furnace 0.6.3 - en to nl translation catalogue (188 entries)

en: %d. <no name>
nl: %d <geen naam>

en: .ini files
nl: .ini bestanden

en: 10xx: Set noise frequency (xx: value; 0 disables noise)
nl: 10xx: Ruis-frequentie instellen (xx: waarde; 0 ruis uitschakelen)

en: 10xx: Set waveform
nl: 10xx: Golfvorm instellen

en: 11xx: Set AUDCTL
nl: 11xx: AUDCTL instellen

en: 11xx: Set feedback (0 to 7)
nl: 11xx: Terugkoppeling instellen (0 tot 7)

en: 11xx: Write to delta modulation counter (0 to 7F)
nl: 11xx: Schrijf delta-modulatieteller (0 tot 7F)

en: 12xx: Set duty cycle (0 to 3)
nl: 12xx: Arbeidscyclus instellen (0 tot 3)

en: 12xx: Set duty cycle (0 to 8)
nl: 12xx: Arbeidscyclus instellen (0 tot 8)

en: 12xx: Set duty cycle/noise mode (pulse: 0 to 3; noise: 0 or 1)
nl: 12xx: Arbeidscyclus/ruis modus instellen: (puls: 0 tot 3; ruis: 0 of 1)

en: 12xx: Set level of operator 1 (0 highest, 7F lowest)
nl: 12xx: Niveau van operator 1 instellen (0 hoogst, 7F laagst)

en: 13xx: Set LFO speed
nl: 13xx: LFO snelheid instellen

en: 13xx: Set level of operator 2 (0 highest, 7F lowest)
nl: 13xx: Niveau van operator 2 instellen (0 hoogst, 7F laagst)

en: 13xx: Set waveform
nl: 13xx: Golfvorm instellen

en: 14xx: Set level of operator 3 (0 highest, 7F lowest)
nl: 14xx: Niveau van operator 3 instellen (0 hoogst, 7F laagst)

en: 15xx: Set level of operator 4 (0 highest, 7F lowest)
nl: 15xx: Niveau van operator 4 instellen (0 hoogst, 7F laagst)

en: 16xy: Set operator multiplier (x: operator from 1 to 4; y: multiplier)
nl: 16xx: Operator vermenigvuldiger instellen (x: operator van 1 tot 4; y: vermenigvuldiger)

en: 17xx: Toggle PCM mode (LEGACY)
nl: 17xx: DefleMask PCM compatibiliteit-modus aan/uitzetten

en: 18xx: Toggle drums mode (1: enabled; 0: disabled)
nl: 18xx: Drums aan- of uitzetten (1: aanzetten; 0: uitzetten)

en: 18xx: Toggle extended channel 3 mode
nl: 18xx: Uitgebreid kanaal 3 aan- of uitzetten

en: 19xx: Set attack of all operators (0 to 1F)
nl: 19xx: Aanzet van alle operators (0 tot 1F)

en: 1Axx: Set attack of operator 1 (0 to 1F)
nl: 1Axx: Aanzet van operator 1 (0 tot 1F)

en: 1Bxx: Set attack of operator 2 (0 to 1F)
nl: 1Bxx: Aanzet van operator 2 (0 tot 1F)

en: 1Cxx: Set attack of operator 3 (0 to 1F)
nl: 1Cxx: Aanzet van operator 3 (0 tot 1F)

en: 1Cxy: Reset pulse width (x: on new note; y: now)
nl: 1Cxy: Pulsbreedte resetten (x: op nieuwe noot; y: nu)

en: 1Dxx: Set attack of operator 4 (0 to 1F)
nl: 1Dxx: Aanzet van operator 1 (0 tot 1F)

en: 20xx: Set PCM frequency
nl: 20xx: PCM-frequentie instellen

en: 20xx: Set channel mode (bit 0: square; bit 1: noise; bit 2: envelope)
nl: 20xx: Kanaal modus instellen (bit 0: vierkant; bit 1: ruis; bit 2: omhullende)

en: 20xx: Set frequency divider (0-2)
nl: 20xx: Frequentieverdeler instellen (0-2)

en: 21xx: Select clock rate (0: full; 1: half)
nl: 21xx: Kloksnelheid selecteer (0: vol, 1: half)

en: 21xx: Set noise frequency (0 to 1F)
nl: 21xx: Ruis-frequentie instellen (0 tot 1F)

en: 21xx: Set noise frequency (0 to FF)
nl: 21xx: Ruis-frequentie instellen (0 tot FF)

en: 22xy: Set envelope mode (x: shape, y: enable for this channel)
nl: 22xy: Omhullende modus instellen (x: vorm, y: aanzetten voor dit kanaal)

en: 23xx: Set envelope period low byte
nl: 24xx: Omhullende periode laag byte instellen

en: 24xx: Set envelope period high byte
nl: 24xx: Omhullende periode hoog byte instellen

en: 25xx: Envelope slide up
nl: 25xx: Omhullende omhoog schuiven

en: 26xx: Envelope slide down
nl: 25xx: Omhullende omlaag schuiven

en: 27xx: Set noise AND mask
nl: 27xx: ruis AND masker instellen

en: 28xx: Set noise OR mask
nl: 28xx: ruis OR masker instellen

en: 29xy: Set auto-envelope (x: numerator; y: denominator)
nl: 29xy: Auto-omhullendegenerator instellen (x: teller; y: deler)

en: 2Dxx: NOT TO BE EMPLOYED BY THE COMPOSER
nl: 2Dxx: NIET TE GEBRUIKEN DOOR DE COMPONIST

en: 2Exx: Write to I/O port A
nl: 2Exx: Schrijven naar I/O-poort A

en: 2Fxx: Write to I/O port B
nl: 2Fxx: Schrijven naar I/O-poort B

en: 30xx: Toggle hard envelope reset on new notes
nl: 30xx: Harde omhullende reset op nieuwe noten aan/uitzetten

en: 3xxx: Set pulse width (0 to FFF)
nl: 3xxx: Pulsbreedte instellen (0 tot FFF)

en: 40xx: Set detune of operator 1 (80: center)
nl: 40xx: FM-operator 1 detune instellen (80: center)

en: 41xx: Set detune of operator 2 (80: center)
nl: 41xx: FM-operator 2 detune instellen (80: center)

en: 42xx: Set detune of operator 3 (80: center)
nl: 42xx: FM-operator 3 detune instellen (80: center)

en: 43xx: Set detune of operator 4 (80: center)
nl: 43xx: FM-operator 4 detune instellen (80: center)

en: 4xxx: Set cutoff (0 to 7FF)
nl: 4xxx: Kantelfrequentie instellen (0 tot 7FF)

en: 50xy: Set AM (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: AM)
nl: 50xy: AM instellen (x: operator van 1 tot 4 (0 voor alle ops); y: AM)

en: 51xy: Set sustain level (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: sustain)
nl: 51xy: Sustain level instellen (x: operator van 1 tot 4 (0 voor alle ops); y: sustain)

en: 52xy: Set release (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: release)
nl: 52xy: Release instellen (x: operator van 1 tot 4 (0 voor alle ops); y: release)

en: 53xy: Set detune (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: detune where 3 is center)
nl: 53xy: Detune instellen (x: operator van 1 tot 4 (0 voor alle ops); y: detune waar 3 is midden)

en: 54xy: Set envelope scale (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: scale from 0 to 3)
nl: 54xy: Omhullingsschaal instellen (x: operator van 1 tot 4 (0 voor alle ops); y: schaal van 0 tot 3)

en: 57xx: Set decay of operator 1 (0 to 1F)
nl: 57xx: Decay van operator 1 instellen (0 to 1F)

en: 58xx: Set decay of operator 2 (0 to 1F)
nl: 58xx: Decay van operator 2 instellen (0 to 1F)

en: 59xx: Set decay of operator 3 (0 to 1F)
nl: 59xx: Decay van operator 3 instellen (0 to 1F)

en: 5Axx: Set decay of operator 4 (0 to 1F)
nl: 5Axx: Decay van operator 4 instellen (0 to 1F)

en: 5Bxx: Set decay 2 of all operators (0 to 1F)
nl: 5Bxx: Decay 2 van alle operators instellen (0 to 1F)

en: 5Cxx: Set decay 2 of operator 1 (0 to 1F)
nl: 5Cxx: Decay 2 van operator 1 instellen (0 to 1F)

en: 5Dxx: Set decay 2 of operator 2 (0 to 1F)
nl: 5Dxx: Decay 2 van operator 2 instellen (0 to 1F)

en: 5Exx: Set decay 2 of operator 3 (0 to 1F)
nl: 5Exx: Decay 2 van operator 3 instellen (0 to 1F)

en: 5Fxx: Set decay 2 of operator 4 (0 to 1F)
nl: 5Fxx: Decay 2 van operator 4 instellen (0 to 1F)

en: About
nl: Over

en: About Furnace
nl: Over Furnace

en: All
nl: Alle

en: Alpha bits
nl: Alpha bitten

en: Automatic patchbay
nl: Automatisch patchbaai

en: BNK file (AdLib)
nl: BNK bestand (AdLib)

en: Blue bits
nl: Blauwe bitten

en: Broken output volume - Episode 2 (PLEASE KEEP ME DISABLED)
nl: Defect uitvoersvolume - deel 2 (UITGESCHAKELD HOUDEN)

en: Broken output volume on instrument change
nl: Defect uitvoersvolume bij verandering van instrument

en: Channel
nl: Kanaal

en: Channel 1
nl: Kanaal 1

en: Channel 10
nl: Kanaal 10

en: Channel 11
nl: Kanaal 11

en: Channel 12
nl: Kanaal 12

en: Channel 13
nl: Kanaal 13

en: Channel 14
nl: Kanaal 14

en: Channel 15
nl: Kanaal 15

en: Channel 16
nl: Kanaal 16

en: Channel 2
nl: Kanaal 2

en: Channel 3
nl: Kanaal 3

en: Channel 4
nl: Kanaal 4

en: Channel 5
nl: Kanaal 5

en: Channel 6
nl: Kanaal 6

en: Channel 7
nl: Kanaal 7

en: Channel 8
nl: Kanaal 8

en: Channel 9
nl: Kanaal 9

en: Channels in file
nl: Kanaals in bestand

en: Chip Manager
nl: Chipbeheer

en: Color depth
nl: Kleurdiepte

en: Coming soon!
nl: Binnenkort beschikbaar!

en: Compatibility Flags
nl: Compatibiliteitsvlaggen

en: DFxx: Set sample playback direction (0: normal; 1: reverse)
nl: DFxx: Sample playback richting (0: normaal; 1: omgekeerd)

en: Delete
nl: Verwijder

en: Do nothing
nl: Niets doen

en: Edit
nl: Bewerken

en: Error while loading file! (%s)
nl: Fout tijdens laden bestand! (%s)

en: Exit
nl: Afsluiten

en: Export DMF
nl: DMF Exporteer

en: FFxx: Stop song
nl: FFxx: Stop lied

en: FM operator
nl: FM-operator

en: File
nl: Bestand

en: Furnace song
nl: Furnace-lied

en: General
nl: Algemeen

en: Green bits
nl: Groene bitten

en: Load
nl: Laden

en: Neo Geo CD Extended Channel 2
nl: Neo Geo CD Uitgebreid Kanaal 2

en: New Song
nl: Nieuwe lied

en: Noise
nl: Ruis

en: Number of recent files
nl: Nummer van recente bestanden

en: Old Furnace
nl: Oude Furnace

en: Open File
nl: Open Bestand

en: Open file
nl: Open bestand

en: PC Speaker
nl: PC Systeemluidspreker

en: Patchbay
nl: Patchbaai

en: Pulse 1
nl: Puls 1

en: Pulse 2
nl: Puls 2

en: Red bits
nl: Rode bitten

en: SORRY  NOTHING
nl: SORRY  NIETS

en: Sample Preview
nl: Voorproef een sample

en: Save File
nl: Opslaan Bestand

en: Save Instrument
nl: Opslaan Instrument

en: Save Wavetable
nl: Opslaan Wavetable

en: Save as
nl: Opslaan als

en: Save file
nl: Opslaan bestand

en: Sega Genesis Extended Channel 3
nl: Sega Mega Drive Uitgebreid Kanaal 3

en: Sega Genesis/Mega Drive
nl: Sega Mega Drive

en: Select Font
nl: Selecteer Lettertype

en: Settings
nl: Voorkeuren

en: System
nl: Systeem

en: a square wave additive synthesis chip made by OKI. used in some arcade machines and instruments.
nl: een blokgolf additieve synthese chip gemaakt door OKI. gebruikt in sommige arcadespelen en instruments.

en: a wavetable sound chip used in Pac-Man, among other early Namco arcade games.
nl: een wavetable geluidschip gebruikt in Pac-Man, onder andere vroeg Namco arcadespelen.

en: add chip...
nl: chip toevoegen...

en: all compatible files
nl: alle compatibel bestanden

en: all files
nl: alle bestanden

en: also known as Famicom in Japan, it's the most well-known game console of the '80s.
nl: ook bekend als Famicom in Japan, het is de meest bekend spelcomputer uit de '80s.

en: an ADPCM sound chip manufactured by OKI and used in the Sharp X68000.
nl: een ADPCM-geluidschip geproduceerd door OKI en gebruikt in de Sharp X68000.

en: binary file
nl: binaire bestand

en: can't collapse any further!
nl: kan niet meer instorten!

en: can't expand any further!
nl: kan niet meer uitbreiden!

en: cannot add chip! (%s)
nl: fout bij het toevoegen van chip! (%s)

en: chip manager
nl: chipbeheer

en: compatibility flags
nl: compatibiliteitsvlaggen

en: cost-reduced version of the OPL with 16 patches and only one of them is user-configurable.
nl: goedkoepere versie van de OPL met 16 patches waarvan er slects één door de gebruiker kan worden geconfigureerd.

en: exit...
nl: alfsluiten...

en: file
nl: bestanden

en: format version
nl: opmaakversie

en: format version:
nl: opmaakversie:

en: good luck! you get one square and no volume control.
nl: veel geluk! krijg je een vierkant en geen volumeregeling.

en: import raw (replace)...
nl: importeer onbewerkt (xxxxxx)...

en: import raw...
nl: importeer onbewerkt...

en: like Namco C15 but with stereo sound.
nl: als Namco C15 maar met stereofonie.

en: like Neo Geo, but lacking the ADPCM-B channel since they couldn't connect the pins.
nl: zoals Neo Geo, maar geen ADPCM-B omdat ze de pinnen niet konden aansluiten.

en: make instrument
nl: instrument maken

en: make me a drum kit
nl: maak voor me een drumstel

en: manage chips
nl: chipbeheer

en: multiple files (one per channel)
nl: menige bestanden (een per kanaal)

en: multiple files (one per chip)
nl: menige bestanden (een per chip)

en: new...
nl: nieuwe...

en: no backups made yet!
nl: geen backups gemaakt toch!

en: no chips with memory
nl: geen chips met geheugen

en: one file
nl: één bestand

en: oscilloscope (master)
nl: oscilloscoop (meester)

en: out of memory for this sample!
nl: geen geheugen meer vor dit sample!

en: pattern manager
nl: patroonbeheer

en: please don't use this chip. it was added as a joke.
nl: niet deze gebruiken alsjeblieft. het was als grap toevoegd.

en: raw data
nl: ruwe data

en: save
nl: opslaan

en: save (.dmp)
nl: opslaan (.dmp)

en: save as...
nl: opslaan als...

en: save raw...
nl: opslaan onbewerkt...

en: select at least one channel
nl: tenminste één kanal selecteren

en: text file
nl: tekstbestand

en: the most popular portable game console of the era.
nl: de populairste draagbare spelcomputer uit die tijd.

en: the song is over!
nl: de lied is over!

en: these compatibility flags are getting SO damn ridiculous and out of control.
    as you may have guessed, this one exists due to yet ANOTHER DefleMask-specific behavior.
    please keep this off at all costs, because I will not support it when ROM export comes.
    oh, and don't start an argument out of it. Furnace isn't a DefleMask replacement, and no,
    I am not trying to make it look like one with all these flags.
    
    oh, and what about the other flags that don't have to do with DefleMask?
    those are for .mod import, future FamiTracker import and personal taste!
    
    end of rant
nl: niet gebruiken. defect DefleMask NES driehoek volume gedrag.
    Noot van de vertaler: tildearrow ranted in het engels en ik wilde het niet vertalen,
    dus ik zei wat het doet

en: this computer is powered by the SID chip, which had synthesizer features like a filter and ADSR.
nl: deze computer wordt  mogelijk gemaakt door de SID chip, de synthese-eigenschappen had zoals een filter en een ADSR.

en: this computer is powered by the SID chip, which had synthesizer features like a filter and ADSR.
    this is the newer revision of the chip.
nl: deze computer wordt  mogelijk gemaakt door de SID chip, de synthese-eigenschappen had zoals een filter en een ADSR.
    deze is de nieuwer revisie van de chip.

en: this is like SNES' sound chip but without interpolation and the rest of nice bits.
nl: deze is als de SNES geluidschip maar zonder interpolatie en de rest van de goede dingen.

en: this was Yamaha's first integrated FM chip.
    it was used in several synthesizers, computers and arcade boards.
nl: dit was Yamaha's eerste geïntegereerde FM-chip.
    het was gebruikt in verschillende synthesizers, computers en arcadespelen.

en: too many instruments!
nl: te veel instrumenten!

en: too many samples!
nl: te veel samples!

en: too many subsongs!
nl: te veel subsongs!

en: too many wavetables!
nl: te veel wavetables!

en: visualizers
nl: visualiseren
