влево

en: Expand selection to the right
ru: Расширить выделенную область вправо

en: Expand selection upwards
ru: Расширить выделенную область вверх

en: Expand selection upwards (coarse)
ru: Расширить выделенную область вверх (грубо)

en: Expand selection upwards by one (override Edit Step)
ru: Расширить выделенную область вверх (игнорировать шаг редактирования)

en: Expand song
ru: Расширить трек

en: Exponent
ru: Пок. степени

en: Export
ru: Экспорт

en: Export Audio
ru: Экспорт аудио

en: Export Colors
ru: Экспортировать настройки цветов

en: Export Command Stream
ru: Экспорт потока команд

en: Export DMF
ru: Экспорт DMF

en: Export Keybinds
ru: Экспортировать настройки клавиатуры

en: Export Layout
ru: Экспортировать компоновку окон интерфейса

en: Export ROM
ru: Экспорт ROM

en: Export Settings
ru: Экспортировать настройки

en: Export User Presets
ru: Экспортировать пользовательские пресеты

en: Export VGM
ru: Экспорт VGM

en: Export ZSM
ru: Экспорт ZSM

en: Export options layout:
ru: Вид настроек экспорта:

en: Export type:
ru: Тип экспорта:

en: ExtCh channel status is not shared among operators
ru: Состояние расширенного канал (ExtCh) не является общим для всех операторов

en: External (volume macro)##EM01
ru: Внешняя (макрос громкости)##EM01

en: External (volume macro)##EM11
ru: Внешняя (макрос громкости)##EM11

en: External command output
ru: Вывод внешней команды

en: F
ru: Ч

en: F0xx: Set tick rate (bpm)
ru: F0xx: Установить частоту движка трекера (BPM)

en: F1xx: Single tick note slide up
ru: F1xx: Портаменто вверх (один шаг движка)

en: F2xx: Single tick note slide down
ru: F2xx: Портаменто вниз (один шаг движка)

en: F3xx: Fine volume slide up
ru: F3xx: Точное изменение громкости вверх

en: F4xx: Fine volume slide down
ru: F4xx: Точное изменение громкости вниз

en: F5xx: Disable macro (see manual)
ru: F5xx: Отключить макрос (см. инструкцию)

en: F6xx: Enable macro (see manual)
ru: F6xx: Включить макрос (см. инструкцию)

en: F7xx: Restart macro (see manual)
ru: F7xx: Перезапустить макрос (см. инструкцию)

en: F8xx: Single tick volume slide up
ru: F8xx: Изменение громкости вверх (один шаг движка)

en: F9xx: Single tick volume slide down
ru: F9xx: Изменение громкости вниз (один шаг движка)

en: FAxx: Fast volume slide (0y: down; x0: up)
ru: FAxx: Быстрое изменение громкости (0y: вниз; x0: вверх)

en: FB
ru: Обр. св.

en: FCxx: Note release
ru: FCxx: Релиз ноты

en: FDxx: Set virtual tempo numerator
ru: FDxx: Числитель виртуального темпа

en: FExx: Set virtual tempo denominator
ru: FExx: Знаменатель виртуального темпа

en: FF preset bank
ru: банк пресетов FF

en: FFTW by Matteo Frigo and Steven G. Johnson
ru: FFTW за авторством Matteo Frigo и Steven G. Johnson

en: FFxx: Stop song
ru: FFxx: Остановить трек

en: FM (OPL Drums)
ru: FM (OPL, ударные)

en: FM 2 OP1
ru: FM 2 ОП1

en: FM 2 OP2
ru: FM 2 ОП2

en: FM 2 OP3
ru: FM 2 ОП3

en: FM 2 OP4
ru: FM 2 ОП4

en: FM 3 OP1
ru: FM 3 ОП1

en: FM 3 OP2
ru: FM 3 ОП2

en: FM 3 OP3
ru: FM 3 ОП3

en: FM 3 OP4
ru: FM 3 ОП4

en: FM 6/PCM 1
ru: FM 6/ИКМ 1

en: FM Editor
ru: Редактор FM-инструментов

en: FM Macros
ru: Макросы FM

en: FM Towns (extended channel 3)
ru: FM Towns (расширенный 3-ий канал)

en: FM Volume
ru: Громкость FM

en: FM operator
ru: FM-оператор

en: FM parameter editor layout:
ru: Компоновка редактора FM-инструментов

en: FM parameter names:
ru: Названия параметров:

en: FM pitch slide octave boundary odd behavior
ru: странное поведение FM авто-портаменто на границе октавы

en: FM-7 (extended channel 3)
ru: FM-7 (расш. 3-ий канал)

en: FM/ADPCM Volume
ru: Громкость FM/АДИКМ

en: FM: clock / 144, SSG: clock / 32
ru: FM: такт. част. / 144, SSG: такт. част. / 32

en: FM: clock / 24, SSG: clock / 4
ru: FM: такт. част. / 24, SSG: такт. част. / 4

en: FM: clock / 36, SSG: clock / 8
ru: FM: такт. част. / 36, SSG: такт. част. / 8

en: FM: clock / 48, SSG: clock / 8
ru: FM: такт. част. / 48, SSG: такт. част. / 8

en: FM: clock / 72, SSG: clock / 16
ru: FM: такт. част. / 72, SSG: такт. част. / 16

en: FM? nah... samples! Nintendo's answer to Sega.
ru: FM? не... сэмплы! Ответ Nintendo в сторону Sega.

en: Factor
ru: Коэффициент

en: Factory Reset
ru: Сброс на заводские настройки

en: Fade
ru: Затухание/градиент

en: Fade (ping-pong)
ru: Плавный переход (туда-обратно)

en: Fade in
ru: Плавное нарастание

en: Fade out
ru: Плавное затухание

en: Fade out (seconds)
ru: Затухание (в секундах)

en: Famicom Disk System (chip)
ru: Famicom Disk System (чип)

en: Famicom with Konami VRC6
ru: Famicom с Konami VRC6

en: Famicom with Konami VRC7
ru: Famicom с Konami VRC7

en: Famicom with MMC5
ru: Famicom с MMC5

en: Famicom with Namco 163
ru: Famicom с Namco 163

en: Famicom with Sunsoft 5B
ru: Famicom с Sunsoft 5B

en: Feed signal from channel to filter %d input
ru: Подать сигнал от канала на вход фильтра %d

en: Feed signal from filter %d output to channel output
ru: Подать сигнал с выхода фильтра %d на общий выход канала

en: Feed signal from filter %d output to filter %d input
ru: Подать сигнал с выхода фильтра %d на вход фильтра %d

en: Feedback
ru: Обр. связь.

en: Feedback##EchoFeedback
ru: Обр. связь##EchoFeedback

en: File
ru: Файл

en: File Picker (built-in)
ru: Файловый диалог (встроенный)

en: File name
ru: Название файла

en: File path##sbar1
ru: Путь к файлу##sbar1

en: Fill entire window
ru: Полностью заполняет окно

en: Film (24fps)
ru: Киноплёнка (24 кадра в секунду)

en: Filter
ru: Фильтр

en: Filter %d macros
ru: Макросы фильтра %d

en: Filter K1
ru: K1 фильтра

en: Filter K1 Ramp
ru: Нараст. K1 фильтра

en: Filter K2
ru: K2 фильтра

en: Filter K2 Ramp
ru: Нараст. K2 фильтра

en: Filter Mode
ru: Тип фильтра

en: Filter Toggle
ru: Вкл./выкл. фильтр

en: Filter cutoff will be changed only once on new note.
    If this option is disabled, cutoff scaling will be applied
    every time a pitch change happens.
ru: Частота среза будет изменяться только на новой ноте.
    Если эта опция отключена, изменение частоты среза будет применяться каждый раз
    при изменении частоты ноты.

en: Filter cutoff will change with frequency/pitch.
    See settings below.
ru: Частота среза фильтра будет изменяться в зависимости от ноты/частоты.
    См. настройки ниже.

en: Filter resonance will be changed only once on new note.
    If this option is disabled, resonance scaling will be applied
    every time a pitch change happens.
ru: Резонанс будет изменяться только на новой ноте.
    Если эта опция отключена, изменение резонанса будет применяться каждый раз
    при изменении частоты ноты.

en: Filter resonance will change with frequency/pitch.
    See settings below.
ru: Резонанс фильтра будет изменяться в зависимости от ноты/частоты.
    См. настройки ниже.

en: Filters connection matrix
ru: Матрица подключения фильтров

en: Find
ru: Найти

en: Find/Replace
ru: Найти/Заменить

en: Fine
ru: Расстройка

en: Fixed
ru: Фикс.

en: Fixed Frequency Mode
ru: Режим фиксированной частоты

en: Fixed frequency mode
ru: Режим фиксированной частоты

en: Flip
ru: Туда-обратно

en: Flip selection
ru: Перевернуть выделенную область

en: Focus pattern editor when selecting instrument
ru: Переместить фокус на редактор паттернов при выборе инструмента

en: Foll.
ru: След.

en: Follow
ru: Следовать за прогрессом воспроизведения

en: Follow orders
ru: След. за воспр. в матр. патт.

en: Follow pattern
ru: След. за воспр. в патт.

en: Font
ru: Шрифт

en: Font renderer
ru: Отрисовщик шрифта

en: Force Period
ru: Принуд. период

en: Force mono audio
ru: Принудительно сводить в моно

en: Force##fah2
ru: Принудительное##fah2

en: Forces waveform macro to control wavetable index.
ru: Заставляет макрос формы волны контролировать индекс волновой таблицы.

en: Forward
ru: Вперёд

en: Frame rate limit
ru: Ограничение частоты кадров

en: Frame shading
ru: Затенение рамок

en: Freq
ru: Част.

en: Freq Divider
ru: Дел. частоты

en: FreqNum
ru: Частота

en: Frequency
ru: Частота

en: Frequency (F-Num)
ru: Частота (F-Num)

en: Frequency Sweep
ru: Изменение частоты

en: Friendly##fmn0
ru: Понятные##fmn0

en: From
ru: От

en: From filter 1
ru: От фильтра 1

en: From filter 2
ru: От фильтра 2

en: From filter 3
ru: От фильтра 3

en: From filter 4
ru: От фильтра 4

en: Front/Rear
ru: Передн./задн.

en: Full
ru: Полная

en: Full (always)##pis3
ru: Полное (всегда)##pis3

en: Full (hard)##fh3
ru: Полное (жёсткое)##fh3

en: Full (short when loading song)##pis2
ru: Полное (короткое при загрузке песни)##pis2

en: Furnace has been started in Safe Mode.
    this means that:
    
    - software rendering is being used
    - audio output may not work
    - font loading is disabled
    
    check any settings which may have made Furnace start up in this mode.
    font loading is one of these.
ru: Furnace был запущен в безопасном режиме.
    это означает:
    
    - используется программная отрисовка
    - может не работать вывод звука
    - отключена загрузка шрифтов
    
    проверьте, какие настройки могли привести к запуску программы в этом режиме.
    загрузка шрифтов может быть одной из таких.

en: Furnace instrument
ru: инструмент Furnace

en: Furnace song
ru: модуль Furnace

en: Furnace wavetable
ru: волновая таблица Furnace

en: GA20: samples can't loop
ru: GA20: сэмплы не могут быть зациклены

en: GBA DMA: loop length must be a multiple of 16
ru: GBA DMA: длина зацикленной части должна быть кратна 16

en: GBA DMA: loop start must be a multiple of 4
ru: GBA DMA: начало цикла должно быть кратно 4

en: GBA DMA: sample length will be padded to multiple of 16
ru: GBA DMA: длина сэмпла будет скорректирована до кратности 16

en: GLSL (if available)
ru: GLSL (при наличии)

en: Gain
ru: Усиление

en: Gain Mode
ru: Режим усиления

en: Game Boy Advance (no software mixing)
ru: Game Boy Advance (без программного микширования)

en: Game Boy Advance (with MinMod)
ru: Game Boy Advance (с драйвером MinMod)

en: Game Boy Color (rev C)
ru: Game Boy Color (версия C)

en: Game Boy Color (rev E)
ru: Game Boy Color (версия E)

en: Game Boy instrument duty is wave volume
ru: Макрос скважности инструмента Game Boy контролирует громкость канала волновых таблиц

en: Game consoles
ru: Игровые консоли

en: General
ru: Основные

en: Generic PCM DAC
ru: Типичный ИКМ ЦАП

en: Generic Sample
ru: Типичный сэмпл

en: Gens KMod patch dump
ru: дамп патчей Gens KMod

en: Global
ru: Глобальная

en: Global Parameter
ru: Глобальный параметр

en: Global Volume
ru: Глобальная громкость

en: Global hotkeys
ru: Глобальные горячие клавиши

en: Global parameter priority:
ru: Приоритет глобальных параметров:

en: Global vibrato:
ru: Глобальное вибрато:

en: Go
ru: Применить

en: Go ahead
ru: Применить

en: Go to home directory
ru: Вернуться в домашнюю директорию

en: Go to next order
ru: Перейти на следующую строку матрицы паттернов

en: Go to parent directory
ru: На уровень выше

en: Go to previous order
ru: Перейти на предыдущую строку матрицы паттернов

en: Go##PDate
ru: Удалить##PDate

en: Gradient
ru: Градиент

en: Graphical icons##iis1
ru: Графические иконки##iis1

en: Green bits
ru: Биты зелёной составляющей

en: Grid
ru: Сетка

en: Grid##mel2
ru: Прямоугольная сетка##mel2

en: Groove
ru: Ритм-паттерн

en: Grooves
ru: Ритм-паттерны

en: Group Attack
ru: Атака группы

en: Group Ctrl
ru: Контроль группы

en: Group Decay
ru: Спад группы

en: Guide
ru: Справка

en: Guru mode
ru: Режим гуру

en: HP/K2, HP/K2
ru: ФВЧ/K2, ФВЧ/K2

en: HP/K2, LP/K1
ru: ФВЧ/K2, ФНЧ/K1

en: Half
ru: Сократить 2х

en: Half Clock divider##_AY_CLKSEL
ru: Делить тактовую частоту на 2##_AY_CLKSEL

en: Half NTSC (1.79MHz)
ru: Половина NTSC (1.79 МГц)

en: Half Sine
ru: Половинка синуса

en: Hard Sync Source
ru: Источник синхр. осц.

en: Hard reset envelope:
ru: Огибающая при жёстком перезапуске:

en: Hardware Sequence
ru: Аппаратная последовательность

en: Header
ru: Заголовок

en: Header font
ru: Шрифт заголовков

en: Height
ru: Высота

en: Help
ru: Справка

en: Hex
ru: Шест.

en: Hex##SNESFHex
ru: Шест.##SNESFHex

en: Hexadecimal##orbH
ru: Шестнадцатеричный##orbH

en: Hexadecimal##prbH
ru: Шестнадцатеричный##prbH

en: HiHat
ru: Хай-хэт

en: Hide tab bar###HideTabBar
ru: Скрыть полосу с вкладками###HideTabBar

en: High
ru: Высокое

en: High-pass
ru: ФВЧ

en: Highlight
ru: Подсветка

en: Highlight 1
ru: Подсветка 1

en: Highlight 2
ru: Подсветка 2

en: Highlight channel at cursor in Orders
ru: Выделить в матрице паттернов канал, на котором находится курсор

en: Hinting:
ru: Хинтование

en: HinvL
ru: HинвL

en: HinvR
ru: HинвR

en: Histogram plot
ru: Столбчатая диаграмма

en: Histogram plot (hovered)
ru: Столбчатая диаграмма (курсор на диаграмме)

en: Hold
ru: Задержка после атаки

en: Horizontal instrument list
ru: Горизонтальный список инструментов

en: How did you even
ru: Как вы вообще смогли

en: How many steps to move with each scroll wheel step?
ru: На сколько позиций сдвигаться при каждом шаге колёсика мыши?

en: How much cutoff changes for given pitch change.
ru: Насколько сильно меняется частота среза при заданном изменении частоты ноты.

en: How much resonance changes for given pitch change.
ru: Насколько сильно меняется резонанс при заданном изменении частоты ноты.

en: HuC6280 (original)
ru: HuC6280 (оригинальный)

en: I'm feeling lucky
ru: Мне повезёт!

en: INSERT COIN
ru: ВСТАВЬТЕ ЖЕТОН

en: INVALID
ru: НЕДЕЙСТВ.

en: Icon size
ru: Размер иконок

en: If this is enabled, filter cutoff will decrease if you increase the pitch.
    If this is disabled, filter cutoff will increase if you increase the pitch.
ru: При включении частота среза фильтра будет уменьшаться при увеличении частоты ноты.
    При отключении частота среза фильтра будет увеличиваться при увеличении частоты ноты.

en: If this is enabled, filter resonance will decrease if you increase the pitch.
    If this is disabled, filter resonance will increase if you increase the pitch.
ru: При включении резонанс фильтра будет уменьшаться при увеличении частоты ноты.
    При отключении резонанс фильтра будет увеличиваться при увеличении частоты ноты.

en: Ignore 0Dxx on the last order
ru: Игнорировать 0Dxx на последней строке матрицы паттернов

en: Ignore DAC mode change outside of intended channel in ExtCh mode
ru: Игнорировать переключение режима ЦАП, если оно не происходит на соответствующем канале, в режиме расширенного канала

en: Ignore duplicate slide effects
ru: Игнорировать дублирующиеся эффекты авто-портаменто

en: Ignore top/hi-hat frequency changes
ru: Игнорировать смену частоты тарелок/хай-хэтов

en: ImGui header
ru: Заголовок ImGui

en: ImGui header (active)
ru: Заголовок ImGui (активный)

en: ImGui header (hovered)
ru: Заголовок ImGui (курсор на заголовке)

en: ImGui line plot
ru: Отрисовка линий от ImGui

en: Import
ru: Импорт

en: Import (replace)
ru: Импорт (с заменой)

en: Import Raw Sample
ru: Импортировать сырые данные сэмпла

en: Import raw sample data
ru: Импорт сырых данных сэмпла

en: Import raw sample data (replace current)
ru: Импорт сырых данных сэмпла (с заменой выделенного)

en: Impulse Tracker GUS volume table by Jeffrey Lim
ru: таблица громкостей Impulse Tracker GUS за авторством Jeffrey Lim

en: In
ru: Ввод

en: Inactive patterns
ru: Неактивные паттерны

en: Increase (bent line)
ru: Нарастание (изогн. линия)

en: Increase (linear)
ru: Нарастание (линейное)

en: Increase edit step
ru: Увеличить шаг редактирования

en: Increase effect columns
ru: Добавить столбец эффектов

en: Increase order value
ru: Увеличить значение строки матрицы паттернов

en: Increase values (+1)
ru: Увеличить значения (+1)

en: Increase values (+16)
ru: Увеличить значения (+16)

en: Increase values (-1)
ru: Уменьшить значения (-1)

en: Increase values (-16)
ru: Уменьшить значения (-16)

en: Infinity
ru: Бесконечность

en: Info
ru: Информация

en: Initial channel limit:
ru: Изначальный лимит числа каналов:

en: Initial echo state:
ru: Начальное состояние эхо:

en: Initial part volume (channel 1-4):
ru: Начальная громкость (каналы 1-4):

en: Initial part volume (channel 5-8):
ru: Начальная громкость (каналы 5-8):

en: Initial system:
ru: Система по умолчанию:

en: Initialize envelope on every note
ru: Инициализировать огибающую на каждой ноте

en: Initialize filter
ru: Инициализировать фильтр

en: Initialize filter %d
ru: Инициализировать фильтр %d

en: Ins
ru: Инстр.

en: Ins %d: %s
ru: Инструмент %d: %s

en: Ins %d: <invalid>
ru: Инструмент %d: <недейств.>

en: Ins change in ExtCh operator 2-4 affects FB (compatibility)
ru: Смена инструмента на операторах 2-4 расш. канала меняет FB (совместимость)

en: Insert
ru: Вставить с сдвигом строк вниз

en: Insert in free spaces
ru: Вставлять эффекты в пустых ячейках

en: Insert pushes entire channel row
ru: Клавиша Insert сдвигает паттерны на всех каналах

en: Insert silence
ru: Вставить тишину

en: Instrument
ru: Инструмент

en: Instrument %d
ru: Инструмент %d

en: Instrument (invalid type)
ru: Инструмент (неправильный тип)

en: Instrument (out of range)
ru: Инструмент (индекс не соответствует существующему инструменту)

en: Instrument Editor
ru: Редактор инструментов

en: Instrument List
ru: Список инструментов

en: Instrument Types
ru: Типы инструментов

en: Instrument cursor down
ru: Курсор в списке инструментов вниз

en: Instrument cursor up
ru: Курсор в списке инструментов вверх

en: Instrument list
ru: Список инструментов

en: Instrument list icon style:
ru: Стиль иконок в списке инструментов:

en: Instrument type##CHC2
ru: Согласно типу инструмента##CHC2

en: Instrument type##CTC2
ru: Согласно типу инструмента##CTC2

en: Instruments
ru: Инструменты

en: Instruments (Palette)
ru: Инструменты (палитра)

en: Instruments: toggle folders/standard view
ru: Инструменты: переключиться между видом с разбиением по папкам и обычным видом

en: Intensity
ru: Яркость

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Interface (other)
ru: Интерфейс (другое)

en: Interpolate
ru: Интерполировать

en: Interpolation:
ru: Интерполяция:

en: Interval (in seconds)
ru: Интервал (в секундах)

en: Inv. left
ru: Инв. лево

en: Inv. right
ru: Инв. право

en: Invalid
ru: Недейств.

en: Invalid effect
ru: Неизвестный эффект

en: Invert
ru: Инвертировать

en: Invert left channel signal
ru: Инвертировать сигнал на левом канале

en: Invert right channel signal
ru: Инвертировать сигнал на правом канале

en: Invert values
ru: Инвертировать параметры

en: Invert##X
ru: Инвертировать

en: Invert##Y
ru: Инвертировать

en: Inverted
ru: Инвертирован

en: Inverted##csw2
ru: Да, но в обратном направлении##csw2

en: Jaleco Ginga NinkyouDen (drums mode)
ru: Jaleco Ginga NinkyouDen (в режиме ударных)

en: K053260: loop point ignored (may only loop entire sample)
ru: K053260: точка зацикливания игнорируется (зациклить можно только сэмпл целиком)

en: K053260: maximum sample length is 65535
ru: K053260: максимальная длина сэмпла равна 65535

en: K1 Ramp Slowdown
ru: Замедл. нараст. K1

en: K2 Ramp Slowdown
ru: Замедл. нараст. K2

en: KIOCSOUND on /dev/tty1
ru: KIOCSOUND в /dev/tty1

en: KIOCSOUND on standard output
ru: KIOCSOUND в стандартном выводе

en: Kaneko Air Buster (extended channel 3)
ru: Kaneko Air Buster (расширенный 3-ий канал)

en: Kaneko DJ Boy (extended channel 3)
ru: Kaneko DJ Boy (расширенный 3-ий канал)

en: Key
ru: Клавиша

en: Key On/Off
ru: Нажатие/отпускание клавиши

en: Key layout:
ru: Компоновка клавиш:

en: Keyboard
ru: Клавиатура

en: Keyboard note/value input repeat (hold key to input continuously)
ru: Повторяющийся ввод нот/значений с клавиатуры (удерживайте клавишу для постоянного ввода

en: Kick
ru: Бас-барабан

en: Kick/FM 16
ru: Бочка/FM16

en: Kick/FM 7
ru: Бочка/FM7

en: Kill
ru: Остановить

en: Kilobytes##MUU1
ru: Килобайты##MUU1

en: Konami Battlantis (drums mode on both OPL2s)
ru: Konami Battlantis (оба OPL2 в режиме ударных)

en: Konami Battlantis (drums mode on first OPL2)
ru: Konami Battlantis (первый OPL2 в режиме ударных)

en: Konami Battlantis (drums mode on second OPL2)
ru: Konami Battlantis (второй OPL2 в режиме ударных)

en: Konami Haunted Castle (drums mode)
ru: Konami Haunted Castle (в режиме ударных)

en: Konami Rollergames (drums mode)
ru: Konami Rollergames (в режиме ударных)

en: Konami S.P.Y. (drums mode)
ru: Konami S.P.Y. (в режиме ударных)

en: LFO > Amp
ru: ГНЧ > ампл.

en: LFO > Freq
ru: ГНЧ > част.

en: LFO Rate
ru: Скорость ГНЧ

en: LFO Shape
ru: Форма волны ГНЧ

en: LFO Speed
ru: Частота ГНЧ

en: LFO2 > Amp
ru: ОНЧ2 > част.

en: LFO2 > Freq
ru: ОНЧ2 > част.

en: LFO2 Shape
ru: Форма волны ГНЧ 2

en: LFO2 Speed
ru: Скорость ГНЧ 2

en: LICENSE for more information.
ru: LICENSE для доп. информации.

en: LP/K2, LP/K1
ru: ФНЧ/K2, ФНЧ/K1

en: LP/K2, LP/K2
ru: ФНЧ/K2, ФНЧ/K2

en: LSB CC##valueCC2
ru: Управл. ком. для младш. бита##valueCC2

en: Language
ru: Язык

en: Last used channel
ru: Последний использованный канал

en: Late render clear
ru: Запаздывающая очистка буфера отрисовщика

en: Latest
ru: Посл. рез. копия

en: Lax
ru: Нестрогое

en: Layout
ru: Компоновка интерфейса

en: Learn##BLearn
ru: Запомнить##BLearn

en: Left
ru: Лево

en: Left Output
ru: Вывод звука влево

en: Left Volume Ramp
ru: Нараст. лев. громк.

en: Left to right
ru: Слева направо

en: Left##EchoVolL
ru: Слева##EchoVolL

en: Left##VolScaleL
ru: Слева##VolScaleL

en: Left##obp1
ru: Слева##obp1

en: Legacy slides and pitch (compatibility)
ru: Старые частоты и портаменто (совместимость)

en: Legacy technical ALWAYS_SET_VOLUME behavior
ru: старое поведение ALWAYS_SET_VOLUME (технич.)

en: Legacy volume slides
ru: Совместимые слайды громкости

en: Length
ru: Длина вибрации

en: Letter icons##iis2
ru: Иконки с буквами##iis2

en: Level
ru: Громкость

en: Level Scaling
ru: Масштаб. громкости

en: Light##gcb1
ru: Светлая##gcb1

en: Like in SID2, specific noise LFSR feedback bits config can produce tonal waves.
    Refer to the manual for LFSR bits macro configurations for which frequency calculation is altered
    in a way that makes tonal noise stay in tune.
ru: Как и в SID2, определённые конфигурации битов-отводов РСЛОС могут давать тон.
    См. инструкцию, там написаны конфигурации битов, для которых изменено вычисление частоты,
    чтобы тональный шум попадал в ноты.

en: Limit slide range
ru: Ограничить диапазон авто-портаменто

en: Line Thickness
ru: Толщина линий

en: Line plot
ru: Цвет линий

en: Line plot (hovered)
ru: Цвет линий (курсор на поле)

en: Line size
ru: Толщина линии

en: Line##CHS1
ru: Линия##CHS1

en: Linear
ru: Линейная

en: Linear <-> Equal power
ru: Линейный <-> Одинаковая степень

en: Lines
ru: Линии

en: Load
ru: Загрузить

en: Load Instrument
ru: загрузить инструмент

en: Load LFSR
ru: Загрузить в РСЛОС

en: Load ROM
ru: Загрузить ROM

en: Load Raw Sample
ru: Загрузить сырые данные сэмпла

en: Load Sample
ru: Загрузить сэмпл

en: Load Value
ru: Загрузить значение

en: Load Wavetable
ru: Загрузить волновую таблицу

en: Load fallback font
ru: Загружать резервный шрифт

en: Load instrument name from .fui
ru: Загружать имя инструмента из файла .fui

en: Load waveform
ru: Загрузить волну

en: LocaleSettings: ccjk
ru: LocaleSettings: ccjk 0400-04FF

en: Log
ru: Логи

en: Log Viewer
ru: Просмотр логов

en: Log level: Debug
ru: Уровень лога: отладка

en: Log level: Error
ru: Уровень лога: ошибка

en: Log level: Info
ru: Уровень лога: информация

en: Log level: Trace/Verbose
ru: Уровень лога: диагностика/подробный

en: Log level: Warning
ru: Уровень лога: предупреждение

en: Loop
ru: Цикл

en: Loop (length: %d)##Loop
ru: Цикл (длина: %d)##Loop

en: Loop markers
ru: Маркеры зацикливания

en: Loop modality:
ru: Работа зацикливания:

en: Loop region
ru: Зацикленная часть

en: Loop until Release
ru: Цикл до релиза

en: Loops
ru: Циклы

en: Low
ru: Низкое

en: Low-latency mode
ru: Режим малой задержки

en: Low-pass
ru: ФНЧ

en: Lower
ru: Очень низкое

en: Lower key
ru: Нижние клавиши

en: Lower key (feedback)
ru: Нижние клавиши (обратная связь)

en: Lower key (pressed)
ru: Нижние клавиши (нажатые)

en: MAME AY-3-8910 by Couriersud
ru: MAME AY-3-8910 за авторством Couriersud

en: MAME GA20 core by Acho A. Tang and R. Belmont
ru: MAME GA20 core за авторством Acho A. Tang и R. Belmont

en: MAME MSM5232 core by Jarek Burczynski and Hiromitsu Shioya
ru: MAME MSM5232 core за авторством Jarek Burczynski и Hiromitsu Shioya

en: MAME MSM6258 core by Barry Rodewald
ru: MAME MSM6258 core за авторством Barry Rodewald

en: MAME Namco WSG by Nicola Salmoria and Aaron Giles
ru: MAME Namco WSG за авторством Nicola Salmoria и Aaron Giles

en: MAME RF5C68 core by Olivier Galibert and Aaron Giles
ru: MAME RF5C68 core за авторством Olivier Galibert и Aaron Giles

en: MAME SAA1099 by Juergen Buchmueller and Manuel Abadia
ru: MAME SAA1099 за авторством Juergen Buchmueller и Manuel Abadia

en: MAME SN76496 by Nicola Salmoria
ru: MAME SN76496 за авторством Nicola Salmoria

en: MAME SegaPCM core by Hiromitsu Shioya and Olivier Galibert
ru: MAME SegaPCM core за авторством Hiromitsu Shioya и Olivier Galibert

en: MAME YMZ280B core by Aaron Giles
ru: MAME YMZ280B core за авторством Aaron Giles

en: MIDI input
ru: Ввод MIDI

en: MIDI output
ru: MIDI вывод

en: MSB CC##valueCC1
ru: Управл. ком. для старш. бита##valueCC1

en: MSM6295: maximum bankswitched sample length is 129024
ru: MSM6295: максимальная длина сэмпла с заменой банков равна 129024

en: MSM6295: samples can't loop
ru: MSM6295: сэмплы не могут быть зациклены

en: MSX + MSX-AUDIO (drums mode)
ru: MSX + MSX-AUDIO (в режиме ударных)

en: MSX + MSX-MUSIC (drums mode)
ru: MSX + MSX-MUSIC (в режиме ударных)

en: MSX + Neotron (extended channel 2)
ru: MSX + Neotron (расширенный 2-ой канал)

en: MSX + Neotron (with YM2610B)
ru: MSX + Neotron (с YM2610B)

en: MSX + Neotron (with YM2610B; extended channel 3)
ru: MSX + Neotron (с YM2610B; расширенный 3-ий канал 3)

en: Macro Editor
ru: Редактор макросов

en: Macro editor layout:
ru: Компоновка редактора макросов:

en: Macro release (3-char)
ru: "Отпускание клавиши" (только для макросов (3 символа))

en: Macro release only
ru: "Отпускание клавиши" (только для макросов)

en: Macro release##SNType_%d
ru: "Отпускание клавиши" (только для макросов)##SNType_%d

en: Macro type: ADSR
ru: Тип макроса: ADSR-огибающая

en: Macro type: LFO
ru: Тип макроса: ГНЧ

en: Macro type: Sequence
ru: Тип макроса: последовательность

en: Macro type: What's going on here?
ru: Тип макроса: Что здесь происходит?

en: Macros
ru: Макросы

en: Main font
ru: Основной шрифт

en: Make noise pitch independent from other waves' pitch.
    Noise pitch will be controllable via macros.
ru: Частота шума будет независима от частоты других волн.
    Частота шума будет контролироваться при помощи макросов.

en: Make patterns unique
ru: Сделать паттерны уникальными

en: Map MIDI channels to direct channels
ru: Привязать MIDI-каналы к прямым каналам

en: Map Yamaha FM voice data to instruments
ru: Привязать данные тембров Yamaha FM к инструментам

en: Master Volume
ru: Общая громкость

en: Match effect position:
ru: Совпадение с положением эффекта:

en: Max
ru: Максимум

en: Max mixer CPU usage: %.0f%%
ru: Максимальное использование ЦП микшером: %.0f%%

en: Maximum
ru: Верхняя граница

en: Medium
ru: Среднее

en: Mednafen PCE, WonderSwan, T6W28 and Virtual Boy audio cores
ru: Ядра эмуляции Mednafen PCE, WonderSwan, T6W28 и Virtual Boy

en: Melodic
ru: Мелодия

en: Memory
ru: Память

en: Memory Composition
ru: Содержание памяти

en: Menu bar
ru: Полоса меню

en: Meter
ru: Измер.

en: Metronome
ru: Метроном

en: Mid
ru: Среднее

en: Min
ru: Минимум

en: Minimum
ru: Нижняя граница

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Mix Chorus
ru: Микширование с хорусом

en: Mix buffers (allows longer echo delay):
ru: Буферы микширования (позволяет делать более долгую задержку эха):

en: Mixer
ru: Микшер

en: Mixing
ru: Микширование

en: Mixing mode:
ru: Режим микширования:

en: Mobile Controls
ru: Мобильный интерфейс

en: Mobile Menu
ru: Мобильные меню

en: Mod Depth
ru: Глуб. мод.

en: Mod Position
ru: Полож. мод.

en: Mod Speed
ru: Скор. мод.

en: Mod. accent (primary)
ru: Оттенок модулирующего оператора (основной)

en: Mod. accent (secondary)
ru: Оттенок модулирующего оператора (неосновной)

en: Mod. border
ru: Граница модулирующего оператора

en: Mod. border shadow
ru: Тень границы модулирующего оператора

en: ModInput
ru: Мод. на входе

en: Modal backdrop
ru: Затенение при возникновении модального окна

en: Modal window with tabs##eol1
ru: Модальное окно с вкладками##eol1

en: Modal windows with options in File menu##eol2
ru: Модальное окно с настройками в меню "Файл"##eol2

en: Mode 1
ru: Режим 1

en: Mode 2
ru: Режим 2

en: Mode 3
ru: Режим 3

en: Model:
ru: Модель:

en: Modern with more labels##fml7
ru: Современная с большим количеством надписей##fml7

en: Modern##fml0
ru: Современная##fml0

en: Modified sine wave (joke)
ru: Модифицированная синусоида (шутка)

en: Modulation Input Level
ru: Сила модуляции на входе

en: Modulation depth
ru: Глубина модуляции

en: Modulation speed
ru: Скорость модуляции

en: Modulation table
ru: Волновая таблица модуляции

en: Modulator
ru: Модулирующий оператор

en: Mono
ru: Моно

en: Mono (no distortion)
ru: Моно (без искажений)

en: Mono##PolyInput
ru: Моно##PolyInput

en: Monospace##CHFont1
ru: Моноширинный##CHFont1

en: Mouse
ru: Мышь

en: Move by Edit Step##cmk1
ru: Сдвигать на шаг редактирования##cmk1

en: Move by one##cmk0
ru: Сдвигать на одну позицию##cmk0

en: Move cursor by edit step on delete
ru: Сдвигать курсор на шаг редактирования при удалении

en: Move cursor by edit step on insert (push)
ru: Сдвигать курсор на шаг редактирования при вставке

en: Move cursor down
ru: Курсор вниз

en: Move cursor down (coarse)
ru: Курсор вниз (грубо)

en: Move cursor down by one (override Edit Step)
ru: Курсор вниз на один шаг (игнорировать шаг редактирования)

en: Move cursor left
ru: Курсор влево

en: Move cursor right
ru: Курсор вправо

en: Move cursor to beginning of pattern
ru: Сдвинуть курсор в начало паттерна

en: Move cursor to end of clipboard content when pasting
ru: Сдвигать курсор в конец вставленного фрагмента при вставке

en: Move cursor to end of pattern
ru: Сдвинуть курсор в конец паттерна

en: Move cursor to next channel
ru: Сдвинуть курсор на следующий канал

en: Move cursor to next channel (overflow)
ru: Сдвинуть курсор на предыдущий канал (с переполнением)

en: Move cursor to previous channel
ru: Сдвинуть курсор на предыдущий канал

en: Move cursor to previous channel (overflow)
ru: Сдвинуть курсор на следующий канал (с переполнением)

en: Move cursor up
ru: Курсор вверх

en: Move cursor up (coarse)
ru: Курсор вверх (грубо)

en: Move cursor up by one (override Edit Step)
ru: Курсор вверх на один шаг (игнорировать шаг редактирования)

en: Move cursor up on backspace-delete
ru: Сдвигать курсор вверх при удалении по нажатию Backspace

en: Move cursor with scroll wheel:
ru: Перемещать курсор при помощи колёсика мыши:

en: Move down
ru: Переместить на одну позицию вниз

en: Move down##eicb0
ru: перемещаться вниз##eicb0

en: Move instrument down in list
ru: Сдвинуть инструмент вниз в списке

en: Move instrument up in list
ru: Сдвинуть инструмент вверх в списке

en: Move order down
ru: Сдвинуть строку матрицы паттернов вниз

en: Move order up
ru: Сдвинуть строку матрицы паттернов вверх

en: Move sample down in list
ru: Сдвинуть сэмпл вниз в списке

en: Move sample up in list
ru: Сдвинуть сэмпл вверх в списке

en: Move selection down
ru: Передвинуть выделенную область вниз

en: Move selection to next channel
ru: Передвинуть выделенную область на следующий канал

en: Move selection to previous channel
ru: Передвинуть выделенную область на предыдущий канал

en: Move selection up
ru: Передвинуть выделенную область вверх

en: Move to effect value (otherwise move down)##eicb1
ru: Перепрыгнуть на параметр эффекта (иначе перемещаться вниз)##eicb1

en: Move to effect value/next effect and wrap around##eicb2
ru: Перепрыгнуть на параметр эффекта/следующий эффект, в конце строки перепрыгнуть в начало строки эффектов##eicb2

en: Move up
ru: Переместить на одну позицию вверх

en: Move wavetable down in list
ru: Сдвинуть волновую таблицу вниз в списке

en: Move wavetable up in list
ru: Сдвинуть волновую таблицу вверх в списке

en: Move/Remove
ru: Перем./Удал.

en: Mult
ru: Множитель

en: Multi-threaded (EXPERIMENTAL)
ru: Многопоточность (ЭКСПЕРИМЕНТАЛЬНАЯ)

en: Multiplier
ru: Множитель

en: Mute channel at cursor
ru: Заглушить выделенный канал

en: Muted
ru: Заглушен

en: N/A
ru: -

en: NDS sound emulator by cam900
ru: NDS sound emulator за авторством cam900

en: NEC PC-88 (with HMB-20 HIBIKI-8800)
ru: NEC PC-88 (с HMB-20 HIBIKI-8800)

en: NEC PC-88 (with PC-8801-10)
ru: NEC PC-88 (с PC-8801-10)

en: NEC PC-88 (with PC-8801-11)
ru: NEC PC-88 (с PC-8801-11)

en: NEC PC-88 (with PC-8801-11; extended channel 3)
ru: NEC PC-88 (с PC-8801-11; расширенный 3-ий канал)

en: NEC PC-88 (with PC-8801-23)
ru: NEC PC-88 (с PC-8801-23)

en: NEC PC-88 (with PC-8801-23; extended channel 3)
ru: NEC PC-88 (с PC-8801-23; расширенный 3-ий канал)

en: NEC PC-8801FA (with HMB-20 HIBIKI-8800)
ru: NEC PC-8801FA (с HMB-20 HIBIKI-8800)

en: NEC PC-8801FA (with HMB-20 HIBIKI-8800; extended channel 3)
ru: NEC PC-8801FA (с HMB-20 HIBIKI-8800; расширенный 3-ий канал)

en: NEC PC-8801FA (with PC-8801-10)
ru: NEC PC-8801FA (с PC-8801-10)

en: NEC PC-8801FA (with PC-8801-10; extended channel 3)
ru: NEC PC-8801FA (с PC-8801-10; расширенный 3-ий канал)

en: NEC PC-8801FA (with PC-8801-11)
ru: NEC PC-8801FA (с PC-8801-11)

en: NEC PC-8801FA (with PC-8801-11; extended channel 3 on both OPNs)
ru: NEC PC-8801FA (с PC-8801-11; расширенный 3-ий канал на обоих чипах OPN)

en: NEC PC-8801FA (with PC-8801-11; extended channel 3 on external OPN)
ru: NEC PC-8801FA (с PC-8801-11; расширенный 3-ий канал на внешнем чипе OPN)

en: NEC PC-8801FA (with PC-8801-11; extended channel 3 on internal OPN)
ru: NEC PC-8801FA (с PC-8801-11; расширенный 3-ий канал на внутреннем чипе OPN)

en: NEC PC-8801FA (with PC-8801-23)
ru: NEC PC-8801FA (с PC-8801-23)

en: NEC PC-8801FA (with PC-8801-23; extended channel 3 on both OPNs)
ru: NEC PC-8801FA (с PC-8801-23; расширенный 3-ий канал на обоих чипах OPN)

en: NEC PC-8801FA (with PC-8801-23; extended channel 3 on external OPN)
ru: NEC PC-8801FA (с PC-8801-23; расширенный 3-ий канал на внешнем чипе OPN)

en: NEC PC-8801FA (with PC-8801-23; extended channel 3 on internal OPN)
ru: NEC PC-8801FA (с PC-8801-23; расширенный 3-ий канал на внутреннем чипе OPN)

en: NEC PC-8801mk2SR (with HMB-20 HIBIKI-8800)
ru: NEC PC-8801mk2SR (с HMB-20 HIBIKI-8800)

en: NEC PC-8801mk2SR (with HMB-20 HIBIKI-8800; extended channel 3)
ru: NEC PC-8801mk2SR (с HMB-20 HIBIKI-8800; расширенный 3-ий канал)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-10)
ru: NEC PC-8801mk2SR (с PC-8801-10)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-10; extended channel 3)
ru: NEC PC-8801mk2SR (с PC-8801-10; расширенный 3-ий канал)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-11)
ru: NEC PC-8801mk2SR (с PC-8801-11)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-11; extended channel 3 on both OPNs)
ru: NEC PC-8801mk2SR (с PC-8801-11; расширенный 3-ий канал на обоих чипах OPN)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-11; extended channel 3 on external OPN)
ru: NEC PC-8801mk2SR (с PC-8801-11; расширенный 3-ий канал на внешнем чипе OPN)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-11; extended channel 3 on internal OPN)
ru: NEC PC-8801mk2SR (с PC-8801-11; расширенный 3-ий канал на внутреннем чипе OPN)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-23)
ru: NEC PC-8801mk2SR (с PC-8801-23)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-23; extended channel 3 on both OPNs)
ru: NEC PC-8801mk2SR (с PC-8801-23; extended channel 3 on both OPNs)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-23; extended channel 3 on external OPN)
ru: NEC PC-8801mk2SR (с PC-8801-23; расширенный 3-ий канал на внешнем чипе OPN)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-23; extended channel 3 on internal OPN)
ru: NEC PC-8801mk2SR (с PC-8801-23; расширенный 3-ий канал на внутреннем чипе OPN)

en: NEC PC-98 (with PC-9801-26/K)
ru: NEC PC-98 (с PC-9801-26/K)

en: NEC PC-98 (with PC-9801-26/K; extended channel 3)
ru: NEC PC-98 (с PC-9801-26/K; расширенный 3-ий канал)

en: NEC PC-98 (with PC-9801-73)
ru: NEC PC-98 (с PC-9801-73)

en: NEC PC-98 (with PC-9801-73; extended channel 3)
ru: NEC PC-98 (с PC-9801-73; расширенный 3-ий канал)

en: NEC PC-98 (with PC-9801-86)
ru: NEC PC-98 (с PC-9801-86)

en: NEC PC-98 (with PC-9801-86) stereo
ru: NEC PC-98 (с PC-9801-86) стерео

en: NEC PC-98 (with PC-9801-86; extended channel 3)
ru: NEC PC-98 (с PC-9801-86; расширенный 3-ий канал)

en: NEC PC-98 (with PC-9801-86; extended channel 3) stereo
ru: NEC PC-98 (с PC-9801-86; расширенный 3-ий канал) стерео

en: NEC PC-98 (with Sound Blaster 16 for PC-9800 w/PC-9801-26/K compatible in drums mode)
ru: NEC PC-98 (с Sound Blaster 16 для PC-9800, совместимый с PC-9801-26/K в режиме ударных)

en: NEC PC-98 (with Sound Blaster 16 for PC-9800 w/PC-9801-26/K compatible in drums mode; extended channel 3)
ru: NEC PC-98 (с Sound Blaster 16 для PC-9800, совместимый с PC-9801-26/K в режиме ударных; расширенный 3-ий канал)

en: NEC PC-98 (with Sound Blaster 16 for PC-9800 w/PC-9801-26/K compatible)
ru: NEC PC-98 (с Sound Blaster 16 для PC-9800, совместимый с PC-9801-26/K)

en: NEC PC-98 (with Sound Blaster 16 for PC-9800 w/PC-9801-26/K compatible; extended channel 3)
ru: NEC PC-98 (с Sound Blaster 16 для PC-9800, совместимый с PC-9801-26/K; расширенный 3-ий канал)

en: NEC PC-98 (with Sound Orchestra V in drums mode)
ru: NEC PC-98 (с Sound Orchestra V в режиме ударных)

en: NEC PC-98 (with Sound Orchestra V in drums mode; extended channel 3)
ru: NEC PC-98 (с Sound Orchestra V в режиме ударных; расширенный 3-ий канал)

en: NEC PC-98 (with Sound Orchestra V)
ru: NEC PC-98 (с Sound Orchestra V)

en: NEC PC-98 (with Sound Orchestra V; extended channel 3)
ru: NEC PC-98 (с Sound Orchestra V; расширенный 3-ий канал)

en: NEC PC-98 (with Sound Orchestra in drums mode)
ru: NEC PC-98 (с Sound Orchestra в режиме ударных)

en: NEC PC-98 (with Sound Orchestra in drums mode; extended channel 3)
ru: NEC PC-98 (с Sound Orchestra в режиме ударных; расширенный 3-ий канал)

en: NEC PC-98 (with Sound Orchestra)
ru: NEC PC-98 (с Sound Orchestra)

en: NEC PC-98 (with Sound Orchestra; extended channel 3)
ru: NEC PC-98 (с Sound Orchestra; расширенный 3-ий канал)

en: NES DPCM data
ru: Данные ДИКМ для NES

en: NES: loop point ignored on DPCM (may only loop entire sample)
ru: NES: точка зацикливания для ДИКМ (можно зациклить только сэмпл целиком)

en: NES: maximum DPCM sample length is 32648
ru: NES: максимальная длина ДИКМ-сэмпла равна 32648

en: NMK 16-bit Arcade (extended channel 3)
ru: NMK 16-bit Arcade (расширенный 3-ий канал)

en: NMK 16-bit Arcade (w/NMK112 bankswitching)
ru: NMK 16-bit Arcade (со сменой банков NMK112)

en: NMK 16-bit Arcade (w/NMK112 bankswitching, extended channel 3)
ru: NMK 16-bit Arcade (со сменой банков NMK112, расширенный 3-ий канал)

en: NO##OPKVS
ru: НЕТ##OPKVS

en: NSFPlay (NES and FDS) by Brad Smith and Brezza
ru: NSFPlay (NES and FDS) за авторством Brad Smith и Brezza

en: NTSC (1.02MHz)
ru: NTSC (1.02 МГц)

en: NTSC (1.79MHz)
ru: NTSC (1.79 МГц)

en: NTSC (3.58MHz)
ru: NTSC (3.58 МГц)

en: NTSC (7.15MHz)
ru: NTSC (7.15 МГц)

en: NTSC drop (29.97fps)
ru: NTSC с выпадением кадров (29.97 кадров в секунду)

en: NTSC non-drop (30fps)
ru: NTSC без выпадения кадров (30 кадров в секунду)

en: NTSC/X16 (3.58MHz)
ru: NTSC/X16 (3.58 МГц)

en: Namco (3-channel WSG)
ru: Namco (3-канальный генератор звука на волновых таблицах)

en: Namco 163 load pos
ru: Namco 163 положение загрузки

en: Namco 163 play pos
ru: Namco 163 положение проигрывания

en: Namco C140/C219 emulator (modified version) by cam900
ru: Эмулятор C140/C219 (модифицированная версия) за авторством cam900

en: Namco C15 (8-channel mono)
ru: Namco C15 (8-канальный, моно)

en: Namco C30 (8-channel stereo)
ru: Namco C30 (8-канальный, стерео)

en: Namco System 2 (2MB)
ru: Namco System 2 (2 МиБ)

en: Namco System 21 (4MB)
ru: Namco System 21 (4 МиБ)

en: Namco's PCM chip used in their NA-1/2 hardware.
    very similar to C140, but has noise generator.
ru: ИКМ чип Namco, использовавшийся в их устройствах NA-1/2.
    очень похож на C140, но имеет генератор шума.

en: Namco's first PCM chip from 1987. it's pretty good for being so.
ru: первый ИКМ чип Namco из 1987 года. для своего времени он весьма неплох.

en: Name
ru: Имя

en: Name:
ru: Имя:

en: Native File Dialog by Frogtoss Games
ru: Native File Dialog за авторством Frogtoss Games

en: Negative Overlay
ru: Наложение с обратным знаком

en: Neo Geo AES (extended channel 2)
ru: Neo Geo AES (расширенный 2-ой канал)

en: Neo Geo CD (extended channel 2)
ru: Neo Geo CD (расширенный 2-ой канал)

en: Neo Geo CD Extended Channel 2
ru: Neo Geo CD расширенный 2-ой канал

en: Neo Geo MVS (extended channel 2)
ru: Neo Geo MVS (расширенный 2-ой канал)

en: Never mind! Cancel
ru: Не надо! Отмена

en: Never##npb0
ru: Никогда##npb0

en: New
ru: Новый

en: New Preset
ru: Новый пресет

en: New Song
ru: Новая композиция

en: New folder
ru: Новая папка

en: New instruments are blank
ru: Пустые новые инструменты

en: Next instrument
ru: Следующий инструмент

en: Next order
ru: Следующая строка матрицы паттернов

en: Nibble mode
ru: Режим тетрад

en: No
ru: Нет

en: No##_PCS0
ru: Нет##_PCS0

en: No##csw0
ru: Нет##csw0

en: No##dms0
ru: Нет##dms0

en: No##pis0
ru: Нет##pis0

en: No##pol0
ru: Нет##pol0

en: No##pscroll0
ru: Нет##pscroll0

en: No##wrapH0
ru: Нет##wrapH0

en: No##wrapV0
ru: Нет##wrapV0

en: Noise
ru: Шум

en: Noise 1
ru: Шум 1

en: Noise 2
ru: Шум 2

en: Noise 3
ru: Шум 3

en: Noise AND Mask
ru: Маска шума (И)

en: Noise Arpeggio
ru: Арпеджио шума

en: Noise Freq
ru: Частота шума

en: Noise LFSR bits
ru: Биты-отводы РСЛОС шума

en: Noise Length
ru: Длина шума

en: Noise Mode
ru: Режим шума

en: Noise OR Mask
ru: Маска шума (ИЛИ)

en: Noise Phase Reset
ru: Сброс фазы шума

en: Noise Pitch
ru: Частота шума

en: Noise Type
ru: Режим шума

en: Noise disabled
ru: Шум выключен

en: Non-8/16-bit samples cannot be edited without prior conversion.
ru: Сэмплы в формате, отличающемся от 8- или 16-битной ИКМ, невозможно редактировать
    без предварительной конвертации в один из этих форматов.

en: None
ru: Нет

en: None (0%)
ru: Нет (0%)

en: None (100%)
ru: Нет (100%)

en: None (50%)
ru: Нет (50%)

en: None (dual)
ru: Нет (две таблицы)

en: None##CHV0
ru: Нет##CHV0

en: None##iis0
ru: Не показывать##iis0

en: Normal
ru: Нормальное

en: Normal##fh2
ru: Нормальное##fh2

en: Normalize
ru: Нормализовать

en: Note
ru: Нота

en: Note (highlight 1)
ru: Нота (подсветка 1)

en: Note (highlight 2)
ru: Нота (подсветка 2)

en: Note Off
ru: Отпускание клавиши

en: Note On
ru: Нажатие клавиши

en: Note Trigger
ru: Новая нота

en: Note input
ru: Ввод нот

en: Note off (3-char)
ru: "Отпускание клавиши" (резкое) (3 символа)

en: Note off (cut)
ru: "Отпускание клавиши" (резкое)

en: Note off (release)
ru: "Отпускание клавиши" (с включением фазы затухания огибающей)

en: Note off##SNType_%d
ru: "Отпускание клавиши" (резкое)##SNType_%d

en: Note on: %s
ru: Нота: %s

en: Note preview behavior:
ru: Превью нот:

en: Note release (3-char)
ru: "Отпускание клавиши" (с включением фазы затухания огибающей) (3 символа)

en: Note release##SNType_%d
ru: "Отпускание клавиши" (с включением фазы затухания огибающей)##SNType_%d

en: Note##CHF1
ru: Начало ноты##CHF1

en: Note##SNType_%d
ru: Нота##SNType_%d

en: Note/Control
ru: Нота/управление

en: Notes
ru: Ноты

en: Nothing##sbar3
ru: Ничего##sbar3

en: Nuked-OPL3/OPLL/OPM/OPN2/PSG by nukeykt
ru: Nuked-OPL3/OPLL/OPM/OPN2/PSG за авторством nukeykt

en: Number of recent files
ru: Количество недавних файлов

en: Number of samples
ru: Число сэмплов

en: Number of threads
ru: Количество потоков

en: Numerator
ru: Числитель

en: OK
ru: ОК

en: OK##SettingsOK
ru: ОК##SettingsOK

en: OK, if I bring your Partial pitch linearity will you stop bothering me?
ru: так, если я вам дам вашу частичную линейность частоты ноты, вы отстанете от меня?

en: OP%d Macros
ru: Макросы ОП%d

en: OP1 Half Sine
ru: полу-синус для ОП1

en: OP2 Half Sine
ru: полу-синус для ОП2

en: OP4 Noise Mode
ru: Режим шума ОП4

en: OPL (drums)
ru: OPL (ударные)

en: OPL, but what if you had more waveforms to choose than the normal sine?
ru: OPL, но что если у него есть ещё волны, помимо синусоиды?

en: OPL2, but what if you had twice the channels, 4-op mode, stereo and even more waveforms?
ru: OPL2, но что если у него вдвое больше каналов, 4-оп режим, стерео и ещё больше волн?

en: OPL2/3 only (last 4 waveforms are OPL3 only)
ru: Только OPL2/3 (последние 4 волны только для OPL3)

en: OPN but twice the FM channels, stereo makes a come-back and has rhythm and ADPCM channels.
ru: OPN, но вдвое больше FM-каналов, возвращённое стерео, ритм- и АДИКМ каналы.

en: OPN but twice the FM channels, stereo makes a come-back and has rhythm and ADPCM channels.
    this one is in Extended Channel mode, which turns the third FM channel into four operators with independent notes/frequencies
ru: OPN, но вдвое больше FM-каналов, возвращённое стерео, ритм- и АДИКМ каналы.
    Это версия в режиме расширенного канала, который превращает третий FM-канал в четыре оператора с независимыми нотами/частотами.

en: OPN, but what if you only had two operators, no stereo, no detune and a lower ADSR parameter range?
ru: OPN, но что если у него всего два оператора, нет стерео, нет расстройки и меньший диапазон регулировки параметров ADSR?

en: Oct.
ru: Окт.

en: Octave
ru: Октава

en: Octave down
ru: На октаву вниз

en: Octave offset
ru: Сдвиг октавы

en: Octave up
ru: На октаву вверх

en: Off
ru: Выкл.

en: Off (soft)##fh0
ru: Нет (слабое)##fh0

en: Off (use for TX81Z)
ru: Выкл. (используйте для TX81Z)

en: Off##CHF0
ru: Выкл.##CHF0

en: Offset X
ru: Сдвиг X

en: Offset Y
ru: Сдвиг Y

en: Old FM octave boundary behavior
ru: Старое поведение FM на границе октавы

en: Old Furnace
ru: Старый Furnace

en: Old arpeggio macro + pitch slide strategy
ru: Старое поведение макроса арпеджио + портаменто

en: Old sample offset effect
ru: Старый эффект начального смещения сэмпла

en: On/Off
ru: Вкл./выкл.

en: One##cws0
ru: На одну##cws0

en: Only allow window movement when clicking on title bar
ru: Разрешать перемещение окон только при нажатии на их полосу заголовка

en: Only if already playing##pol1
ru: Только если до этого уже играл##pol1

en: Only on YM2151 (OPM)
ru: Только на YM2151 (OPM)

en: Only toggle this option if you have enough graphics memory.
    This is a temporary solution until dynamic font atlas is implemented in Dear ImGui.
    
    このオプションは、十分なグラフィックメモリがある場合にのみ切り替えてください。
    これは、Dear ImGuiにダイナミックフォントアトラスが実装されるまでの一時的な解決策です。
ru: Включайте эту настройку только в случае наличия достаточного количества графической памяти.
    Это временное решение, поскольку пока Dear ImGui не поддерживает динамический атлас шрифтов.
    
    このオプションは、十分なグラフィックメモリがある場合にのみ切り替えてください。
    これは、Dear ImGuiにダイナミックフォントアトラスが実装されるまでの一時的な解決策です。

en: Only toggle this option if you have enough graphics memory.
    This is a temporary solution until dynamic font atlas is implemented in Dear ImGui.
    
    請在確保你有足夠的顯存后再啟動此設定
    這是一個在ImGui實現動態字體加載之前的臨時解決方案
ru: Включайте эту настройку только в случае наличия достаточного количества графической памяти.
    Это временное решение, поскольку пока Dear ImGui не поддерживает динамический атлас шрифтов.
    
    請在確保你有足夠的顯存后再啟動此設定
    這是一個在ImGui實現動態字體加載之前的臨時解決方案

en: Only toggle this option if you have enough graphics memory.
    This is a temporary solution until dynamic font atlas is implemented in Dear ImGui.
    
    请在确保你有足够的显存后再启动此设定
    这是一个在ImGui实现动态字体加载之前的临时解决方案
ru: Включайте эту настройку только в случае наличия достаточного количества графической памяти.
    Это временное решение, поскольку пока Dear ImGui не поддерживает динамический атлас шрифтов.
    
    请在确保你有足够的显存后再启动此设定
    这是一个在ImGui实现动态字体加载之前的临时解决方案

en: Only toggle this option if you have enough graphics memory.
    This is a temporary solution until dynamic font atlas is implemented in Dear ImGui.
    
    그래픽 메모리가 충분한 경우에만 이 옵션을 선택하십시오.
    이 옵션은 Dear ImGui에 동적 글꼴 아틀라스가 구현될 때까지 임시 솔루션입니다.
ru: Включайте эту настройку только в случае наличия достаточного количества графической памяти.
    Это временное решение, поскольку пока Dear ImGui не поддерживает динамический атлас шрифтов.
    
    그래픽 메모리가 충분한 경우에만 이 옵션을 선택하십시오.
    이 옵션은 Dear ImGui에 동적 글꼴 아틀라스가 구현될 때까지 임시 솔루션입니다.

en: Op
ru: Опер.

en: Op. Arpeggio
ru: Арпеджио оператора

en: Op. Panning
ru: Панорамирование оператора

en: Op. Pitch
ru: Частота оператора

en: OpMask
ru: Маска операторов

en: Open
ru: Открыть

en: Open (insert; right-click to replace)
ru: Открыть (вставить; ПКМ для замены)

en: Open File
ru: Открыть файл

en: Open Test
ru: Открыть (тест)

en: Open Test (Multi)
ru: Открыть (тест, несколько файлов)

en: Open file
ru: Открыть файл

en: Open instrument
ru: Открыть инструмент

en: Open instrument (replace current)
ru: Открыть инструмент (с заменой выделенного)

en: Open sample
ru: Открыть сэмпл

en: Open sample (replace current)
ru: Открыть сэмпл (с заменой выделенного)

en: Open wavetable
ru: Открыть волновую таблицу

en: Open wavetable (replace current)
ru: Открыть волновую таблицу (с заменой выделенной)

en: Operator %d
ru: Оператор %d

en: Operator Macros
ru: Макросы оператора

en: Optimization
ru: Оптимизировать:

en: Options
ru: Настройки

en: Options:
ru: Настройки:

en: Ord##FollowOrders
ru: Матр.##FollowOrders

en: Order change mode: entire row
ru: Режим изменения: вся строка

en: Order change mode: one
ru: Режим изменения: ячейка

en: Order cursor left
ru: Курсор матрицы паттернов влево

en: Order cursor right
ru: Курсор матрицы паттернов вправо

en: Order edit mode: Click to change
ru: Режим редактирования: нажмите для изменения

en: Order edit mode: Select and type (don't scroll)
ru: Режим редактирования: Выбрать и печатать (без прокрутки)

en: Order edit mode: Select and type (scroll horizontally)
ru: Режим редактирования: Выбрать и печатать (горизонтальная прокрутка)

en: Order edit mode: Select and type (scroll vertically)
ru: Режим редактирования: Выбрать и печатать (вертикальная прокрутка)

en: Order number
ru: Номер строки

en: Order: toggle alter entire row
ru: Матрица паттернов: Переключить режим изменения всей строки

en: Orders
ru: Матрицу паттернов

en: Orders row number format:
ru: Формат отображения номера строки матрицы паттернов:

en: Original (DMG)
ru: Оригинальный (DMG)

en: Osc
ru: Осц.

en: Oscillator Sync
ru: Синхронизация осцилляторов

en: Oscilloscope
ru: Осциллограф

en: Oscilloscope (X-Y)
ru: Осциллограф (X-Y)

en: Oscilloscope (master)
ru: Осциллограф

en: Oscilloscope (per-channel)
ru: Осциллографы (для отдельных каналов)

en: Oscilloscope rendering engine:
ru: Движок отрисовки осциллографов:

en: Other
ru: Другое

en: Other/Unknown
ru: Другой/неизв.

en: Out
ru: Вывод

en: Output
ru: Вывод

en: Output Level
ru: Громкость вывода

en: Output Volume
ru: Выходная громкость

en: Output bit depth:
ru: Глубина квантования на выходе:

en: Output mode:
ru: Режим вывода:

en: Output rate:
ru: Частота квантования на выходе:

en: Output volume##foutvol%d
ru: Выходная громкость##foutvol%d

en: Outputs
ru: Выводы

en: Overflow pattern highlights
ru: Продолжать полосы подсветки строк паттернов за пределы самих паттернов

en: Overlay
ru: Наложение

en: Oversample
ru: Супердискретизация

en: Overused
ru: Паттерн используется очень часто

en: PAL (0.99MHz)
ru: PAL (0.99 МГц)

en: PAL (1.67MHz)
ru: PAL (1.67 МГц)

en: PAL (1.77MHz)
ru: PAL (1.77 МГц)

en: PAL (25fps)
ru: PAL (25 кадров в секунду)

en: PAL (3.55MHz)
ru: PAL (3.55 МГц)

en: PAL (7.09MHz)
ru: PAL (7.09 МГц)

en: PC (barebones)
ru: PC (без расш.)

en: PC + AdLib (drums mode)
ru: PC + AdLib (в режиме ударных)

en: PC + ESS AudioDrive ES1488 (native ESFM mode)
ru: PC + ESS AudioDrive ES1488 (нативный режим ESFM)

en: PC + Sound Blaster (drums mode)
ru: PC + Sound Blaster (в режиме ударных)

en: PC + Sound Blaster Pro (drums mode)
ru: PC + Sound Blaster Pro (в режиме ударных)

en: PC + Sound Blaster Pro 2 (drums mode)
ru: PC + Sound Blaster Pro 2 (в режиме ударных)

en: PC + Sound Blaster w/Game Blaster Compatible
ru: PC + Sound Blaster совм. с Game Blaster

en: PC + Sound Blaster w/Game Blaster Compatible (drums mode)
ru: PC + Sound Blaster совм. с Game Blaster (в режиме ударных)

en: PC Speaker
ru: PC Speaker (пищалка)

en: PC Speaker strategy
ru: Взаимодействие с PC Speaker

en: PCM
ru: ИКМ

en: PCM (crisp samples; high CPU usage)
ru: ИКМ (чёткие сэмплы; большая нагрузка на ЦП)

en: PCM 1
ru: ИКМ 1

en: PCM 10
ru: ИКМ 10

en: PCM 11
ru: ИКМ 11

en: PCM 12
ru: ИКМ 12

en: PCM 13
ru: ИКМ 13

en: PCM 14
ru: ИКМ 14

en: PCM 15
ru: ИКМ 15

en: PCM 16
ru: ИКМ 16

en: PCM 17
ru: ИКМ 17

en: PCM 18
ru: ИКМ 18

en: PCM 19
ru: ИКМ 19

en: PCM 2
ru: ИКМ 2

en: PCM 20
ru: ИКМ 20

en: PCM 21
ru: ИКМ 21

en: PCM 22
ru: ИКМ 22

en: PCM 23
ru: ИКМ 23

en: PCM 24
ru: ИКМ 24

en: PCM 3
ru: ИКМ 3

en: PCM 4
ru: ИКМ 4

en: PCM 5
ru: ИКМ 5

en: PCM 6
ru: ИКМ 6

en: PCM 7
ru: ИКМ 7

en: PCM 8
ru: ИКМ 8

en: PCM 9
ru: ИКМ 9

en: PCM/Wave channel
ru: Канал ИКМ/волн. табл.

en: PM Depth
ru: Глубина ФМ

en: PM Depth 2
ru: Глубина ФМ 2

en: PWM Boundary
ru: Граница ШИМ

en: Panic
ru: Паника

en: Panning
ru: Панорамирование

en: Panning (left)
ru: Панорамирование (левый)

en: Panning (right)
ru: Панорамирование (правый)

en: Panning effect
ru: Эффект (панорамирование)

en: Parameter
ru: Параметр

en: Partial (only 04xy/E5xx)
ru: Частичная (только 04xy/E5xx)

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste Flood
ru: Вставить с цикл. повт. буфера (до конца патт.)

en: Paste Mix (background)
ru: Вставить поверх (с заменой существующего)

en: Paste Mix (foreground)
ru: Вставить поверх

en: Paste Overflow
ru: Вставить (с возможным переходом в след. паттерн)

en: Pat
ru: Пат.

en: Pat##FollowPattern
ru: Патт.##FollowPattern

en: PatManager
ru: Мен. Патт.

en: Patch
ru: Патч

en: Patch set:
ru: Набор патчей:

en: Patchbay
ru: Соединение каналов

en: Path:
ru: Путь:

en: Pattern
ru: Паттерны

en: Pattern %.2X
    - not allocated
ru: Паттерн %.2X
    - не используется

en: Pattern %.2X
    - use count: %d (%.0f%%)
    
    right-click to erase
ru: Паттерн %.2X
    - сколько раз встречается в треке: %d (%.0f%%)
    
    ПКМ, чтобы удалить

en: Pattern Length
ru: Длина паттерна

en: Pattern Manager
ru: Менеджер паттернов

en: Pattern font
ru: Шрифт паттернов

en: Pattern names
ru: Названия паттернов

en: Pattern row number format:
ru: Формат отображения номера строки паттерна:

en: Pattern view labels:
ru: Маркировка ячеек в паттерне

en: Pattern view spacing after:
ru: Разбивка в отображении паттерна:

en: Pause preview
ru: Приостановить превью

en: Per-channel oscilloscope threads
ru: Потоки исполнения осциллографов для отдельных каналов

en: Per-channel wave position/length
ru: Позиционирование и длина волны отдельно для каждого канала

en: Per-column control change
ru: Изменение управления для каждого столбца

en: Period
ru: Период

en: Phase
ru: Фаза

en: Phase Mod Source
ru: Источник фазовой модуляции

en: Phase Modulation
ru: Фазовая модуляция

en: Phase Reset
ru: Сброс фазы

en: Phase Reset Timer
ru: Таймер сброса фазы

en: Phase modulation
ru: Фазовая модуляция

en: Piano
ru: Клавиатура пианино

en: Piezo
ru: Пьезопищалка

en: Ping pong
ru: Туда-обратно

en: Pitch
ru: Частота

en: Pitch Bend
ru: Смена высоты тона

en: Pitch effect
ru: Эффект (частота)

en: Pitch linearity:
ru: Линейность частоты (в долях полутонов):

en: Pitch macro is not linear
ru: Нелинейный макрос частоты

en: Pitch slide speed multiplier
ru: Множитель скорости команды авто-портаменто

en: Pitch/Playback
ru: Частота/Воспроизведение

en: Place copy of current order at end of song (right-click to deep clone)
ru: Поместить копию строки (ПКМ для копирования с выделением новых индексов) в конец трека

en: Play
ru: Воспроизведение

en: Play (from beginning)
ru: Воспроизведение (с начала)

en: Play (repeat pattern)
ru: Воспроизведение (зациклить текущий паттерн)

en: Play Command Stream
ru: Воспроизвести поток команд

en: Play Controls
ru: Управл. воспр.

en: Play after opening song:
ru: Проигрывание модуля после его загрузки:

en: Play from cursor
ru: Воспроизведение с курсора

en: Play from the beginning of this pattern
ru: Воспроизвести с начала этого паттерна

en: Play intro on start-up:
ru: Проигрывать интро при запуске

en: Play/Edit Controls
ru: Управл. ред./воспр.

en: Play/Stop (toggle)
ru: Старт/стоп (переключение)

en: Play/edit controls layout:
ru: Компоновка управления воспроизведением/редактированием:

en: Playback
ru: Воспроизведение

en: Playback Core(s)
ru: Ядро(-а) воспроизведения

en: Playback status
ru: Статус воспроизведения

en: Playhead
ru: Указатель воспроизведения

en: Playing needles
ru: Курсоры воспроизведения

en: Playing order background
ru: Фон текущей строки

en: Please wait...
ru: Пожалуйста, подождите...

en: Poly##PolyInput
ru: Полифония##PolyInput

en: Polyphony
ru: Полифония превью

en: Pop-up background
ru: Фон всплывающих окон

en: Port
ru: Порт

en: Port (hidden/unavailable)
ru: Порт (скрыт/недоступен)

en: PortSet
ru: Группа портов

en: Portable File Dialogs by Sam Hocevar
ru: Portable File Dialogs за авторством Sam Hocevar

en: Portion A Length
ru: Длина части A

en: Portion A Offset
ru: Сдвиг части A

en: Portion B Length
ru: Длина части B

en: Portion B Offset
ru: Сдвиг части B

en: Position
ru: Положение

en: Position of Sustain in FM editor:
ru: Позиция параметра "Сустейн" в редакторе:

en: Position of buttons in Orders:
ru: Позиция кнопок в редакторе матрицы паттернов:

en: Power
ru: Порядок фильтра

en: Power-saving mode
ru: Режим энергосбережения

en: PowerNoise (noise)
ru: PowerNoise (шум)

en: PowerNoise (slope)
ru: PowerNoise (скат)

en: PowerNoise emulator by scratchminer
ru: Эмулятор PowerNoise за авторством scratchminer

en: Pre-note does not take effects into consideration
ru: Начало ноты не принимает во внимание эффекты

en: Preserve channel order
ru: Сохранить порядок каналов

en: Preserve channel positions
ru: Сохранить положение каналов

en: Presets
ru: Пресеты

en: Press key...
ru: Нажмите клавишу...

en: Pretty please one more compat flag when I use arpeggio and my sound length
ru: Ну пожалуйста ещё один флаг совместимости когда я использую арпеджио и малую длину звука на шумовом канале

en: Preview (right click to stop)
ru: Превью (ПКМ для остановки)

en: Preview needle
ru: Курсор воспроизведения превью

en: Preview sample
ru: Превью сэмпла

en: Previous instrument
ru: Предыдущий инструмент

en: Previous order
ru: Предыдущая строка матрицы паттернов

en: Primary
ru: Основной

en: Primary specific effect
ru: Основной эффект чипа

en: Program
ru: Программа

en: Program change is instrument selection
ru: Смена программы = выбор инструмента

en: Program change pass-through
ru: Пропускать на выход сообщения об изменении программы

en: Pseudo-PAL
ru: Псевдо-PAL

en: Pull delete
ru: Удалить с подтягиванием следующих строк

en: Pull delete affects entire channel row
ru: Удаление с подтягиванием следующих строк сдвигает паттерны на всех каналах

en: Pulse
ru: Меандр

en: Pulse 1
ru: Прямоуг. 1

en: Pulse 2
ru: Прямоуг. 2

en: Pulse Sine
ru: Синус-меандр

en: Pulse Width
ru: Скважность

en: Purge before:
ru: Удалить все до даты:

en: Push value when overwriting instead of clearing it
ru: Отодвинуть значение ячейки в соседнюю вместо удаления при перезаписи ячейки

en: QSound emulator by superctr and Valley Bell
ru: Эмулятор QSound за авторством superctr и Valley Bell

en: QSound: loop cannot be longer than 32767 samples
ru: QSound: цикл не может быть длиннее 32767 сэмплов

en: Quality
ru: Качество

en: Quart. Cubed Sine
ru: Четвертинки куба синуса

en: Quart. Cubed Triangle
ru: Четвертинки куба треуг. волны

en: Quart. Sine
ru: Четвертинки синуса

en: Quart. Triangle
ru: Четвертинки треуг. волны

en: Quarter Sine
ru: Четверть синуса

en: Quarter clock speed
ru: Четверть тактовой частоты

en: R
ru: Р

en: RAM
ru: ОЗУ

en: RF5C164 (16-bit output)
ru: RF5C164 (16-битный звук)

en: RF5C68 (10-bit output)
ru: RF5C68 (10-битный звук)

en: ROM (up to 8 waves)
ru: ПЗУ (до 8 волн)

en: ROM Export Progress
ru: Прогресс экспорта ROM

en: ROM size mismatch, expected: %d bytes, was: %d
ru: несоответствие размера ROM, ожидалось: %d байт, на самом деле: %d

en: Random
ru: Шум

en: Randomize
ru: Заполнить

en: Randomize phase on note
ru: Случайная фаза при запуске ноты

en: Rate
ru: Частота

en: Rate Correction
ru: Коррекция скорости

en: Raw (16MB; no VGM export!)
ru: Сырой (16 МиБ; не поддерживается при экспорте в VGM!)

en: Raw (note number is value)
ru: Сырой ввод (номер ноты - само значение)

en: Re-arrange patterns
ru: Отсортировать паттерны

en: Re-scan MIDI devices
ru: Перезап. скан. для обнаруж. MIDI-устройств

en: Read-only (can't input notes)
ru: Только чтение (нельзя вводить ноты)

en: Real (stereo)##CHV4
ru: Настоящая громкость (стерео)##CHV4

en: Real##CHV3
ru: Настоящая громкость##CHV3

en: Really overused
ru: Паттерн используется крайне часто

en: Recent files (Palette)
ru: Недавние файлы (палитра)

en: Rect. Cubed Saw
ru: Выпрямл. пила в кубе

en: Rect. Cubed Sine
ru: Выпрямл. куб синуса

en: Rect. Cubed Triangle
ru: Выпрямл. куб треуг. волны

en: Rect. Saw
ru: Выпрямл. пила

en: Rect. Sine
ru: Выпрямл. синус

en: Rect. Triangle
ru: Выпрямл. треуг. волна

en: Red bits
ru: Биты красной составляющей

en: Redo
ru: Вернуть

en: Reference
ru: Образец

en: Refresh
ru: Обновить список

en: RegView
ru: Регистры

en: Register View
ru: Регистры

en: Regular##CHFont0
ru: Обычный##CHFont0

en: Relative
ru: Относительное

en: Relative duty and cutoff macros are coarse (compatibility)
ru: Макросы скважности и частоты среза в относительном режиме имеют меньшее разрешение (совместимость)

en: Release
ru: Релиз

en: Release Rate
ru: Скорость релиза

en: Release mode: Active (jump to release pos)
ru: Тип релиза: активный (прыгнуть на позицию релиза)

en: Release mode: Passive (delayed release)
ru: Тип релиза: пассивный (отложенный релиз)

en: Remember last values##fot1
ru: Запоминать предыдущие значения##fot1

en: Remember window position
ru: Запоминать положение окон

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove effect
ru: Удалить эффект

en: Remove instrument value when inserting note off/release
ru: Удалять значение столбца инструмента при вводе ноты OFF/===

en: Remove order
ru: Удалить строку матрицы паттернов

en: Remove unused instruments
ru: Удалить неиспользуемые инструменты

en: Remove unused samples
ru: Удалить неиспользуемые сэмплы

en: Remove volume value when inserting note off/release
ru: Удалять значение столбца громкости при вводе ноты OFF/===

en: Remove##UPresetRemove
ru: Убрать##UPresetRemove

en: Render
ru: Рендер

en: Render Core(s)
ru: Ядро(-а) рендера

en: Render backend
ru: Библиотека отрисовки

en: Render driver
ru: Драйвер отрисовки

en: Rendering...
ru: Рендер...

en: Repeat from the beginning of this pattern
ru: Воспроизвести с начала этого паттерна с зацикливанием паттерна

en: Repeat pattern
ru: Зациклить текущий паттерн

en: Replace
ru: Заменить

en: Replace matches only
ru: Заменять только совпадения

en: Replace matches, then free spaces
ru: Заменять совпадения, заполнять пустые ячейки

en: Replace piano
ru: Заменяет пианино

en: Replace##QueryReplace
ru: Заменить##QueryReplace

en: Replay order
ru: Воспроизвести строку матрицы паттернов

en: Request from TX81Z
ru: Запросить у TX81Z

en: Request voice from TX81Z
ru: Запросить канал у TX81Z

en: Resample
ru: Изменить частоту дискретизации

en: Reserved
ru: Зарезерв.

en: Reset
ru: Сбросить

en: Reset arpeggio effect position on new note
ru: Сбрасывать положение эффекта арпеджио на новой ноте

en: Reset arpeggio position on row change
ru: Перезапуск позиции арпеджио при продвижении по строкам паттерна

en: Reset channels
ru: Перезапуск каналов

en: Reset defaults
ru: Сбросить до настроек по умолчанию

en: Reset duty on new note
ru: Сбрасывать скважность на новой ноте

en: Reset order###ResetOrder
ru: Сбросить порядок###ResetOrder

en: Reset phase on frequency change
ru: Сбор фазы при изменении частоты

en: Reset to defaults
ru: Устан. по умолчанию

en: Resize
ru: Масштабировать

en: Resize grip
ru: Захват для изменения размера окна

en: Resize grip (active)
ru: Захват для изменения размера окна (активный)

en: Resize grip (hovered)
ru: Захват для изменения размера окна (курсор на захвате)

en: Resonance
ru: Резонанс (добротность)

en: Resonance change center note##bindrescenternote%d
ru: Центральная нота изменения резонанса##bindrescenternote%d

en: Resonance change strength##bindresstrength%d
ru: Сила изменения резонанса##bindresstrength%d

en: Resonance##fres%d
ru: Резонанс##fres%d

en: Restart macro on portamento
ru: Перезапуск макроса при портаменто

en: Restart preview
ru: Перезапустить превью

en: Restore Backup
ru: Загрузить резервную копию

en: Restore backup
ru: Загрузить резервную копию

en: Resume preview
ru: Возобновить превью

en: Reverb
ru: Реверб

en: Reverse
ru: Реверс

en: Reverse bit order
ru: Обратный порядок битов

en: Right
ru: Право

en: Right Output
ru: Вывод звука вправо

en: Right Volume Ramp
ru: Нараст. прав. громк.

en: Right##EchoVolL
ru: Справа##EchoVolL

en: Right##VolScaleL
ru: Справа##VolScaleL

en: Right##obp2
ru: Справа##obp2

en: Right-click or double-click##soloA
ru: ПКМ или двойное нажатие##soloA

en: Right-click##soloR
ru: ПКМ##soloR

en: Rim
ru: Римшот

en: Ring Mod Source
ru: Источник кольцевой модуляции

en: Ring Modulation
ru: Кольцевая модуляция

en: Ringmod from OP3 + double pitch ModInput
    WARNING - has emulation issues; subject to change
ru: Кольцевая модуляция от ОП3 + ModInput на двойной частоте
    ВНИМАНИЕ - эмуляция этого режима имеет проблемы и может быть изменена

en: Ringmod from OP3 + noise
ru: Кольцевая модуляция от ОП3 + шум

en: Round border##CHS5
ru: Со скруглённой границей вокруг названия##CHS5

en: Round##CHS2
ru: Со скруглениями##CHS2

en: Rounded buttons
ru: Закруглённые края кнопок

en: Rounded corners
ru: Закруглённые края

en: Rounded menu corners
ru: Закруглённые края выпадающих меню

en: Rounded scrollbars
ru: Закруглённые края ползунка полосы прокрутки

en: Rounded tabs
ru: Закруглённые края заголовков вкладок

en: Rounded window corners
ru: Закруглённые края окон

en: Row number
ru: Номер строки

en: Row number (highlight 1)
ru: Номер строки (подсветка 1)

en: Row number (highlight 2)
ru: Номер строки (подсветка 2)

en: RtMidi by Gary P. Scavone
ru: RtMidi за авторством Gary P. Scavone

en: S
ru: С

en: SAASound by Dave Hooper and Simon Owen
ru: SAASound за авторством Dave Hooper и Simon Owen

en: SAM Coupé (8MHz)
ru: SAM Coupé (8 МГц)

en: SDL2 by Sam Lantinga
ru: SDL2 за авторством Sam Lantinga

en: SID2 emulator by LTVA (modification of reSID emulator)
ru: эмулятор SID2 за авторством LTVA (модификация эмулятора reSID)

en: SID3 emulator by LTVA
ru: эмулятор SID3 за авторством LTVA

en: SM8521 emulator (modified version) by cam900
ru: Эмулятор SM8521 (модифицированная версия) за авторством cam900

en: SN76489 duty macro always resets phase
ru: Макрос скважности SN76489 всегда сбрасывает фазу

en: SNES DSP core by Blargg
ru: SNES DSP core за авторством Blargg

en: SNES: loop end must be a multiple of 16 (try with %d)
ru: SNES: конец цикла должен быть кратен 16 (попробуйте %d)

en: SNES: loop start must be a multiple of 16 (try with %d)
ru: SNES: начало цикла должно быть кратно 16 (попробуйте %d)

en: SNES: sample length will be padded to multiple of 16
ru: SNES: длина сэмпла будет скорректирована до кратности 16

en: SNK Chopper I (drums mode on OPL2)
ru: SNK Chopper I (OPL2 в режиме ударных)

en: SNK Chopper I (drums mode on Y8950 and OPL2)
ru: SNK Chopper I (Y8950 и OPL2 в режиме ударных)

en: SNK Chopper I (drums mode on Y8950)
ru: SNK Chopper I (Y8950 в режиме ударных)

en: SNK Ikari Warriors (drums mode on both OPLs)
ru: SNK Ikari Warriors (оба чипа OPL в режиме ударных)

en: SNK Ikari Warriors (drums mode on first OPL)
ru: SNK Ikari Warriors (первый OPL в режиме ударных)

en: SNK Ikari Warriors (drums mode on second OPL)
ru: SNK Ikari Warriors (второй OPL в режиме ударных)

en: SNK Touchdown Fever (drums mode on OPL and Y8950)
ru: SNK Touchdown Fever (Y8950 и OPL2 в режиме ударных)

en: SNK Touchdown Fever (drums mode on OPL)
ru: SNK Touchdown Fever (OPL в режиме ударных)

en: SNK Touchdown Fever (drums mode on Y8950)
ru: SNK Touchdown Fever (Y8950 в режиме ударных)

en: SNK Triple Z80 (drums mode on OPL)
ru: SNK Triple Z80 (OPL в режиме ударных)

en: SNK Triple Z80 (drums mode on Y8950 and OPL)
ru: SNK Triple Z80 (Y8950 и OPL в режиме ударных)

en: SNK Triple Z80 (drums mode on Y8950)
ru: SNK Triple Z80 (Y8950 в режиме ударных)

en: SPOILER
ru: СПОЙЛЕР

en: SR
ru: УС

en: SSG On
ru: Вкл. SSG

en: SSG Volume
ru: Громкость SSG

en: SSI 2001 (0.89MHz)
ru: SSI 2001 (0.89 МГц)

en: SameBoy by Lior Halphon
ru: SameBoy за авторством Lior Halphon

en: Sample
ru: Сэмпл

en: Sample %d
ru: Сэмпл %d

en: Sample (alternate 1)
ru: Сэмпл (альтерн. 1)

en: Sample (alternate 2)
ru: Сэмпл (альтерн. 2)

en: Sample (alternate 3)
ru: Сэмпл (альтерн. 3)

en: Sample (bank 0)
ru: Сэмпл (банк 0)

en: Sample (bank 1)
ru: Сэмпл (банк 1)

en: Sample (bank 2)
ru: Сэмпл (банк 2)

en: Sample (bank 3)
ru: Сэмпл (банк 3)

en: Sample (bank 4)
ru: Сэмпл (банк 4)

en: Sample (bank 5)
ru: Сэмпл (банк 5)

en: Sample (bank 6)
ru: Сэмпл (банк 6)

en: Sample (bank 7)
ru: Сэмпл (банк 7)

en: Sample Editor
ru: Редактор сэмплов

en: Sample List
ru: Список сэмплов

en: Sample Mode
ru: Режим сэмплов

en: Sample Preview
ru: Превью сэмпла

en: Sample bank slot##BANKSLOT
ru: Номер банка сэмплов##BANKSLOT

en: Sample cursor down
ru: Курсор в списке сэмплов вниз

en: Sample cursor up
ru: Курсор в списке сэмплов вверх

en: Sample editor
ru: Редактор сэмплов

en: Sample editor mode: Draw
ru: Режим редактирования сэмпла: рисование

en: Sample editor mode: Select
ru: Режим редактирования сэмпла: выделение

en: Sample editor: Amplify
ru: Редактор сэмплов: Усилить

en: Sample editor: Apply filter
ru: Редактор сэмплов: Применить фильтр

en: Sample editor: Apply silence
ru: Редактор сэмплов: Применить тишину

en: Sample editor: Copy
ru: Редактор сэмплов: Копировать

en: Sample editor: Create instrument from sample
ru: Редактор сэмплов: Создать инструмент из сэмпла

en: Sample editor: Create wavetable from selection
ru: Редактор сэмплов: Создать волновую таблицу из выделенной части

en: Sample editor: Crossfade loop points
ru: Редактор сэмплов: Сделать плавный переход между началом и концом зацикленной части

en: Sample editor: Cut
ru: Редактор сэмплов: Вырезать

en: Sample editor: Delete
ru: Редактор сэмплов: Удалить

en: Sample editor: Fade in
ru: Редактор сэмплов: Плавное нарастание

en: Sample editor: Fade out
ru: Редактор сэмплов: Плавное затухание

en: Sample editor: Insert silence
ru: Редактор сэмплов: Вставить тишину

en: Sample editor: Invert
ru: Редактор сэмплов: Инверсия

en: Sample editor: Normalize
ru: Редактор сэмплов: Нормализовать

en: Sample editor: Paste
ru: Редактор сэмплов: Вставить

en: Sample editor: Paste mix
ru: Редактор сэмплов: Вставить со смешением

en: Sample editor: Paste replace
ru: Редактор сэмплов: Вставить с заменой

en: Sample editor: Preview sample
ru: Редактор сэмплов: Превью

en: Sample editor: Resample
ru: Редактор сэмплов: Изменить частоту дискретизации

en: Sample editor: Resize
ru: Редактор сэмплов: Изменить размер

en: Sample editor: Reverse
ru: Редактор сэмплов: Реверс

en: Sample editor: Select all
ru: Редактор сэмплов: Выбрать всё

en: Sample editor: Set loop to selection
ru: Редактор сэмплов: Зациклить выделенную часть

en: Sample editor: Signed/unsigned exchange
ru: Редактор сэмплов: Знаковый <-> беззнаковый

en: Sample editor: Stop sample preview
ru: Редактор сэмплов: Остановить превью

en: Sample editor: Toggle auto-zoom
ru: Редактор сэмплов: Переключить авто-увеличение

en: Sample editor: Trim
ru: Редактор сэмплов: Обрезать

en: Sample editor: Zoom in
ru: Редактор сэмплов: Увеличить масштаб

en: Sample editor: Zoom out
ru: Редактор сэмплов: Уменьшить масштаб

en: Sample list
ru: Список сэмплов

en: Sample memory:
ru: Память сэмплов:

en: Sample preview
ru: Превью сэмпла

en: Sample rate
ru: Частота квантования

en: Sample rate table:
ru: Таблица частот квантования:

en: Sample rate:
ru: Частота дискретизации:

en: Samples
ru: Сэмплы

en: Samples (Palette)
ru: Сэмплы (палитра)

en: Samples: Make me a drum kit
ru: Сэмплы: сделать набор ударных

en: Samples: Toggle folders/standard view
ru: Сэмплы: переключиться между видом с разбиением по папкам и обычным видом

en: Save
ru: Сохранить

en: Save All Instruments
ru: Сохранить все инструменты

en: Save All Samples
ru: Сохранить все сэмплы

en: Save All Wavetables
ru: Сохранить все волновые таблицы

en: Save File
ru: Сохранить файл

en: Save Instrument
ru: Сохранить инструмент

en: Save Raw Sample
ru: Сохранить сырые данные сэмпла

en: Save Sample
ru: Сохранить сэмпл

en: Save Test
ru: Сохранить (тест)

en: Save Wavetable
ru: Сохранить волновую таблицу

en: Save all instruments
ru: Сохранить все инструменты

en: Save all samples
ru: Сохранить все сэмплы

en: Save all wavetables
ru: Сохранить все волновые таблицы

en: Save and Close
ru: Сохранить и закрыть

en: Save as
ru: Сохранить как

en: Save as...
ru: Сохранить как...

en: Save file
ru: Сохранить файл

en: Save instrument
ru: Сохранить инструмент

en: Save instrument (.dmp)
ru: Сохранить инструмент (.dmp)

en: Save sample
ru: Сохранить сэмпл

en: Save sample (raw)
ru: Сохранить сэмпл (сырые данные)

en: Save unused patterns
ru: Сохранять неиспользуемые паттерны

en: Save wavetable
ru: Сохранить волновую таблицу

en: Save wavetable (.dmw)
ru: Сохранить волновую таблицу (.dmw)

en: Save wavetable (raw)
ru: Сохранить волновую таблицу (сырые данные)

en: Saw
ru: Пила

en: Scale
ru: Масштабировать

en: Scale Rate
ru: Измен. коэфф. масш. в зав. от част.

en: Scale X
ru: Масштаб X

en: Scale Y
ru: Масштаб Y

en: Scale cutoff only once on new note##bindcutnn%d
ru: Изменять частоту среза только один раз на новой ноте##bindcutnn%d

en: Scale frequency to wave length
ru: Масштабировать частоту под длину волны

en: Scale resonance only once on new note##bindresnn%d
ru: Изменять резонанс только один раз на новой ноте##bindresnn%d

en: Scaling
ru: Масштаб

en: Schism Tracker IT sample decompression
ru: алгоритм декодирования сэмплов Schism Tracker IT

en: Scream Tracker 3 instrument
ru: инструмент из программы Scream Tracker 3

en: Scroll bar
ru: Полоса прокрутки

en: Scroll bar (clicked)
ru: Полоса прокрутки (нажата)

en: Scroll bar (hovered)
ru: Полоса прокрутки (курсор на полосе)

en: Scroll bar background
ru: Фон полосы прокрутки

en: Scrolling
ru: Прокрутка

en: Search
ru: Поиск

en: Search chip (to add)...
ru: Искать чипы (для добавления)...

en: Search instruments (to change to)...
ru: Искать инструменты (для замены)...

en: Search instruments...
ru: Искать инструменты...

en: Search range:
ru: Диапазон поиска:

en: Search recent files...
ru: Искать в недавних файлах...

en: Search samples...
ru: Искать сэмплы...

en: Search...
ru: Поиск...

en: Secondary
ru: Дополительный

en: Secondary specific effect
ru: Вспомогательный эффект чипа

en: Sega Genesis (CSM with Sega CD)
ru: Sega Genesis (CSM с Sega CD)

en: Sega Genesis (DualPCM, extended channel 3)
ru: Sega Genesis (DualPCM, расширенный 3-ий канал)

en: Sega Genesis (extended channel 3 with Sega CD)
ru: Sega Genesis (расширенный 3-ий канал с Sega CD)

en: Sega Genesis (extended channel 3)
ru: Sega Genesis (расширенный 3-ий канал)

en: Sega Genesis (with Sega CD)
ru: Sega Genesis (с Sega CD)

en: Sega Genesis Extended Channel 3
ru: Sega Genesis расширенный 3-ий канал

en: Sega Hang-On (extended channel 3)
ru: Sega Hang-On (расширенный 3-ий канал)

en: Sega Master System (with FM expansion in drums mode)
ru: Sega Master System (с FM-расширением в режиме ударных)

en: Sega Master System (with FM expansion)
ru: Sega Master System (с FM-расширением)

en: Sega PSG (SN76489-like)
ru: Sega PSG (похож на SN76489)

en: Sega PSG (SN76489-like, Stereo)
ru: Sega PSG (похож на SN76489, стерео)

en: Sega System 18 (extended channel 3 on both OPN2Cs)
ru: Sega System 18 (расширенный 3-ий канал на обоих чипах OPN2C)

en: Sega System 18 (extended channel 3 on first OPN2C)
ru: Sega System 18 (расширенный 3-ий канал на первом OPN2C)

en: Sega System 18 (extended channel 3 on second OPN2C)
ru: Sega System 18 (расширенный 3-ий канал на втором OPN2C)

en: Sega System 32 (extended channel 3 on both OPN2Cs)
ru: Sega System 32 (расширенный 3-ий канал на обоих чипах OPN2C)

en: Sega System 32 (extended channel 3 on first OPN2C)
ru: Sega System 32 (расширенный 3-ий канал на первом OPN2C)

en: Sega System 32 (extended channel 3 on second OPN2C)
ru: Sega System 32 (расширенный 3-ий канал на втором OPN2C)

en: Sega System E (with FM expansion in drums mode)
ru: Sega System E (с FM-расширением в режиме ударных)

en: Sega System E (with FM expansion)
ru: Sega System E (с FM-расширением)

en: SegaPCM (compatible 5-channel mode)
ru: SegaPCM (совместимый 5-канальный режим)

en: SegaPCM: maximum sample length is 65280
ru: SegaPCM: максимальная длина сэмпла равна 65280

en: Seibu Kaihatsu Raiden (drums mode)
ru: Seibu Kaihatsu Raiden (в режиме ударных)

en: Select
ru: Выделить

en: Select Color File
ru: Выберите файл с настройками цветов

en: Select Font
ru: Выберите шрифт

en: Select Instrument
ru: Выбрать инструмент

en: Select Keybind File
ru: Выберите файл с настройками клавиатуры

en: Select Layout File
ru: Выберите файл с настройками компоновки окон интерфейса

en: Select Settings File
ru: Выберите файл с настройками

en: Select User Presets File
ru: Выберите файл пользовательских пресетов

en: Select all
ru: Выбрать всё

en: Select an option: (cannot be undone!)
ru: Выберите опцию: (действие не может быть отменено!)

en: Select asset after opening one
ru: Выделять объект после открытия

en: Selected order
ru: Выделенный столбец

en: Selection
ru: Выделенное

en: Selection (clicked)
ru: Выделение (нажато)

en: Selection (hovered)
ru: Выделение (курсор мыши на выделении)

en: Selection points
ru: Границы выделения

en: Self
ru: Сам

en: Send MIDI clock
ru: Посылать тактовую частоту MIDI

en: Send MIDI timecode
ru: Посылать временной код MIDI

en: Send Program Change
ru: Посылать команду изменения программы

en: Separate noise pitch
ru: независимая частота шума

en: Separation
ru: Разделение в стерео

en: Separator
ru: Разделитель строк

en: Separator (active)
ru: Разделитель строк (активный)

en: Separator (hover)
ru: Разделитель строк (курсор на разделителе)

en: Set
ru: Очистить

en: Set current instrument to channel's current instrument column
ru: Установить текущий инструмент такой же, как и используемый в паттерне

en: Set fat to max
ru: Выкрутить жирность на максимум

en: Set modulation table (channel 5 only)
ru: Выставить таблицу модуляции (только для 5-го канала)

en: Set muscle and fat to zero
ru: Убрать все мышцы и жир

en: Set note input latch
ru: Задать буфер ввода для нот

en: Set pitch linearity to Partial
ru: Выставить частичную линейность высоты тона

en: Set to these values on start-up:##fot0
ru: Выставить эти значения при запуске:##fot0

en: Set volume: %d (%.2X, %d%%)
ru: Громкость: %d (%.2X, %d%%)

en: Set volume: %d (%.2X, INVALID!)
ru: Громкость: %d (%.2X, НЕДЕЙСТВИТЕЛЬНА!)

en: Seta 1 + FM addon
ru: Seta 1 + FM-дополнение

en: Seta 1 + FM addon (extended channel 3)
ru: Seta 1 + FM-дополнение (расширенный 3-ий канал)

en: Settings
ru: Настройки

en: Shape
ru: Форма волны

en: Shapes
ru: Волны

en: Share play/edit offset/range
ru: Соблюдать настройки из окна настроек воспроизв./ред.

en: Shift
ru: На сколько

en: Short##pis1
ru: Короткое##pis1

en: Show in pattern
ru: Показывать в окне паттернов

en: Show in per-channel oscilloscope
ru: Показывать в окне осциллографов (для отдельных каналов)

en: Shown in oscilloscope
ru: Показываются в окне осциллографов для отдельных каналов

en: Shown in pattern
ru: Показываются в редакторе паттернов

en: Signed/Unsigned
ru: Знаковая <-> беззнаковая

en: Signed/unsigned exchange
ru: Знаковый <-> беззнаковый

en: Similar patterns
ru: Похожие паттерны

en: Simple##CHV1
ru: Простая##CHV1

en: Simultaneous jump (0B+0D) treatment:
ru: Поведение при одновременном прыжке (0B+0D):

en: Sine
ru: Синус

en: Sine (Even Periods)
ru: Синус (чётные периоды)

en: Single (with list)##mel3
ru: Окно редактирования одного макроса + список##mel3

en: Single color (background)
ru: Один цвет (фон)

en: Single color (text)
ru: Один цвет (текст)

en: Single##CHC0
ru: Единый цвет##CHC0

en: Single##CTC0
ru: Единый цвет##CTC0

en: Single-digit effects for 00-0F
ru: Отображать одной цифрой индекс эффекта для индексов 00-0F

en: Single-waveform
ru: Одна волна

en: Size
ru: Размер посл. рез. копии

en: Size (ms)
ru: Ширина (в мс)

en: Size all columns to default###SizeAll
ru: Масштабировать все столбцы по умолчанию###SizeAll

en: Size all columns to fit###SizeAll
ru: Масштабировать все столбцы по размеру###SizeAll

en: Size column to fit###SizeOne
ru: Масштабировать столбец по размеру###SizeOne

en: Size##HeadFontSize
ru: Размер##HeadFontSize

en: Size##MainFontSize
ru: Размер##MainFontSize

en: Size##PatFontSize
ru: Размер##PatFontSize

en: Slide
ru: Сдвиг

en: Slider grab
ru: Ползунок выставления значения

en: Slider grab (active)
ru: Ползунок выставления значения (активный)

en: Slight##fh1
ru: Небольшое##fh1

en: Slope
ru: Скат

en: Smooth
ru: Сгладить

en: Snare
ru: Рабочий барабан

en: Snare/Hi-hat
ru: Рабочий барабан/хай-хэт

en: Soft reset channels
ru: Мягкий перезапуск каналов

en: Software clipping
ru: Программное ограничение сигнала

en: Software pitch driver
ru: Драйвер программной частоты

en: Solo channel at cursor
ru: Соло выделенного канала

en: Song
ru: Трек

en: Song (import)
ru: Файл трека (импорт)

en: Song (native)
ru: Файл трека (нативно поддерживается)

en: Song Comments
ru: Комментарии трека

en: Song Info
ru: О треке

en: Song Info##Song Information
ru: Информация о треке##Song Information

en: Song Information
ru: Информация о треке

en: Song Length
ru: Длина трека

en: Song Name - Furnace##tbar1
ru: Название композиции - Furnace##tbar1

en: Song effect
ru: Эффект (трек)

en: Song loop
ru: Место зацикливания трека

en: Sort orders
ru: Отсортировать столбцы матрицы паттернов

en: Sound Length
ru: Длина звука

en: SoundBlaster instrument
ru: инструмент SoundBlaster

en: Source channel##hssrc
ru: Модулирующий канал##hssrc

en: Source channel##pmsrc
ru: Модулирующий канал##pmsrc

en: Source channel##rmsrc
ru: Модулирующий канал##rmsrc

en: Speaker type:
ru: Тип пищалки:

en: Special
ru: Особые

en: Special Wave
ru: Спец. волна

en: Special wave
ru: Спец. волна

en: Special wave preview
ru: Превью спец. волны

en: Specialized
ru: Особые

en: Speed
ru: Скорость

en: Speed effect
ru: Эффект (громкость)

en: Speeds
ru: Скорости

en: Split (always visible)
ru: Разделённая (всегда отображать)

en: Split (automatic)
ru: Разделённая (автоматически)

en: Split button##CHS3
ru: С отдельной кнопкой отключения звука##CHS3

en: Split##ecl3
ru: С разделением на два окна##ecl3

en: Spoiler
ru: Спойлер

en: Spread
ru: Размыть

en: Square
ru: Меандр

en: Square + noise
ru: Меандр + шум

en: Square 1
ru: Меандр 1

en: Square 2
ru: Меандр 2

en: Square 3
ru: Меандр 3

en: Square border##CH42
ru: Квадратная граница##CH42

en: Square/Noise
ru: Меандр/шум

en: Squish. Abs. Cub. Sine
ru: Модуль сж. куба синуса

en: Squish. Abs. Cub. Triangle
ru: Сжатый модуль куба треуг. волны

en: Squish. Cubed Sine
ru: Сжатый куб синуса

en: Squish. Cubed Triangle
ru: Сжатый куб треуг. волны

en: Squish. Sine
ru: Сжатый синус

en: Squish. Triangle
ru: Сжатая треуг. волна

en: Squished AbsSine
ru: Сж. модуль синуса

en: Squished AbsTriangle
ru: Сж. мод. треуг. волны

en: Squished Sine
ru: Сжатый синус

en: Squished Triangle
ru: Сжатая треуг. волна

en: Standard
ru: Стандартная

en: Start
ru: Начало

en: Start with initial system##NSB1
ru: Начать с системы по умолчанию##NSB1

en: Start-up
ru: Запуск

en: Starting octave
ru: Начальная октава

en: Static (up to 5 waves)
ru: Статический (до 5 волн)

en: Statistics
ru: Статистика

en: Stats
ru: Стат.

en: Status
ru: Статус

en: Status bar:
ru: Строка состояния:

en: Status: DSP effect
ru: Статус: эффект ЦОС

en: Status: attack
ru: Статус: атака

en: Status: bent
ru: Статус: изменена частота

en: Status: chip (primary)
ru: Статус: основной эффект чипа

en: Status: chip (secondary)
ru: Статус: вспомогательный эффект чипа

en: Status: decay
ru: Статус: спад

en: Status: decrease exp
ru: Статус: экспоненциальное уменьшение

en: Status: decrease linear
ru: Статус: линейное уменьшение

en: Status: direct
ru: Статус: прямой

en: Status: increase
ru: Статус: увеличение

en: Status: misc color 1
ru: Статус: разное (цвет 1)

en: Status: misc color 2
ru: Статус: разное (цвет 2)

en: Status: misc color 3
ru: Статус: разное (цвет 3)

en: Status: mixing
ru: Статус: микширование

en: Status: note altering
ru: Статус: изменение ноты

en: Status: off + macro rel
ru: Статус: выкл. + релиз макроса

en: Status: off/disabled
ru: Статус: выкл./отключён

en: Status: on
ru: Статус: вкл.

en: Status: on + macro rel
ru: Статус: вкл. + релиз макроса

en: Status: panning
ru: Статус: панорамирование

en: Status: pitch
ru: Статус: частота

en: Status: release
ru: Статус: релиз

en: Status: sustain
ru: Статус: сустейн

en: Status: volume
ru: Статус: громкость

en: Stella by Stella Team
ru: Stella за авторством Stella Team

en: Stencil buffer size
ru: Размер трафаретного буфера

en: Step
ru: Шаг

en: Step Highlight
ru: Подсветка шага

en: Step Length (ticks)##IMacroSpeed
ru: Длина шага (в шагах движка трекера)##IMacroSpeed

en: Step one row
ru: Сделать один шаг по паттерну

en: Step row
ru: Сделать один шаг по паттерну

en: StepLen
ru: Дл. шага

en: Steps
ru: Уровни

en: Stereo
ru: Стерео

en: Stereo separation:
ru: Разделение в стерео:

en: Stereo##CHV2
ru: Стерео##CHV2

en: Stereo##_AY_STEREO
ru: Стерео##_AY_STEREO

en: Stop
ru: Стоп

en: Stop portamento on note off
ru: Остановить портаменто на отключении ноты

en: Stop sample preview
ru: Остановить превью сэмпла

en: Store instrument name in .fui
ru: Сохранять название инструмента в файле .fui

en: Strength
ru: Сила вибрации

en: Strict
ru: Строгое

en: Strict (old)
ru: Строгое (старое)

en: Sub-menus in File menu##eol0
ru: Подпункты в меню "Файл"##eol0

en: Sub-window background
ru: Фон подокн

en: Submit
ru: Отправить

en: Subsongs
ru: Подпесни

en: Subtract
ru: Вычесть

en: Sum of the signals
ru: Сумма сигналов

en: Sunsoft Arcade (extended channel 3)
ru: Sunsoft Arcade (расширенный 3-ий канал)

en: Support bitmap fonts
ru: Поддерживать растровые шрифты

en: Surround
ru: Окружающее звучание

en: SusDecay
ru: Спад сустейна

en: SusTime
ru: Время сустейна

en: Sustain
ru: Сустейн

en: Sustain Rate
ru: Уклон сустейна

en: Sustain guide
ru: Визуализация сустейна

en: Sustain/release mode:
ru: Режим сустейна/релиза:

en: Sustained
ru: Сустейн

en: Swap
ru: Смена

en: Swap echo channels
ru: Поменять местами каналы эхо

en: Swap nibbles
ru: Поменять местами тетрады

en: Swap words
ru: Поменять местами машинные слова

en: Sweep
ru: Аппаратное портаменто

en: Switch order edit mode
ru: Переключить режим редактирования матрицы паттернов

en: Switch roles of frequency and phase reset timer
ru: Поменять роли таймера сброса фазы и таймера изменения частоты

en: Switch to Desktop Mode
ru: Переключ. на интерфейс ПК

en: System
ru: Система

en: System (Primary)
ru: Основные эффекты чипа

en: System (Secondary)
ru: Вспомогательные эффекты чипа

en: System File Dialog Pending
ru: Ожидание системного файлового диалога

en: Systems
ru: Системы

en: TFM Music Maker instrument
ru: инструмент из программы TFM Music Maker

en: TFX Offset
ru: Сдвиг частоты TFX

en: TI SN76489 with Atari-like short noise
ru: TI SN76489 с коротким шумом, похожим на Atari

en: TIA, but better and more flexible.
    used in the Atari 8-bit family of computers (400/800/XL/XE).
ru: TIA, но лучше и более гибкий.
    использовался в семействе 8-битных компьютеров Atari (400/800/XL/XE).

en: Tab
ru: Вкладка

en: Tab (active)
ru: Вкладка (активная)

en: Tab (hovered)
ru: Вкладка (курсор на вкладке)

en: Tab (unfocused and active)
ru: Вкладка (курсор на вкладке, текущая)

en: Tab (unfocused)
ru: Вкладка (не текущая)

en: Table border (hard)
ru: Заголовок таблицы (жёсткий)

en: Table border (soft)
ru: Заголовок таблицы (мягкий)

en: Table header
ru: Заголовок таблицы

en: Table row (even)
ru: Строка таблицы (чётная)

en: Table row (odd)
ru: Строка таблицы (нечётная)

en: Taito Arcade (extended channel 3)
ru: Taito Arcade (расширенный 3-ий канал)

en: Tandy PSSJ 3-voice sound
ru: Tandy PSSJ трёхканальный генератор звука

en: Tap A Location
ru: Положение отвода A

en: Tap B Location
ru: Положение отвода B

en: Technical (alternate)##fmn2
ru: Исходные формальные (альтернативные)##fmn2

en: Technical##fmn1
ru: Исходные формальные##fmn1

en: Tecmo Ninja Gaiden (extended channel 3 on both OPNs)
ru: Tecmo Ninja Gaiden (расширенный 3-ий канал на обоих чипах OPN)

en: Tecmo Ninja Gaiden (extended channel 3 on first OPN)
ru: Tecmo Ninja Gaiden (расширенный 3-ий канал на первом OPN)

en: Tecmo Ninja Gaiden (extended channel 3 on second OPN)
ru: Tecmo Ninja Gaiden (расширенный 3-ий канал на втором OPN)

en: Tecmo System (drums mode)
ru: Tecmo System (в режиме ударных)

en: Tell tildearrow this must be a mistake
ru: Сказать tildearrow, что, возможно, это ошибка

en: Text
ru: Текст

en: Text (disabled)
ru: Текст (выключенный)

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Text format:
ru: Форматирование текста:

en: Text selection
ru: Выделение текста

en: The center note for cutoff changes. At this note no cutoff change happens.
    As pitch goes lower or higher, cutoff changes apply.
ru: Центральная нота изменения частоты среза. На этой ноте не происходит изменения частоты среза.
    Если частота ноты будет ниже или выше, частота среза будет меняться.

en: The center note for resonance changes. At this note no resonance change happens.
    As pitch goes lower or higher, resonance changes apply.
ru: Центральная нота изменения резонанса. На этой ноте не происходит изменения резонанса.
    Если частота ноты будет ниже или выше, резонанс будет меняться.

en: The file you selected already exists! Would you like to overwrite it?
ru: Выбранный файл уже существует! Вы хотите перезаписать его?

en: The heck? No, this isn't even working correctly...
ru: Что за?.. Нет, оно ведь работает неправильно...

en: The only problem with that selectedMacro is that it's a bug...
ru: Единственная проблема с тем selectedMacro в том, что это не сбой...

en: This is a language test.
ru: Это тест языка.

en: This is another language test.
ru: Это другой тест языка.

en: Tick
ru: Шаг

en: Tick Rate (Hz)
ru: Частота движка (Гц)

en: Tick Rate##TempoOrHz
ru: Частота движка##TempoOrHz

en: Ticks
ru: Шагов

en: Time
ru: Время

en: Time background
ru: Фон поля времени

en: Time effect
ru: Эффект (время)

en: Time text
ru: Текст поля времени

en: Timecode frame rate:
ru: Частота посылок временного кода:

en: Timer Den
ru: Знаменатель таймера

en: Timer Macros
ru: Макросы таймера

en: Timer Num
ru: Числитель таймера

en: Title background (active)
ru: Задний фон заголовка (активный)

en: Title bar (collapsed)
ru: Полоса заголовка (свёрнутое окно)

en: Title bar (inactive)
ru: Полоса заголовка (неактивная)

en: Title bar:
ru: Полоса заголовка окна

en: To
ru: До

en: Toaplan 1 (drums mode)
ru: Toaplan 1 (в режиме ударных)

en: Toggle all instrument types
ru: Включить все типы инструментов

en: Toggle channel solo on:
ru: Включать режим соло для канала:

en: Toggle edit mode
ru: Переключить режим редактирования

en: Toggle folders/standard view
ru: Переключиться между видом с разбиением по папкам и обычным видом

en: Toggle full-screen
ru: Переключить полноэкранный режим

en: Toggle hidden systems
ru: Включить скрытые системы

en: Toggle off
ru: Переключатель выкл.

en: Toggle on
ru: Переключатель вкл.

en: Toggle repeat pattern
ru: Переключить режим зацикливания паттерна

en: Tom
ru: Том

en: Tom/Top
ru: Там-там/тарелка

en: Top
ru: Макс.

en: Top##obp0
ru: Сверху##obp0

en: Transpose (+1 octave)
ru: Транспонировать (+1 октава)

en: Transpose (+1)
ru: Транспонировать (+1)

en: Transpose (-1 octave)
ru: Транспонировать (-1 октава)

en: Transpose (-1)
ru: Транспонировать (-1)

en: Treat SN76489 periods under 8 as 1
ru: Воспринимать периоды SN76489 ниже 8 как 1

en: Triangle
ru: Треуг. волна

en: Trim
ru: Обрезать

en: Tune
ru: Груб. расстр.

en: Tuning (A-4)
ru: Частота (ля 4-ой октавы)

en: Two octaves (0 is C-4, F is D#5)
ru: Две октавы (0 = C-4, F = D#5)

en: Two octaves alternate (lower keys are 0-9, upper keys are A-F)
ru: Альтернативный ввод двух октав (нижние клавиши 0-9, верхние - A-F)

en: Type
ru: Тип

en: UI scaling factor
ru: Масштаб интерфейса

en: Ultimate
ru: Максимальное

en: Ultra
ru: Очень высокое

en: Unallocated
ru: Паттерн не используется и память под него не выделена

en: Undo
ru: Отменить

en: Unfiltered
ru: Без фильтрации

en: Unified instrument/wavetable/sample list
ru: Единый список инструментов, волновых таблиц и сэмплов

en: Unified##mel0
ru: Общий список##mel0

en: Unknown
ru: Неизвестен

en: Unlimited
ru: Без ограничений

en: Unmute all channels
ru: Включить все каналы

en: Unsaved changes! Save changes before creating a new song?
ru: Остались несохранённые изменения! Сохранить их перед созданием нового трека?

en: Unsaved changes! Save changes before opening another file?
ru: Остались несохранённые изменения! Сохранить их перед открытием другого файла?

en: Unsaved changes! Save changes before opening backup?
ru: Остались несохранённые изменения! Сохранить их перед открытием резервной копии?

en: Unsaved changes! Save changes before opening file?
ru: Остались несохранённые изменения! Сохранить их перед открытием файла?

en: Unsaved changes! Save changes before playing?
ru: Остались несохранённые изменения! Сохранить изменения перед воспроизведением?

en: Unsaved changes! Save changes before quitting?
ru: Остались несохранённые изменения! Сохранить их перед выходом?

en: Unsigned
ru: Беззнаковый

en: Unsigned FM detune values
ru: Беззнаковое значение параметра расстройки

en: Unused
ru: Паттерн не используется

en: Up
ru: Вверх

en: Up DOWN
ru: Вверх ВНИЗ

en: Up Down Up Down
ru: Вверх Вниз Вверх Вниз

en: Up Up Up
ru: Вверх Вверх Вверх

en: Up.
ru: Вверх.

en: Update Rate
ru: Частота обновления

en: Upper key
ru: Верхние клавиши

en: Upper key (feedback)
ru: Верхние клавиши (обратная связь)

en: Upper key (pressed)
ru: Верхние клавиши (нажатые)

en: Use 14-bit control change
ru: Использовать 14-битную смену значения контроллера

en: Use German notation
ru: Использовать немецкие имена нот

en: Use OPL3 instead of OPL2 for S3M import
ru: Использовать OPL3 вместо OPL2 для импорта модулей S3M

en: Use classic macro editor vertical slider
ru: Использовать классическую вертикальную полосу прокрутки

en: Use compact wave editor
ru: Использовать компактный редактор волновых таблиц

en: Use dual control change (one for each nibble)
ru: Использовать двойную смену значения контроллера (по одному на тетраду)

en: Use envelope
ru: Использовать огибающую

en: Use flats instead of sharps
ru: Отображать бемоли вместо диезов

en: Use new pattern format when saving
ru: Использовать новый формат сохранения паттернов

en: Use sample
ru: Использовать сэмпл

en: Use sample map
ru: Использовать карту сэмплов

en: Use separate colors for carriers/modulators in FM editor
ru: Использовать различные цвета для модулирующих и несущих операторов

en: Use single control change (imprecise)
ru: Использовать однократную смену значения контроллера (малая точность)

en: Use software envelope
ru: Использовать программную огибающую громкости

en: Use standard OPL waveform names
ru: Использовать стандартные названия волн для чипов серии OPL

en: Use system beeper (Linux only!)
ru: Использовать пищалку на материнской плате (только для Linux!)

en: Use system file picker
ru: Использовать диалоговое окно выбора файлов ОС

en: Use wavetable
ru: Использовать волновую таблицу

en: Use wavetable (Amiga/Generic DAC only)
ru: Использовать волновую таблицу (только для Amiga/типичного ЦАП)

en: Used
ru: Паттерн используется

en: User
ru: Пользовательские

en: User Presets
ru: Пользовательские пресеты

en: User Systems
ru: Пользовательские системы

en: V 47.0.0 (9-bit volume)
ru: V 47.0.0 (9-битная громкость)

en: V 47.0.2 (Tri/Saw PW XOR)
ru: V 47.0.2 (XOR скважности для треуг./пилы)

en: VERA sound core by Frank van den Hoef
ru: Ядро эмуляции VERA за авторством Frank van den Hoef

en: VGM Music Maker instrument
ru: инструмент из программы VGM Music Maker

en: VGM file
ru: Файл VGM

en: VICE TED sound core by Andreas Boose, Tibor Biczo
ru: Ядро эмуляции VICE TED за авторством Andreas Boose, Tibor Biczo

en: VICE VIC-20 sound core by Rami Rasanen and viznut
ru: Ядро эмуляции VICE VIC-20 за авторством Rami Rasanen и viznut

en: VOPM preset bank
ru: банк пресетов VOPM

en: VRC6 (saw)
ru: VRC6 (пила)

en: VRC6 Saw
ru: VRC6 пила

en: VSync
ru: Вертикальная синхронизация

en: Value
ru: Параметр

en: Value input pad:
ru: Панель ввода значений:

en: Value input style
ru: Стиль ввода значений

en: Values
ru: Параметры

en: Velocity input
ru: Ввод скорости нажатия

en: Velocity/Value
ru: Скор. наж./парам.

en: Vibration
ru: Вибрация

en: Vibrato
ru: Вибрато

en: Vibrato Depth
ru: Глубина вибрато

en: VinvL
ru: VинвL

en: VinvR
ru: VинвR

en: Virtual Tempo
ru: Виртуальный темп

en: Visualizer
ru: Визуализатор эффектов

en: Volume
ru: Громкость

en: Volume (0%)
ru: Громкость (0%)

en: Volume (100%)
ru: Громкость (100%)

en: Volume (50%)
ru: Громкость (50%)

en: Volume Meter
ru: Измеритель громкости

en: Volume Sweep
ru: Изменение громкости

en: Volume curve
ru: Кривая громкости

en: Volume effect
ru: Эффект (громкость)

en: Volume scale:
ru: Громкость:

en: Volume scaling rounds up
ru: Масштабирование громкости округляется вверх

en: Volume##CHF2
ru: Пропорционально громкости##CHF2

en: Volume##TL
ru: Громкость##TL

en: WARNING!!
ru: ВНИМАНИЕ!!!

en: Wack FM algorithm macro
ru: Неправильный макрос FM-алгоритма

en: Wait
ru: Ждать

en: Wait for Release
ru: Ждать релиз

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warning hint
ru: Подсказка о сообщении

en: Warning: may cause epileptic seizures.
ru: Внимание: может вызвать эпилептические приступы.

en: Wave
ru: Волн. табл.

en: Wave (non-mono)
ru: Волна (не моно)

en: Wave 1
ru: Волна 1

en: Wave 2
ru: Волна 2

en: Wave Editor
ru: Редактор волновых таблиц

en: Wave Length
ru: Длина волны

en: Wave Mix
ru: Режим смешения волн

en: Wave Mix Mode
ru: Режим смешения волн

en: Wave Pos
ru: Полож. волны

en: Wave RAM
ru: ОЗУ волн

en: Wave channel orientation:
ru: Канал волновых таблиц

en: Wave file
ru: файл WAV

en: Wave/Noise
ru: Волна/Шум

en: Wave/PCM
ru: Волна/ИКМ

en: Wave/Sweep
ru: Волна/Слайд

en: WaveTools
ru: Инструменты

en: Waveform
ru: Волна

en: Waveform (1)
ru: Волна (1)

en: Waveform (10)
ru: Волна (10)

en: Waveform (11)
ru: Волна (11)

en: Waveform (12)
ru: Волна (12)

en: Waveform (13)
ru: Волна (13)

en: Waveform (14)
ru: Волна (14)

en: Waveform (15)
ru: Волна (15)

en: Waveform (16)
ru: Волна (16)

en: Waveform (2)
ru: Волна (2)

en: Waveform (3)
ru: Волна (3)

en: Waveform (4)
ru: Волна (4)

en: Waveform (5)
ru: Волна (5)

en: Waveform (6)
ru: Волна (6)

en: Waveform (7)
ru: Волна (7)

en: Waveform (8)
ru: Волна (8)

en: Waveform (9)
ru: Волна (9)

en: Waveform (clip)
ru: Волна (зашкал амплитуды)

en: Waveform data
ru: Данные волны

en: Waveform goes out of bounds
ru: Волна может выходить за пределы окна

en: Waveform storage mode:
ru: Способ хранения волн:

en: Waveform##WAVE
ru: Волна##WAVE

en: Wavetable
ru: Волн. табл.

en: Wavetable (static)
ru: Волновая таблица (статич.)

en: Wavetable Editor
ru: Редактор волновых таблиц

en: Wavetable List
ru: Список волновых таблиц

en: Wavetable channel
ru: Канал волновых таблиц

en: Wavetable cursor down
ru: Курсор в списке волновых таблиц вниз

en: Wavetable cursor up
ru: Курсор в списке волновых таблиц вверх

en: Wavetable list
ru: Список волновых таблиц

en: Wavetables
ru: Волновые таблицы

en: Wavetables: toggle folders/standard view
ru: Волновые таблицы: переключиться между видом с разбиением по папкам и обычным видом

en: Weak-JACK by x42
ru: Weak-JACK за авторством x42

en: What the hell...
ru: Что за хрень...

en: When creating new song:
ru: При создании новой композиции:

en: When cursor is in Note column or not in edit mode##npb2
ru: Когда курсор находится в столбце нот или не включён режим редактирования##npb2

en: When cursor is in Note column##npb1
ru: Когда курсор находится в столбце нот##npb1

en: Widget background
ru: Задний фон виджета

en: Widget background (active)
ru: Задний фон виджета (активный)

en: Widget background (hovered)
ru: Задний фон виджета (курсор на виджете)

en: Width
ru: Длина

en: Williams/Midway Y/T unit w/ADPCM sound board
ru: Автомат Williams/Midway Y/T со звуковой картой АДИКМ

en: Window
ru: Окно

en: Window activation
ru: Активация окон

en: Window background
ru: Фон окон

en: Window switcher (highlight)
ru: Переключатель окон (подсвечен)

en: Window switcher backdrop
ru: Переключатель окон (цвет затенения остального интерфейса)

en: Windows
ru: Окна

en: Wipe
ru: Замена

en: Wohlstand OPL instrument
ru: инструмент из программы Wohlstand OPL

en: Wohlstand OPN instrument
ru: инструмент из программы Wohlstand OPN

en: Wohlstand WOPL bank
ru: банк Wohlstand WOPL

en: Wohlstand WOPN bank
ru: банк Wohlstand WOPN

en: Workspace layout:
ru: Расположение окон интерфейса:

en: Wrap horizontally:
ru: Переносить по горизонтали:

en: Wrap vertically:
ru: Переносить по вертикали:

en: X Axis##AxisX
ru: Ось X##AxisX

en: X Channel
ru: Канал оси X

en: X1-010: maximum sample length is 131072
ru: X1-010: максимальная длина сэмпла равна 131072

en: X1-010: samples can't loop
ru: X1-010: сэмплы не могут быть зациклены

en: X1/X68000 (4MHz)
ru: X1/X68000 (4 МГц)

en: XOR Point
ru: Точка XOR

en: XYOsc
ru: Осц. XY

en: Y Axis##AxisY
ru: Ось Y##AxisY

en: Y Channel
ru: Канал оси Y

en: Y8950: loop point ignored on ADPCM (may only loop entire sample)
ru: Y8950: точка зацикливания игнорируется для АДИКМ (зациклить можно только сэмпл целиком)

en: Y8950: sample length will be padded to multiple of 512
ru: Y8950: длина сэмпла будет скорректирована до кратности 512

en: YES##OPKVS
ru: ДА##OPKVS

en: YM2608: loop point ignored on ADPCM (may only loop entire sample)
ru: YM2608: точка зацикливания игнорируется для АДИКМ (зациклить можно только сэмпл целиком)

en: YM2608: sample length will be padded to multiple of 512
ru: YM2608: длина сэмпла будет скорректирована до кратности 512

en: YM2610: ADPCM-A samples can't loop
ru: YM2610: ADPCM-A сэмплы не могут быть зациклены

en: YM2610: loop point ignored on ADPCM-B (may only loop entire sample)
ru: YM2610: точка зацикливания игнорируется для АДИКМ-B (зациклить можно только сэмпл целиком)

en: YM2610: maximum ADPCM-A sample length is 2097152
ru: YM2610: максимальная длина АДИКМ-A сэмпла равна 2097152

en: YM2610: sample length will be padded to multiple of 512
ru: YM2610: длина сэмпла будет скорректирована до кратности 512

en: YM2612 (9-bit DAC with distortion)
ru: YM2612 (9-битный ЦАП с искажениями)

en: YM3438 (9-bit DAC)
ru: YM3438 (9-битный ЦАП)

en: YM3812-LLE, YMF262-LLE, YMF276-LLE and YM2608-LLE by nukeykt
ru: YM3812-LLE, YMF262-LLE, YMF276-LLE и YM2608-LLE за авторством nukeykt

en: YMF276 (external DAC)
ru: YMF276 (внешний ЦАП)

en: Yamaha Y8950 (drums mode)
ru: Yamaha Y8950 (в режиме ударных)

en: Yamaha Y8950 with drums
ru: Yamaha Y8950 с ударными

en: Yamaha YM2203 (OPN) Extended Channel 3
ru: Yamaha YM2203 (OPN) расширенный 3-ий канал

en: Yamaha YM2203 (extended channel 3)
ru: Yamaha YM2203 (расширенный 3-ий канал)

en: Yamaha YM2413 (OPLL) with drums
ru: Yamaha YM2413 (OPLL) с ударными

en: Yamaha YM2413 (drums mode)
ru: Yamaha YM2413 (в режиме ударных)

en: Yamaha YM2608 (OPNA) Extended Channel 3
ru: Yamaha YM2608 (OPNA) расширенный 3-ий канал

en: Yamaha YM2608 (extended channel 3)
ru: Yamaha YM2608 (расширенный 3-ий канал)

en: Yamaha YM2610 (OPNB) Extended Channel 2
ru: Yamaha YM2610 (OPNB) расширенный 2-ой канал

en: Yamaha YM2610 (extended channel 2)
ru: Yamaha YM2610 (расширенный 2-ой канал)

en: Yamaha YM2610B (OPNB2) Extended Channel 3
ru: Yamaha YM2610B (OPNB2) расширенный 3-ий канал

en: Yamaha YM2610B (extended channel 3)
ru: Yamaha YM2610B (расширенный 3-ий канал)

en: Yamaha YM2612 (OPN2) Extended Channel 3
ru: Yamaha YM2612 (OPN2) расширенный 3-ий канал

en: Yamaha YM2612 (OPN2) Extended Channel 3 with DualPCM and CSM
ru: Yamaha YM2612 (OPN2) расширенный 3-ий канал с DualPCM и CSM

en: Yamaha YM2612 (OPN2) with DualPCM
ru: Yamaha YM2612 (OPN2) с DualPCM

en: Yamaha YM2612 (extended channel 3)
ru: Yamaha YM2612 (расширенный 3-ий канал)

en: Yamaha YM2612 (extended channel 3) with DualPCM
ru: Yamaha YM2612 (расширенный 3-ий канал) с DualPCM

en: Yamaha YM3438 (OPN2C) with DualPCM
ru: Yamaha YM3438 (OPN2C) с DualPCM

en: Yamaha YM3438 (extended channel 3)
ru: Yamaha YM3438 (расширенный 3-ий канал)

en: Yamaha YM3438 (extended channel 3) with DualPCM
ru: Yamaha YM3438 (расширенный 3-ий канал) с DualPCM

en: Yamaha YM3526 (OPL) with drums
ru: Yamaha YM3526 (OPL) с ударными

en: Yamaha YM3526 (drums mode)
ru: Yamaha YM3526 (в режиме ударных)

en: Yamaha YM3812 (OPL2) with drums
ru: Yamaha YM3812 (OPL2) с ударными

en: Yamaha YM3812 (drums mode)
ru: Yamaha YM3812 (в режиме ударных)

en: Yamaha YMF262 (OPL3) with drums
ru: Yamaha YMF262 (OPL3) с ударными

en: Yamaha YMF262 (drums mode)
ru: Yamaha YMF262 (в режиме ударных)

en: Yamaha YMF276 (extended channel 3)
ru: Yamaha YMF276 (расширенный 3-ий канал)

en: Yamaha YMF276 (extended channel 3) with DualPCM
ru: Yamaha YMF276 (расширенный 3-ий канал) с DualPCM

en: Yamaha YMF278B (OPL4) with drums
ru: Yamaha YMF278B (OPL4) с ударными

en: Yamaha YMF289B (drums mode)
ru: Yamaha YMF289B (в режиме ударных)

en: Yes
ru: Да

en: Yes (while holding Ctrl only)##dms2
ru: Да (только при нажатой клавише Ctrl)##dms2

en: Yes##_PCS1
ru: Да##_PCS1

en: Yes##csw1
ru: Да##csw1

en: Yes##dms1
ru: Да##dms1

en: Yes##pol0
ru: Да##pol0

en: Yes##pscroll1
ru: Да##pscroll1

en: Yes##wrapH1
ru: Да##wrapH1

en: Yes##wrapV1
ru: Да##wrapV1

en: Yes, and move to next/prev pattern (wrap around)##wrapV2
ru: Да, и переходить на следующий/предыдущий паттерн (с переносом в начало/конец)##wrapV2

en: Yes, and move to next/prev pattern##wrapV2
ru: Да, и переходить на следующий/предыдущий паттерн##wrapV2

en: Yes, and move to next/prev row##wrapH2
ru: Да, и переходить на следующую/предыдущую строку##wrapH2

en: Yes, and wrap around song##pscroll2
ru: Да, и переносить в начало/конец трека##pscroll2

en: You opened:
ru: Вы открыли:

en: You opened: %s
ru: Вы открыли: %s

en: You saved: %s
ru: Вы сохранили: %s

en: ZSM file
ru: Файл ZSM

en: ZX Spectrum (128K) with TurboSound
ru: ZX Spectrum (128K) с TurboSound

en: ZX Spectrum (128K) with TurboSound FM
ru: ZX Spectrum (128K) с TurboSound FM

en: ZX Spectrum (128K) with TurboSound FM (extended channel 3 on both OPNs)
ru: ZX Spectrum (128K) с TurboSound FM (расширенный 3-ий канал на обоих чипах OPN)

en: ZX Spectrum (128K) with TurboSound FM (extended channel 3 on first OPN)
ru: ZX Spectrum (128K) с TurboSound FM (расширенный 3-ий канал на первом чипе OPN)

en: ZX Spectrum (128K) with TurboSound FM (extended channel 3 on second OPN)
ru: ZX Spectrum (128K) с TurboSound FM (расширенный 3-ий канал на втором чипе OPN)

en: ZX Spectrum (48K, QuadTone engine)
ru: ZX Spectrum (48K, драйвер QuadTone)

en: ZX Spectrum (48K, SFX-like engine)
ru: ZX Spectrum (48K, драйвер типа SFX)

en: ZX Spectrum (beeper only, QuadTone engine)
ru: ZX Spectrum (только пищалка, драйвер QuadTone)

en: ZX Spectrum (beeper only, SFX-like engine)
ru: ZX Spectrum (только пищалка, драйвер типа SFX)

en: ZX Spectrum Beeper
ru: ZX Spectrum пищалка

en: ZX Spectrum Beeper (QuadTone Engine)
ru: ZX Spectrum пищалка (движок QuadTone)

en: Zenity/KDialog not available!
    please install one of these, or disable the system file picker in Settings > General.
ru: Zenity/KDialog недоступны!
    пожалуйста, установите один из них, или отключите файловый диалог ОС в Настройки > Основные.

en: Zoom
ru: Масштаб

en: [Dir]
ru: [Папка]

en: [Link]
ru: [Ссылка]

en: a SoC with wavetable sound hardware.
ru: СнК с таблично-волновым синтезатором звука.

en: a chip which found its way inside mobile phones in the 2000's.
    as proprietary as it is, it passed away after losing to MP3 in the mobile hardware battle.
ru: чип, начавший появляться в мобильных телефонах в 2000-ые.
    несмотря на проприетарность, он проиграл формату MP3 во время соперничества разных видов мобильного железа.

en: a computer from the '80s with full sampling capabilities, giving it a sound ahead of its time.
ru: компьютер из 80-ых с полноценными возможностями сэмплирования, что давало ему звучание, опережавшее его эпоху.

en: a console which failed to sell well due to its headache-inducing features.
ru: консоль, продажи которой не удались из-за того, что её особенности вызывали головную боль у игроков.

en: a disk drive for the Famicom which also contains one wavetable channel.
ru: дисковый привод для Famicom, также содержащий один канал волновых таблиц.

en: a fantasy sound chip created by Euly. it is based on Ricoh 2A03, adding a couple features such as 32 noise pitches, an extra duty cycle, and three waveforms (besides triangle).
ru: вымышленный звуковой чип за авторством Euly. он основан на 2A03 и добавляет несколько новых вещей, например 32 частоты шума, дополнительную скважность и три волны (вдобавок к треугольной).

en: a fantasy sound chip created by LTVA. it is a big rework of SID chip with probably too much features added on top.
ru: вымышленный звуковой чип за авторством LTVA. это большая переработка чипа SID, и сверху добавлено, наверное, слишком много функций.

en: a fantasy sound chip created by LTVA. it is similar to the SID chip, but with many of its problems fixed.
ru: вымышленный звуковой чип за авторством LTVA. похож на SID, но с исправлением многих его проблем.

en: a fantasy sound chip designed by jvsTSX and The Beesh-Spweesh!
    used in the Hexheld fantasy console.
ru: вымышленный звуковой чип, разработанный jvsTSX и The Beesh-Spweesh!
    используется в вымышленной игровой консоли Hexheld.

en: a fantasy sound chip using logistic map iterations to generate sound.
ru: вымышленный звуковой чип, использующий итерации логистического отображения для генерации звука.

en: a game console with 3 channels of square wave. it's what happens after fusing TIA and VIC together.
ru: игровая консоль с тремя каналами квадратных волн. вот что получается, если скрестить TIA и VIC.

en: a handheld video game console with two screens. it uses a stylus.
ru: портативная игровая консоль с двумя экранами. необходим стилус.

en: a portable console made by Atari. it has all of Atari's trademark waveforms.
ru: портативная игровая консоль от Atari. у неё есть все фирменные волны Atari.

en: a sample chip made by Ensoniq, which is the basis for the GF1 chip found in Gravis' Ultrasound cards.
ru: сэмплерный чип от Ensoniq, на основе которого была сделан чип GF1, применявшийся в звуковых картах Gravis Ultrasound.

en: a sound chip used in several Seta/Allumer-manufactured arcade boards with too many channels of wavetable sound, which also are capable of sampled sound.
ru: звуковой чип, использовавшийся в нескольких аркадных автоматах Seta/Allumer. имеет слишком много каналов волновых таблиц, способных так же воспроизводить сэмплы.

en: a square wave additive synthesis chip made by OKI. used in some arcade machines and instruments.
ru: чип с меандрами и аддитивным синтезом от фирмы OKI. использовался в некоторых игровых автоматах и инструментах.

en: a square/noise sound chip found on the Sega Master System, ColecoVision, Tandy, TI's own 99/4A and a few other places.
ru: чип с квадратными волнами и шумом, который был установлен в Sega Master System, ColecoVision, Tandy, собственном устройстве TI 99/4A и некоторых других местах.

en: a unique FM synth featured in PC sound cards.
    based on the OPL3 design, but with lots of its features extended.
ru: уникальный чип с FM-синтезом, применявшийся в звуковых картах для PC.
    основан на OPL3, но с сильно расширенным функционалом.

en: a wavetable chip made by Konami for use with the MSX.
    the last channel shares its wavetable with the previous one though.
ru: чип с волновыми таблицами, сделанный Konami для использования с MSX.
    правда, последний и предпоследний каналы используют одну и ту же таблицу.

en: a wavetable sound chip used in Pac-Man, among other early Namco arcade games.
ru: таблично-волновой чип, использовавшийся в игровом автомате Pac-Man и других ранних автоматах Namco.

en: about...
ru: о программе...

en: accept 0B+0D to jump to a specific row of an order
ru: принять 0B+0D как прыжок на конкретную строку паттерна на конкретной позиции матрицы паттернов

en: add
ru: добавить

en: add (overflow)
ru: добавить (с переполнением)

en: add chip...
ru: добавить чип...

en: add one loop
ru: добавить один цикл

en: add pattern change hints
ru: добавить метки концов паттернов

en: additional PCM FIFO channels in Game Boy Advance driven by software mixing to provide up to sixteen sample channels
ru: дополнительные ИКМ FIFO-каналы в Game Boy Advance с сигналом от программного смешения до 16 каналов сэмплов.

en: additional PCM FIFO channels in Game Boy Advance driven directly by its DMA hardware.
ru: дополнительные ИКМ FIFO-каналы в Game Boy Advance с сигналом напрямую от аппаратного контроллера DMA.

en: adpcm by superctr
ru: adpcm за авторством superctr

en: adpcm-xq by David Bryant
ru: adpcm-xq за авторством David Bryant

en: affiliated with Delek or DefleMask in
ru: связана с Delek'ом или программой DefleMask,

en: all compatible files
ru: все совместимые файлы

en: all files
ru: все файлы

en: all members of Deflers of Noice!
ru: всем участникам Deflers of Noice!

en: also known as Famicom in Japan, it's the most well-known game console of the '80s.
ru: также известная в Японии как Famicom. Самая известная игровая консоль 80-ых.

en: alternate
ru: изм. направл.

en: an '80s game console with a wavetable sound chip, popular in Japan.
ru: игровая консоль из 80-ых с чипом на волновых таблицах. Была популярна в Японии.

en: an ADPCM sound chip manufactured by OKI and used in many arcade boards.
ru: АДИКМ звуковой чип фирмы OKI. Использовался во многих аркадных автоматах.

en: an ADPCM sound chip manufactured by OKI and used in the Sharp X68000.
ru: АДИКМ звуковой чип фирмы OKI, использовавшийся в Sharp X68000.

en: an SN76489 derivative used in Neo Geo Pocket, has independent stereo volume and noise channel frequency.
ru: вариант SN76489, использовавшийся в Neo Geo Pocket. Имеет независимую регулировку громкости стереоканалов и частоты канала шума.

en: an expansion chip for the Famicom, featuring a little-known PCM channel.
ru: чип расширения для Famicom, имеющий малоизвестный канал ИКМ-сэмплов.

en: an expansion chip for the Famicom, featuring a quirky sawtooth channel.
ru: чип расширения для Famicom, содержащий своеобразный канал пилообразной волны.

en: an expansion chip for the Famicom, with full wavetable.
ru: чип расширения для Famicom, полностью на волновых таблицах.

en: an improved version of the AY-3-8910 with a bigger frequency range, duty cycles, configurable noise and per-channel envelopes!
ru: улучшенная версия AY-3-8910 с большим диапазоном частот, настройкой скважности, настраиваемым шумом и огибающей на каждый канал!

en: and Leandro Nini
ru: и Leandro Nini

en: and Marco van den Heuvel
ru: и Marco van den Heuvel

en: and Mark Adler
ru: и Mark Adler

en: another ZX Spectrum beeper system with full PWM pulses and 3-level volume per channel. it also has a pitchable overlay sample channel.
ru: ещё одна система с пищалкой ZX Spectrum, на этот раз содержащая полноценные прямоугольные волны с регулировкой скважности и тремя уровнями громкости для каждого канала. Также имеется перекрывающий канал сэмплов с регулировкой частоты.

en: another option
ru: другая опция

en: any
ru: любой

en: any way, nor it is a replacement for
ru: и не является заменой

en: applies when playback is stopped.
ru: действительно только при остановленном воспроизведении.

en: are you sure you want to remove this subsong?
ru: вы действительно хотите удалить эту подпесню?

en: as generic sample playback as it gets.
ru: настолько типичное воспроизведение сэмплов, насколько это возможно.

en: assets
ru: ресурсы

en: auto-detect
ru: автоматически

en: backward-cpp by Google
ru: backward-cpp за авторством Google

en: backward/ping-pong only supported in Generic PCM DAC
    ping-pong also on ES5506
ru: режим обратного и "туда-обратно" зацикливания поддерживается только для универсального ИКМ ЦАП
    "туда-обратно" также поддерживается для ES5506

en: band
ru: ППФ

en: band pass
ru: ППФ

en: band##fband%d
ru: ППФ##fband%d

en: bank %d
ru: банк %d

en: base song label name
ru: имя базового лейбла трека

en: behavior changed in 0.5.5
ru: поведение изменено в 0.5.5

en: behavior changed in 0.5.7
ru: поведение изменено в 0.5.7

en: behavior changed in 0.6.1
ru: поведение изменено в 0.6.1

en: behavior changed in 0.6.1
    this flag will be removed if I find out that none of the songs break after disabling it.
ru: поведение изменено в 0.6.1
    этот флаг будет убран, если я буду уверен, что ни один трек не ломается при его отключении.

en: behavior changed in 0.6.3
ru: поведение изменено в версии 0.6.3

en: behavior changed in 0.6pre1
ru: поведение изменено в 0.6pre1

en: behavior changed in 0.6pre1.5
ru: поведение изменено в 0.6pre1.5

en: behavior changed in 0.6pre2
ru: поведение изменено в 0.6pre2

en: behavior changed in 0.6pre4
ru: поведение изменено в 0.6pre4

en: behavior changed in 0.6pre5
ru: поведение изменено в 0.6pre5

en: behavior changed in 0.6pre9
ru: поведение изменено в 0.6pre9

en: best possible
ru: наилучший

en: between
ru: между

en: beware: changing these settings may render Furnace unusable! do so at your own risk.
    start Furnace with -safemode if you mess something up.
ru: внимание: изменение этих настроек может нарушить работу Furnace! изменяйте их на свой страх и риск.
    вы можете перезапустить Furnace с опцией -safemode, если вы что-то сломали.

en: binary file
ru: бинарный файл

en: blep synthesis
ru: BLEP-синтез

en: calls rend->clear() after rend->present(). might reduce UI latency by one frame in some drivers.
ru: вызывает rend->clear() после rend->present(). может устранить запаздывание отрисовки интерфейса на один кадр для некоторых драйверов.

en: can't collapse any further!
ru: дальнейшее сжатие невозможно!

en: can't do anything without Storage permissions!
ru: не могу ничего сделать без разрешения "Хранилище"!

en: can't expand any further!
ru: дальнейшее расширение невозможно!

en: can't keep going without graphics! Furnace will quit now.
ru: не могу продолжать без графики! Furnace выключается.

en: cannot add chip! (%s)
ru: не могу добавить чип! (%s)

en: cannot change chip! (%s)
ru: не могу сменить чип! (%s)

en: cannot clone chip! (%s)
ru: не могу клонировать чип! (%s)

en: cannot load instrument! (%s)
ru: не могу загрузить инструмент! (%s)

en: cannot load wavetable! (%s)
ru: не могу загрузить волновую таблицу! (%s)

en: cannot remove chip! (%s)
ru: не могу убрать чип! (%s)

en: cannot remove the last one
ru: не могу удалить последнюю

en: ch3off
ru: выкл. 3 кан.

en: change
    ins
ru: заменить
    инстр.

en: change chip...
ru: сменить чип...

en: change instrument...
ru: заменить инструмент...

en: changing the loop in a BRR sample may result in glitches!
ru: Смена зацикленной части в сэмпле BRR может привести к сбоям!

en: channel
ru: канал

en: channels
ru: каналы

en: chip manager
ru: менеджер чипов

en: chip to export:
ru: экспорт для чипов:

en: chips to export:
ru: экспорт следующих чипов:

en: chips which use user-specified waveforms to generate sound.
ru: чипы, которые использует задаваемые пользователем волны для синтеза звука.

en: chips/systems which use PCM or ADPCM samples for sound synthesis.
ru: чипы/системы, которые используют ИКМ- или АДИКМ-сэмплы для воспроизведения звука.

en: chips/systems with unique sound synthesis methods.
ru: чипы/системы с уникальными методами синтеза звука.

en: clear
ru: удалить

en: clear
    latch
ru: очистить
    буфер

en: clear contents
ru: очистить содержимое

en: clear delta counter values
ru: очистить нач. знач. дельта-счётчика

en: clear history
ru: очистить историю

en: clear map samples
ru: сбросить сэмплы карты

en: clear...
ru: очистить...

en: click for groove pattern
ru: Нажмите для отображения ритм-паттернов

en: click for one speed
ru: Нажмите для отображения одной скорости

en: click for pattern options (effect columns/pattern names/visualizer)
ru: нажмите для открытия меню настроек (столбцы эффектов/названия паттернов/визуализатор эффектов)

en: click for two (alternating) speeds
ru: Нажмите для отображения двух (чередующихся) скоростей

en: click here to enable them.
ru: нажмите сюда, чтобы включить их.

en: click to display base tempo
ru: нажмите для отображения основного темпа

en: click to display tick rate
ru: нажмите для отображения частоты движка

en: clip A
ru: огран. A

en: clip B
ru: огран. B

en: clock
ru: часы

en: clock / 132
ru: такт. част. / 132

en: clock / 165
ru: такт. част. / 165

en: collapse
ru: сжать

en: collapse pattern
ru: сжать паттерн

en: collapse song
ru: сжать трек

en: collapse/expand
ru: сжать/расширить

en: collapse/expand amount##CollapseAmount
ru: коэффициент сжатия/расширения##CollapseAmount

en: command stream
ru: поток команд

en: common values:
    - 1 for mono
    - 2 for stereo
    - 4 for quadraphonic
    - 6 for 5.1 surround
    - 8 for 7.1 surround
ru: распространённые значения:
    - 1 для моно
    - 2 для стерео
    - 4 для квадрафонического звука
    - 6 для 5.1 объёмного звука
    - 8 для 7.1 объёмного звука

en: compatibility flags
ru: флаги совместимости

en: compatible files
ru: совместимые файлы

en: compression error
ru: ошибка сжатия

en: configuration files
ru: файлы конфигурации

en: configure chip...
ru: настроить чип...

en: congratulations! you managed to load nothing.
    you are entitled to a bug report.
ru: поздравляю! вам удалось загрузить ничто.
    вы приглашаетесь к написанию отчёта об ошибке.

en: congratulations! you've unlocked a secret panel.
ru: поздравляю! вы открыли секретную панель.

en: contact tildearrow at:
ru: вы можете связаться с tildearrow:

en: copy
ru: копировать

en: copy: %s
ru: скопировано: %s

en: copyright © 2021-2024 tildearrow
ru: Все права защищены © 2021-2024 tildearrow

en: cost-reduced version of the OPL with 16 patches and only one of them is user-configurable.
ru: удешевлённая версия OPL с 16-ю патчами, причём только один из них доступен для настройки пользователем.

en: cost-reduced version of the OPM with a different register layout and no stereo...
    ...but it has a built-in AY-3-8910! (actually an YM2149)
ru: удешевлённая версия OPM с другим расположением регистров и отсутствием стерео...
    ...но у неё внутри AY-3-8910! (на самом деле YM2149)

en: cost-reduced version of the OPM with a different register layout and no stereo...
    ...but it has a built-in AY-3-8910! (actually an YM2149)
    this one is in Extended Channel mode, which turns the third FM channel into four operators with independent notes/frequencies
ru: удешевлённая версия OPM с другим расположением регистров и отсутствием стерео...
    ...но у неё внутри AY-3-8910! (на самом деле YM2149)
    Это версия в режиме расширенного канала, который превращает третий FM-канал в четыре оператора с независимыми нотами/частотами.

en: could NOT load layout! %s
ru: не смог загрузить компоновку окон! %s

en: could NOT save layout! %s
ru: Не получилось сохранить компоновку окон! %s

en: could not determine file size: %s
ru: не смог определить размер файла: %s

en: could not import user presets!
ru: не удалось импортировать пользовательские пресеты!

en: could not import user presets! (%s)
ru: не удалось импортировать пользовательские пресеты! (%s)

en: could not init renderer!
ru: не смог инициализировать отрисовщик!

en: could not init renderer!
    falling back to software renderer. please restart Furnace.
ru: не получилось инициализировать движок отрисовки!
    перехожу на программную отрисовку. пожалуйста, перезапустите Furnace.

en: could not init renderer! %s
    falling back to software renderer. please restart Furnace.
ru: не получилось инициализировать движок отрисовки! %s
    перехожу на программную отрисовку. пожалуйста, перезапустите Furnace.

en: could not initialize audio!
ru: не смог инициализировать аудио!

en: could not initialize engine!
ru: не смог инициализировать движок!

en: could not open file!
ru: не удалось открыть файл!

en: could not open file! (%s)
ru: не смог открыть файл! (%s)

en: could not open window! %s
ru: не удалось открыть окно! %s

en: could not read entire file: %s
ru: не смог прочитать весь файл: %s

en: could not save sample! open Log Viewer for more information.
ru: не удалось сохранить сэмпл! откройте просмотрщик логов для получения дополнительной информации.

en: could not seek to beginning: %s
ru: не смог перейти в начало файла: %s

en: could not seek to end: %s
ru: не смог перейти в конец файла: %s

en: could not write VGM!
ru: не смог записать VGM!

en: could not write VGM! (%s)
ru: не смог записать VGM! (%s)

en: could not write ZSM! (%s)
ru: не смог записать ZSM! (%s)

en: could not write command stream!
ru: не смог записать поток команд!

en: could not write command stream! (%s)
ru: не удалось записать файл с потоком команд! (%s)

en: could not write text! (%s)
ru: не удалось записать текстовый файл! (%s)

en: couldn't insert! make sure your sample is 8 or 16-bit.
ru: не получилось вставить! убедитесь, что это 8- или 16-битный сэмпл.

en: couldn't open file! (%s)
ru: не смог открыть файл! (%s)

en: couldn't open file! (couldn't get file length: %s)
ru: не смог открыть файл! (не смог получить длину файла: %s)

en: couldn't open file! (couldn't get file size: %s)
ru: не смог открыть файл! (не смог получить размер файла: %s)

en: couldn't open file! (read error: %s)
ru: не смог открыть файл! (ошибка read: %s)

en: couldn't open file! (size error: %s)
ru: не смог открыть файл! (ошибка size: %s)

en: couldn't open file! (tell error: %s)
ru: не смог открыть файл! (ошибка tell: %s)

en: couldn't paste! make sure your sample is 8 or 16-bit.
ru: Не получилось вставить сэмпл! убедитесь, что это 8- или 16-битный сэмпл.

en: couldn't resample! make sure your sample is 8 or 16-bit.
ru: не получилось изменить частоту дискретизации! убедитесь, что это 8- или 16-битный сэмпл.

en: couldn't resize! make sure your sample is 8 or 16-bit.
ru: не получилось отмасштабировать! убедитесь, что это 8- или 16-битный сэмпл.

en: create wavetable from selection
ru: создать волновую таблицу из выделенной части

en: cubic spline
ru: кубический сплайн

en: current backend: %s
    %s
    %s
    %s
ru: текущая библиотека отрисовки: %s
    %s
    %s
    %s

en: custom
ru: пользовательский

en: cut
ru: вырезать

en: cycles##InterruptSim
ru: тактов##InterruptSim

en: dSID by DefleMask Team based on jsSID
ru: dSID за авторством команды DefleMask (на основе jsSID)

en: debug
ru: отладка

en: debug menu
ru: отладка

en: default.
ru: настройка по умолчанию.

en: delay arpeggio by one tick on every new note.
ru: задержать арпеджио на 1 тик на каждой новой ноте

en: delete
ru: удалить

en: delta
ru: нач. знач.

en: despite the fact this program works
ru: несмотря на то что эта программа работает

en: determines next speed based on whether the row is odd/even instead of alternating between speeds.
ru: определяет следующую скорость на основании чётности/нечётности строки вместо просто чередования скоростей.

en: developed by the makers of the Game Boy and the Virtual Boy...
ru: от создателей Game Boy и Virtual Boy...

en: direct stream mode
ru: запись прямого потока

en: direction
ru: направление

en: disable to save video memory.
ru: отключите, если хотите уменьшить использование видеопамяти.

en: disclaimer:
ru: внимание:

en: disconnect all
ru: отсоединить все

en: displaying engine fail error.
ru: показ ошибка движка.

en: dither the sample when used on a chip that only supports 8-bit samples.
ru: произвести дизеринг для сэмпла при его использовании для чипа, поддерживающего только 8-битные сэмплы.

en: divider \ clock
ru: Делитель тактовой частоты

en: do not report any issues arising from the use of this option!
ru: не жалуйтесь на проблемы, которые возникнут после включения этой настройки!

en: does this make any sense by now?
ru: ну теперь-то оно правильное?

en: duplicate
ru: клонировать

en: echo
ru: эхо

en: edit
ru: правка

en: effect list
ru: список эффектов

en: emu2413 by Digital Sound Antiques
ru: emu2413 за авторством Digital Sound Antiques

en: enable
ru: вкл.

en: enable tap B
ru: вкл. отвод B

en: enable this option to not use BRR blocks with filters
    and allow sample offset commands to be used safely.
ru: включите эту опцию, чтобы разрешить использование блоков BRR с фильтрами
    и безопасное использование начального смещения сэмпла.

en: enable this option to slightly boost high frequencies
    to compensate for the SNES' Gaussian filter's muffle.
ru: включите эту опцию для небольшого усиления высоких частот
    для компенсации фильтрующего свойства гауссовой интерполяции, из-за которого сэмпл "приглушается".

en: enabled
ru: вкл.

en: enabled "comfortable" mode
ru: включён "комфортный" режим

en: enabled all instrument types
ru: включить все типы инструментов

en: envelope
ru: огибающая

en: ep128emu by Istvan Varga
ru: ep128emu за авторством Istvan Varga

en: equals
ru: равно

en: error while creating gradient texture!
ru: ошибка при создании текстуры градиента!

en: error while initializing audio!
ru: ошибка при инициализации аудио!

en: error while loading config! (%s)
ru: ошибка при загрузке файла настроек! (%s)

en: error while loading fonts! please check your settings.
ru: Ошибка при загрузке шрифтов! Проверьте свои настройки.

en: error while saving instrument! only the following instrument types are supported:
    - FM (OPN)
    - SN76489/Sega PSG
    - Game Boy
    - PC Engine
    - NES
    - C64
    - FM (OPLL)
    - FDS
ru: ошибка при сохранении инструмента! поддерживаются только следующие типы инструментов:
    - FM (OPN)
    - SN76489/Sega PSG
    - Game Boy
    - PC Engine
    - NES
    - C64
    - FM (OPLL)
    - FDS

en: error while starting CLI!
ru: ошибка при старте CLI!

en: error while updating gradient texture!
ru: ошибка при обновлении текстуры градиента!

en: everything OK
ru: всё хорошо

en: exit...
ru: выйти...

en: expand
ru: расширить

en: expand pattern
ru: расширить паттерн

en: expand song
ru: расширить трек

en: export .dmf...
ru: экспорт .dmf...

en: export ROM...
ru: экспорт ROM...

en: export VGM...
ru: экспорт VGM...

en: export ZSM...
ru: экспорт ZSM...

en: export audio...
ru: экспорт аудио...

en: export command stream...
ru: экспорт потока команд...

en: export in DefleMask module format.
    only do it if you really, really need to, or are downgrading an existing .dmf.
ru: экспортировать в формате модуля DefleMask.
    используйте, только если вам это действительно нужно, или вы даунгрейдите существующий модуль .dmf.

en: export text...
ru: экспорт текста...

en: export...
ru: экспорт...

en: fade
ru: градиент/затухание

en: featuring DefleMask song compatibility.
ru: совместим с файлами DefleMask.

en: file
ru: файл

en: file is empty
ru: пустой файл

en: file size is invalid!
ru: недействительный размер файла!

en: file_name.fur - Furnace##tbar2
ru: название_файла.fur - Furnace##tbar2

en: fill the file name field with an appropriate file name when saving or exporting.
ru: подставлять соответствующее имя файла при экспорте или сохранении.

en: filter
ru: фильтр

en: filter 1+3
ru: фильтр 1+3

en: filter 2+4
ru: фильтр 2+4

en: find/
    replace
ru: найти/
    заменить

en: find/replace
ru: найти/заменить

en: finish selection: %d.%d,%d - %d.%d,%d
ru: закончено выделение: %d.%d,%d - %d.%d,%d

en: fixed
ru: фиксир.

en: flip
ru: переворот

en: flip selection
ru: перевернуть выделенную область

en: format guide:
    - %c: channel name
    - %C: channel short name
    - %d: channel number (starting from 0)
    - %D: channel number (starting from 1)
    - %n: channel note
    - %i: instrument name
    - %I: instrument number (decimal)
    - %x: instrument number (hex)
    - %s: chip name
    - %p: chip part number
    - %S: chip ID
    - %v: volume (decimal)
    - %V: volume (percentage)
    - %b: volume (hex)
    - %l: new line
    - %%: percent sign
ru: инструкция по форматированию:
    - %c: имя канала
    - %C: короткое имя канала
    - %d: номер канала (начиная с 0)
    - %D: номер канала (начиная с 1)
    - %n: нота канала
    - %i: название инструмента
    - %I: номер инструмента (десятеричный)
    - %x: номер инструмента (шестнадцатеричный)
    - %s: название чипа
    - %p: настоящее название чипа
    - %S: идентификатор чипа
    - %v: громкость (десятеричная)
    - %V: громкость (в процентах)
    - %b: громкость (шестнадцатеричная)
    - %l: перенос на новую строку
    - %%: знак процента

en: format version
ru: версия формата

en: format version:
ru: версия формата:

en: full
ru: полная

en: full screen
ru: полноэкранный режим

en: gate
ru: старт/стоп огиб.

en: go
ru: запустить

en: go to Macros for other parameters.
ru: Откройте вкладку макросов для управления другими параметрами.

en: good luck! you get one square and no volume control.
ru: удачи! у вас один канал меандра и нет регулировки громкости.

en: gradient/fade...
ru: градиент/затухание...

en: greetings to:
ru: передаём привет:

en: grooves
ru: ритм-паттерны

en: half
ru: половина

en: help
ru: справка

en: help Furnace grow:
ru: помогите в развитии Furnace:

en: high
ru: ФВЧ

en: high pass
ru: ФВЧ

en: high##fhigh%d
ru: ФВЧ##fhigh%d

en: high1
ru: ФВЧ 1

en: high3
ru: ФВЧ 3

en: hold
ru: удержание

en: how many channels of PCM do you want?
    MultiPCM: yes
ru: Сколько каналов ИКМ-сэмплов вам нужно?
    MultiPCM: да

en: if enabled, an instrument with duty macro in the wave channel will be mapped to wavetable volume.
ru: при включении макрос скважности инструмента будет назначен для контроля громкости канала волновых таблиц.

en: if enabled, no checks for the presence of a volume macro will be made.
    this will cause the last macro value to linger unless a value in the volume column is present.
ru: при включении отключается проверка наличия макроса громкости.
    из-за этого последнее значение громкости останется, если в столбцегромкости не окажется нового значения.

en: if this is on, 17xx has no effect on the operator channels in YM2612.
ru: при включении этого флага 17xx не работает, если размещён на каналах операторов расширенного канала (для YM2612).

en: if this is on, a jump to next row effect will not take place when it is on the last order of a song.
ru: при включении флага эффект прыжка на следующий паттерн не будет работать, если паттерн проигрывается в последней строке матрицы паттернов.

en: if this is on, a pitch slide that crosses the octave boundary will stop for one tick and then continue from the nearest octave boundary.
    for .dmf compatibility.
ru: при включении авто-портаменто, пересекающее границу октавы, остановится на 1 тик, а потом продолжится с ближайшей границы октавы.
    для совместимости с .dmf.

en: if this is on, an instrument change will not affect the envelope.
ru: при включении этого флага смена инструмента без смены ноты не будет влиять на огибающую.

en: if this is on, only the first slide of a row in a channel will be considered.
ru: при включении этого флага только первый эффект авто-портаменто в данной строке будет эффективен.

en: ignore
ru: игнорировать

en: import raw (replace)...
ru: импорт сырых данных (заменить)...

en: import raw sample (replace)...
ru: загрузить сырые данные сэмпла (заменить)...

en: import raw sample...
ru: загрузить сырые данные сэмпла...

en: import raw...
ru: импорт сырых данных...

en: incomplete param %s.
ru: неполный параметр %s.

en: input
ru: вход

en: input
    latch
ru: буфер
    ввода

en: input latch
ru: буфер ввода

en: insert
ru: вставка пустой строки

en: insert additional settings in `option=value` format.
    available options:
    - tickRate
ru: вставьте дополнительные настройки в формате `параметр=значение`.
    доступные параметры:
    - tickRate (частота движка трекера)

en: inserts data blocks on pattern changes.
    useful if you are writing a playback routine.
    
    the format of a pattern change data block is:
    67 66 FE ll ll ll ll 01 oo rr pp pp pp ...
    - ll: length, a 32-bit little-endian number
    - oo: order
    - rr: initial row (a 0Dxx effect is able to select a different row)
    - pp: pattern index (one per channel)
    
    pattern indexes are ordered as they appear in the song.
ru: вставляет блоки данных в местах смены паттернов.
    полезно, если вы пишете программу для воспроизведения.
    
    формат блока данных при смене паттерна:
    67 66 FE ll ll ll ll 01 oo rr pp pp pp ...
    - ll: длина, 32-битное число, прямой порядок байтов (little endian)
    - oo: строка матрицы паттернов
    - rr: начальная строка паттерна (эффект 0Dxx может её поменять)
    - pp: индекс паттерна (один на канал)
    
    индексы паттернов рассортированы в том порядке, в котором они
    встречаются в треке

en: inspector
ru: отладка ImGUI

en: instrument editor
ru: редактор инструментов

en: instruments
ru: инструменты

en: interpolate
ru: интерполяция

en: invalid clipboard data! failed at line %d char %d
ru: неправильные данные в буфере обмена! в строке %d символ %d

en: invalid code
ru: неправильный код

en: invalid command palette type
ru: неизвестный тип палитры команд

en: invalid destination index
ru: недействительный индекс системы назначения

en: invalid index
ru: недействительный индекс

en: invalid instrument type! change it first.
ru: недопустимый тип инструмента! сначала поменяйте его.

en: invalid source index
ru: недействительный индекс исходной системы

en: invalid wavetable header/data!
ru: неправильный заголовок/данные волновой таблицы!

en: invert
ru: инверт.

en: invert A
ru: инв. A

en: invert B
ru: инв. B

en: invert left
ru: инв. слева

en: invert right
ru: инв. справа

en: invert values
ru: инверсия значений

en: is proud to present
ru: с гордостью представляет

en: it also comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
ru: она также предоставляется БЕЗ КАКИХ-ЛИБО ГАРАНТИЙ.

en: it appears I couldn't load these fonts. any setting you can check?
ru: кажется, я не могу загрузить эти шрифты. проверьте настройки?

en: it appears you're extremely lucky today!
ru: похоже, что вам сегодня очень повезло!

en: it is a VERY bad idea to set this number higher than your CPU core count (%d)!
ru: это ОЧЕНЬ плохая идея - устанавливать это значение большим, чем количество ядер ЦП (%d)!

en: it is a bad idea to set this number higher than your CPU core count (%d)!
ru: не рекомендуется выставлять здесь значение, большее количества ядер вашего ЦП (%d)!

en: it's a challenge to make music on this chip which barely has musical capabilities...
ru: на этом чипе очень сложно писать музыку, ведь он едва ли обладает музыкальными возможностями...

en: k1 slowdown
ru: замедл. k1

en: k2 slowdown
ru: замедл. k2

en: left
ru: левый

en: left click to configure TL scaling
    right click to see FM preview
ru: ЛКМ для конфигурации масштабирования громкости операторов
    ПКМ для переключения на превью FM-сигнала

en: left click to restart
    middle click to pause
    right click to see algorithm
ru: ЛКМ для перезапуска
    Нажмите колёсико, чтобы поставить на паузу
    ПКМ для переключения на визуализацию алгоритма

en: let's get to work on chiptune today.
ru: давайте сегодня поработаем над чиптюнами.

en: let's play some chiptune making games!
ru: давайте поиграем в создание чиптюнов!

en: libsndfile by Erik de Castro Lopo
ru: libsndfile за авторством Erik de Castro Lopo

en: licensed under GPLv2+! see
ru: лицензировано по GPLv2+! см.

en: like DefleMask
    
    this pitch linearity mode is deprecated due to:
    - excessive complexity
    - lack of possible optimization
    
    it is recommended to change it now because I will remove this option in the future!
ru: как в DefleMask
    
    эта опция считается устаревшей, потому что:
    - слишком сложная реализация
    - невозможность оптимизации
    
    рекомендуется отключить эту опцию, потому что в будущем я её уберу!

en: like Impulse Tracker
ru: как Impulse Tracker

en: like Namco C15 but with stereo sound.
ru: похож на Namco C15, но с поддержкой стерео.

en: like Neo Geo, but lacking the ADPCM-B channel since they couldn't connect the pins.
ru: как Neo Geo, но без канала АДИКМ-B, потому что они не смогли подключить пины.

en: like Neo Geo, but lacking the ADPCM-B channel since they couldn't connect the pins.
    this one is in Extended Channel mode, which turns the second FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
ru: как Neo Geo, но без канала АДИКМ-B, потому что они не смогли подключить пины.
    Это версия в режиме расширенного канала, который превращает второй FM-канал в четыре оператора с независимыми нотами/частотами.

en: like OPL but with an ADPCM channel.
ru: как OPL, но с каналом АДИКМ-сэмплов.

en: like OPL3, but this time it also has a 24-channel version of MultiPCM.
ru: как OPL3, но на этот раз также имеется 24-канальная версия MultiPCM.

en: like OPM, but with more waveforms, fixed frequency mode and totally... undocumented.
    used in the Yamaha TX81Z and some other synthesizers.
ru: как OPM, но с большим количеством волн, режимом фиксированной частоты, и полным... отсутствием сведений о его устройстве.
    использовался в Yamaha TX81Z и некоторых других синтезаторах.

en: like ProTracker/FamiTracker
ru: как ProTracker/FamiTracker

en: linear
ru: линейная

en: load from TX81Z
ru: загрузить с TX81Z

en: load instrument from TX81Z
ru: загрузить инструмент с TX81Z

en: lock layout
ru: зафиксировать компоновку окон

en: log viewer
ru: просмотр логов

en: loop
ru: зациклить

en: loop trail:
ru: маркер конца цикла:

en: low
ru: ФНЧ

en: low pass
ru: ФНЧ

en: low pass (noise)
ru: ФНЧ (шум)

en: low##flow%d
ru: ФНЧ##flow%d

en: make instrument
ru: создать инструмент

en: make me a drum kit
ru: создать инструмент с набором ударных

en: manage chips
ru: менеджер чипов

en: match effects only if they appear exactly as specified.
ru: эффекты обнаруживаются, если они полностью соответствуют запросу.

en: match effects only if they appear in-order.
ru: эффекты обнаруживаются, если они идут в правильном порядке.

en: match effects regardless of position.
ru: эффекты обнаруживаются вне зависимости от положения.

en: max number of systems is %d
ru: максимальное число чипов/систем не может превышать %d

en: max number of total channels is %d
ru: максимальное общее число каналов не может превышать %d

en: max size in first bank
ru: максимальный размер в первом банке

en: max size in other banks
ru: максимальный размер в других банках

en: maximum size is 256 samples!
ru: максимальный размер равен 256 сэмплам!

en: may cause issues with high-polling-rate mice when previewing notes.
ru: может привести к проблемам во время превью инструмента, если подключена мышь с большой частотой обновления.

en: memory composition
ru: содержание памяти

en: mirror
ru: отраж.

en: mixer
ru: микшер

en: mod
ru: мод.

en: multiple files (one per channel)
ru: файлы (по одному на канал)

en: multiple files (one per chip)
ru: файлы (по одному на чип)

en: mzpokeysnd POKEY emulator by Michael Borisov
ru: mzpokeysnd (эмулятор POKEY) за авторством Michael Borisov

en: new DPCM features disabled (compatibility)!
ru: новые функции ДИКМ отключены (совместимость)!

en: new...
ru: новый...

en: no backups made yet!
ru: резервных копий пока нет!

en: no categories available! what in the world.
ru: нет доступных категорий! что происходит...

en: no checks
ru: без проверок

en: no chips with memory
ru: нет чипов с памятью

en: no data in oldPatMap for channel %d!
ru: нет данных в oldPatMap для канала %d!

en: no free patterns in channel %d!
ru: нет свободных паттернов для канала %d!

en: no instrument selected
ru: не выбрано ни одного инструмента

en: no instruments available
ru: нет доступных инструментов

en: no matches found!
ru: совпадений не найдено!

en: no results
ru: ничего не найдено

en: no sample selected
ru: сэмпл не выбран

en: no systems here yet!
ru: пока здесь нет ни одной системы!

en: no wavetable selected
ru: не выбрано ни одной волновой таблицы

en: noise
ru: шум

en: none
ru: нет

en: none of the chips can play it
ru: ни один из чипов не совместим с ним

en: none of the currently present chips are able to play this instrument type!
ru: ни один из добавленных чипов не поддерживает этот тип инструмента!

en: none selected
ru: не выбран

en: not between
ru: за пределами интервала

en: not equal
ru: не равно

en: note
ru: нота

en: note down
ru: на полутон вниз

en: note up
ru: на полутон вверх

en: note: AY-3-8914 is not supported by the VGM format!
ru: примечание: AY-3-8914 не поддерживается в формате VGM!

en: note: only works for an initial LFSR value of 0!
ru: примечание: работает только для нулевого начального состояния РСЛОС!

en: nothing here yet
ru: пока здесь ничего нет

en: nothing to configure
ru: настраивать нечего

en: nothing to export
ru: нечего экспортировать

en: octave down
ru: на октаву вниз

en: octave up
ru: на октаву вверх

en: offset
ru: сместить

en: offset...
ru: сместить...

en: on
ru: вкл.

en: on get size: %s
ru: при запросе размера: %s

en: on pre tell: %s
ru: перед запросом положения в файле: %s

en: on read: %s
ru: при чтении: %s

en: on seek: %s
ru: во время перехода по файлу: %s

en: on tell: %s
ru: во время запроса положения в файле: %s

en: one channel of 1-bit wavetable which is better (and worse) than the PC Speaker.
ru: один канал 1-битной волновой таблицы, что лучше (или хуже), чем PC Speaker (пищалка).

en: one file
ru: один файл

en: oneshot
ru: однокр.

en: only accept 0Dxx
ru: принимать только 0Dxx

en: only accept the first jump effect
ru: принять только первый эффект прыжка

en: only applies when VSync is disabled.
ru: применяется только при отключённой вертикальной синхронизации.

en: only use for compatibility with .dmf modules!
    - initializes modulation table with first wavetable
    - does not alter modulation parameters on instrument change
ru: только для совместимости с модулями .dmf!
    - инициализирует волновую таблицу модулятора первой волновой таблицей
    - не изменяет параметры модуляции при смене инструмента

en: only when time is less than or equal to speed (original buggy behavior)
ru: только если задержка меньше или равна скорости (оригинальное багованное поведение)

en: only when time is less than speed (like DefleMask/ProTracker)
ru: только в случае, когда параметр меньше скорости (как DefleMask/ProTracker)

en: open built-in assets directory
ru: открыть внутреннюю папку с ресурсами

en: open recent
ru: открыть недавние

en: open...
ru: открыть...

en: operation mask...
ru: маска операций...

en: operator level changes with volume?
ru: Громкость оператора зависит от общей громкости?

en: opmask
ru: маска опер.

en: optimize size
ru: оптимизировать размер

en: or
ru: или

en: order
ru: строка матрицы паттернов

en: orders
ru: матрица паттернов

en: oscilloscope (X-Y)
ru: осциллограф (X-Y)

en: oscilloscope (master)
ru: осциллограф

en: oscilloscope (per-channel)
ru: осциллографы (для отдельных каналов)

en: out of memory for this sample!
ru: недостаточно памяти для этого сэмпла!

en: output
ru: выход

en: panic
ru: паника

en: paste
ru: вставить

en: paste
    flood
ru: вставить
    цикл. повт.

en: paste
    ins
ru: вставить
    инстр.

en: paste
    ins bg
ru: вставить
    инстр. поверх

en: paste
    mix
ru: вставить
    со смешением

en: paste
    mix bg
ru: вставить
    поверх

en: paste
    overflow
ru: вставить
    с перех. на сл. патт.

en: paste (mix)
ru: вставить со смешением

en: paste (replace)
ru: вставить (с заменой)

en: paste flood
ru: вставить с цикл. повт. буфера (до конца патт.)

en: paste mix
ru: вставить поверх

en: paste mix (background)
ru: вставить поверх (с заменой существующего)

en: paste overflow
ru: вставить (с возможным переходом в след. паттерн)

en: paste special...
ru: вставить...

en: paste with ins (background)
ru: вставить поверх с инстр. (с заменой существующего)

en: paste with ins (foreground)
ru: вставить поверх с инстр. (без замены существующего)

en: pattern
ru: паттерны

en: pattern manager
ru: менеджер паттернов

en: pattern visualizer
ru: визуализатор эффектов в паттерне

en: pause
ru: стоп

en: phase
ru: фаз.

en: piano
ru: пианино

en: piano/input pad
ru: клавиатура пианино/панель ввода

en: pitch
ru: частота

en: pitch mod
ru: част. мод.

en: play/edit controls
ru: управление редактированием/воспроизведением

en: playing...
ru: проигрывание...

en: please don't use this chip. it was added as a joke.
ru: пожалуйста, не используйте этот чип. он был добавлен в качестве шутки.

en: poly9
ru: полином 9

en: ported by laoo to C++
ru: портирован на C++ laoo

en: powered by:
ru: программа использует:

en: premature end of file
ru: преждевременный конец файла

en: puNES (NES, MMC5 and FDS) by FHorse
ru: puNES (NES, MMC5 и FDS) за авторством FHorse

en: pull delete
ru: удал. с подтяг. след. строк

en: pulse
ru: прямоуг.

en: randomize
ru: заполнение случайными значениями

en: randomize...
ru: заполнить случайными значениями...

en: raw data
ru: сырые данные

en: reSID by Dag Lem
ru: reSID за авторством Dag Lem

en: reSIDfp by Dag Lem, Antti Lankila
ru: reSIDfp за авторством Dag Lem, Antti Lankila

en: rear left
ru: задний левый

en: rear right
ru: задний правый

en: rectSquare
ru: Выпрямл. меандр

en: redo
ru: вернуть

en: reduces latency by running the engine faster than the tick rate.
    useful for live playback/jam mode.
    
    warning: only enable if your buffer size is small (10ms or less).
ru: уменьшает задержку, исполняя код движка трекера быстрее, чем указано в настройках.
    полезно для режима исполнения в реальном времени.
    
    внимание: включайте только если размер вашего аудиобуфера мал (10 мс или меньше).

en: register view
ru: регистры

en: remembers the window's last position on start-up.
ru: при запуске программы восстанавливает последнее положение каждого окна.

en: remove
ru: удалить

en: remove chip...
ru: убрать чип...

en: rename...
ru: переименовать...

en: render using Dear ImGui's built-in line drawing functions.
ru: отрисовывать при помощи встроенных функций отрисовки линий Dear ImGui.

en: render using shaders that run on the graphics card.
    only available in OpenGL 3.0 render backend.
ru: отрисовывать при помощи шейдеров, исполняемых на ГП.
    работает только при выборе OpenGL 3.0 в качестве библиотеки отрисовки.

en: render using shaders that run on the graphics card.
    only available in OpenGL ES 2.0 render backend.
ru: отрисовывать при помощи шейдеров, исполняемых на ГП.
    работает только при выборе OpenGL ES 2.0 в качестве библиотеки отрисовки.

en: replace instrument...
ru: заменить инструмент...

en: replace sample...
ru: заменить сэмпл...

en: replace wavetable...
ru: заменить волновую таблицу...

en: replace...
ru: заменить...

en: required for DualPCM and MSM6258 export.
    
    allows for volume/direction changes when playing samples,
    at the cost of a massive increase in file size.
ru: необходим для экспорта DualPCM и MSM6258.
    
    позволяет записывать изменение громкости/направления воспроизведения сэмплов
    ценой сильного увеличения размера файла.

en: reset A
ru: перезап. A

en: reset B
ru: перезап. B

en: reset layout
ru: сбросить компоновку окон

en: reset notes
ru: сбросить ноты

en: reset pitches
ru: сбросить частоты

en: resolution
ru: разрешение

en: restore backup
ru: загрузить резервную копию

en: reverse
ru: реверс

en: right
ru: правый

en: right click to see FM preview
ru: ПКМ для переключения на превью FM-сигнала

en: ring
ru: кольц.

en: ring mod
ru: кольц. мод.

en: row
ru: строка

en: runs chip emulation on separate threads.
    may increase performance when using heavy emulation cores.
    
    warnings:
    - experimental!
    - only useful on multi-chip songs.
ru: исполняет эмуляторы чипов в отдельных потоках.
    может повысить производительность при использовании тяжёлых эмуляторов.
    
    внимание:
    - экспериментальная функция!
    - полезна только для композиций, использующих несколько чипов.

en: sample editor
ru: редактор сэмплов

en: sample name
ru: название сэмпла

en: samples
ru: сэмплы

en: save
ru: сохранить

en: save (.dmp)
ru: экспортировать в .dmp

en: save all instruments...
ru: сохранить все инструменты...

en: save all samples...
ru: сохранить все сэмплы...

en: save all wavetables...
ru: сохранить все волновые таблицы...

en: save all...
ru: сохранить всё...

en: save as .dmp...
ru: сохранить как .dmp...

en: save as .dmw...
ru: сохранить как .dmw...

en: save as...
ru: сохранить как...

en: save instrument as .dmp...
ru: сохранить инструмент как .dmp...

en: save raw sample...
ru: сохранить сырые данные сэмпла...

en: save raw wavetable...
ru: сохранить сырые данные волновой таблицы...

en: save raw...
ru: сохранить сырые данные...

en: save wavetable as .dmw...
ru: сохранить волновую таблицу как .dmw...

en: saves power by lowering the frame rate to 2fps when idle.
    may cause issues under Mesa drivers!
ru: уменьшает энергопотребление при помощи уменьшения частоты отрисовки до двух кадров в секунду в режиме ожидания.
    может приводить к проблемам на драйверах Mesa!

en: saves video memory. reduces font rendering quality.
    use for pixel/bitmap fonts.
ru: уменьшенное использование видеопамяти, ухудшенная отрисовка шрифтов.
    используйте для пиксельных/растровых шрифтов.

en: saw
ru: пила

en: scale
ru: масштабирование

en: scale %
ru: масштабировать (в %)

en: scale...
ru: масштабировать...

en: scroll
    mode
ru: режим
    прокрутки

en: select
    all
ru: выбрать
    всё

en: select a preset
ru: выберите пресет

en: select a target from the menu at the top of this dialog.
ru: выберите тип экспорта в меню, находящемся в верхней части этого окна.

en: select all
ru: выбрать всё

en: select at least one channel
ru: выберите хотя бы один канал

en: select at least one sample!
ru: выберите хотя бы один сэмпл!

en: select one...
ru: выберите один...

en: select the chip you wish to export, but only up to %d of each type.
ru: выберите чипы, данные для которых вы хотите включить в файл, но не более %d чипа каждого типа.

en: select to not reset channels on loop.
ru: выберите, чтобы отключить перезапуск каналов в начале цикла.

en: select to reset channels on loop. may trigger a voltage click on every loop!
ru: выберите для перезапуска каналов каждый раз в начале цикла. может вызывать щелчок в каждом начале цикла из-за смены напряжения!

en: select to turn channels off on loop.
ru: выберите для отключения каналов в начале цикла.

en: set
ru: выставить значение

en: set
    latch
ru: задать
    буфер

en: set entire map to this delta counter value
ru: установить это нач. знач. дельта-счётчика для всей карты

en: set entire map to this note
ru: установить эту ноту для всей карты

en: set entire map to this pitch
ru: установить эту частоту для всей карты

en: set entire map to this sample
ru: установить этот сэмпл для всей карты

en: set loop to selection
ru: зациклить по выделенной части

en: settings
ru: настройки

en: settings...
ru: настройки...

en: settings:
ru: настройки:

en: simulates ProTracker's behavior of arpeggio being bound to the current tick of a row.
ru: симулирует поведение программы ProTracker, которая привязывает исполнение арпеджио к номеру шага движка в каждой строке паттерна.

en: simulates ProTracker's behavior of not applying volume/pitch slides on the first tick of a row.
ru: симулирует поведение программы ProTracker, которая не исполняет изменения громкости и частоты на первом шаге движка каждого столбца.

en: simulates a bug in where portamento does not work after sliding.
ru: симуляция бага, заключающегося в том, что портаменто не работает после авто-портаменто.

en: slightly better font rendering quality.
    uses more video memory.
ru: незначительно улучшенная отрисовка шрифтов.
    использует больше видеопамяти.

en: so Taito asked Yamaha if they could get the two missing FM channels back, and Yamaha gladly provided them with this chip.
ru: Taito попросили Yamaha вернуть два отсутствующих FM-канала, и Yamaha с радостью предоставила им этот чип.

en: so Taito asked Yamaha if they could get the two missing FM channels back, and Yamaha gladly provided them with this chip.
    this one is in Extended Channel mode, which turns the third FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
ru: Taito попросили Yamaha вернуть два отсутствующих FM-канала, и Yamaha с радостью предоставила им этот чип.
    Это версия в режиме расширенного канала, который превращает третий FM-канал в четыре оператора с независимыми нотами/частотами.

en: song
ru: трек

en: song comments
ru: комментарии трека

en: song information
ru: о треке

en: source and destination are equal
ru: системы совпадают

en: special
ru: спец. волна

en: special wave
ru: спец. волна

en: speed
ru: скорость

en: split L/R
ru: разд. лев/прав

en: spoiler
ru: спойлер

en: square
ru: прямоуг.

en: start
ru: начать

en: statistics
ru: статистика

en: subsongs
ru: подпесни

en: successor of the original Namco WSG chip, used in later Namco arcade games.
ru: следующая модель после Namco WSG, использовался в поздних игровых автоматах Namco.

en: sum: %d
ru: сумма: %d

en: supposedly an upgrade from the AY-3-8910, this was present on the Creative Music System (Game Blaster) and SAM Coupé.
ru: этот чип, судя по всему, улучшенная версия AY-3-8910, использовался в Creative Music System (Game Blaster) и SAM Coupé.

en: surround
ru: окр. звуч.

en: sustain
ru: сустейн

en: swap counters (noise)
ru: помен. счётч. (шум)

en: switch to mobile view
ru: переключиться на мобильный интерфейс

en: sync
ru: синхр.

en: system presets that you have saved.
ru: пресеты систем, которые вы сохранили.

en: tempo
ru: темп

en: test
ru: тест

en: text file
ru: текстовый файл

en: thanks to all contributors/bug reporters!
ru: спасибо всем, кто помогает с разработкой и сообщает о багах!

en: that file is empty!
ru: файл пустой!

en: that's the limit!
ru: это предел!

en: the OPL chip but with drums mode enabled.
ru: чип OPL, но с включённым режимом ударных.

en: the OPL2 chip but with drums mode enabled.
ru: чип OPL2, но с включённым режимом ударных.

en: the OPL3 chip but with drums mode enabled.
ru: чип OPL3, но с включённым режимом ударных.

en: the OPL4 but with drums mode turned on.
ru: OPL4 с включённым режимом ударных.

en: the Y8950 chip, in drums mode.
ru: Чип Y8950 в режиме ударных.

en: the ZX Spectrum only had a basic beeper capable of...
    ...a bunch of thin pulses and tons of other interesting stuff!
    Furnace provides a thin pulse system.
ru: ZX Spectrum имел только пищалку, способную на...
    ...несколько "тонких" прямоугольных волн и множество других интересных вещей!
    Furnace предоставляет систему с "тонкими" прямоугольными волнами.

en: the biggest multi-system chiptune tracker!
ru: самый большой мультисистемный чиптюн-трекер!

en: the chip used in a computer design created by The 8-Bit Guy.
ru: чип, используемый в модели компьютера, разработанного 8-Bit Guy.

en: the following values are common (in red, green, blue, alpha order):
    - 24 bits: 8, 8, 8, 0
    - 16 bits: 5, 6, 5, 0
    - 32 bits (with alpha): 8, 8, 8, 8
    - 30 bits (deep): 10, 10, 10, 0
ru: распространёнными являются следующие значения (в порядке красный, зелёный, синий, прозрачность):
    - 24 бита: 8, 8, 8, 0
    - 16 бит: 5, 6, 5, 0
    - 32 бита (с прозрачностью): 8, 8, 8, 8
    - 30 бит (глубокое квантование цвета): 10, 10, 10, 0

en: the most popular portable game console of the era.
ru: самая популярная портативная игровая консоль той эпохи.

en: the original program.
ru: оригинальной программы.

en: the song is over!
ru: трек закончился!

en: there aren't any channels to show.
ru: нет каналов для отображения.

en: there was an error in the file dialog! you may want to report this issue to:
    https://github.com/tildearrow/furnace/issues
    check the Log Viewer (window > log viewer) for more information.
    
    for now please disable the system file picker in Settings > General.
ru: возникла ошибка в окне файлового диалога! возможно, вы захотите сообщить об ошибке:
    https://github.com/tildearrow/furnace/issues
    вы можете открыть просмотр логов (окно > просмотр логов) для получения дополнительной информации.
    
    пока можете отключить файловый диалог ОС в настройки > основные.

en: there were some errors while loading samples:
ru: при загрузке сэмплов возникли ошибки:

en: there were some errors while loading wavetables:
ru: при загрузке волновых таблиц возникли следующие ошибки:

en: there were some warnings/errors while loading instruments:
ru: при загрузке инструментов возникли следующие предупреждения/ошибки:

en: these chips generate square/pulse tones only (but may include noise).
ru: эти чипы способны генерировать лишь квадратные/прямоугольные волны (но могут также генерировать шум).

en: these compatibility flags are getting SO damn ridiculous and out of control.
    as you may have guessed, this one exists due to yet ANOTHER DefleMask-specific behavior.
    please keep this off at all costs, because I will not support it when ROM export comes.
    oh, and don't start an argument out of it. Furnace isn't a DefleMask replacement, and no,
    I am not trying to make it look like one with all these flags.
    
    oh, and what about the other flags that don't have to do with DefleMask?
    those are for .mod import, future FamiTracker import and personal taste!
    
    end of rant
ru: эти флаги совместимости становятся ТАКИМИ идиотскими и запутанными.
    как вы уже могли догадаться, этот флаг существует исключительно из-за наличия ЕЩЁ ОДНОЙ особенности работы DefleMask.
    ни в коем случае не включайте его, потому что я не буду поддерживать его при создании экспорта для реального железа.
    и да, не начинайте спорить. Furnace не является заменой DefleMask, и нет,
    я не пытаюсь этого добиться при помощи всех этих флагов.
    
    о, а что насчёт других флагов, не связанных с DefleMask?
    они для импорта .mod и FamiTracker, а также просто потому что мне так захотелось!
    
    конец отповеди

en: these configurations are compatible with DefleMask.
    select this if you need to save as .dmf or work with that program.
ru: эти пресеты совместимы с DefleMask.
    выбирайте их, если вам будет нужно будет экспортировать модуль в .dmf или работать с этой программой.

en: these flags are designed to provide better DefleMask/older Furnace compatibility.
    it is recommended to disable most of these unless you rely on specific quirks.
ru: эти флаги предназначены для лучшей совместимости с DefleMask/старыми версиями Furnace.
    рекомендуется отключать большинство из них, если вы не полагаетесь на специфику работы программы, которую они обеспечивают.

en: this PCM chip was widely used at Konami arcade boards in 1986-1990.
ru: этот ИКМ чип широко использовался в игровых автоматах Konami с 1986 по 1990 год.

en: this PCM chip was widely used at Konami arcade boards in 1990-1992.
ru: этот ИКМ чип широко использовался в игровых автоматах Konami с 1990 по 1992.

en: this chip is everywhere! ZX Spectrum, MSX, Amstrad CPC, Intellivision, Vectrex...
    the discovery of envelope bass helped it beat the SN76489 with ease.
ru: этот чип везде! ZX Spectrum, MSX, Amstrad CPC, Intellivision, Vectrex...
    Открытие метода использования огибающей для баса легко позволило этому чипу победить SN76489.

en: this chip is mostly known for being in the Sega Genesis (but it also was on the FM Towns computer).
ru: этот чип в основном известен по причине того, что он находился в Sega Genesis (но он также использовался в компьютере FM Towns).

en: this chip is mostly known for being in the Sega Genesis (but it also was on the FM Towns computer).
    this one includes CSM mode control for special effects on Channel 3.
ru: этот чип в основном известен по причине того, что он находился в Sega Genesis (но он также использовался в компьютере FM Towns).
    У этой версии есть контроль режима CSM для специальных эффектов на третьем канале.

en: this chip is mostly known for being in the Sega Genesis (but it also was on the FM Towns computer).
    this one is in Extended Channel mode, which turns the third FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
ru: этот чип в основном известен по причине того, что он находился в Sega Genesis (но он также использовался в компьютере FM Towns).
    Это версия в режиме расширенного канала, который превращает третий FM-канал в четыре оператора с независимыми нотами/частотами.

en: this chip is mostly known for being in the Sega Genesis (but it also was on the FM Towns computer).
    this system uses software mixing to provide two sample channels.
ru: этот чип в основном известен по причине того, что он находился в Sega Genesis (но он также использовался в компьютере FM Towns).
    эта версия использует программное смешение сигналов, за счёт чего возможно использование двух каналов сэмплов.

en: this chip is mostly known for being in the Sega Genesis (but it also was on the FM Towns computer).
    this system uses software mixing to provide two sample channels.
    this one is in Extended Channel mode, which turns the third FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
ru: этот чип в основном известен по причине того, что он находился в Sega Genesis (но он также использовался в компьютере FM Towns).
    эта версия использует программное смешение сигналов, за счёт чего возможно использование двух каналов сэмплов.
    Это версия в режиме расширенного канала, который превращает третий FM-канал в четыре оператора с независимыми нотами/частотами.

en: this chip is not supported by the VGM format!
ru: этот чип не поддерживается форматом VGM!

en: this chip is only available in VGM %d.%.2x and higher!
ru: этот чип доступен только в файле VGM версии %d.%.2x и выше!

en: this chip was featured in the Enterprise 128 computer. it is similar to POKEY, but with stereo output.
ru: этот чип стоял в компьютере Enterprise 128. он похож на POKEY, но выдаёт стерео-звук.

en: this chip was used in SNK's Neo Geo arcade board and video game console.
    it's like OPNA but the rhythm channels are ADPCM channels and two FM channels went missing.
ru: этот чип использовался в аркадном автомате и игровой консоли Neo Geo от SNK.
    похож на OPNA, но ритм-каналы теперь стали АДИКМ-каналами, и пропали два FM-канала.

en: this chip was used in SNK's Neo Geo arcade board and video game console.
    it's like OPNA but the rhythm channels are ADPCM channels and two FM channels went missing.
    this one is in Extended Channel mode, which turns the second FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
ru: этот чип использовался в аркадном автомате и игровой консоли Neo Geo от SNK.
    похож на OPNA, но ритм-каналы теперь стали АДИКМ-каналами, и пропали два FM-канала.
    Это версия в режиме расширенного канала, который превращает второй FM-канал в четыре оператора с независимыми нотами/частотами.

en: this computer is powered by the SID chip, which had synthesizer features like a filter and ADSR.
ru: в этом компьютере стоит чип SID, который имеет продвинутый функционал, присущий синтезаторам, например, фильтр и ADSR-огибающую.

en: this computer is powered by the SID chip, which had synthesizer features like a filter and ADSR.
    this is the newer revision of the chip.
ru: в этом компьютере стоит чип SID, который имеет продвинутый функционал, присущий синтезаторам, например, фильтр и ADSR-огибающую.
    Это более новая ревизия чипа.

en: this export method doesn't offer any options.
ru: этот метод экспорта не имеет настроек.

en: this instrument cannot be previewed because
ru: превью этого инструмента невозможно, потому что

en: this is a BRR sample.
    enabling this option will muffle it (only affects non-SNES chips).
ru: это сэмпл BRR.
    включение этой опции "приглушит" его (на всех чипах кроме SNES).

en: this is a system designed for testing purposes.
ru: это система, разработанная для тестирования.

en: this is a variant of Konami's SCC chip with the last channel's wavetable being independent.
ru: вариант чипа Konami SCC с независимой волновой таблицей последнего канала.

en: this is an instrument bank! select which one to use:
ru: это банк инструментов! выберите, какой вы хотите использовать:

en: this is an instrument bank! select which ones to load:
ru: это банк инструментов! выберите, какой вы хотите загрузить

en: this is like SNES' sound chip but without interpolation and the rest of nice bits.
ru: похоже на звуковой чип SNES, но без интерполяции и других приятных вещей.

en: this is the only subsong!
ru: это единственная подпесня!

en: this is the same thing as SegaPCM, but only exposes 5 of the channels for compatibility with DefleMask.
ru: это то же самое, что и SegaPCM, но доступно всего пять каналов для совместимости с DefleMask.

en: this is the wavetable part of the Bubble System, which also had two AY-3-8910s.
ru: это таблично-волновая часть Bubble System, которая так же имела два AY-3-8910.

en: this one is like PC Speaker but has duty cycles.
ru: Похож на PC Speaker, но имеет настройку скважности.

en: this option exports a text or binary file which
    contains a dump of the internal command stream
    produced when playing the song.
    
    technical/development use only!
ru: эта опция позволяет создать бинарный файл,
    в котором содержится дамп внутренних команд,
    созданных во время проигрывания трека.
    
    используйте только при разработке!

en: this option exports the song to a text file.
ru: эта опция позволяет экспортировать трек в текстовый файл.

en: this song doesn't have any instruments.
ru: в этом треке нет инструментов.

en: this song doesn't have any samples.
ru: в этом треке нет сэмплов.

en: this song doesn't have any wavetables.
ru: в этом треке нет волновых таблиц.

en: this volume slider only works in compatibility (non-drums) system.
ru: эта регулировка громкости работает только в совместимой (без ударных) системе.

en: this was Yamaha's first integrated FM chip.
    it was used in several synthesizers, computers and arcade boards.
ru: этот чип был первой интегральной микросхемой Yamaha.
    Он использовался в нескольких синтезаторах, компьютерах и аркадных автоматах.

en: threaded input processes key presses for note preview on a separate thread (on supported platforms), which reduces latency.
    however, crashes have been reported when threaded input is on. enable this option if that is the case.
ru: обработка нажатий клавиш для превью инструмента происходит в отдельном потоке (на поддерживаемых платформах), что позволяет уменьшить задержку ввода.
    тем не менее, есть сообщения о вылетах программы при включённой настройке. включите её, если у вас программа вылетает.

en: tildearrow's fantasy sound chip. put SID, AY and VERA in a blender, and you get this!
ru: вымышленный звуковой чип tildearrow. загрузите в блендер SID, AY и VERA, и вы получите этот чип!

en: toggled alternate UI
ru: включить альтернативный интерфейс

en: tone
ru: тон

en: too many instruments!
ru: слишком много инструментов!

en: too many samples!
ru: слишком много сэмплов!

en: too many subsongs!
ru: слишком много подпесен!

en: too many wavetables!
ru: слишком много волновых таблиц!

en: transpose
ru: транспонировать

en: transpose
    notes
ru: транспонировать
    ноты

en: transpose
    values
ru: транспонировать
    значения

en: transpose (note)
ru: транспонирование (нота)

en: transpose (value)
ru: транспонирование (других параметров)

en: tri
ru: треуг.

en: triangle
ru: треуг.

en: two square waves (one may be turned into noise). used in the Commodore Plus/4, 16 and 116.
ru: два канала квадратных волн (один из них может играть шум). использовался в Commodore Plus/4, 16 и 116.

en: ugh, if only this wasn't a thing...
ru: эх, если б этого не было...

en: undo
ru: отменить

en: use a height of:
    - 16 for Game Boy, WonderSwan, Namco WSG, Konami Bubble System, X1-010 Envelope shape and N163
    - 32 for PC Engine
    - 64 for FDS and Virtual Boy
    - 256 for X1-010, SCC and SID3
    any other heights will be scaled during playback.
ru: используйте следующие высоты:
    - 16 для Game Boy, WonderSwan, Namco WSG, Konami Bubble System, X1-010 Envelope shape и N163
    - 32 для PC Engine
    - 64 для FDS и Virtual Boy
    - 256 для X1-010, SCC и SID3
    любые другие высоты будут подогнаны во время воспроизведения.

en: use a packed format which saves space when saving songs.
    disable if you need compatibility with older Furnace and/or tools
    which do not support this format.
ru: использовать сжатый формат сохранения паттернов, что позволяет уменьшить размер файла с модулем.
    отключите, если нужна совместимость со старыми версиями Furnace и/или другими программами,
    которые не поддерживают новый формат.

en: use a rather unusual compatible noise frequency layout.
    removes some noise frequencies on PC Engine.
ru: использует очень необычное представление частот шума.
    убирает некоторые частоты шума на PC Engine.

en: use a width of:
    - any on Amiga/N163
    - 32 on Game Boy, PC Engine, SCC, Konami Bubble System, Namco WSG, Virtual Boy and WonderSwan
    - 64 on FDS
    - 128 on X1-010
    - 256 on SID3
    any other widths will be scaled during playback.
ru: используйте следующие длины:
    - любую на Amiga/N163
    - 32 на Game Boy, PC Engine, SCC, Konami Bubble System, Namco WSG, Virtual Boy и WonderSwan
    - 64 на FDS
    - 128 на X1-010
    - 256 на SID3
    любые другие длины будут подогнаны во время воспроизведения.

en: use effect 09xx to select a groove pattern.
ru: используйте эффект 09xx для выбора ритм-паттерна.

en: use zlib to compress saved songs.
ru: использовать библиотеку zlib для сжатия сохраняемых модулей.

en: used for playback
ru: используется(-ются) для воспроизведения

en: used in DefleMask-compatible sample mode (17xx), in where samples are mapped to an octave.
ru: используется при воспроизведении в режиме совместимости с DefleMask (17xx), в котором сэмплы соответствуют октаве.

en: used in audio export
ru: используется(-ются) при рендере звука в аудиофайл

en: used in some Sega arcade boards (like OutRun), and usually paired with a YM2151.
ru: использовался в некоторых аркадных автоматах Sega (например, OutRun), и обычно использовался в связке с YM2151.

en: used in some arcade boards. Can play back either 4-bit ADPCM, 8-bit PCM or 16-bit PCM.
ru: использовался в некоторых аркадных автоматах. Может воспроизводить 4-битные АДИКМ, 8- и 16-битные ИКМ сэмплы.

en: used in some of Capcom's arcade boards. surround-like sampled sound with echo.
ru: использовался в некоторых аркадных автоматах Capcom. сэмплированный звук с эхо и эффектом окружающего звучания.

en: user systems...
ru: пользовательские системы...

en: using decrease modes will not produce any sound at all, unless you know what you are doing.
    it is recommended to use the Gain macro for decrease instead.
ru: использование режимов спада приведёт к отсутствию звука, если вы не понимаете, как это всё работает.
    рекомендуется использовать макрос усиления для спада.

en: values close to SID2 noise modes:
    
    Mode 1: 524288
    Mode 2: 66
    Mode 3: 541065280
ru: значения, близкие к режимам шума SID2:
    
    Режим 1: 524288
    Режим 2: 66
    Режим 3: 541065280

en: values down
ru: параметры вниз

en: values down (-16)
ru: параметры вниз (-16)

en: values up
ru: параметры вверх

en: values up (+16)
ru: параметры вверх (+16)

en: vgsound_emu (second version, modified version) by cam900
ru: vgsound_emu (версия вторая, модифицированная) за авторством cam900

en: visualizers
ru: визуализаторы

en: volume meter
ru: измеритель громкости

en: wait
ru: ждать

en: waiting...
ru: ожидание...

en: waiting...##BLearn
ru: ожидание...##BLearn

en: warning: timer effects are not supported by VGM export!
ru: внимание: эффекты таймера не поддерживаются в экспорте VGM!

en: waveform macro is controlling wave 1!
    this value will be ineffective.
ru: макрос волны контролирует волну 1!
    это значение не даст результата.

en: wavetable editor
ru: редактор волновых таблиц

en: wavetable longer than 256 samples!
ru: волновая таблица длиннее 256 шагов!

en: wavetable synthesizer disabled.
    use the Waveform macro to set the wave for this instrument.
ru: синтезатор волновых таблиц выключен.
    используйте макрос волны для задания волновой таблицы для этого инструмента.

en: wavetables
ru: волновые таблицы

en: what are you doing? stop!
ru: ты чё делаешь? хватит!

en: when enabled, a one-tick note cut will be inserted between non-legato/non-portamento notes.
    this simulates the behavior of some Amiga/SNES music engines.
    
    ineffective on C64.
ru: при включении этого флага между нотами без эффекта легато и авто-портаменто будет вставлено заглушение ноты длиной в один шаг движка.
    это симуляция поведения некоторых музыкальных драйверов Amiga/SNES.
    
    ничего не меняет для C64.

en: when enabled, a portamento effect will reset the channel's macro if used in combination with a note.
ru: при включении этого флага эффект портаменто, будучи размещённым рядом с нотой, будет перезапускать макросы инструмента.

en: when enabled, a value in the volume column that happens after the volume macro is done will disregard the macro.
ru: при включении этого флага значение в столбце громкости, расположенное после завершения макроса громкости, не будет учитывать значение макроса.

en: when enabled, a waveform will be loaded into RAM.
    when disabled, only the offset and length change.
ru: при включении этой опции волна будет загружена в ОЗУ.
    если опция выключена, меняться будут только смещение и длина волны.

en: when enabled, any SN period under 8 will be written as 1 instead.
    this replicates DefleMask behavior, but reduces available period range.
ru: при включении любой период SN ниже 8 будет записан как 1.
    это воспроизводит поведение DefleMask, но уменьшает количество доступных периодов.

en: when enabled, arpeggio effect (00xy) position is reset on a new note.
ru: при включении этого флага положение эффекта арпеджио (00xy) сбрасывается на новой ноте.

en: when enabled, drums will be set to the specified frequencies, ignoring the note.
ru: при включении режима ударные будут звучать на указанных частотах. Значения нот будут игнорироваться.

en: when enabled, duty macro will always reset phase, even if its value hasn't changed.
ru: при включении этого флага макрос скважности всегда будет сбрасывать фазу, даже если значение скважности не меняется.

en: when enabled, loading an instrument will use the stored name (if present).
    otherwise, it will use the file name.
ru: При включении имя инструмента будет загружаться из файла (при наличии имени в файле).
    В противном случае будет использоваться имя файла.

en: when enabled, note off will not reset the channel's slide effect.
ru: при включении этого флага окончание ноты не будет останавливать авто-портаменто на этом канале.

en: when enabled, saving an instrument will store its name.
    this may increase file size.
ru: При включении имя инструмента будет сохраняться в файле.
    это может увеличить размер файла.

en: when enabled, slides are limited to a compatible range.
    may cause problems with slides in negative octaves.
ru: при включении авто-портаменто будет ограничено совместимым диапазоном.
    может вызвать проблемы с авто-портаменто на отрицательных октавах.

en: when enabled, the DAC in YM2612 will be disabled if there isn't any sample playing.
ru: при включении этой настройки ЦАП YM2612 будет отключён, если не воспроизводится сэмпл.

en: when enabled, the pitch macro of an instrument is in frequency/period space.
ru: при включении этого флага макрос частоты будет работать относительно периода/частоты, а не долей полутона.

en: when enabled, the slide effect will not be disabled after it reaches its target.
ru: при включении этого флага эффект авто-портаменто не будет переинициализирован при достижении целевой частоты.

en: when enabled, vibrato phase/position will not be reset on a new note.
ru: при включении этого флага фаза/положение вибрато не будут сбрасываться на новой ноте.

en: when enabled, volume macros round up when applied
    this prevents volume scaling from causing vol=0, which is silent on some chips
    
    ineffective on logarithmic channels
ru: при включении этого флага значения макросов громкости округляются вверх
    это предотвращает возникновение ситуации vol=0 при масштабировании громкости, что приводит к заглушению на некоторых чипах
    
    не эффективно на чипах с логарифмическим контролем громкости

en: when enabled:
    - log scaling: multiply
    - linear scaling: subtract
    when disabled:
    - log scaling: subtract
    - linear scaling: multiply
ru: включено:
    - логарифмическое масштабирование: умножение
    - линейное масштабирование: вычитание
    отключено:
    - логарифмическое масштабирование: вычитание
    - линейное масштабирование: умножение

en: window
ru: окно

en: window size: %.1fms
ru: ширина окна: %.1f мс

en: with AY8930 fixes by Eulous, cam900 and Grauw
ru: с исправлениями для AY8930 за авторством Eulous, cam900 и Grauw

en: with the .dmf file format, it is NOT
ru: с файлами формата .dmf, она НЕ

en: yeah, it's a bug. write a bug report in the GitHub page and tell me how did you get here.
ru: да, это баг. заполните отчёт на гитхабе и скажите мне, как вы сюда добрались.

en: yet another PCM chip from Irem. like Amiga, but less pitch resolution and no sample loop.
ru: ещё один ИКМ чип от Irem. как Amiga, но с меньшим разрешением регулировки частоты и без зацикливания сэмплов.

en: ymfm by Aaron Giles
ru: ymfm за авторством Aaron Giles

en: you have been arrested for trying to engage with a disabled combo box.
ru: вы были арестованы за попытку взаимодействия с выключенным выпадающим списком.

en: you have loaded a backup!
    if you need to, please save it somewhere.
    
    DO NOT RELY ON THE BACKUP SYSTEM FOR AUTO-SAVE!
    Furnace will not save backups of backups.
ru: вы загрузили резервную копию!
    если необходимо, сохраните её где-то ещё.
    
    СИСТЕМА РЕЗЕРВНОГО КОПИРОВАНИЯ НЕ ЯВЛЯЕТСЯ СИСТЕМОЙ АВТОСОХРАНЕНИЯ!
    Furnace не сохраняет резервные копии резервных копий.

en: you may need to restart Furnace for this setting to take effect.
ru: вам придётся перезапустить Furnace, чтобы изменение этой настройки вступило в силу.

en: you're being silly, aren't you? that's enough.
ru: может, хватит уже хернёй страдать? этого достаточно.

en: your instrument is in peril!! be careful...
ru: ваш инструмент под угрозой!! будьте осторожны...

en: zlib by Jean-loup Gailly
ru: zlib за авторством Jean-loup Gailly

en: zlib finish stream error
ru: ошибка завершения потока zlib

en: zlib stream error
ru: ошибка потока zlib

en: zoom: %.2fx (%.1fdB)
ru: увеличение: %.2fx (%.1f дБ)

en: | Groove
ru: | Ритм-паттерн

en: | Order %.2X/%.2X
ru: | Строка матр. патт. %.2X/%.2X

en: | Order %d/%d
ru: | Строка матр. патт. %d/%d

en: | Row %.2X/%.2X
ru: | Строка %.2X/%.2X

en: | Row %d/%d
ru: | Строка %d/%d

en: | Speed %d
ru: | Скорость %d

en: | Speed %d:%d
ru: | Скорость %d:%d

en: | modified
ru: | изменено
