furnace 0.6.5 - en to id translation catalogue (564 entries)

en: %d day  | %d days
id[0]: %d hari
id[1]: %d hari

en: %d month  | %d months
id[0]: %d bulan
id[1]: %d bulan

en: %d year  | %d years
id[0]: %d tahun
id[1]: %d tahun

en: %d. <no name>
id: %d. <tak berjudul>

en: %llu bytes used
id: %llu bytes terpakai

en: %lluGB used
id: %lluGB terpakai

en: %lluKB used
id: %lluKB terpakai

en: %lluMB used
id: %lluMB terpakai

en: %lluPB used
id: %lluPB terpakai

en: %lluTB used
id: %lluTB terpakai

en: %lu bytes used
id: %lu bytes terpakai

en: %luGB used
id: %luGB terpakai

en: %luKB used
id: %luKB terpakai

en: %luMB used
id: %luMB terpakai

en: %luPB used
id: %luPB terpakai

en: %luTB used
id: %luTB terpakai

en: %s #%d
    (drag to swap channels)
id: %s #%d
    (tarik untuk tukar channel)

en: (-Infinity)dB
id: (-TakHingga)dB

en: (drag to swap chips)
id: (tarik untuk tukar urutan chip)

en: - None -
id: - Kosong -

en: - no register pool available
id: - tidak ada pool register tersedia

en: ---Orders
id: ---Urutan

en: 00xy: Arpeggio
id: 00xy: Arpegio

en: 01xx: Pitch slide up
id: 01xx: Geser nada ke atas

en: 02xx: Pitch slide down
id: 02xx: Geser nada ke bawah

en: 04xy: Vibrato (x: speed; y: depth)
id: 04xy: Vibrato (x: kecepatan; y: rentang)

en: 05xy: Volume slide + vibrato (compatibility only!)
id: 05xy: Geser volume + vibrato (hanya untuk kompatibilitas!)

en: 06xy: Volume slide + portamento (compatibility only!)
id: 06xy: Geser volume + portamento (hanya untuk kompatibilitas!)

en: 07xy: Tremolo (x: speed; y: depth)
id: 07xy: Vibrato (x: kecepatan; y: rentang)

en: 08xy: Set panning (x: left; y: right)
id: 08xy: Atur panning (x: kiri; y: kanan)

en: 09xx: Set groove pattern (speed 1 if no grooves exist)
id: 09xx: Atur pola groove (kecepatan pertama jika tidak ada groove)

en: 0Axy: Volume slide (0y: down; x0: up)
id: 0Axy: Geser volume (0y: ke bawah; x0: ke atas)

en: 0Bxx: Jump to pattern
id: 0Bxx: Lompat ke pola

en: 0Cxx: Retrigger
id: 0Cxx: Nada berulang

en: 0Dxx: Jump to next pattern
id: 0Dxx: Lompat ke pola berikutnya

en: 0Fxx: Set speed (speed 2 if no grooves exist)
id: 0Fxx: Atur kecepatan (kecepatan kedua jika tidak ada groove)

en: 1.79MHz (Half NTSC)
id: 1.79MHz (Setengah NTSC)

en: 10xx: Set waveform
id: 10xx: Atur bentuk gelombang

en: 11xx: Set feedback (0 to 7)
id: 11xx: Atur umpan-balik (0 hingga 7)

en: 11xx: Set noise length (0: long; 1: short)
id: 11xx: Atur panjang noise (0: panjang; 1: pendek)

en: 12xx: Set duty cycle (0 to 3)
id: 12xx: Atur periode (0 hingga 3)

en: 12xx: Set duty cycle (0 to 8)
id: 12xx: Atur periode persegi (0 hingga 8)

en: 12xx: Set level of operator 1 (0 highest, 7F lowest)
id: 12xx: Atur level operator 1 (0 paling tinggi, 7F paling rendah)

en: 13xx: Set level of operator 2 (0 highest, 7F lowest)
id: 13xx: Atur level operator 2 (0 paling tinggi, 7F paling rendah)

en: 14xx: Set level of operator 3 (0 highest, 7F lowest)
id: 14xx: Atur level operator 3 (0 paling tinggi, 7F paling rendah)

en: 15xx: Set level of operator 4 (0 highest, 7F lowest)
id: 15xx: Atur level operator 4 (0 paling tinggi, 7F paling rendah)

en: 16xy: Set operator multiplier (x: operator from 1 to 4; y: multiplier)
id: 16xy: Atur pengali operator (x: operator 1 hingga 4; y: pengali)

en: 17xx: Toggle PCM mode (LEGACY)
id: 17xx: Nyala/matikan mode PCM (KOMPATIBILITAS)

en: 18xx: Toggle drums mode (1: enabled; 0: disabled)
id: 18xx: Nyala/matikan mode perkusi (1: nyala; 0: mati)

en: 18xx: Toggle extended channel 3 mode
id: 18xx: Nyala/matikan mode channel 3 ekstensi

en: 20xx: Set channel mode (bit 0: square; bit 1: noise; bit 2: envelope)
id: 20xx: Atur mode channel (bit 0: persegi; bit 1: noise; bit 2: envelope)

en: 21xx: Set noise frequency (0 to 1F)
id: 21xx: Atur frekuensi noise (0 hingga 1F)

en: 21xx: Set noise frequency (0 to FF)
id: 21xx: Atur frekuensi noise (0 hingga FF)

en: 22xy: Set envelope mode (x: shape, y: enable for this channel)
id: 22xy: Atur mode envelope (x: bentuk, y: nyalakan untuk channel ini)

en: 23xx: Set envelope period low byte
id: 23xx: Atur byte bawah periode envelope

en: 24xx: Set envelope period high byte
id: 24xx: Atur byte atas periode envelope

en: 25xx: Envelope slide up
id: 25xx: Envelope geser ke atas

en: 26xx: Envelope slide down
id: 26xx: Envelope geser ke bawah

en: 27xx: Set noise AND mask
id: 27xx: Atur pembatas AND noise

en: 28xx: Set noise OR mask
id: 28xx: Atur pembatas OR noise

en: 29xy: Set auto-envelope (x: numerator; y: denominator)
id: 29xy: Atur auto-envelope (x: pembilang; y: penyebut)

en: 2Dxx: NOT TO BE EMPLOYED BY THE COMPOSER
id: 2Dxx: TIDAK UNTUK DIGUNAKAN

en: 2Exx: Write to I/O port A
id: 2Exx: Tulis ke port I/O A

en: 2Fxx: Write to I/O port B
id: 2Fxx: Tulis ke port I/O B

en: 30xx: Toggle hard envelope reset on new notes
id: 30xx: Nyala/matikan reset paksa envelope setiap nada baru

en: 80xx: Set panning (00: left; 80: center; FF: right)
id: 80xx: Atur panning (00: kiri; 80: tengah; FF: kanan)

en: 81xx: Set panning (left channel)
id: 81xx: Atur panning (channel kiri)

en: 82xx: Set panning (right channel)
id: 82xx: Atur panning (channel kanan)

en: 88xy: Set panning (rear channels; x: left; y: right)
id: 88xx: Atur panning (channel belakang; x: kiri; y: kanan)

en: 89xx: Set panning (rear left channel)
id: 89xx: Atur panning (channel kiri belakang)

en: 8Axx: Set panning (rear right channel)
id: 8Axx: Atur panning (channel kanan belakang)

en: 90xx: Set sample offset (first byte)
id: 90xx: Atur titik mulai sampel (byte pertama)

en: 91xx: Set sample offset (second byte, ×256)
id: 91xx: Atur titik mulai sampel (byte kedua, x256)

en: 92xx: Set sample offset (third byte, ×65536)
id: 92xx: Atur titik mulai sampel (byte ketiga, x65536)

en: 9xxx: Set sample offset*256
id: 9xxx: Atur titik mulai sampelx256

en: <uncategorized>
id: <tidak dikategorikan>

en: Actions
id: Aksi

en: Actual sample rate: %d Hz
id: Laju sampel sebenarnya: %d Hz

en: Add
id: Tambah

en: Add new order
id: Tambah urutan

en: Add order
id: Tambah urutan

en: Advanced
id: Pengaturan ahli

en: Algorithm
id: Algoritma

en: All
id: Semua

en: All chips
id: Semua chip

en: All subsongs
id: Semua sublagu

en: Amiga/Generic Sample
id: Amiga/Sampel Generik

en: Apply
id: Terapkan

en: Apply##SettingsApply
id: Terapkan##SettingsApply

en: Are you sure you want to remove this chip?
id: Yakin ingin menghapus chip ini?

en: Are you sure you want to reset the workspace layout?
id: Yakin ingin mengembalikan tata letak default?

en: Arpeggio
id: Arpegio

en: Audio load
id: Beban proses audio

en: Author
id: Pengarang

en: Automatic
id: Otomatis

en: Backup Management
id: Manajemen Backup

en: Backups per file
id: Backup per file

en: Base Tempo##TempoOrHz
id: Tempo Dasar##TempoOrHz

en: Bit depth:
id: Kedalaman bit:

en: CPU rate:
id: Laju CPU:

en: Cancel
id: Batal

en: Cancel##SettingsCancel
id: Batal##SettingsCancel

en: Change##SysChange
id: Ganti##SysChange

en: Channel group hints
id: Petunjuk grup channel

en: Channel limit:
id: Batasan jumlah channel:

en: Channel status:
id: Status channel:

en: Channels
id: Channel

en: Channels in file
id: Channel dalam file

en: Channels to export:
id: Channel untuk diekspor:

en: Chip Manager
id: Manajer Chip

en: Chip at cursor: %s
id: Chip pada kursor: %s

en: Chip revision:
id: Revisi chip:

en: Chip type:
id: Jenis chip:

en: Chips
id: Chip

en: Choose a System!
id: Pilih Sistem Kamu!

en: Clock rate:
id: Laju clock:

en: Clone at end
id: Kloning di ujung

en: Clone channel data
id: Kloning data channel

en: Clone##SysDup
id: Kloning##SysDup

en: Coarse
id: Kasar

en: Coarse Step
id: Langkah Kasar

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Continuous
id: Kontinu

en: Copy current order to end of song
id: Duplikasi urutan sekarang ke akhir lagu

en: Create
id: Buat

en: Current subsong
id: Sublagu sekarang

en: Custom clock rate
id: Laju clock kustom

en: Cxxx: Set tick rate (hz)
id: Cxxx: Atur laju tick (hz)

en: DAC bit depth (reduces output rate):
id: Kedalaman bit DAC (mengurangi laju output):

en: DAC resolution:
id: Resolusi DAC:

en: DFxx: Set sample playback direction (0: normal; 1: reverse)
id: DFxx: Atur arah pemutaran sampel (0: normal; 1: terbalik)

en: De-duplicate patterns
id: Deduplikasi pola

en: Decrease effect columns
id: Kurangi kolom efek

en: Decrease order value
id: Kurangi nilai urutan

en: Deep clone current order to end of song
id: Duplikasi mendalam urutan sekarang ke akhir lagu

en: Deep clone order
id: Duplikasi mendalam urutan

en: Delete
id: Hapus

en: Delete all
id: Hapus semua

en: Denominator (set to base tempo)
id: Penyebut (jadikan tempo dasar)

en: Description
id: Deskripsi

en: Disable ExtCh FM macros (compatibility)
id: Matikan makro ExtCh FM (kompatibilitas)

en: Disable anti-click
id: Matikan antiklik

en: Disable easy period to note mapping on upper octaves
id: Matikan pemetaan mudah periode ke nada pada oktaf atas

en: Disabled
id: Tidak ada

en: Divider
id: Pembagi

en: Down Down Down
id: Turun Turun Turun

en: Down UP
id: Turun NAIK

en: Down Up Down Up
id: Turun Naik Turun Naik

en: Down.
id: Turun .

en: Duplicate
id: Duplikasi

en: Duplicate order
id: Duplikasi urutan

en: Duplicate order (right-click to deep clone)
id: Duplikasi urutan (klik kanan untuk duplikasi mendalam)

en: E0xx: Set arp speed
id: E0xx: Atur kecepatan arp

en: E1xy: Note slide up (x: speed; y: semitones)
id: E1xy: Geser nada ke atas (x: kecepatan; y: banyaknya semitone)

en: E2xy: Note slide down (x: speed; y: semitones)
id: E2xy: Geser nada ke bawah (x: kecepatan; y: banyaknya semitone)

en: E4xx: Set vibrato range
id: E4xx: Atur rentang vibrato

en: E5xx: Set pitch (80: center)
id: E5xx: Atur perubahan nada (80: normal)

en: E6xy: Quick legato (x: time (0-7 up; 8-F down); y: semitones)
id: E6xy: Legato cepat (x: waktu (0-7 ke atas; 8-F ke bawah); y: banyaknya semitone)

en: E7xx: Macro release
id: E7xx: Pelepasan makro

en: E8xy: Quick legato up (x: time; y: semitones)
id: E8xy: Legato cepat ke atas (x: waktu; y: banyaknya semitone)

en: E9xy: Quick legato down (x: time; y: semitones)
id: E9xy: Legato cepat ke bawah (x: waktu; y: banyaknya semitone)

en: EBxx: Set LEGACY sample mode bank
id: EBxx: Atur bank dari sampel HANYA UNTUK KOMPATIBILITAS

en: ECxx: Note cut
id: ECxx: Potong nada

en: EDxx: Note delay
id: EDxx: Tunda nada

en: EExx: Send external command
id: EExx: Kirim perintah eksternal

en: Echo delay:
id: Penundaan echo:

en: Echo feedback:
id: Feedback echo:

en: Echo resolution:
id: Resolusi echo:

en: Echo volume:
id: Volume echo:

en: Edit
id: Ubah

en: Edit Step
id: Langkah Baris

en: Effect List
id: Daftar Efek

en: Effect columns/collapse
id: Kolom efek/sembunyikan

en: Effect types to show:
id: Jenis efek yang ingin dilihat:

en: Enable backup system
id: Nyalakan sistem backup

en: Enable echo
id: Nyalakan echo

en: End
id: Nilai akhir

en: Erasing
id: Penghapusan

en: Error
id: Gagal

en: Error! User category does not exist!
id: Error! Kategori user tidak ada!

en: Exact data (inverted)
id: Data persis (terbalik)

en: Exact output (normal)
id: Output persis (normal)

en: Export
id: Ekspor

en: Export type:
id: Tipe ekspor:

en: F0xx: Set tick rate (bpm)
id: F0xx: Atur laju tick (bpm)

en: F1xx: Single tick note slide up
id: F1xx: Geser nada ke atas untuk satu tick

en: F2xx: Single tick note slide down
id: F2xx: Geser nada ke bawah untuk satu tick

en: F3xx: Fine volume slide up
id: F3xx: Geser halus volume ke atas

en: F4xx: Fine volume slide down
id: F4xx: Geser halus volume ke bawah

en: F5xx: Disable macro (see manual)
id: F5xx: Matikan makro (baca manual)

en: F6xx: Enable macro (see manual)
id: F6xx: Nyalakan makro (baca manual)

en: F7xx: Restart macro (see manual)
id: F7xx: Ulangi makro (baca manual)

en: F8xx: Single tick volume slide up
id: F8xx: Geser volume ke atas untuk satu tick

en: F9xx: Single tick volume slide down
id: F9xx: Geser volume ke bawah untuk satu tick

en: FAxx: Fast volume slide (0y: down; x0: up)
id: FAxx: Geser volume cepat (0y: ke bawah; x0: ke atas)

en: FCxx: Note release
id: FCxx: Pelepasan nada

en: FDxx: Set virtual tempo numerator
id: FDxx: Atur pembilang tempo virtual

en: FExx: Set virtual tempo denominator
id: FExx: Atur penyebut tempo virtual

en: FFxx: Stop song
id: FFxx: Hentikan lagu

en: Fade out (seconds)
id: Fade out (detik)

en: Find/Replace
id: Cari/Ganti

en: Foll.
id: Ikuti

en: Follow
id: Ikuti

en: Follow orders
id: Ikuti urutan

en: Follow pattern
id: Ikuti pola

en: Generic Sample
id: Sampel Generik

en: Go ahead
id: Lakukan

en: Go##PDate
id: Oke##PDate

en: Half NTSC (1.79MHz)
id: Setengah NTSC (1.79MHz)

en: Help
id: Bantuan

en: Highlight
id: Garis Terang

en: I'm feeling lucky
id: Aku lagi beruntung

en: Increase effect columns
id: Perbanyak kolom efek

en: Increase order value
id: Tambah nilai urutan

en: Ins %d: <invalid>
id: Ins %d: <tidak benar>

en: Ins change in ExtCh operator 2-4 affects FB (compatibility)
id: Pergantian ins di operator ExtCh 2-4 mempengaruhi FB (kompatibilitas)

en: Instrument %d
id: Instrumen %d

en: Instruments
id: Instrumen

en: Interpolate
id: Interpolasi

en: Interpolation:
id: Interpolasi:

en: Interval (in seconds)
id: Interval (dalam detik)

en: Invalid effect
id: Efek tidak ada

en: Invert
id: Balikkan

en: Inverted
id: Terbalik

en: Key layout:
id: Tata tuts piano:

en: Latest
id: Terbaru

en: Loops
id: Putaran

en: Macro release only
id: Hanya pelepasan makro

en: Make patterns unique
id: Jadikan setiap pola unik

en: Max mixer CPU usage: %.0f%%
id: Penggunaan CPU maksimum: %.0f%%

en: Maximum
id: Maksimum

en: Memory Composition
id: Komposisi Memori

en: Metronome
id: Metronom

en: Miscellaneous
id: Lain-lain

en: Mix buffers (allows longer echo delay):
id: Campurkan buffer (memungkinkan delay echo lebih panjang):

en: Move down
id: Geser ke bawah

en: Move order down
id: Geser urutan ke bawah

en: Move order up
id: Geser urutan ke atas

en: Move up
id: Geser ke atas

en: Name
id: Nama

en: Never mind! Cancel
id: Tidak jadi! Batalkan

en: New
id: Baru

en: New Preset
id: Preset Baru

en: New folder
id: Folder baru

en: Next order
id: Urutan berikutnya

en: Nibble mode
id: Mode nibble

en: No
id: Tidak

en: No##_PCS0
id: Tidak##_PCS0

en: None
id: Tidak Ada

en: Note off (cut)
id: Lepas nada (pemotongan)

en: Note off (release)
id: Lepas nada (pelepasan)

en: Note on: %s
id: Tekan nada: %s

en: Notes
id: Nada

en: Numerator
id: Pembilang

en: Oct.
id: Okt.

en: Octave
id: Oktaf

en: Open
id: Buka

en: Open (insert; right-click to replace)
id: Buka (tambah; klik kanan untuk menggantikan)

en: Open File
id: Buka File

en: Optimization
id: Optimisasi

en: Options
id: Opsi

en: Options:
id: Opsi:

en: Ord##FollowOrders
id: Urt.##FollowOrders

en: Order change mode: entire row
id: Penggantian urutan: satu baris penuh

en: Order change mode: one
id: Penggantian urutan: satu angka saja

en: Order cursor left
id: Kursor urutan ke kiri

en: Order cursor right
id: Kursor urutan ke kanan

en: Order edit mode: Click to change
id: Mode perubahan urutan: Klik untuk ganti

en: Order edit mode: Select and type (don't scroll)
id: Mode perubahan urutan: Pilih dan ketik (jangan bergeser)

en: Order edit mode: Select and type (scroll horizontally)
id: Mode perubahan urutan: Pilih dan ketik (geser horizontal)

en: Order edit mode: Select and type (scroll vertically)
id: Mode perubahan urutan: Pilih dan ketik (geser vertikal)

en: Order: toggle alter entire row
id: Urutan: nyalakan perubahan satu baris penuh

en: Orders
id: Urutan

en: Oscilloscope (X-Y)
id: Osiloskop (X-Y)

en: Oscilloscope (per-channel)
id: Osiloskop (per-channel)

en: Pat
id: Pol

en: Pat##FollowPattern
id: Pol.##FollowPattern

en: Patch set:
id: Set suara:

en: Pattern
id: Pola

en: Pattern %.2X
    - not allocated
id: Pola %.2X
    - tidak dialokasikan

en: Pattern %.2X
    - use count: %d (%.0f%%)
    
    right-click to erase
id: Pola %.2X
    - berapa kali digunakan: %d (%.0f%%)
    
    klik kanan untuk menghapus

en: Pattern Length
id: Panjang Pola

en: Pattern Manager
id: Manajer Pola

en: Pattern names
id: Nama pola

en: Pitch
id: Nada

en: Place copy of current order at end of song (right-click to deep clone)
id: Tempatkan duplikat urutan sekarang pada akhir lagu (klik kanan untuk duplikasi mendalam)

en: Play
id: Putar

en: Play from the beginning of this pattern
id: Putar dari awal pola sekarang

en: Polyphony
id: Polifoni

en: Preserve channel order
id: Pertahankan urutan channel

en: Preserve channel positions
id: Pertahankan posisi channel

en: Pretty please one more compat flag when I use arpeggio and my sound length
id: Satu lagi aturan kompatibilitas untuk arpegio dan panjang suara

en: Preview (right click to stop)
id: Pratinjau (klik kanan untuk berhenti)

en: Previous order
id: Urutan sebelumnya

en: Purge before:
id: Bersihkan sebelum:

en: Randomize
id: Acak

en: Re-arrange patterns
id: Tata ulang pola

en: Read-only (can't input notes)
id: Baca-saja (tidak bisa menginput nada)

en: Refresh
id: Segarkan

en: Register View
id: Tampilan Register

en: Remove
id: Hapus

en: Remove order
id: Hapus urutan

en: Remove unused instruments
id: Hapus instrumen tak terpakai

en: Remove unused samples
id: Hapus sampel tak terpakai

en: Repeat from the beginning of this pattern
id: Ulangi dari awal pola sekarang

en: Repeat pattern
id: Ulangi pola

en: Replace piano
id: Gantikan piano

en: Replay order
id: Putar kembali urutan

en: Restore Backup
id: Ambil dari Backup

en: Sample memory:
id: Banyaknya memori:

en: Sample rate
id: Laju sampel

en: Sample rate:
id: Laju sampel:

en: Samples
id: Sampel

en: Save
id: Simpan

en: Save as...
id: Simpan sebagai...

en: Scale
id: Ganti Ukuran

en: Scale Rate
id: Laju Skala

en: Search
id: Cari

en: Search chip (to add)...
id: Cari chip (untuk ditambahkan)

en: Search instruments (to change to)...
id: Cari instrumen (untuk menggantikan)...

en: Search instruments...
id: Cari instrumen...

en: Search recent files...
id: Cari file terakhir...

en: Search samples...
id: Cari sampel...

en: Search...
id: Cari...

en: Select an option: (cannot be undone!)
id: Pilih salah satu: (tidak bisa dikembalikan!)

en: Set volume: %d (%.2X, %d%%)
id: Ubah volume: %d (%.2X, %d%%)

en: Set volume: %d (%.2X, INVALID!)
id: Ubah volume: %d (%.2X, TIDAK BENAR!)

en: Settings
id: Pengaturan

en: Share play/edit offset/range
id: Offset/rentang main/edit yang sama

en: Show in pattern
id: Tampilkan pada pola

en: Show in per-channel oscilloscope
id: Tampilkan pada osiloskop per-channel

en: Size
id: Ukuran

en: Song
id: Lagu

en: Song Comments
id: Komentar Lagu

en: Song Info
id: Info Lagu

en: Song Length
id: Panjang Lagu

en: Sort orders
id: Urutkan pola

en: Speed
id: Kecepatan

en: Speeds
id: Kecepatan

en: Split (always visible)
id: Terbelah (selalu tampil)

en: Split (automatic)
id: Terbelah (otomatis)

en: Standard
id: Standar

en: Start
id: Nilai awal

en: Step
id: Langkah

en: Step one row
id: Langkahi satu baris

en: Stop
id: Hentikan

en: Subsongs
id: Sublagu

en: Swap
id: Tkr

en: Swap echo channels
id: Tukar channel echo

en: Switch order edit mode
id: Ganti mode edit urutan

en: System
id: Sistem

en: System (Primary)
id: Sistem (Primer)

en: System (Secondary)
id: Sistem (Sekunder)

en: TI SN76489 with Atari-like short noise
id: TI SN76489 dengan noise pendek seperti Atari

en: Tandy PSSJ 3-voice sound
id: Tandy PSSJ dengan 3 suara

en: Tick Rate##TempoOrHz
id: Laju Tick##TempoOrHz

en: Time
id: Waktu

en: Toggle folders/standard view
id: Nyala/matikan tampilan folder/standar

en: Tuning (A-4)
id: Tala (A-4)

en: Type
id: Jenis

en: Unsaved changes! Save changes before creating a new song?
id: Perubahan belum disimpan! Simpan sebelum membuat lagu baru?

en: Unsaved changes! Save changes before opening another file?
id: Perubahan belum disimpan! Simpan sebelum membuka file baru?

en: Unsaved changes! Save changes before opening backup?
id: Perubahan belum disimpan! Simpan sebelum membuka backup?

en: Unsaved changes! Save changes before opening file?
id: Perubahan belum disimpan! Simpan sebelum membuka file?

en: Unsaved changes! Save changes before quitting?
id: Perubahan belum disimpan! Simpan sebelum keluar?

en: Up DOWN
id: Naik TURUN

en: Up Down Up Down
id: Naik Turun Naik Turun

en: Up Up Up
id: Naik Naik Naik

en: Up.
id: Naik.

en: Value input pad:
id: Papan input nilai:

en: Values
id: Nilai

en: Virtual Tempo
id: Tempo Virtual

en: Visualizer
id: Visualisasi

en: Volume scale:
id: Skala volume:

en: WARNING!!
id: PERHATIAN!!

en: Warning
id: Perhatian

en: Wave channel orientation:
id: Orientasi gelombang:

en: Waveform
id: Gelombang

en: Wavetables
id: Gelombang

en: Window
id: Jendela

en: YM2612 (9-bit DAC with distortion)
id: YM2612 (DAC 9-bit dengan distorsi)

en: YM3438 (9-bit DAC)
id: YM3438 (DAC 9-bit)

en: YMF276 (external DAC)
id: YMF276 (DAC eksternal)

en: Yes
id: Ya

en: Yes##_PCS1
id: Ya##_PCS1

en: about...
id: tentang...

en: add
id: tambah

en: add chip...
id: tambah chip...

en: are you sure you want to remove this subsong?
id: yakin ingin menghapus sublagu ini?

en: assets
id: aset

en: cannot add chip! (%s)
id: tidak bisa menambahkan chip! (%s)

en: cannot clone chip! (%s)
id: tidak bisa mengkloning chip! (%s)

en: cannot remove the last one
id: sistem terakhir tak bisa dihapus

en: change chip...
id: ganti chip...

en: change instrument...
id: ganti instrumen...

en: channels
id: manajer channel

en: chip manager
id: manajer chip

en: clear history
id: hapus riwayat

en: clear...
id: penghapusan...

en: click for groove pattern
id: klik untuk menggunakan pola groove

en: click for one speed
id: klik untuk menggunakan satu kecepatan

en: click for pattern options (effect columns/pattern names/visualizer)
id: klik untuk opsi pola (kolom efek/nama pola/visualisasi)

en: click for two (alternating) speeds
id: klik untuk menggunakan dua kecepatan (secara bergantian)

en: click to display base tempo
id: klik untuk menampilkan tempo dasar

en: click to display tick rate
id: klik untuk menampilkan laju tick

en: collapse
id: persempit

en: collapse pattern
id: persempit pola

en: collapse song
id: persempit lagu

en: collapse/expand
id: persempit/perluas

en: collapse/expand amount##CollapseAmount
id: jumlah persempitan/perluasan##CollapseAmount

en: compatibility flags
id: pengaturan kompatibilitas

en: configure chip...
id: konfigurasi chip...

en: copy
id: salin

en: cut
id: potong

en: debug menu
id: menu debug

en: delete
id: hapus

en: duplicate
id: duplikasi

en: edit
id: ubah

en: effect list
id: daftar efek

en: exit...
id: keluar...

en: expand
id: perluas

en: expand pattern
id: perluas pola

en: expand song
id: perluas lagu

en: export .dmf...
id: ekspor .dmf...

en: export Amiga validation data...
id: ekspor data validasi Amiga...

en: export VGM...
id: ekspor VGM...

en: export ZSM...
id: ekspor ZSM...

en: export audio...
id: ekspor audio...

en: export command stream...
id: ekspor aliran perintah...

en: export text...
id: ekspor teks...

en: export...
id: ekspor...

en: file is empty
id: file kosong

en: find/replace
id: cari/ganti

en: flip
id: putar

en: flip selection
id: putar seleksi

en: full screen
id: layar penuh

en: gradient/fade...
id: gradien/fade...

en: grooves
id: groove

en: help
id: bantuan

en: how many channels of PCM do you want?
    MultiPCM: yes
id: berapa banyak channel PCM yang kamu mau?
    MultiPCM: ya

en: import raw (replace)...
id: impor raw (gantikan)...

en: import raw sample (replace)...
id: impor dan ganti sampel langsung/raw...

en: import raw sample...
id: impor sampel langsung/raw...

en: import raw...
id: impor raw...

en: insert
id: masukkan

en: insert additional settings in `option=value` format.
    available options:
    - tickRate
id: Masukkan pengaturan tambahan dalam bentuk `opsi=nilai`.
    opsi tersedia:
    - tickRate

en: inspector
id: inspeksi

en: instrument editor
id: pengedit instrumen

en: instruments
id: instrumen

en: interpolate
id: interpolasi

en: invalid destination index
id: indeks tujuan tidak benar

en: invalid source index
id: indeks sumber tidak benar

en: invert
id: balikkan

en: invert values
id: balikkan nilai

en: it appears you're extremely lucky today!
id: mungkin kamu lagi sangat beruntung hari ini!

en: load from TX81Z
id: ambil dari TX81Z

en: load instrument from TX81Z
id: buka instrumen dari TX81Z

en: lock layout
id: kunci tata letak

en: log viewer
id: tampilan log

en: make instrument
id: jadikan instrumen

en: make me a drum kit
id: jadikan drum kit

en: manage chips
id: kelola chip

en: memory composition
id: komposisi memori

en: multiple files (one per channel)
id: banyak file (satu per channel)

en: multiple files (one per chip)
id: banyak file (satu per chip)

en: new...
id: baru...

en: no categories available! what in the world.
id: tidak ada kategori! bagaimana mungkin?

en: no chips with memory
id: tidak ada chip dengan komposisi memori

en: no instruments available
id: instrument tidak tersedia

en: none of the chips can play it
id: tidak ada chip yang bisa memainkannya

en: note down
id: turun nada

en: note up
id: naik nada

en: nothing here yet
id: belum ada

en: octave down
id: turun oktaf

en: octave up
id: naik oktaf

en: one file
id: satu file

en: open recent
id: buka terakhir

en: open...
id: buka...

en: operation mask...
id: mask operasi...

en: orders
id: urutan

en: oscilloscope (X-Y)
id: osiloskop (X-Y)

en: oscilloscope (master)
id: osiloskop (keseluruhan)

en: oscilloscope (per-channel)
id: osiloskop (per-channel)

en: panic
id: panik

en: paste
id: tempel

en: paste flood
id: tempel banjir

en: paste mix
id: tempel campur

en: paste mix (background)
id: tempel campur (belakang)

en: paste overflow
id: tempel meluap

en: paste special...
id: tempel khusus...

en: paste with ins (background)
id: tempel dengan instr. (belakang)

en: paste with ins (foreground)
id: tempel dengan instr. (depan)

en: pattern manager
id: manajer pola

en: pattern visualizer
id: visualisasi pola

en: piano/input pad
id: papan input/piano

en: play/edit controls
id: kontrol pemutar/edit

en: randomize...
id: acak...

en: redo
id: ulangi

en: register view
id: tampilan register

en: remove
id: hapus

en: rename...
id: namai ulang...

en: replace instrument...
id: ganti instrumen...

en: replace sample...
id: ganti sampel...

en: replace wavetable...
id: ganti gelombang...

en: replace...
id: ganti...

en: reset layout
id: kembalikan tata letak default

en: restore backup
id: ambil dari backup

en: sample editor
id: pengedit sampel

en: samples
id: sampel

en: save
id: simpan

en: save (.dmp)
id: simpan (.dmp)

en: save as .dmp...
id: simpan sebagai .dmp...

en: save as .dmw...
id: simpan sebagai .dmw...

en: save as...
id: simpan sebagai...

en: save instrument as .dmp...
id: simpan instrumen sebagai .dmp...

en: save raw sample...
id: simpan sampel raw...

en: save raw wavetable...
id: simpan gelombang raw...

en: save raw...
id: simpan raw...

en: save wavetable as .dmw...
id: simpan gelombang sebagai .dmw...

en: scale...
id: perbesar/perkecil...

en: select
    all
id: seleksi
    semua

en: select a preset
id: pilih preset

en: select all
id: seleksi semua

en: settings
id: pengaturan

en: settings...
id: pengaturan...

en: song
id: lagu

en: song comments
id: komentar lagu

en: song information
id: informasi lagu

en: source and destination are equal
id: sumber dan tujuan adalah sama

en: speed
id: kecepatan

en: statistics
id: statistik

en: subsongs
id: sublagu

en: switch to mobile view
id: beralih ke tampilan HP

en: there aren't any channels to show.
id: tidak ada channel untuk ditampilkan.

en: these compatibility flags are getting SO damn ridiculous and out of control.
    as you may have guessed, this one exists due to yet ANOTHER DefleMask-specific behavior.
    please keep this off at all costs, because I will not support it when ROM export comes.
    oh, and don't start an argument out of it. Furnace isn't a DefleMask replacement, and no,
    I am not trying to make it look like one with all these flags.
    
    oh, and what about the other flags that don't have to do with DefleMask?
    those are for .mod import, future FamiTracker import and personal taste!
    
    end of rant
id: pengaturan-pengaturan kompatibilitas ini benar-benar DI LUAR NALAR dan tidak terkendali.
    mungkin sudah bisa diduga, yang ini ada karena SATU LAGI keanehan dari si DefleMask.
    tolong matikan ini bagaimanapun juga, karena aku tak akan memperdulikannya ketika mengimplementasikan ekspor ROM.
    oh ya, jangan pula mulai perdebatan soal ini. Furnace bukanlah pengganti DefleMask, dan tidak, 
    aku tidak membuatnya menyerupai pengganti hanya gara-gara pengaturan kompatibilitas.
    
    terus, bagaimana dengan pengaturan lain yang tidak berhubungan dengan DefleMask?
    pengaturan tersebut untuk impor .mod, impor FamiTracker yang akan datang, danselera pribadi!
    
    akhir ocehan

en: this instrument cannot be previewed because
id: instrumen ini tidak bisa dipreview karena

en: this is the only subsong!
id: ini sublagu satu-satunya!

en: too many subsongs!
id: terlalu banyak sublagu!

en: too many wavetables!
id: terlalu banyak gelombang terdefinisi!

en: transpose
id: transpos

en: transpose (note)
id: transpos (nada)

en: transpose (value)
id: transpos nilai

en: undo
id: urungkan

en: user systems...
id: sistem buatan...

en: values down
id: turun nilai

en: values down (-16)
id: turun nilai (-16)

en: values up
id: naik nilai

en: values up (+16)
id: naik nilai (+16)

en: visualizers
id: visualisasi

en: volume meter
id: pengukur volume

en: wavetable editor
id: pengedit gelombang

en: wavetables
id: gelombang

en: window
id: jendela

en: window size: %.1fms
id: ukuran jendela: %.1fms

en: you have loaded a backup!
    if you need to, please save it somewhere.
    
    DO NOT RELY ON THE BACKUP SYSTEM FOR AUTO-SAVE!
    Furnace will not save backups of backups.
id: kamu telah mengambil backup!
    jika diperlukan, simpanlah di tempat yang diinginkan.
    
    JANGAN BERGANTUNG PADA SISTEM BACKUP UNTUK PENYIMPANAN OTOMATIS!
    Furnace tidak akan menyimpan backup dari backup.

en: your instrument is in peril!! be careful...
id: instrumen kamu dalam bahaya!! hati-hati...

en: zoom: %.2fx (%.1fdB)
id: pembesaran: %.2fx (%.1fdB)

en: | Order %.2X/%.2X
id: | Urutan %.2X/%.2X

en: | Order %d/%d
id: | Urutan %d/%d

en: | Row %.2X/%.2X
id: | Baris %.2X/%.2X

en: | Row %d/%d
id: | Baris %d/%d

en: | Speed %d
id: | Kecepatan %d

en: | Speed %d:%d
id: | Kecepatan %d:%d

en: | modified
id: | diganti
