furnace 0.6.5 - en to pt_BR translation catalogue (2533 entries)

en: 
    
    not enough memory for this sample!
pt_BR: 
    
    não há memória suficiente para esta sample!

en:  @ %gHz (%g BPM)
pt_BR:  em %gHz (%g BPM)

en: %.1fdB,(-Infinity)dB
pt_BR: %.1fdB,(-Infinito)dB

en: %d (latency: ~%.1fms)
pt_BR: %d (atraso: ~%.1fms)

en: %d month  | %d months
pt_BR[0]: %d mês
pt_BR[1]: %d meses

en: %d year  | %d years
pt_BR[0]: %d ano
pt_BR[1]: %d anos

en: %d. <no name>
pt_BR: %d. <sem nome>

en: %s
    %d bytes free
pt_BR: %s
    %d byte disponível

en: %s #%d
    (drag to swap channels)
pt_BR: %s #%d
    (arraste para trocar os canais)

en: %s (%s)
    %d bytes free
pt_BR: %s (%s)
    %d byte disponível

en: %s name
pt_BR: Nomes do %s

en: %s: maximum sample rate is %d
pt_BR: %s: a taxa de amostragem máxima é %d

en: %s: minimum sample rate is %d
pt_BR: %s: a taxa de amostragem mínima é %d

en: %s: sample rate must be %d
pt_BR: %s: a taxa de amostragem deve ser %d

en: &&: selected instrument
    ..: no instrument
pt_BR: &&: instrumento selecionado
    ..: nenhum instrumento

en: (-Infinity)dB
pt_BR: (-Infinito)dB

en: (-Infinity)dB,%.1fdB
pt_BR: (-Infinito)dB,%.1fdB

en: (-Infinity)dB,(-Infinity)dB
pt_BR: (-Infinito)dB,(-Infinito)dB

en: (Main menu bar)
pt_BR: (Barra de menu principal)

en: (Untitled)
pt_BR: (Sem título)

en: (and contributors).
pt_BR: (e contribuidores).

en: (copying)
pt_BR: (copiando)

en: (drag to swap chips)
pt_BR: (arraste para trocar chips)

en: (learning! press a button or move a slider/knob/something on your device.)
pt_BR: (aprendendo! pressione, gire um botão, mova um controle deslizante ou outra coisa em seu dispositivo.)

en: (swapping)
pt_BR: (trocando)

en: (will be mixed down to mono)
pt_BR: (será misturado para mono)

en: - 0 disables envelope reset. not recommended!
    - 1 may trigger SID envelope bugs.
    - values that are too high may result in notes being skipped.
pt_BR: - 0 desabilita o reinício do envelope. não recomendado!
    - 1 pode causar bugs de envelope do SID.
    - valores muito altos podem resultar em notas sendo puladas.

en: - None -
pt_BR: - Nenhum -

en: - drag to swap operator
    - shift-drag to copy operator
pt_BR: - arraste para trocar operadores
    - shift+arraste para copiar operador

en: - no register pool available
pt_BR: - nenhum mapa de registradores disponível

en: -- additional feedback/fixes --
pt_BR: -- feedback/soluções adicionais --

en: -- demo songs --
pt_BR: -- músicas de demonstração --

en: -- documentation --
pt_BR: -- documentação --

en: -- graphics/UI design --
pt_BR: -- gráficos/design de UI --

en: -- program --
pt_BR: -- programa --

en: ---Instrument list
pt_BR: ---Lista de instrumentos

en: ---Orders
pt_BR: ---Ordens

en: ---Pattern
pt_BR: ---Sequência

en: ---Sample editor
pt_BR: ---Editor de sample

en: ---Sample list
pt_BR: ---Lista de samples

en: ---Wavetable list
pt_BR: ---Lista de wavetables

en: --none--
pt_BR: --nenhuma--

en: --select--
pt_BR: --selecione--

en: ...but you haven't selected a sample!
pt_BR: ...mas você não selecionou uma sample!

en: ...but you haven't selected a wavetable!
pt_BR: ...mas você não selecionou uma wavetable!

en: ...but you haven't selected an instrument!
pt_BR: ...mas você não selecionou um instrumento!

en: .ini files
pt_BR: arquivos .ini

en: .mod import
pt_BR: importação de .mod

en: /path/to/file.fur - Furnace##tbar3
pt_BR: /caminho/para/o/arquivo.fur - Furnace##tbar3

en: 0.83MHz (Pre-divided Sunsoft 5B on PAL)
pt_BR: 0.83MHz (Sunsoft 5B pré-dividido no PAL)

en: 0.89MHz (Pre-divided Sunsoft 5B)
pt_BR: 0.89MHz (Sunsoft 5B pré-dividido)

en: 00xy: Arpeggio
pt_BR: 00xy: Arpejo

en: 01xx: Pitch slide up
pt_BR: 01xx: Slide de tom para cima

en: 02xx: Pitch slide down
pt_BR: 02xx: Slide de tom para baixo

en: 04xy: Vibrato (x: speed; y: depth)
pt_BR: 04xy: Vibrato (x: velocidade; y: profundidade)

en: 05xy: Volume slide + vibrato (compatibility only!)
pt_BR: 05xy: Slide de volume + vibrato (apenas para compatibilidade!)

en: 06xy: Volume slide + portamento (compatibility only!)
pt_BR: 06xy: Slide de volume + portamento (apenas para compatibilidade!)

en: 07xy: Tremolo (x: speed; y: depth)
pt_BR: 07xy: Tremolo (x: velocidade; y: profundidade)

en: 08xy: Set panning (x: left; y: right)
pt_BR: 08xy: Definir balanço (x: esquerda; y: direita)

en: 09xx: Set groove pattern (speed 1 if no grooves exist)
pt_BR: 09xx: Escolher padrão de groove (velocidade 1 se não houverem grooves)

en: 0Axy: Volume slide (0y: down; x0: up)
pt_BR: 0Axy: Slide de volume (0y: para baixo; x0: para cima)

en: 0Bxx: Jump to pattern
pt_BR: 0Bxx: Pular para sequência

en: 0Cxx: Retrigger
pt_BR: 0Cxx: Reacionar nota

en: 0Dxx: Jump to next pattern
pt_BR: 0Dxx: Pular para a próxima sequência

en: 0Fxx: Set speed (speed 2 if no grooves exist)
pt_BR: 0Fxx: Definir velocidade (define a velocidade 2 se não houverem grooves)

en: 1. Bell
pt_BR: 1. Sino

en: 1. Electric String
pt_BR: 1. Cordas Elétricas

en: 1. Strings
pt_BR: 1. Cordas

en: 1. Violin
pt_BR: 1. Violino

en: 1.79MHz (Half NTSC)
pt_BR: 1.79MHz (Metade do NTSC)

en: 10. Electric Piano
pt_BR: 10. Piano Elétrico

en: 10. Synth
pt_BR: 10. Sintetizador

en: 10. Xylophone
pt_BR: 10. Xilofone

en: 10xx: Select waveform
pt_BR: 10xx: Selecionar forma de onda

en: 10xx: Set echo feedback level (00 to FF)
pt_BR: 10xx: Definir nível de retorno do Eco (00 a FF)

en: 10xx: Set global AM depth (0: 1dB, 1: 4.8dB)
pt_BR: 10xx: Definir profundidade de AM global (0: 1dB, 1: 4.8dB)

en: 10xx: Set noise frequency (xx: value; 0 disables noise)
pt_BR: 10xx: Definir frequência do ruído (xx: valor; 0 desabilita o ruído)

en: 10xx: Set ring modulation (0: disable, 1: enable)
pt_BR: 10xx: Alternar modulação anel (0: desabilitar, 1: habilitar)

en: 10xx: Set waveform
pt_BR: 10xx: Definir forma de onda

en: 10xx: Set waveform (0 to 4; 0 to 3 on noise)
pt_BR: 10xx: Definir forma de onda (0 a 4; 0 a 3 no canal de ruído)

en: 10xx: Set waveform (0 to 7)
pt_BR: 10xx: Definir forma de onda (0 a 7)

en: 10xx: Set waveform (bit 0: triangle; bit 1: saw; bit 2: pulse; bit 3: noise)
pt_BR: 10xx: Definir forma de onda (bit 0: triângulo; bit 1: serra; bit 2: pulso; bit 3: ruído)

en: 10xx: Toggle filter (0 disables; 1 enables)
pt_BR: 10xx: Alternar filtro (0 desabilita; 1 habilita)

en: 10xy: Set AM depth (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: depth (0: 1dB, 1: 4.8dB))
pt_BR: 10xy: Definir profundidade do AM (x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: profundidade (0: 1dB, 1: 4.8dB))

en: 10xy: Set channel mode (x: noise; y: tone)
pt_BR: 10xy: Definir modo do canal (x: ruído; y: tom)

en: 10xy: Set group control (x: sustain; y: part toggle bitmask)
pt_BR: 10xy: Definir controle de grupo (x: sustentação; y: máscara de bits para alternar partes)

en: 10xy: Setup LFO (x: enable; y: speed)
pt_BR: 10xy: Configurar LFO (x: habilitar; y: velocidade)

en: 11. Bass
pt_BR: 11. Baixo

en: 11. Harpsichord
pt_BR: 11. Cravo

en: 11. Short Saw
pt_BR: 11. Serra Curta

en: 11. Vibraphone
pt_BR: 11. Vibrafone

en: 11xx: Set AUDCTL
pt_BR: 11xx: Definir AUDCTL

en: 11xx: Set channel echo level (00 to FF)
pt_BR: 11xx: Definir nível de eco do canal (00 a FF)

en: 11xx: Set coarse cutoff (not recommended; use 4xxx instead)
pt_BR: 11xx: Definir ponto de corte grosso (não recomendado; use o 4xxx ao invés desse)

en: 11xx: Set envelope shape
pt_BR: 11xx: Definir formato do envelope

en: 11xx: Set feedback (0 to 7)
pt_BR: 11xx: Definir feedback (0 a 7)

en: 11xx: Set filter mode (00 to 03)
pt_BR: 11xx: Definir modo de filtro (00 to 03)

en: 11xx: Set modulation depth
pt_BR: 11xx: Definir profundidade de modulação

en: 11xx: Set noise frequency
pt_BR: 11xx: Definir frequência do ruído

en: 11xx: Set noise frequency source (0: fixed; 1-3: channels 1 to 3)
pt_BR: 11xx: Definir fonte da frequência do ruído (0: fixa; 1-3: canais 1 a 3)

en: 11xx: Set noise length (0 to 7)
pt_BR: 11xx: Definir comprimento do ruído (0 a 7)

en: 11xx: Set noise length (0: long; 1: short)
pt_BR: 11xx: Definir comprimento do ruído (0: longo; 1: curto)

en: 11xx: Set noise mode
pt_BR: 11xx: Definir modo de ruído

en: 11xx: Set resonance (0 to FF)
pt_BR: 11xx: Definir ressonância (0 a FF)

en: 11xx: Set waveform position in RAM
pt_BR: 11xx: Definir posição da forma de onda na RAM

en: 11xx: Setup noise mode (0: disabled; 1-8: enabled/tap)
pt_BR: 11xx: Configurar modo de ruído (0: desabilitado; 1-8: habilitado/tap)

en: 11xx: Toggle AM with next channel
pt_BR: 11xx: Alternar AM com o canal à direita

en: 11xx: Toggle noise mode
pt_BR: 11xx: Alternar modo de rúido

en: 11xx: Write to delta modulation counter (0 to 7F)
pt_BR: 11xx: Escrever no contador de modulação delta (DAC) (0 a 7F)

en: 11xy: Set echo channel (x: left/right source; y: delay (0 disables))
pt_BR: 11xy: Definir canal de eco (x: fonte esquerda/direita; y: atraso (0 desabilita))

en: 12 samples per octave
pt_BR: 12 samples por oitava

en: 12. Brass
pt_BR: 12. Metais

en: 12. Vibraphone
pt_BR: 12. Vibrafone

en: 120x: Set pause (bit 0)
pt_BR: 120x: Definir pausa (bit 0)

en: 12xx: Set coarse pulse width (not recommended; use 3xxx instead)
pt_BR: 12xx: Definir largura de pulso grossa (não recomendado, use o 3xxx ao invés desse)

en: 12xx: Set duty cycle (0 to 3)
pt_BR: 12xx: Definir ciclo de trabalho (0 a 3)

en: 12xx: Set duty cycle (0 to 8)
pt_BR: 12xx: Definir ciclo de trabalho (0 a 8)

en: 12xx: Set duty cycle (pulse: 0 to 7)
pt_BR: 12xx: Definir ciclo de trabalho (pulso: 0 a 7)

en: 12xx: Set duty cycle/noise mode (pulse: 0 to 3; noise: 0 or 1)
pt_BR: 12xx: Definir ciclo de trabalho/modo de ruído (pulso: 0 a 3; ruído: 0 ou 1)

en: 12xx: Set filter mode (bit 0: low pass; bit 1: band pass; bit 2: high pass)
pt_BR: 12xx: Definir modo de filtro (bit 0: passa baixa; bit 1: passa banda; bit 2: passa alta)

en: 12xx: Set group attack (0 to 5)
pt_BR: 12xx: Definir ataque do grupo (0 a 5)

en: 12xx: Set level of operator 1 (0 highest, 3F lowest)
pt_BR: 12xx: Definir nível do operador 1 (0 é o mais alto, 3F o mais baixo)

en: 12xx: Set level of operator 1 (0 highest, 7F lowest)
pt_BR: 12xx: Definir nível do operador 1 (0 é o mais alto, 7F o mais baixo)

en: 12xx: Set pulse width
pt_BR: 12xx: Definir largura de pulso

en: 12xx: Set pulse width (0 to 7F)
pt_BR: 12xx: Definir largura de pulso (0 a 7F)

en: 12xx: Set sample bank slot (0 to 7)
pt_BR: 12xx: Definir vaga do banco de samples (0 to 7)

en: 12xx: Set waveform length in RAM (04 to FC in steps of 4)
pt_BR: 12xx: Definir comprimento da forma de onda na RAM (04 a FC em incrementos de 4)

en: 12xx: Setup LFO (0: disabled; 1: 1x depth; 2: 16x depth; 3: 256x depth)
pt_BR: 12xx: Configurar LFO (0: desabilitado; 1: profundidade 1x; 2: profundidade 16x; 3: profundidade 256x)

en: 12xx: Setup envelope (refer to docs for more information)
pt_BR: 12xx: Configurar envelope (confira o manual para mais informações)

en: 12xx: Setup sweep period (0: disabled; 1-20: enabled/period)
pt_BR: 12xx: Configurar período de sweep (0: desabilitado; 1-20: habilitado/período)

en: 12xx: Toggle QSound algorithm (0: disabled; 1: enabled)
pt_BR: 12xx: Alternar algoritmo QSound (0: desabilitado; 1: habilitado)

en: 12xx: Toggle echo on this channel
pt_BR: 12xx: Alternar eco neste canal

en: 12xx: Toggle high-pass with next channel
pt_BR: 12xx: Alternar passa alta com o próximo canal

en: 12xx: Toggle period modulation with next channel
pt_BR: 12xx: Alternar modulação de período com o canal à direita

en: 12xx: Toggle two-tone mode
pt_BR: 12xx: Alternar modo de dois tons

en: 12xy: Set invert mode (x: surround; y: invert)
pt_BR: 12xy: Definir modo de inversão (x: surround; y: inverter)

en: 12xy: Set modulation speed high byte (x: enable; y: value)
pt_BR: 12xy: Definir byte superior da velocidade de modulação (x: habilitar; y: valor)

en: 12xy: Setup envelope (x: enabled/loop (1: enable, 3: enable+loop); y: speed/direction (0-7: down, 8-F: up))
pt_BR: 12xy: Definir envelope (x: habilitado/repetir (1: habilitado, 3: habilitado+repetir); y: velocidade/direção (0-7: para baixo, 8-F: para cima))

en: 12xy: Toggle invert (x: left; y: right)
pt_BR: 12xy: Alternar inversão (x: lado esquerdo; y: lado direito)

en: 13. Bass Guitar
pt_BR: 13. Baixo

en: 13. Chime
pt_BR: 13. Campainha

en: 13. Electric Guitar 2
pt_BR: 13. Guitarra Elétrica 2

en: 13. Synth Bass
pt_BR: 13. Baixo Sintético

en: 13xx: Disable envelope reset for this channel (1 disables; 0 enables)
pt_BR: 13xx: Desabilitar reinício do envelope para este canal (1 desabilita; 0 habilita)

en: 13xx: Set LFO speed
pt_BR: 13xx: Definir velocidade do LFO

en: 13xx: Set group decay (0 to 11)
pt_BR: 13xx: Definir decaimento do grupo (0 a 11)

en: 13xx: Set level of operator 2 (0 highest, 3F lowest)
pt_BR: 13xx: Definir nível do operador 2 (0 é o mais alto, 3F o mais baixo)

en: 13xx: Set level of operator 2 (0 highest, 7F lowest)
pt_BR: 13xx: Definir nível do operador 2 (0 é o mais alto, 7F o mais baixo)

en: 13xx: Set modulation speed low byte
pt_BR: 13xx: Definir byte inferior da velocidade de modulação

en: 13xx: Set resonance (0 to F)
pt_BR: 13xx: Definir ressonância (0 a F)

en: 13xx: Set resonance (0 to FF)
pt_BR: 13xx: Definir ressonância (0 a FF)

en: 13xx: Set sweep amount
pt_BR: 13xx: Definir quantidade de sweep

en: 13xx: Set waveform
pt_BR: 13xx: Definir forma de onda

en: 13xx: Toggle pitch modulation
pt_BR: 13xx: Alternar modulação de tom

en: 13xx: Toggle ring modulation with channel+2
pt_BR: 13xx: Alternar modulação anel com o canal+2

en: 13xy: Setup sweep (x: speed; y: shift; channel 5 only)
pt_BR: 13xy: Configurar sweep (x: velocidade; y: deslocamento; apenas no canal 5)

en: 13xy: Setup sweep (x: time; y: shift)
pt_BR: 13xy: Configurar sweep (x: tempo; y: deslocamento)

en: 13xy: Sweep up (x: time; y: shift)
pt_BR: 13xy: Realizar sweep de tom para cima (x: tempo; y: deslocamento)

en: 14. Acoustic Bass
pt_BR: 14. Baixo Acústico

en: 14. Synth
pt_BR: 14. Sintetizador

en: 14. Synth Bass
pt_BR: 14. Baixo Sintético

en: 14. Tom Tom II
pt_BR: 14. Surdo 2

en: 14xx: Set filter coefficient K1 low byte (00 to FF)
pt_BR: 14xx: Definir byte inferior do coeficiente do filtro K1 (00 a FF)

en: 14xx: Set filter mode (bit 0: low pass; bit 1: band pass; bit 2: high pass)
pt_BR: 14xx: Definir modo de filtro (bit 0: passa baixa; bit 1: passa banda; bit 2: passa alta)

en: 14xx: Set filter mode (bit 0: ring mod; bit 1: low pass; bit 2: high pass; bit 3: band pass)
pt_BR: 14xx: Definir modo de filtro (bit 0: modulação anel; bit 1: passa baixa; bit 2: passa alta; bit 3: passa banda)

en: 14xx: Set level of operator 3 (0 highest, 3F lowest)
pt_BR: 14xx: Definir nível do operador 3 (0 é o mais alto, 3F o mais baixo)

en: 14xx: Set level of operator 3 (0 highest, 7F lowest)
pt_BR: 14xx: Definir nível do operador 3 (0 é o mais alto, 7F o mais baixo)

en: 14xx: Set modulator position
pt_BR: 14xx: Definir posição do modulador

en: 14xx: Set sweep direction (0: up; 1: down)
pt_BR: 14xx: Definir direção do sweep (0: para cima; 1: para baixo)

en: 14xx: Toggle swap counters (noise only)
pt_BR: 14xx: Alternar trocar contadores (somente ruído)

en: 14xy: Reset cutoff (x: on new note; y: now)
pt_BR: 14xy: Redefinir ponto de corte (x: em nova nota; y: agora)

en: 14xy: Setup modulation (x: enabled/loop (1: enable, 3: enable+loop); y: speed; channel 5 only)
pt_BR: 14xy: Configurar modulação (x: habilitada/repetir (1: habilitada, 3: habilitada+repetir); y: velocidade; canal 5 somente)

en: 14xy: Sweep down (x: time; y: shift)
pt_BR: 14xy: Realizar sweep de tom para baixo (x: tempo; y: deslocamento)

en: 14xy: Toggle invert (x: left; y: right)
pt_BR: 14xy: Alternar inversão de onda (x: esquerda; y: direita)

en: 15. Chorus
pt_BR: 15. Coro

en: 15. Electric Guitar
pt_BR: 15. Guitarra Elétrica

en: 15. Noise
pt_BR: 15. Ruído

en: 15. Sitar
pt_BR: 15. Cítara

en: 15xx: Set envelope mode (0: ADSR, 1: gain/direct, 2: dec, 3: exp, 4: inc, 5: bent)
pt_BR: 15xx: Definir modo de envelope (0: ADSR, 1: ganho/direto, 2: decr., 3: exp., 4: incr., 5: linha torta)

en: 15xx: Set envelope mode (0: envelope, 1: length, 2: looping, 3: constant)
pt_BR: 15xx: Definir modo de envelope (0: envelope, 1: comprimento, 2: repetir, 3: constante)

en: 15xx: Set envelope reset time
pt_BR: 15xx: Definir tempo de reinício do envelope

en: 15xx: Set filter coefficient K1 high byte (00 to FF)
pt_BR: 15xx: Definir byte superior do coeficiente do filtro K1 (00 a FF)

en: 15xx: Set frequency sweep period low byte
pt_BR: 15xx: Definir byte inferior do período do sweep de frequência

en: 15xx: Set level of operator 4 (0 highest, 3F lowest)
pt_BR: 15xx: Definir nível do operador 4 (0 é o mais alto, 3F o mais baixo)

en: 15xx: Set level of operator 4 (0 highest, 7F lowest)
pt_BR: 15xx: Definir nível do operador 4 (0 é o mais alto, 7F o mais baixo)

en: 15xx: Set modulation waveform (x: wavetable; channel 5 only)
pt_BR: 15xx: Definir forma de onda de modulação (x: wavetable; canal 5 somente)

en: 15xx: Set modulator table to waveform
pt_BR: 15xx: Definir tabela do modulador para uma forma de onda

en: 15xx: Set waveform load position
pt_BR: 15xx: Definir posição de carregamento de forma de onda

en: 15xx: Toggle low pass (noise only)
pt_BR: 15xx: Alternar passa baixa (somente ruído)

en: 15xy: Reset pulse width (x: on new note; y: now)
pt_BR: 15xy: Redefinir largura de pulso (x: em nova nota; y: agora)

en: 16xx: Set clock divider (0: /2; 1: /3)
pt_BR: 16xx: Definir divisor de clock (0: /2; 1: /3)

en: 16xx: Set filter coefficient K2 low byte (00 to FF)
pt_BR: 16xx: Definir byte inferior do coeficiente do filtro K2 (00 a FF)

en: 16xx: Set frequency sweep period high byte
pt_BR: 16xx: Definir byte superior do período de sweep de frequência

en: 16xx: Set gain (00 to 7F if direct; 00 to 1F otherwise)
pt_BR: 16xx: Definir ganho (00 a 7F se for direto; 00 a 1F caso contrário)

en: 16xx: Set length counter (refer to manual for a list of values)
pt_BR: 16xx: Definir contador de comprimento (veja o manual para uma lista de valores)

en: 16xx: Set waveform load length (04 to FC in steps of 4)
pt_BR: 16xx: Definir comprimento do carregamento da forma de onda (04 a FC em incrementos de 4)

en: 16xy: Change other parameters
pt_BR: 16xy: Alterar outros parâmetros

en: 16xy: Set operator multiplier (x: operator from 1 to 2; y: multiplier)
pt_BR: 16xy: Definir multiplicador do operador (x: operator de 1 a 2; y: multiplicador)

en: 16xy: Set operator multiplier (x: operator from 1 to 4; y: multiplier)
pt_BR: 16xy: Definir multiplicador do operador (x: operador de 1 a 4; y: multiplicador)

en: 17xx: Set LFO speed
pt_BR: 17xx: Definir velocidade do LFO

en: 17xx: Set filter coefficient K2 high byte (00 to FF)
pt_BR: 17xx: Definir byte superior do coeficiente do filtro K2 (00 a FF)

en: 17xx: Set frame counter mode (0: 4-step, 1: 5-step)
pt_BR: 17xx: Definir modo do contador de quadros (0: 4 passos, 1: 5 passos)

en: 17xx: Set global vibrato depth (0: normal, 1: double)
pt_BR: 17xx: Definir profundidade de vibrato global (0: normal, 1: dobro)

en: 17xx: Set volume sweep period low byte
pt_BR: 17xx: Definir byte inferior do período do sweep de volume

en: 17xx: Toggle PCM mode (LEGACY)
pt_BR: 17xx: Alternar modo PCM (LEGADO)

en: 17xx: Trigger overlay drum
pt_BR: 17xx: Disparar tambor sobreposto

en: 17xy: Set vibrato depth (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: depth (0: normal, 1: double))
pt_BR: 17xy: Definir profundidade do vibrato (x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: profundidade (0: normal, 1: dobro))

en: 18xx: Change channel limits (0 to 7, x + 1)
pt_BR: 18xx: Mudar limite de canais (0 a 7, x + 1)

en: 18xx: Enable echo buffer
pt_BR: 18xx: Habilitar buffer de eco

en: 18xx: Select PCM/DPCM mode (0: PCM; 1: DPCM)
pt_BR: 18xx: Selecionar modo PCM/DPCM (0: PCM; 1: DPCM)

en: 18xx: Set LFO waveform (0 saw, 1 square, 2 triangle, 3 noise)
pt_BR: 18xx: Definir forma de onda do LFO (0 serra, 1 quadrada, 2 triângulo, 3 ruído)

en: 18xx: Set filter coefficient K1 slide up (00 to FF)
pt_BR: 18xx: Definir slide para cima do coeficiente do filtro K1 (00 a FF)

en: 18xx: Set volume sweep period high byte
pt_BR: 18xx: Definir byte superior do período do sweep de volume

en: 18xx: Toggle drums mode (1: enabled; 0: disabled)
pt_BR: 18xx: Alternar modo bateria (1: habilitado; 0: desabilitado)

en: 18xx: Toggle extended channel 3 mode
pt_BR: 18xx: Alternar modo de canal 3 estendido

en: 19xx: Set attack of all operators (0 to 1F)
pt_BR: 19xx: Definir ataque de todos os operadores (0 a 1F)

en: 19xx: Set attack of all operators (0 to F)
pt_BR: 19xx: Definir ataque de todos os operadores (0 a F)

en: 19xx: Set cutoff sweep period low byte
pt_BR: 19xx: Definir byte inferior do período do sweep de ponto de corte

en: 19xx: Set echo delay (0 to F)
pt_BR: 19xx: Definir atraso de eco (0 a F)

en: 19xx: Set filter coefficient K1 slide down (00 to FF)
pt_BR: 19xx: Definir slide para baixo do coeficiente do filtro K1 (00 a FF)

en: 19xx: Set triangle linear counter (0 to 7F; 80 and higher halt)
pt_BR: 19xx: Definir contador linear do canal triângulo (0 a 7F; valores 80 e superiores interrompem)

en: 1Axx: Disable envelope reset for this channel (1 disables; 0 enables)
pt_BR: 1Axx: Desabilitar reinício do envelope para este canal (1 desabilita; 0 habilita)

en: 1Axx: Set attack of operator 1 (0 to 1F)
pt_BR: 1Axx: Definir ataque do operador 1 (0 a 1F)

en: 1Axx: Set attack of operator 1 (0 to F)
pt_BR: 1Axx: Definir ataque do operador 1 (0 a F)

en: 1Axx: Set cutoff sweep period high byte
pt_BR: 1Axx: Definir byte superior do período do sweep de ponto de corte

en: 1Axx: Set filter coefficient K2 slide up (00 to FF)
pt_BR: 1Axx: Definir slide para cima do coeficiente do filtro K2 (00 a FF)

en: 1Axx: Set left echo volume
pt_BR: 1Axx: Definir volume esquerdo do eco

en: 1Bxx: Set attack of operator 2 (0 to 1F)
pt_BR: 1Bxx: Definir ataque do operador 2 (0 a 1F)

en: 1Bxx: Set attack of operator 2 (0 to F)
pt_BR: 1Bxx: Definir ataque do operador 2 (0 a F)

en: 1Bxx: Set filter coefficient K2 slide down (00 to FF)
pt_BR: 1Bxx: Definir slide para baixo do coeficiente do filtro K2 (00 a FF)

en: 1Bxx: Set frequency sweep boundary
pt_BR: 1Bxx: Definir limite do sweep de frequência

en: 1Bxx: Set right echo volume
pt_BR: 1Bxx: Definir volume direito do eco

en: 1Bxy: Reset cutoff (x: on new note; y: now)
pt_BR: 1Bxy: Redefinir ponto de corte (x: em nova nota; y: agora)

en: 1Cxx: Set attack of operator 3 (0 to 1F)
pt_BR: 1Cxx: Definir ataque do operador 3 (0 a 1F)

en: 1Cxx: Set attack of operator 3 (0 to F)
pt_BR: 1Cxx: Definir ataque do operador 3 (0 a F)

en: 1Cxx: Set echo feedback
pt_BR: 1Cxx: Definir retorno do eco

en: 1Cxx: Set volume sweep boundary
pt_BR: 1Cxx: Definir limite do sweep de volume

en: 1Cxy: Reset pulse width (x: on new note; y: now)
pt_BR: 1Cxy: Redefinir largura de pulso (x: em nova nota; y: agora)

en: 1Dxx: Set attack of operator 4 (0 to 1F)
pt_BR: 1Dxx: Definir ataque do operador 4 (0 a 1F)

en: 1Dxx: Set attack of operator 4 (0 to F)
pt_BR: 1Dxx: Definir ataque do operador 4 (0 a F)

en: 1Dxx: Set cutoff sweep boundary
pt_BR: 1Dxx: Definir limite do sweep de ponto de corte

en: 1Dxx: Set noise frequency (00 to 1F)
pt_BR: 1Dxx: Definir frequência do ruído (00 a 1F)

en: 1Exx: Set AM depth (0 to 7F)
pt_BR: 1Exx: Definir profundidade do AM (0 a 7F)

en: 1Exx: Set dry output volume (left)
pt_BR: 1Exx: Definir volume de saída não-processado (esquerda)

en: 1Exx: Set phase reset period low byte
pt_BR: 1Exx: Definir byte inferior do período de redefinição de fase

en: 1Exy: Change other parameters (LEGACY)
pt_BR: 1Exy: Alterar outros parâmetros (LEGADO)

en: 1Fxx: Set ADPCM-A global volume (0 to 3F)
pt_BR: 1Fxx: Definir volume global do ADPCM-A (0 a 3F)

en: 1Fxx: Set PM depth (0 to 7F)
pt_BR: 1Fxx: Definir profundidade do PM (0 a 7F)

en: 1Fxx: Set dry output volume (right)
pt_BR: 1Fxx: Definir volume de saída não-processado (direita)

en: 1Fxx: Set global volume (0 to 7F)
pt_BR: 1Fxx: Definir volume global (0 a 7F)

en: 1Fxx: Set phase reset period high byte
pt_BR: 1Fxx: Definir byte superior do período de redefinição de fase

en: 2. Guitar
pt_BR: 2. Violão

en: 20xx: Load a waveform into memory
pt_BR: 20xx: Carregar uma forma de onda na memória

en: 20xx: Load low byte of noise channel LFSR (00 to FF) or slope channel accumulator (00 to 7F)
pt_BR: 20xx: Carregar byte inferior do LFSR do canal de ruído (00 a FF) ou acumulador do canal de rampa (00 a 7F)

en: 20xx: Set DPCM frequency (0 to F)
pt_BR: 20xx: Definir frequência DPCM (0 a F)

en: 20xx: Set PCM frequency
pt_BR: 20xx: Definir frequência do PCM

en: 20xx: Set PCM frequency (1 to FF)
pt_BR: 20xx: Definir frequência PCM (1 a FF)

en: 20xx: Set attack (0 to F)
pt_BR: 20xx: Definir ataque (0 a F)

en: 20xx: Set channel mode (bit 0: square; bit 1: noise; bit 2: envelope)
pt_BR: 20xx: Definir modo do canal (bit 0: onda quadrada; bit 1: ruído; bit 2: envelope)

en: 20xx: Set chip output rate (0: clock/132; 1: clock/165)
pt_BR: 20xx: Definir taxa de amostragem do chip (0: clock/132; 1: clock/165)

en: 20xx: Set frequency divider (0-2)
pt_BR: 20xx: Definir divisor de frequência (0-2)

en: 20xx: Set noise length (0: short, 1: long)
pt_BR: 20xx: Definir comprimento do ruído (0: curto, 1: longo)

en: 20xx: Set waveform
pt_BR: 20xx: Definir forma de onda

en: 20xx: Toggle frequency sweep (bit 0-6: speed; bit 7: direction is up)
pt_BR: 20xx: Alternar sweep de frequência (bit 0-6: velocidade; bit 7: direção é para cima)

en: 20xy: Set attack/decay (x: attack; y: decay)
pt_BR: 20xy: Definir ataque/decaimento (x: ataque; y: decaimento)

en: 20xy: Set noise mode (x: preset freq/ch3 freq; y: thin pulse/noise)
pt_BR: 20xy: Definir modo de ruído (x: freq. predefinidas/freq. canal 3; y: pulso fino/ruído)

en: 20xy: Set panning of operator 1 (x: left; y: right)
pt_BR: 20xy: Definir balanço do operador 1 (x: esquerda; y: direita)

en: 21xx: Load high byte of noise channel LFSR (00 to FF)
pt_BR: 21xx: Carregar byte superior do LFSR do canal de ruído (00 to FF)

en: 21xx: Select clock rate (0: full; 1: half)
pt_BR: 21xx: Definir taxa de clock (0: 100%; 1: 50%)

en: 21xx: Set decay (0 to 7)
pt_BR: 21xx: Definir decaimento (0 a 7)

en: 21xx: Set noise frequency (0 to 1F)
pt_BR: 21xx: Definir frequência do ruído (0 a 1F)

en: 21xx: Set position for wave load
pt_BR: 21xx: Definir posição para carregar onda na memória

en: 21xx: Toggle volume sweep (bit 0-4: speed; bit 5: direction is up; bit 6: loop; bit 7: alternate)
pt_BR: 21xx: Alternar sweep de volume (bit 0-4: velocidade; bit 5: direção é para cima; bit 6: repetir; bit 7: alternar)

en: 21xy: Set panning of operator 2 (x: left; y: right)
pt_BR: 21xy: Definir balanço do operador 2 (x: esquerda; y: direita)

en: 21xy: Set sustain/release (x: sustain; y: release)
pt_BR: 21xy: Definir sustentação/repouso (x: sustentação; y: repouso)

en: 22xx: Set duty cycle (0 to 3F)
pt_BR: 22xx: Definir ciclo de trabalho (0 a 3F)

en: 22xx: Set envelope left volume ramp (signed) (00 to FF)
pt_BR: 22xx: Definir rampa de volume esquerdo do envelope (sinalizado) (00 a FF)

en: 22xx: Set envelope mode (bit 0: enable; bit 1: one-shot; bit 2: split shape to L/R; bit 3/5: H.invert right/left; bit 4/6: V.invert right/left)
pt_BR: 22xx: Definir modo do envelope (bit 0: habilitar; bit 1: uma vez; bit 2: dividir formato para esquerda/direita; bit 3/5: inverter hor. direita/esquerda; bit 4/6: inverter vert. direita/esquerda)

en: 22xx: Set sustain (0 to 7)
pt_BR: 22xx: Definir sustentação (0 a 7)

en: 22xx: Toggle cutoff sweep (bit 0-6: speed; bit 7: direction is up)
pt_BR: 22xx: Alternar sweep de ponto de corte (bit 0-6: velocidade; bit 7: direção é para cima)

en: 22xx: Write to I/O port A
pt_BR: 22xx: Escrever na porta E/S A

en: 22xy: Set envelope mode (x: shape, y: enable for this channel)
pt_BR: 22xy: Definir modo do envelope (x: formato, y: habilitar para este canal)

en: 22xy: Set panning of operator 3 (x: left; y: right)
pt_BR: 22xy: Definir balanço do operador 3 (x: esquerda; y: direita)

en: 23xx: Set envelope period
pt_BR: 23xx: Definir período do envelope

en: 23xx: Set envelope period low byte
pt_BR: 23xx: Definir byte inferior do período do envelope

en: 23xx: Set envelope right volume ramp (signed) (00 to FF)
pt_BR: 23xx: Definir rampa de volume direito do envelope (sinalizado) (00 a FF)

en: 23xx: Set release (00 to 1F)
pt_BR: 23xx: Definir repouso (00 a 1F)

en: 23xx: Write to I/O port B
pt_BR: 23xx: Escrever na porta E/S B

en: 23xy: Set panning of operator 4 (x: left; y: right)
pt_BR: 23xy: Definir balanço do operador 4 (x: esquerda; y: direita)

en: 24xx: Set LFO 2 speed
pt_BR: 24xx: Definir velocidade do LFO 2

en: 24xx: Set envelope filter coefficient k1 ramp (signed) (00 to FF)
pt_BR: 24xx: Definir rampa do coeficiente do filtro K1 (sinalizado) (00 a FF)

en: 24xx: Set envelope period high byte
pt_BR: 24xx: Definir byte superior do período do envelope

en: 24xy: Set output level register (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: level from 0 to 7)
pt_BR: 24xy: Definir registrador de nível de saída (x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: nível de 0 a 7)

en: 25xx: Envelope slide up
pt_BR: 25xx: Slide de envelope para cima

en: 25xx: Set LFO 2 waveform (0 saw, 1 square, 2 triangle, 3 noise)
pt_BR: 25xx: Definir forma de onda do LFO 2 (0 serra, 1 quadrada, 2 triângulo, 3 ruído)

en: 25xx: Set envelope filter coefficient k1 ramp (signed, slower) (00 to FF)
pt_BR: 25xx: Definir rampa do coeficiente do filtro K1 (sinalizado, mais lento) (00 a FF)

en: 25xy: Set modulation input level (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: level from 0 to 7)
pt_BR: 25xy: Definir nível de entrada de modulação (x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: nível de 0 a 7)

en: 2612edit GYB preset bank
pt_BR: Banco de predefinições GYB do 2612edit

en: 26xx: Envelope slide down
pt_BR: 26xx: Slide de envelope para baixo

en: 26xx: Set AM 2 depth (0 to 7F)
pt_BR: 26xx: Definir profundidade do AM 2 (0 ta 7F)

en: 26xx: Set envelope filter coefficient k2 ramp (signed) (00 to FF)
pt_BR: 26xx: Definir rampa do coeficiente do filtro K2 (sinalizado) (00 a FF)

en: 26xy: Set envelope delay (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: delay from 0 to 7)
pt_BR: 26xy: Definir atraso de envelope (x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: atraso de 0 a 7)

en: 27xx: Set PM 2 depth (0 to 7F)
pt_BR: 27xx: Definir profundidade do PM 2 (0 ta 7F)

en: 27xx: Set envelope filter coefficient k2 ramp (signed, slower) (00 to FF)
pt_BR: 27xx: Definir rampa do coeficiente do filtro K2 (sinalizado, mais lento) (00 a FF)

en: 27xx: Set noise AND mask
pt_BR: 27xx: Definir máscara AND do ruído

en: 27xx: Set noise mode for operator 4 (x: mode from 0 to 3)
pt_BR: 27xx: Definir modo de ruído do operador 4 (x: modo de 0 a 3)

en: 28xx: Set noise OR mask
pt_BR: 28xx: Definir máscara OR do ruído

en: 28xy: Set reverb (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: reverb from 0 to 7)
pt_BR: 28xy: Definir reverb (x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: reverb de 0 a 7)

en: 29xy: Set auto-envelope (x: numerator; y: denominator)
pt_BR: 29xy: Definir envelope automático (x: numerador; y: denominador)

en: 2Axy: Set waveform (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: waveform from 0 to 3 in OPL2 and 0 to 7 in OPL3)
pt_BR: 2Axy: Definir forma de onda (x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: forma de onda de 0 a 3 no OPL2 e 0 a 7 no OPL3)

en: 2Axy: Set waveform (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: waveform from 0 to 7)
pt_BR: 2Axy: Definir forma de onda (x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: forma de onda de 0 a 7)

en: 2Bxy: Set envelope generator shift (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: shift from 0 to 3)
pt_BR: 2Bxy: Definir deslocamento do gerador de envelope x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: deslocamento de 0 a 3)

en: 2Cxy: Set fine multiplier (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: fine)
pt_BR: 2Cxy: Definir multiplicador fino (x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: multiplicador fino)

en: 2Dxx: NOT TO BE EMPLOYED BY THE COMPOSER
pt_BR: 2Dxx: NÃO É PARA SER USADO PELO COMPOSITOR

en: 2Exx: Toggle hard envelope reset on new notes
pt_BR: 2Exx: Alternar reinício brusco do envelope em novas notas

en: 2Exx: Write to I/O port A
pt_BR: 2Exx: Escrever na porta E/S A

en: 2Fxx: Toggle hard envelope reset on new notes
pt_BR: 2Fxx: Alternar reinício brusco do envelope em novas notas

en: 2Fxx: Write to I/O port B
pt_BR: 2Fxx: Escrever na porta E/S B

en: 2Fxy: Set fixed frequency block (x: operator from 1 to 4; y: octave from 0 to 7)
pt_BR: 2Fxy: Definir bloco da frequência fixa (x: operador de 1 a 4; y: oitava de 0 a 7)

en: 2MB (ECS/AGA max)
pt_BR: 2MB (máx. ECS/AGA)

en: 2xxx: Set envelope count (000 to 1FF)
pt_BR: 2xxx: Definir contagem do envelope (000 a 1FF)

en: 3. Electric Guitar
pt_BR: 3. Guitarra Elétrica

en: 30xx: Set echo filter coefficient 0
pt_BR: 30xx: Definir coeficiente de filtro do eco 0

en: 30xx: Toggle hard envelope reset on new notes
pt_BR: 30xx: Alternar reinício brusco do envelope em novas notas

en: 31xx: Set echo filter coefficient 1
pt_BR: 31xx: Definir coeficiente de filtro do eco 1

en: 32xx: Set echo filter coefficient 2
pt_BR: 32xx: Definir coeficiente de filtro do eco 2

en: 33xx: Set echo filter coefficient 3
pt_BR: 33xx: Definir coeficiente de filtro do eco 3

en: 34xx: Set echo filter coefficient 4
pt_BR: 34xx: Definir coeficiente de filtro do eco 4

en: 35xx: Set echo filter coefficient 5
pt_BR: 35xx: Definir coeficiente de filtro do eco 5

en: 36xx: Set echo filter coefficient 6
pt_BR: 36xx: Definir coeficiente de filtro do eco 6

en: 37xx: Set echo filter coefficient 7
pt_BR: 37xx: Definir coeficiente de filtro do eco 7

en: 3xxx: Load LFSR (0 to FFF)
pt_BR: 3xxx: Carregar LFSR (0 a FFF)

en: 3xxx: Set echo delay buffer length (000 to AA5)
pt_BR: 3xxx: Definir tamanho do buffer de atraso do eco (000 a AA5)

en: 3xxx: Set filter coefficient K1 (000 to FFF)
pt_BR: 3xxx: Definir coeficiente do filtro K1 (000 a FFF)

en: 3xxx: Set pulse width (0 to FFF)
pt_BR: 3xxx: Definir largura de pulso (0 a FFF)

en: 3xyy: Set fixed frequency F-num of operator 1 (x: high 2 bits from 0 to 3; y: low 8 bits of F-num)
pt_BR: 3xyy: Definir Número-Frequência da frequência fixa do operador 1 (x: 2 bits superiores de 0 a 3; y: 8 bits inferiores)

en: 3xyy: Set fixed frequency F-num of operator 2 (x: high 2 bits from 4 to 7; y: low 8 bits of F-num)
pt_BR: 3xyy: Definir Número-Frequência da frequência fixa do operador 2 (x: 2 bits superiores de 4 a 7; y: 8 bits inferiores)

en: 3xyy: Set fixed frequency F-num of operator 3 (x: high 2 bits from 8 to B; y: low 8 bits of F-num)
pt_BR: 3xyy: Definir Número-Frequência da frequência fixa do operador 3 (x: 2 bits superiores de 8 a B; y: 8 bits inferiores)

en: 3xyy: Set fixed frequency F-num of operator 4 (x: high 2 bits from C to F; y: low 8 bits of F-num)
pt_BR: 3xyy: Definir Número-Frequência da frequência fixa do operador 4 (x: 2 bits superiores de C a F; y: 8 bits inferiores)

en: 3xyy: Set fixed frequency of operator 1 (x: octave from 0 to 7; y: frequency)
pt_BR: 3xyy: Definir frequência fixa do operador 1 (x: oitava de 0 a 7; y: frequência)

en: 3xyy: Set fixed frequency of operator 2 (x: octave from 8 to F; y: frequency)
pt_BR: 3xyy: Definir frequência fixa do operador 2 (x: oitava de 8 a F; y: frequência)

en: 4. Electric Piano
pt_BR: 4. Piano Elétrico

en: 4. Flute
pt_BR: 4. Flauta

en: 4. Organ
pt_BR: 4. Órgão

en: 40xx: Set detune of operator 1 (80: center)
pt_BR: 40xx: Definir desafinação do operador 1 (80: centro)

en: 41xx: Set detune of operator 2 (80: center)
pt_BR: 41xx: Definir desafinação do operador 2 (80: centro)

en: 42xx: Set detune of operator 3 (80: center)
pt_BR: 42xx: Definir desafinação do operador 3 (80: centro)

en: 43xx: Set detune of operator 4 (80: center)
pt_BR: 43xx: Definir desafinação do operador 4 (80: centro)

en: 4xxx: Set cutoff (0 to 7FF)
pt_BR: 4xxx: Definir ponto de corte (0 to 7FF)

en: 4xxx: Set cutoff (0 to FFF)
pt_BR: 4xxx: Definir ponto de corte (0 a FFF)

en: 4xxx: Set filter coefficient K2 (000 to FFF)
pt_BR: 4xxx: Definir coeficiente do filtro K2 (000 a FFF)

en: 4xyy: Set fixed frequency of operator 3 (x: octave from 0 to 7; y: frequency)
pt_BR: 4xyy: Definir frequência fixa do operador 3 (x: oitava de 0 a 7; y: frequência)

en: 4xyy: Set fixed frequency of operator 4 (x: octave from 8 to F; y: frequency)
pt_BR: 4xyy: Definir frequência fixa do operador 4 (x: oitava de 8 a F; y: frequência)

en: 5. Clarinet
pt_BR: 5. Clarinete

en: 5. Flute
pt_BR: 5. Flauta

en: 50xy: Set AM (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: AM)
pt_BR: 50xy: Definir AM (x: operador de 1 a 2 (0 para todos os ops.); y: AM)

en: 50xy: Set AM (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: AM)
pt_BR: 50xy: Definir AM (x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: AM)

en: 512KB (OCS max)
pt_BR: 512KB (máx. OCS)

en: 51xy: Set sustain level (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: sustain)
pt_BR: 51xy: Definir nível de sustentação (x: operador de 1 a 2 (0 para todos os ops.); y: sustentação)

en: 51xy: Set sustain level (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: sustain)
pt_BR: 51xy: Definir nível de sustentação (x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: sustentação)

en: 52xy: Set release (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: release)
pt_BR: 52xy: Definir repouso (x: operador de 1 a 2 (0 para todos os ops.); y: repouso)

en: 52xy: Set release (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: release)
pt_BR: 52xy: Definir repouso (x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: repouso)

en: 53xy: Set detune (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: detune where 3 is center)
pt_BR: 53xy: Definir desafinação (x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: desafinação, onde 3 é o centro)

en: 53xy: Set vibrato (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: enabled)
pt_BR: 53xy: Definir vibrato (x: operador de 1 a 2 (0 para todos os ops.); y: habilitado)

en: 53xy: Set vibrato (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: enabled)
pt_BR: 53xy: Definir vibrato (x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: habilitado)

en: 54xy: Set envelope scale (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: scale from 0 to 3)
pt_BR: 54xy: Definir escalonamento de envelope (x: operador de 1 a 2 (0 para todos os ops.); y: escala de 0 a 3)

en: 54xy: Set envelope scale (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: scale from 0 to 3)
pt_BR: 54xy: Definir escalonamento do envelope (x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: escala de 0 a 3)

en: 55xy: Set SSG envelope (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: 0-7 on, 8 off)
pt_BR: 55xy: Definir envelope SSG (x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: 0-7 ligado, 8 desligado)

en: 55xy: Set detune 2 (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: detune from 0 to 3)
pt_BR: 55xy: Definir desafinação 2 (x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: desafinação de 0 a 3)

en: 55xy: Set envelope sustain (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: enabled)
pt_BR: 55xy: Definir modo de sustentação de envelope (x: operador de 1 a 2 (0 para todos os ops.); y: habilitado)

en: 55xy: Set envelope sustain (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: enabled)
pt_BR: 55xy: Definir modo de sustentação de envelope (x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: habilitado)

en: 56xx: Set decay of all operators (0 to 1F)
pt_BR: 56xx: Definir decaimento de todos os operadores (0 a 1F)

en: 56xx: Set decay of all operators (0 to F)
pt_BR: 56xx: Definir decaimento de todos os operadores (0 a F)

en: 57xx: Set decay of operator 1 (0 to 1F)
pt_BR: 57xx: Definir decaimento do operador 1 (0 a 1F)

en: 57xx: Set decay of operator 1 (0 to F)
pt_BR: 57xx: Definir decaimento do operador 1 (0 a F)

en: 58xx: Set decay of operator 2 (0 to 1F)
pt_BR: 58xx: Definir decaimento do operador 2 (0 a 1F)

en: 58xx: Set decay of operator 2 (0 to F)
pt_BR: 58xx: Definir decaimento do operador 2 (0 a F)

en: 59xx: Set decay of operator 3 (0 to 1F)
pt_BR: 59xx: Definir decaimento do operador 3 (0 a 1F)

en: 59xx: Set decay of operator 3 (0 to F)
pt_BR: 59xx: Definir decaimento do operador 3 (0 a F)

en: 5Axx: Set decay of operator 4 (0 to 1F)
pt_BR: 5Axx: Definir decaimento do operador 4 (0 a 1F)

en: 5Axx: Set decay of operator 4 (0 to F)
pt_BR: 5Axx: Definir decaimento do operador 4 (0 a F)

en: 5Bxx: Set decay 2 of all operators (0 to 1F)
pt_BR: 5Bxx: Definir decaimento 2 de todos os operadores (0 a 1F)

en: 5Bxy: Set whether key will scale envelope (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: enabled)
pt_BR: 5Bxy: Definir se a nota irá escalonar a taxa do envelope (x: operador de 1 a 2 (0 para todos os ops.); y: habilitado)

en: 5Bxy: Set whether key will scale envelope (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: enabled)
pt_BR: 5Bxy: Definir se a nota irá escalonar a taxa do envelope (x: operador de 1 a 4 (0 para todos os ops.); y: habilitado)

en: 5Cxx: Set decay 2 of operator 1 (0 to 1F)
pt_BR: 5Cxx: Definir decaimento 2 do operador 1 (0 a 1F)

en: 5Dxx: Set decay 2 of operator 2 (0 to 1F)
pt_BR: 5Dxx: Definir decaimento 2 do operador 2 (0 a 1F)

en: 5Exx: Set decay 2 of operator 3 (0 to 1F)
pt_BR: 5Exx: Definir decaimento 2 do operador 3 (0 a 1F)

en: 5Fxx: Set decay 2 of operator 4 (0 to 1F)
pt_BR: 5Fxx: Definir decaimento 2 do operador 4 (0 a 1F)

en: 6. Oboe
pt_BR: 6. Oboé

en: 6. Rattling Bell
pt_BR: 6. Sino Chacoalhante

en: 6. Saxophone
pt_BR: 6. Saxofone

en: 7. Trumpet
pt_BR: 7. Trompete

en: 8-bit dither
pt_BR: Aplicar dither 8-bit

en: 8. Harmonica
pt_BR: 8. Gaita

en: 8. Organ
pt_BR: 8. Órgão

en: 8. Reed Organ
pt_BR: 8. Órgão de Palheta

en: 8. Street Organ
pt_BR: 8. Órgão de Rua

en: 80xx: Set panning (00: left; 80: center; FF: right)
pt_BR: 80xx: Definir balanço (00: esquerda; 80: centro; FF: direita)

en: 81xx: Set panning (left channel)
pt_BR: 81xx: Definir balanço (canal esquerdo)

en: 82xx: Set panning (right channel)
pt_BR: 82xx: Definir balanço (canal direito)

en: 88xy: Set panning (rear channels; x: left; y: right)
pt_BR: 88xy: Definir balanço (canais traseiros; x: esquerda; y: direita)

en: 89xx: Set panning (rear left channel)
pt_BR: 89xx: Definir balanço (canal traseiro esquerdo)

en: 8Axx: Set panning (rear right channel)
pt_BR: 8Axx: Definir balanço (canal traseiro direito)

en: 9. Horn
pt_BR: 9. Trompa

en: 9. Soft Bell
pt_BR: 9. Sino Suave

en: 9xxx: Set sample offset*256
pt_BR: 9xxx: Definir deslocamento de sample*256

en: <Custom...>
pt_BR: <Personalizado...>

en: <System default>
pt_BR: <Padrão do sistema>

en: <Use system font>
pt_BR: <Usar fonte do sistema>

en: <click on OK or Apply first>
pt_BR: <clique em OK ou Aplicar primeiro>

en: <disabled>
pt_BR: <desabilitada>

en: <nothing>
pt_BR: <nada>

en: <uncategorized>
pt_BR: <não-categorizado>

en: > CREDITS <
pt_BR: > CRÉDITOS <

en: A M 4 N (intro tune)
pt_BR: A M 4 N (tema de introdução)

en: ALERT - TRESPASSER DETECTED
pt_BR: ALERTA - INVASOR DETECTADO

en: AM Depth
pt_BR: Profundidade de AM

en: AM Depth 2
pt_BR: Profundidade do AM 2

en: AM with slope
pt_BR: AM com rampa

en: ASAP (C++ port)
pt_BR: ASAP (conversão para C++)

en: ASAP POKEY emulator by Piotr Fusik
pt_BR: emulador POKEY ASAP por Piotr Fusik

en: Abort
pt_BR: Abortar

en: About
pt_BR: Sobre

en: About screen party time
pt_BR: "Hora da Festa" na tela "Sobre..."

en: Abs. Cubed Saw
pt_BR: Serra ao Cubo Abs.

en: Abs. Cubed Sine
pt_BR: Seno ao Cubo Abs.

en: Abs. Cubed Triangle
pt_BR: Triângulo ao Cubo Abs.

en: Abs. Saw
pt_BR: Serra Abs.

en: Abs. Sine
pt_BR: Seno Abs.

en: Abs. Squish. Sine
pt_BR: Seno Abs. Espr.

en: Abs. Squish. Triangle
pt_BR: Triângulo Abs. Espr.

en: Abs. Triangle
pt_BR: Triângulo Abs.

en: AbsSine (Even Periods)
pt_BR: Seno Absoluto (Períodos Pares)

en: Absolute Cutoff Macro
pt_BR: Macro de Corte Absoluta

en: Absolute Duty Macro
pt_BR: Macro de Ciclo de Trab. Absoluta

en: Absolute Sine
pt_BR: Seno Absoluto

en: Action
pt_BR: Ação

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Actions:
pt_BR: Ações:

en: Active##CHF3
pt_BR: Ativo##CHF3

en: Actual sample rate: %d Hz
pt_BR: Taxa de amostragem real: %d Hz

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add chip (Palette)
pt_BR: Adicionar chip (Paleta)

en: Add effect
pt_BR: Adicionar efeito

en: Add instrument
pt_BR: Adicionar instrumento

en: Add new order
pt_BR: Adicionar nova ordem

en: Add order
pt_BR: Adicionar ordem

en: Add sample
pt_BR: Adicionar sample

en: Add wavetable
pt_BR: Adicionar wavetable

en: Add...
pt_BR: Adicionar...

en: Album
pt_BR: Álbum

en: Algorithm
pt_BR: Algoritmo

en: All
pt_BR: Todos

en: All chips
pt_BR: Todos os chips

en: All subsongs
pt_BR: Todas as subfaixas

en: Allow docking editors
pt_BR: Permitir ancorar editores

en: Allow dragging selection:
pt_BR: Permitir arrastar seleção:

en: Alternate (1x4)##fml5
pt_BR: Alternativo (1x4)##fml5

en: Alternate (2x2)##fml4
pt_BR: Alternativo (2x2)##fml4

en: Always##npb3
pt_BR: Sempre##npb3

en: Amiga: loop end must be a multiple of 2
pt_BR: Amiga: o final do loop precisa ser um múltiplo de 2

en: Amiga: loop start must be a multiple of 2
pt_BR: Amiga: o início do loop precisa ser um múltiplo de 2

en: Amiga: maximum sample length is 131070
pt_BR: Amiga: o comprimento máximo da sample é 131070

en: Amount
pt_BR: Quantidade

en: Amplify
pt_BR: Amplificar

en: Amplitude/Phase
pt_BR: Amplitude/Fase

en: Anti-aliased
pt_BR: Suavizado

en: Anti-aliased fonts
pt_BR: Fontes suavizadas

en: Any
pt_BR: Qualquer

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Apply filter
pt_BR: Aplicar filtro

en: Apply fixed frequency to all drums at once
pt_BR: Aplicar frequência fixa em todos os canais de bateria ao mesmo tempo

en: Apply silence
pt_BR: Aplicar silêncio

en: Apply##SettingsApply
pt_BR: Aplicar##SettingsApply

en: Are you sure you want to clear the recent file list?
pt_BR: Tem certeza que quer limpar o histórico de arquivos recentes?

en: Are you sure you want to remove this chip?
pt_BR: Tem certeza de que quer remover este chip?

en: Are you sure you want to reset the color scheme?
pt_BR: Tem certeza de que quer redefinir o esquema de cores?

en: Are you sure you want to reset the keyboard settings?
pt_BR: Tem certeza de que quer redefinir as configurações de teclado?

en: Are you sure you want to reset the workspace layout?
pt_BR: Tem certeza de que quer redefinir o leiaute do espaço de trabalho?

en: Arpeggio
pt_BR: Arpejo

en: Assets
pt_BR: Recursos

en: Attack
pt_BR: Ataque

en: Attack Rate
pt_BR: Taxa de Ataque

en: Audio
pt_BR: Áudio

en: Audio export loop/fade out time:
pt_BR: Tempo de repetição/fade out da exportação de áudio:

en: Audio load
pt_BR: Carga de áudio

en: Author
pt_BR: Autor

en: Auto
pt_BR: Automático

en: Auto-insert one tick gap between notes
pt_BR: Automaticamente inserir intervalo de um tick entre notas

en: AutoEnv Den
pt_BR: Den. EnvAuto

en: AutoEnv Num
pt_BR: Num. EnvAuto

en: Automatic
pt_BR: Automático

en: Automatic UI scaling factor
pt_BR: Fator de escala de interface automático

en: Automatic columns
pt_BR: Colunas automáticas

en: Automatic patchbay
pt_BR: Patchbay automático

en: Average
pt_BR: Média

en: BNK file (AdLib)
pt_BR: Arquivo BNK (AdLib)

en: BRR emphasis
pt_BR: Ênfase BRR

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Backend
pt_BR: Back-end

en: Background
pt_BR: Fundo

en: Backward
pt_BR: Para trás

en: Band-pass
pt_BR: Passa-banda

en: Banking style:
pt_BR: Estilo de gerenciamento de bancos

en: Bankswitched (NMK112)
pt_BR: Usar Bankswitching (NMK112)

en: Bankswitched (Seta 2)
pt_BR: Usar Bankswitching (Seta 2)

en: Base Tempo##TempoOrHz
pt_BR: Tempo Base##TempoOrHz

en: Behavior
pt_BR: Comportamento

en: Blk
pt_BR: Blc

en: Block
pt_BR: Bloco

en: Border
pt_BR: Borda

en: Borders around widgets
pt_BR: Bordas em volta dos widgets

en: Bottom
pt_BR: Base

en: Bound
pt_BR: Limite

en: Brightness
pt_BR: Brilho

en: Broken pitch macro/slides (compatibility)
pt_BR: Macros/slide de tom quebrados (compatibilidade)

en: Buffer size
pt_BR: Tamanho de buffer

en: Burn Current Song
pt_BR: Destruir Música Atual

en: Bypass frequency limits
pt_BR: Ultrapassar limites de frequência

en: C140: maximum sample length is 65535
pt_BR: C140: o comprimento máximo da sample é 65535

en: C219: loop end must be a multiple of 2
pt_BR: C219: o final do loop precisa ser um múltiplo de 2

en: C219: loop start must be a multiple of 2
pt_BR: C219: o início do loop precisa ser um múltiplo de 2

en: C219: maximum sample length is 131072
pt_BR: C219: o comprimento máximo da sample é 131072

en: CC of lower nibble##valueCC2
pt_BR: CC do nibble inferior##valueCC2

en: CC of upper nibble##valueCC1
pt_BR: CC do nibble superior##valueCC1

en: CPU rate:
pt_BR: Taxa da CPU:

en: CSM Timer
pt_BR: Timer CSM

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel##SettingsCancel
pt_BR: Cancelar##SettingsCancel

en: Capacitor (attack/decay)##EM00
pt_BR: Capacitor (ataque/decaimento)##EM00

en: Capacitor (attack/decay)##EM10
pt_BR: Capacitor (ataque/decaimento)##EM10

en: Capacitor values (nF):
pt_BR: Valores dos capacitores (nF):

en: Capitalize menu bar
pt_BR: Capitalizar barra de menus

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Center channel name
pt_BR: Centralizar nome do canal

en: Center pattern view
pt_BR: Centralizar visualização da sequência

en: Center pop-up windows
pt_BR: Centralizar janelas flutuantes

en: Center waveform
pt_BR: Centralizar onda

en: Ch
pt_BR: Can

en: ChanPressure
pt_BR: Pressão do Canal

en: Change current instrument when changing instrument column (absorb)
pt_BR: Alterar instrumento atual ao alterar coluna de instrumento (absorver)

en: Change instrument (Palette)
pt_BR: Trocar instrumento (Paleta)

en: Change mobile scroll mode
pt_BR: Alterar modo de rolagem para dispositivos móveis

en: Change order when scrolling outside of pattern bounds:
pt_BR: Trocar ordem ao rolar fora dos limites da sequência:

en: Change##SysChange
pt_BR: Trocar##SysChange

en: Channel
pt_BR: Canal

en: Channel %d
pt_BR: Canal %d

en: Channel 1
pt_BR: Canal 1

en: Channel 10
pt_BR: Canal 10

en: Channel 11
pt_BR: Canal 11

en: Channel 12
pt_BR: Canal 12

en: Channel 13
pt_BR: Canal 13

en: Channel 14
pt_BR: Canal 14

en: Channel 15
pt_BR: Canal 15

en: Channel 16
pt_BR: Canal 16

en: Channel 17
pt_BR: Canal 17

en: Channel 18
pt_BR: Canal 18

en: Channel 19
pt_BR: Canal 19

en: Channel 2
pt_BR: Canal 2

en: Channel 20
pt_BR: Canal 20

en: Channel 21
pt_BR: Canal 21

en: Channel 22
pt_BR: Canal 22

en: Channel 23
pt_BR: Canal 23

en: Channel 24
pt_BR: Canal 24

en: Channel 25
pt_BR: Canal 25

en: Channel 26
pt_BR: Canal 26

en: Channel 27
pt_BR: Canal 27

en: Channel 28
pt_BR: Canal 28

en: Channel 29
pt_BR: Canal 29

en: Channel 3
pt_BR: Canal 3

en: Channel 30
pt_BR: Canal 30

en: Channel 31
pt_BR: Canal 31

en: Channel 32
pt_BR: Canal 32

en: Channel 4
pt_BR: Canal 4

en: Channel 5
pt_BR: Canal 5

en: Channel 6
pt_BR: Canal 6

en: Channel 7
pt_BR: Canal 7

en: Channel 8
pt_BR: Canal 8

en: Channel 9
pt_BR: Canal 9

en: Channel colors:
pt_BR: Cores dos canais:

en: Channel feedback style:
pt_BR: Estilo de feedback do canal:

en: Channel font:
pt_BR: Fonte do canal:

en: Channel group hints
pt_BR: Dicas de agrupamento de canais

en: Channel limit:
pt_BR: Limite de canais:

en: Channel name colors:
pt_BR: Cores dos nomes dos canais:

en: Channel status:
pt_BR: Estado do canal:

en: Channel style:
pt_BR: Estilo de canal:

en: Channel type##CHC1
pt_BR: Tipo de canal##CHC1

en: Channel type##CTC1
pt_BR: Tipo de canal##CTC1

en: Channel volume bar:
pt_BR: Barra de volume do canal:

en: Channels
pt_BR: Canais

en: Channels here...
pt_BR: Canais aqui...

en: Chip Manager
pt_BR: Gerenciador de Chips

en: Chip at cursor: %s
pt_BR: Chip sob o cursor: %s

en: Chip memory usage unit:
pt_BR: Unidade de uso de memória dos chips:

en: Chip memory:
pt_BR: Memória do chip:

en: Chip revision:
pt_BR: Revisão do chip:

en: Chip type:
pt_BR: Tipo de chip:

en: Chips here...
pt_BR: Chips aqui...

en: Choose a System!
pt_BR: Escolha um Sistema!

en: Chorus
pt_BR: Coro

en: Classic##CHS0
pt_BR: Clássico##CHS0

en: Classic##ecl0
pt_BR: Clássico##ecl0

en: Clear effects
pt_BR: Limpar efeitos

en: Clear note input latch
pt_BR: Redefinir máscara de entrada de nota

en: Clear song data
pt_BR: Apagar dados da música

en: Clock Divider
pt_BR: Divisor de Clock

en: Clock rate:
pt_BR: Taxa de clock:

en: Clone at end
pt_BR: Clonar ao final

en: Clone channel data
pt_BR: Clonar dados dos canais

en: Clone##SysDup
pt_BR: Clonar##SysDup

en: Close current window
pt_BR: Fechar janela atual

en: Closest to Tick Rate
pt_BR: Mais próxima da taxa de ticks

en: Coarse Tune (semitones)
pt_BR: Afinação Grossa (semitons)

en: Collapse channel at cursor
pt_BR: Minimizar canal sob o cursor

en: Collapse pattern
pt_BR: Contrair sequência

en: Collapse rows
pt_BR: Contrair linhas

en: Collapse song
pt_BR: Contrair música

en: Collapse/expand current window
pt_BR: Contrair/expandir janela atual

en: Color
pt_BR: Cor

en: Color scheme
pt_BR: Esquema de cores

en: Colorize instrument editor using instrument type
pt_BR: Colorizar editor de instrumentos utilizando tipo de instrumento

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Command
pt_BR: Comando

en: Command Palette
pt_BR: Paleta de Comandos

en: Command Stream
pt_BR: Fluxo de Comandos

en: Command Stream Player
pt_BR: Reprodutor de Fluxo de Comandos

en: Commodore's successor to the PET.
    its square wave channels are more than just square...
pt_BR: o sucessor da Commodore para o PET.
    seus canais de onda quadrada são mais do que apenas ondas quadradas...

en: Compact (1x4)##fml2
pt_BR: Compacto (1x4)##fml2

en: Compact (2x2, classic)##fml1
pt_BR: Compacto (2x2, clássico)##fml1

en: Compact (4x1)##fml3
pt_BR: Compacto (4x1)##fml3

en: Compact (vertical)##ecl2
pt_BR: Compacto (vertical)##ecl2

en: Compact##ecl1
pt_BR: Compacto##ecl1

en: Compat Flags
pt_BR: Opçs. Compat.

en: Compat Rate
pt_BR: Taxa de Compatibilidade

en: Compatibility Flags
pt_BR: Opções de Compatibilidade

en: Compatibility mode
pt_BR: Modo de compatibilidade

en: Compatible noise frequencies
pt_BR: Frequências de ruído compatíveis

en: Compatible panning (0800)
pt_BR: Balanço compatível (0800)

en: Compress when saving
pt_BR: Comprimir ao salvar

en: Configure
pt_BR: Configurar

en: Confine to channels
pt_BR: Confinar aos canais

en: Connection Diagram
pt_BR: Diagrama de Conexão

en: Consistent frequency across all duties
pt_BR: Frequência consistente ao longo de todos os ciclos de trabalho

en: Continuous
pt_BR: Contínuo

en: Continuous vibrato
pt_BR: Vibrato contínuo

en: Control
pt_BR: Controle

en: Control##valueCCS
pt_BR: Controle##valueCCS

en: Convert Signed/Unsigned
pt_BR: Converter sinalização (signed/unsigned)

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy current order to end of song
pt_BR: Copiar ordem atual para o final da música

en: Copy to new wavetable
pt_BR: Copiar para nova wavetable

en: Cores
pt_BR: Núcleos

en: Cosine
pt_BR: Cosseno

en: Create
pt_BR: Criar

en: Create New
pt_BR: Criar um novo

en: Create instrument from sample
pt_BR: Criar instrumento a partir da sample

en: Crossfade loop points
pt_BR: Aplicar crossfade nos pontos de loop

en: Crossfade: length would go out of bounds. Aborted...
pt_BR: Crossfade: o comprimento estaria fora dos limites da sample. Abortado...

en: Crossfade: length would overflow loopStart. Try a smaller random value.
pt_BR: Crossfade: o comprimento ultrapassaria o começo do loop. Tente um valor menor aleatório.

en: Cubed Saw
pt_BR: Serra ao Cubo

en: Cubed Sine
pt_BR: Seno ao Cubo

en: Cubed Triangle
pt_BR: Triângulo ao Cubo

en: Cubic
pt_BR: Cúbica

en: Current subsong
pt_BR: Subfaixa atual

en: Current system
pt_BR: Sistema atual

en: Cursor behavior
pt_BR: Comportamento do cursor

en: Cursor follows current order when moving it
pt_BR: Cursor segue a ordem atual ao movê-lo

en: Cursor movement
pt_BR: Movimentação do cursor

en: Cursor movement keys behavior:
pt_BR: Comportamento das teclas de movimentação do cursor:

en: Custom clock rate
pt_BR: Taxa de clock personalizada

en: Cut
pt_BR: Recortar

en: Cut Sine
pt_BR: Seno Cortado

en: Cut Triangle
pt_BR: Triângulo Cortado

en: Cut/delay effect policy:
pt_BR: Política de efeito de corte/atraso:

en: Cutoff
pt_BR: Ponto de corte

en: Cutoff Sweep
pt_BR: Sweep de Ponto de Corte

en: Cutoff macro race conditions (compatibility)
pt_BR: Condições de corrida nas macros de ponto de corte (compatibilidade)

en: Cutoff:
pt_BR: Ponto de corte:

en: Cxxx: Set tick rate (hz)
pt_BR: Cxxx: Definir taxa de ticks (Hz)

en: D65010G031 emulator (modified version) by cam900
pt_BR: emulador de D65010G031 (versão modificada) by cam900

en: DAC Left
pt_BR: DAC Esquerdo

en: DAC Right
pt_BR: DAC Direito

en: DAC bit depth (reduces output rate):
pt_BR: Profundidade de bits do DAC (reduz a taxa de amostragem):

en: DAC resolution:
pt_BR: Resolução do DAC:

en: DC offset correction
pt_BR: Correção de deslocamento DC

en: DFxx: Set sample playback direction (0: normal; 1: reverse)
pt_BR: DFxx: Definir direção da reprodução de samples (0: normal; 1: reversa)

en: DPCM (muffled samples; low CPU usage)
pt_BR: DPCM (samples abafadas; baixo uso de CPU)

en: DPCM channel mode:
pt_BR: Modo de canal DPCM:

en: Data type:
pt_BR: Tipo de dado:

en: De-duplicate patterns
pt_BR: Deduplicar sequências

en: Dear ImGui by Omar Cornut
pt_BR: Dear ImGui por Omar Cornut

en: Debug Menu
pt_BR: Menu de Depuração

en: Decay
pt_BR: Decaimento

en: Decay 1 Rate
pt_BR: Taxa de Decaimento 1

en: Decay 2
pt_BR: Decaimento 2

en: Decay 2 Rate
pt_BR: Taxa de Decaimento 2

en: Decay Level
pt_BR: Nível de Decaimento

en: Decay Time (ms)
pt_BR: Tempo de decaimento (ms)

en: Decrease (linear)
pt_BR: Diminuir (linear)

en: Decrease (logarithmic)
pt_BR: Diminuir (logarítmico)

en: Decrease edit step
pt_BR: Diminuir passo de edição

en: Decrease effect columns
pt_BR: Diminuir número de colunas de efeito

en: Decrease order value
pt_BR: Diminuir valor da ordem

en: Deep clone current order to end of song
pt_BR: Fazer clone profundo da ordem ao final da música

en: Deep clone order
pt_BR: Fazer clone profundo da ordem

en: Default author name
pt_BR: Nome do autor padrão

en: DefleMask 1.0/legacy module
pt_BR: Módulo do DefleMask 1.0/legado

en: DefleMask 1.1.3 module
pt_BR: Módulo do DefleMask 1.1.3

en: DefleMask module
pt_BR: Módulo do DefleMask

en: DefleMask preset
pt_BR: Predefinição do DefleMask

en: DefleMask wavetable
pt_BR: Wavetable do DefleMask

en: Delay
pt_BR: Atraso

en: Delay##EchoDelay
pt_BR: Atraso##EchoDelay

en: Delay##IMacroDelay
pt_BR: Atraso##IMacroDelay

en: Delay/Step Length
pt_BR: Atraso/Tamanho do passo

en: Delayed (write R on release)
pt_BR: Atrasado (escrever R no momento do repouso)

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete effect value when deleting effect
pt_BR: Excluir valor do efeito ao excluir efeito

en: Delete instrument
pt_BR: Excluir instrumento

en: Delete query
pt_BR: Excluir consulta

en: Delete sample
pt_BR: Excluir sample

en: Delete wavetable
pt_BR: Excluir wavetable

en: Denominator (set to base tempo)
pt_BR: Denominador (definido para o tempo base)

en: Depth
pt_BR: Profundidade

en: Derived Square
pt_BR: Dente de Serra Logarítmica

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Detune
pt_BR: Desafinação

en: Detune 2
pt_BR: Desafinação 2

en: Device
pt_BR: Dispositivo

en: Direct
pt_BR: Direto

en: Direct (cut on release)
pt_BR: Direto (cortar no repouso)

en: Direction
pt_BR: Direção

en: Directory
pt_BR: Diretório

en: Disable 1Exy env update (compatibility)
pt_BR: Desabilitar atualização de envelope via 1Exy (compatibilidade)

en: Disable ExtCh FM macros (compatibility)
pt_BR: Desabilitar macros FM ExtCh (compatibilidade)

en: Disable anti-click
pt_BR: Desabilitar anti-click

en: Disable easy period to note mapping on upper octaves
pt_BR: Desabilitar mapeamento fácil de período para nota nas oitavas altas

en: Disable fade-in during start-up
pt_BR: Desabilitar transição fade-in durante inicialização

en: Disable hissing
pt_BR: Desabilitar chiado

en: Disable noise period change phase reset
pt_BR: Desabilitar redefinição de fase na mudança do período do ruído

en: Disable threaded input (restart after changing!)
pt_BR: Desabilitar entrada em threads (reinicie após alterar!)

en: Disable##fah0
pt_BR: Desabilitado##fah0

en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

en: Disabled/custom
pt_BR: Desabilitado/personalizado

en: Display Chinese (Simplified) characters
pt_BR: Exibir caracteres Chineses (Simplificado)

en: Display Chinese (Traditional) characters
pt_BR: Exibir caracteres Chineses (Simplificado)

en: Display Japanese characters
pt_BR: Exibir caracteres Japoneses

en: Display Korean characters
pt_BR: Exibir caracteres Coreanos

en: Display add/configure/change/remove chip menus in File menu
pt_BR: Exibir menus para adicionar/configurar/alterar/remover chip no menu Arquivo

en: Display chip names instead of "multi-system" in title bar
pt_BR: Mostrar nomes dos chips ao invés de "multi-sistema" na barra de título

en: Display hidden ports
pt_BR: Mostrar portas ocultas

en: Display instrument type menu when adding instrument
pt_BR: Mostrar menu de tipo de instrumento ao adicionar instrumento

en: Display internal
pt_BR: Mostrar portas internas

en: Display playback status when playing
pt_BR: Exibir status da reprodução enquanto reproduz

en: Display previous/next pattern
pt_BR: Exibir sequência anterior/próxima

en: Display system name on title bar
pt_BR: Mostrar nome do sistema na barra de título

en: Display system preset selector##NSB0
pt_BR: Mostrar seletor de predefinições de sistema##NSB0

en: Distance
pt_BR: Distância

en: Divider
pt_BR: Divisor

en: Do nothing
pt_BR: Não fazer nada

en: Do you want to save your settings?
pt_BR: Você quer salvar suas configurações?

en: Don't apply Game Boy envelope on note-less instrument change
pt_BR: Não aplicar envelope do Game Boy em mudança de instrumento sem nota

en: Don't apply compatibility flags when loading .dmf
pt_BR: Não aplicar opções de compatibilidade ao carregar .dmf

en: Don't persist volume macro after it finishes
pt_BR: Não persistir macro de volume depois que ela terminar

en: Don't raise pattern editor on click
pt_BR: Não levantar o editor de sequência ao clicar

en: Don't reset portamento after reaching target
pt_BR: Não reiniciar portamento ao atingir nota alvo

en: Don't reset slides after note off
pt_BR: Não reiniciar slides após "note-off"

en: Don't scroll when moving cursor
pt_BR: Não rolar ao mover cursor

en: Don't slide on the first tick of a row
pt_BR: Não fazer slide no primeiro tick de uma linha

en: Don't test before new note
pt_BR: Não testar antes de uma nova nota

en: Don't you have anything better to do?
pt_BR: Não tem mais o que fazer não?

en: Double
pt_BR: Dobrar

en: Double click selects entire column
pt_BR: Duplo clique seleciona a coluna inteira

en: Double-click time (seconds)
pt_BR: Tempo de duplo clique (segundos)

en: Down
pt_BR: Baixo

en: Down Down Down
pt_BR: Baixo Baixo Baixo

en: Down UP
pt_BR: Baixo CIMA

en: Down Up Down Up
pt_BR: Baixo Cima Baixo Cima

en: Down.
pt_BR: Baixo.

en: Draw
pt_BR: Desenhar

en: Drum
pt_BR: Tambor

en: Drum kit mode:
pt_BR: Modo de kit de bateria:

en: Drums
pt_BR: Bateria

en: Dual-waveform
pt_BR: Forma de onda dupla

en: Dummy System
pt_BR: Sistema Fantoche

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Duplicate instrument
pt_BR: Duplicar instrumento

en: Duplicate order
pt_BR: Duplicar ordem

en: Duplicate order (right-click to deep clone)
pt_BR: Duplicar ordem (clique com o botão direito para um clone profundo)

en: Duplicate sample
pt_BR: Duplicar sample

en: Duplicate wavetable
pt_BR: Duplicar wavetable

en: Duty
pt_BR: Ciclo de trabalho

en: Duty/Int
pt_BR: Coeficientes/Integ.

en: Duty/Noise
pt_BR: Ciclo de Trab./Ruído

en: Dynamic (unconfirmed)
pt_BR: Dinâmico (não confirmado)

en: E0xx: Set arp speed
pt_BR: E0xx: Definir velocidade do arpejo

en: E1xy: Note slide up (x: speed; y: semitones)
pt_BR: E1xy: Slide de nota para cima (x: velocidade; y: semitons)

en: E2xy: Note slide down (x: speed; y: semitones)
pt_BR: E2xy: Slide de nota para baixo (x: velocidae; y: semitons)

en: E4xx: Set vibrato range
pt_BR: E4xx: Definir alcance do vibrato

en: E5xx: Set pitch (80: center)
pt_BR: E5xx: Definir tom (desafinação; 80: centro)

en: E7xx: Macro release
pt_BR: E7xx: Repouso de macro atrasado (x: ticks)

en: EBxx: Set LEGACY sample mode bank
pt_BR: EBxx: Definir banco de samples modo LEGADO

en: ECxx: Note cut
pt_BR: ECxx: Corte de nota

en: EDxx: Note delay
pt_BR: EDxx: Atraso de nota

en: EExx: Send external command
pt_BR: EExx: Enviar comando externo

en: ERROR
pt_BR: ERRO

en: ES5506: backward loop mode isn't supported
pt_BR: ES5506: modo de repetição (loop) reverso não é suportado

en: ESFMu (fast)
pt_BR: ESFMu (rápido)

en: ESFMu (modified version) by Kagamiin~
pt_BR: ESFMu (versão modificada) por Kagamiin~

en: ESS ES1xxx series (ESFM)
pt_BR: ESS série ES1xxx (ESFM)

en: Echo Feedback
pt_BR: Retorno do Eco

en: Echo Length
pt_BR: Atraso do Eco

en: Echo Level
pt_BR: Nível de Eco

en: Echo delay:
pt_BR: Atraso do eco:

en: Echo feedback:
pt_BR: Retorno (feedback) do eco:

en: Echo filter:
pt_BR: Filtro do eco:

en: Echo resolution:
pt_BR: Resolução do eco:

en: Echo volume:
pt_BR: Volume do eco:

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit Controls
pt_BR: Controles de Edição

en: Edit Step
pt_BR: Passo de Edição

en: Edit Step##cws1
pt_BR: Passo de edição##cws1

en: Edit instrument
pt_BR: Editar instrumento

en: Edit mode: Draw
pt_BR: Modo de edição: Desenhar

en: Edit mode: Select
pt_BR: Modo de edição: Selecionar

en: Edit sample
pt_BR: Editar sample

en: Edit wavetable
pt_BR: Editar wavetable

en: Effect
pt_BR: Efeito

en: Effect 1 type
pt_BR: Tipo do Efeito 1

en: Effect 1 value
pt_BR: Valor do Efeito 1

en: Effect 2 type
pt_BR: Tipo do Efeito 2

en: Effect 2 value
pt_BR: Valor do Efeito 2

en: Effect 3 type
pt_BR: Tipo do Efeito 3

en: Effect 3 value
pt_BR: Valor do Efeito 3

en: Effect 4 type
pt_BR: Tipo do Efeito 4

en: Effect 4 value
pt_BR: Valor do Efeito 4

en: Effect 5 type
pt_BR: Tipo do Efeito 5

en: Effect 5 value
pt_BR: Valor do Efeito 5

en: Effect 6 type
pt_BR: Tipo do Efeito 6

en: Effect 6 value
pt_BR: Valor do Efeito 6

en: Effect 7 type
pt_BR: Tipo do Efeito 7

en: Effect 7 value
pt_BR: Valor do Efeito 7

en: Effect 8 type
pt_BR: Tipo do Efeito 8

en: Effect 8 value
pt_BR: Valor do Efeito 8

en: Effect List
pt_BR: Lista de Efeitos

en: Effect columns/collapse
pt_BR: Botões de colunas de efeito/contrair faixa

en: Effect input behavior:
pt_BR: Comportamento de inserção de efeitos:

en: Effect replace mode:
pt_BR: Modo de substituição de efeito:

en: Effect types to show:
pt_BR: Tipos de efeitos a serem exibidos:

en: Effect value
pt_BR: Valor do efeito

en: Effective (exponential decrease)
pt_BR: Efetivo (redução exponencial)

en: Effective (linear decrease)
pt_BR: Efetivo (redução linear)

en: Empty field (2-char)
pt_BR: Campo vazio (2 carac.)

en: Empty field (3-char)
pt_BR: Campo vazio (3 carac.)

en: Emulation
pt_BR: Emulação

en: Enable echo
pt_BR: Habilitar eco

en: Enable event delay
pt_BR: Habilitar atraso de eventos

en: Enable filter
pt_BR: Habilitar filtro

en: Enable synthesizer
pt_BR: Habilitar sintetizador

en: Enable##fah1
pt_BR: Habilitado##fah1

en: Encoding:
pt_BR: Codificação:

en: End
pt_BR: Fim

en: Env Length
pt_BR: Comprimento do Envelope

en: Env. Delay
pt_BR: Atraso Env.

en: EnvScale
pt_BR: EscalaEnv

en: EnvShift
pt_BR: DeslocEnv

en: Envelope 2 (kick only)
pt_BR: Envelope 2 (bumbo somente)

en: Envelope Delay
pt_BR: Atraso de Envelope

en: Envelope Mode
pt_BR: Modo de Envelope

en: Envelope View
pt_BR: Visualização de envelope

en: Envelope length
pt_BR: Comprimento do envelope

en: Envelope mode (channel 1-4):
pt_BR: Modo de envelope (canais 1-4):

en: Envelope mode (channel 5-8):
pt_BR: Modo de envelope (canais 5-8):

en: Envelope reset time:
pt_BR: Tempo de reinício do envelope:

en: Erasing
pt_BR: Apagando

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error while loading file! (%s)
pt_BR: Erro ao abrir o arquivo! (%s)

en: Error while saving file! (%s)
pt_BR: Erro ao salvar o arquivo! (%s)

en: Error while sending request (MIDI output not configured?)
pt_BR: Erro ao enviar a requisição (a saída MIDI não está configurada?)

en: Error!
pt_BR: Erro!

en: Error! No string provided!
pt_BR: Erro! Não foi passada uma string!

en: Exact data (inverted)
pt_BR: Dados exatos (inverted)

en: Exact output (normal)
pt_BR: Saída exata (normal)

en: Exclusive mode
pt_BR: Modo exclusivo

en: Exit
pt_BR: Sair

en: Expand pattern
pt_BR: Expandir sequência

en: Expand rows
pt_BR: Expandir linhas

en: Expand selection downwards
pt_BR: Expandir seleção para baixo

en: Expand selection downwards (coarse)
pt_BR: Expandir seleção para baixo (grosso)

en: Expand selection downwards by one (override Edit Step)
pt_BR: Expandir seleção uma célula para baixo (ignora o Passo de Edição)

en: Expand selection to beginning of pattern
pt_BR: Expandir seleção para o começo da sequência

en: Expand selection to end of pattern
pt_BR: Expandir seleção para o fim da sequência

en: Expand selection to the left
pt_BR: Expandir seleção para a esquerda

en: Expand selection to the right
pt_BR: Expandir seleção para a direita

en: Expand selection upwards
pt_BR: Expandir seleção para cima

en: Expand selection upwards (coarse)
pt_BR: Expandir seleção para cima (grosso)

en: Expand selection upwards by one (override Edit Step)
pt_BR: Expandir seleção uma célula para cima (ignora o Passo de Edição)

en: Expand song
pt_BR: Expandir música

en: Exponent
pt_BR: Exponente

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Export Audio
pt_BR: Exportar Áudio

en: Export Colors
pt_BR: Exportar Cores

en: Export Command Stream
pt_BR: Exportar Fluxo de Comandos

en: Export Keybinds
pt_BR: Exportar Teclas de Atalho

en: Export Layout
pt_BR: Exportar Leiaute

en: Export VGM
pt_BR: Exportar VGM

en: Export options layout:
pt_BR: Leiaute das opções de exportação:

en: External (volume macro)##EM01
pt_BR: Externo (macro de volume)##EM01

en: External (volume macro)##EM11
pt_BR: Externo (macro de volume)##EM11

en: F0xx: Set tick rate (bpm)
pt_BR: F0xx: Definir taxa de ticks (bpm)

en: F3xx: Fine volume slide up
pt_BR: F3xx: Slide fino de volume para cima

en: F4xx: Fine volume slide down
pt_BR: F4xx: Slide fino de volume para baixo

en: F5xx: Disable macro (see manual)
pt_BR: F5xx: Desabilitar macro (veja o manual)

en: F6xx: Enable macro (see manual)
pt_BR: F6xx: Habilitar macro (veja o manual)

en: F7xx: Restart macro (see manual)
pt_BR: F7xx: Reiniciar macro (veja o manual)

en: FAxx: Fast volume slide (0y: down; x0: up)
pt_BR: FAxx: Slide rápido de volume (0y: para baixo; x0: para cima)

en: FCxx: Note release
pt_BR: FCxx: Repouso de nota atrasado (x: ticks)

en: FDxx: Set virtual tempo numerator
pt_BR: FDxx: Definir numerador do tempo virtual

en: FExx: Set virtual tempo denominator
pt_BR: FExx: Definir denominador do tempo virtual

en: FF preset bank
pt_BR: Banco de predefinições do FF

en: FFTW by Matteo Frigo and Steven G. Johnson
pt_BR: FFTW por Matteo Frigo and Steven G. Johnson

en: FFxx: Stop song
pt_BR: FFxx: Parar música

en: FM Editor
pt_BR: Editor de FM

en: FM Macros
pt_BR: Macros FM

en: FM Volume
pt_BR: Volume do FM

en: FM parameter editor layout:
pt_BR: Leiaute do editor de parâmetros FM:

en: FM parameter names:
pt_BR: Nomes dos parâmetros FM:

en: FM/ADPCM Volume
pt_BR: Volume do FM/ADPCM

en: FM? nah... samples! Nintendo's answer to Sega.
pt_BR: FM? nah... samples! a resposta da Nintendo para a Sega.

en: Factor
pt_BR: Razão

en: Fade
pt_BR: Degradê

en: Fade (ping-pong)
pt_BR: Misturar (ping-pong)

en: Fade out (seconds)
pt_BR: Tempo de fade out (segundos)

en: Feedback##EchoFeedback
pt_BR: Retorno (feedback)##EchoFeedback

en: File
pt_BR: Arquivo

en: File Picker (built-in)
pt_BR: Diálogo de arquivos (embutido)

en: Fill entire window
pt_BR: Preencher toda a janela

en: Film (24fps)
pt_BR: Filme (24fps)

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Filter K1
pt_BR: Coef. K1 do filtro

en: Filter K1 Ramp
pt_BR: Rampa do coef. K1 do filtro

en: Filter K2
pt_BR: Coef. K2 do filtro

en: Filter K2 Ramp
pt_BR: Rampa do coef. K2 do filtro

en: Filter Mode
pt_BR: Modo de filtro

en: Filter Toggle
pt_BR: Alternar Filtro

en: Find
pt_BR: Localizar

en: Find/Replace
pt_BR: Localizar/Substituir

en: Fine
pt_BR: Ajuste fino

en: Fixed
pt_BR: F.Fixa

en: Fixed Frequency Mode
pt_BR: Modo de Frequência Fixa

en: Fixed frequency mode
pt_BR: Modo de frequência fixa

en: Flip
pt_BR: Virar

en: Flip selection
pt_BR: Reverter seleção

en: Focus pattern editor when selecting instrument
pt_BR: Focar editor de sequência ao selecionar instrumento

en: Foll.
pt_BR: Seguir

en: Follow
pt_BR: Seguir

en: Follow orders
pt_BR: Seguir ordens

en: Follow pattern
pt_BR: Seguir sequência

en: Font renderer
pt_BR: Renderizador de fonte

en: Force mono audio
pt_BR: Forçar áudio mono

en: Force##fah2
pt_BR: Forçado##fah2

en: Forward
pt_BR: Para frente

en: Frame shading
pt_BR: Sombreamento de quadro

en: Freq
pt_BR: Freq.

en: FreqNum
pt_BR: NúmFreq.

en: Frequency
pt_BR: Frequência

en: Frequency (F-Num)
pt_BR: Frequência (Núm-F)

en: Frequency Sweep
pt_BR: Sweep de Frequência

en: Friendly##fmn0
pt_BR: Amigáveis##fmn0

en: From
pt_BR: De

en: Front/Rear
pt_BR: Frontal/Traseira

en: Full
pt_BR: Completa

en: Full (hard)##fh3
pt_BR: Completo (duro)##fh3

en: Furnace has been started in Safe Mode.
    this means that:
    
    - software rendering is being used
    - audio output may not work
    - font loading is disabled
    
    check any settings which may have made Furnace start up in this mode.
    font loading is one of these.
pt_BR: Furnace foi inicializado no Modo de Segurança.
    isso significa que:
    
    - renderização via software está sendo utilizada
    - a saída de áudio pode não funcionar
    - o carregamento de fontes está desabilitado
    
    confira quaisquer opções que podem ter feito o Furnace iniciar nesse modo.
    o carregamento de fontes é uma delas.

en: Furnace instrument
pt_BR: Instrumento do Furnace

en: Furnace song
pt_BR: Música do Furnace

en: Furnace wavetable
pt_BR: Wavetable do Furnace

en: GA20: samples can't loop
pt_BR: GA20: samples não podem repetir (loop)

en: GBA DMA: loop length must be a multiple of 16
pt_BR: GBA DMA: o comprimento do loop precisa ser um múltiplo de 16

en: GBA DMA: loop start must be a multiple of 4
pt_BR: GBA DMA: o início do loop precisa ser um múltiplo de 4

en: GBA DMA: sample length will be padded to multiple of 16
pt_BR: GBA DMA: o comprimento da sample será preenchida até um múltiplo de 16

en: GLSL (if available)
pt_BR: GLSL (se disponível)

en: Gain
pt_BR: Ganho

en: Gain Mode
pt_BR: Modo de Ganho

en: Game Boy instrument duty is wave volume
pt_BR: Ciclo de trabalho do instrumento do Game Boy é o volume do canal de onda

en: General
pt_BR: Geral

en: Generic PCM DAC
pt_BR: DAC PCM Genérico

en: Generic Sample
pt_BR: Sample Genérica

en: Gens KMod patch dump
pt_BR: Extrato de patch Gens KMod

en: Global Volume
pt_BR: Volume Global

en: Global hotkeys
pt_BR: Atalhos globais

en: Global parameter priority:
pt_BR: Prioridade de parâmetros globais:

en: Global vibrato:
pt_BR: Vibrato global:

en: Go
pt_BR: Aplicar

en: Go ahead
pt_BR: Vá em frente

en: Go to next order
pt_BR: Ir para a próxima ordem

en: Go to previous order
pt_BR: Ir para a ordem anterior

en: Gradient
pt_BR: Gradiente

en: Graphical icons##iis1
pt_BR: Ícones gráficos##iis1

en: Grid##mel2
pt_BR: Grade##mel2

en: Group Attack
pt_BR: Ataque de Grupo

en: Group Ctrl
pt_BR: Controle de Grupo

en: Group Decay
pt_BR: Decaimento de Grupo

en: Half
pt_BR: Cortar pela metade

en: Half Clock divider##_AY_CLKSEL
pt_BR: Divisor de Clock pela Metade##_AY_CLKSEL

en: Half NTSC (1.79MHz)
pt_BR: Metade do NTSC (1.79MHz)

en: Half Sine
pt_BR: Meio Seno

en: Hard reset envelope:
pt_BR: Reiniciar envelope bruscamente:

en: Hardware Sequence
pt_BR: Sequência de Hardware

en: Header font
pt_BR: Fonte do cabeçalho

en: Height
pt_BR: Altura

en: HiHat
pt_BR: Chimbal

en: Hide tab bar###HideTabBar
pt_BR: Esconder barra de abas###HideTabBar

en: High
pt_BR: Alta

en: High-pass
pt_BR: Passa-alta

en: Highlight
pt_BR: Destaque

en: Highlight channel at cursor in Orders
pt_BR: Realçar canal sob o cursor na janela Ordens

en: Hold
pt_BR: Retenção

en: Horizontal instrument list
pt_BR: Lista de instrumentos horizontal

en: How did you even
pt_BR: Como diabos você...

en: How many steps to move with each scroll wheel step?
pt_BR: Quantos passos mover com cada passo do scroll do mouse?

en: I'm feeling lucky
pt_BR: Estou com sorte

en: INVALID
pt_BR: INVÁLIDO

en: Icon size
pt_BR: Tamanho dos ícones

en: Ignore 0Dxx on the last order
pt_BR: Ignorar 0Dxx na última ordem

en: Ignore DAC mode change outside of intended channel in ExtCh mode
pt_BR: Ignorar mudança de modo DAC fora do canal correto no modo ExtCh

en: Ignore duplicate slide effects
pt_BR: Ignorar efeitos de slide duplicados

en: Ignore top/hi-hat frequency changes
pt_BR: Ignorar mudanças de frequência no chimbal/prato

en: ImGui line plot
pt_BR: Plotagem de linhas do ImGui

en: Import
pt_BR: Importar

en: Import raw sample data
pt_BR: Importar dados de sample em formato raw

en: Import raw sample data (replace current)
pt_BR: Importar dados de sample em formato raw (substituir a atual)

en: Increase (bent line)
pt_BR: Aumentar (linha torta)

en: Increase (linear)
pt_BR: Aumentar (linear)

en: Increase edit step
pt_BR: Aumentar passo de edição

en: Increase effect columns
pt_BR: Aumentar número de colunas de efeito

en: Increase order value
pt_BR: Aumentar valor da ordem

en: Increase values (+1)
pt_BR: Alterar valores (+1)

en: Increase values (+16)
pt_BR: Alterar valores (+16)

en: Increase values (-1)
pt_BR: Alterar valores (-1)

en: Increase values (-16)
pt_BR: Alterar valores (-16)

en: Infinity
pt_BR: Infinito

en: Info
pt_BR: Informações

en: Initial channel limit:
pt_BR: Limite de canais inicial:

en: Initial echo state:
pt_BR: Estado inicial do eco:

en: Initial part volume (channel 1-4):
pt_BR: Volume inicial das partes (canais 1-4):

en: Initial part volume (channel 5-8):
pt_BR: Volume inicial das partes (canais 5-8):

en: Initial system:
pt_BR: Sistema inicial:

en: Initialize envelope on every note
pt_BR: Inicializar envelope em cada nota

en: Initialize filter
pt_BR: Inicializar filtro

en: Ins %d: <invalid>
pt_BR: Ins %d: <inválido>

en: Ins change in ExtCh operator 2-4 affects FB (compatibility)
pt_BR: Mudança de inst. no operador ExtCh 2-4 afeta FB (compatibilidade)

en: Insert
pt_BR: Inserir

en: Insert in free spaces
pt_BR: Inserir em espaços livres

en: Insert pushes entire channel row
pt_BR: Inserção empurra a linha do canal inteiro

en: Insert silence
pt_BR: Inserir silêncio

en: Instrument
pt_BR: Instrumento

en: Instrument %d
pt_BR: Instrumento %d

en: Instrument Editor
pt_BR: Editor de Instrumentos

en: Instrument List
pt_BR: Lista de Instrumentos

en: Instrument Types
pt_BR: Tipos de Instrumento

en: Instrument cursor down
pt_BR: Mover cursor de instrumentos para baixo

en: Instrument cursor up
pt_BR: Mover cursor de instrumentos para cima

en: Instrument list
pt_BR: Lista de instrumentos

en: Instrument list icon style:
pt_BR: Estilo de ícone da lista de instrumentos:

en: Instrument type##CHC2
pt_BR: Tipo de instrumento##CHC2

en: Instrument type##CTC2
pt_BR: Tipo de instrumento##CTC2

en: Instruments
pt_BR: Instrumentos

en: Instruments (Palette)
pt_BR: Instrumentos (Paleta)

en: Instruments: toggle folders/standard view
pt_BR: Instrumentos: Alternar entre pastas e visão padrão

en: Intensity
pt_BR: Intensidade

en: Interface (other)
pt_BR: Interface (outros)

en: Interpolate
pt_BR: Interpolar

en: Interpolation:
pt_BR: Interpolação:

en: Invalid
pt_BR: Inválido

en: Invert
pt_BR: Inverter

en: Invert values
pt_BR: Inverter valores

en: Invert##X
pt_BR: Inverter

en: Invert##Y
pt_BR: Inverter

en: Inverted
pt_BR: Invertido

en: Inverted##csw2
pt_BR: Invertido##csw2

en: K053260: loop point ignored (may only loop entire sample)
pt_BR: K053260: o ponto de repetição (loop) é ignorado (só é possível repetir a sample inteira)

en: K053260: maximum sample length is 65535
pt_BR: K053260: o comprimento máximo da sample é 65535

en: K1 Ramp Slowdown
pt_BR: Desaceleração da rampa do K1

en: K2 Ramp Slowdown
pt_BR: Desaceleração da rampa do K2

en: KIOCSOUND on /dev/tty1
pt_BR: KIOCSOUND em /dev/tty1

en: KIOCSOUND on standard output
pt_BR: KIOCSOUND na saída padrão

en: Key
pt_BR: Tecla

en: Key layout:
pt_BR: Leiaute das teclas:

en: Keyboard
pt_BR: Teclado

en: Kick
pt_BR: Bumbo

en: Kick/FM 16
pt_BR: Bumbo/FM 16

en: Kick/FM 7
pt_BR: Bumbo/FM 7

en: Kikai wa mou shindeiru!
pt_BR: ¡La máquina ya está muerta!

en: Kill
pt_BR: Matar

en: LFO Rate
pt_BR: Taxa de LFO

en: LFO Shape
pt_BR: Formato do LFO

en: LFO Speed
pt_BR: Velocidade do LFO

en: LFO2 Shape
pt_BR: Formato do LFO2

en: LFO2 Speed
pt_BR: Velocidade do LFO2

en: LICENSE for more information.
pt_BR: arquivo LICENSE para mais informações.

en: LSB CC##valueCC2
pt_BR: CC do byte menos significativo##valueCC2

en: Language
pt_BR: Linguagem

en: Last used channel
pt_BR: Último canal usado

en: Late render clear
pt_BR: Limpeza de renderização atrasada

en: Lax
pt_BR: Relaxada

en: Layout
pt_BR: Leiaute

en: Learn##BLearn
pt_BR: Aprender##BLearn

en: Left
pt_BR: Esq.

en: Left Output
pt_BR: Saída Esquerda

en: Left Volume Ramp
pt_BR: Rampa do volume esquerdo

en: Left to right
pt_BR: Da esquerda para a direita

en: Left##EchoVolL
pt_BR: Esquerdo##EchoVolL

en: Left##VolScaleL
pt_BR: Esquerdo##VolScaleL

en: Left##obp1
pt_BR: Esquerda##obp1

en: Legacy slides and pitch (compatibility)
pt_BR: Slides e tom legados (compatibilidade)

en: Length
pt_BR: Comprimento

en: Letter icons##iis2
pt_BR: Ícones de letras##iis2

en: Level
pt_BR: Nível

en: Level Scaling
pt_BR: Escalonamento de Nível

en: Line Thickness
pt_BR: Espessura da linha

en: Line size
pt_BR: Espessura da linha

en: Line##CHS1
pt_BR: Linha##CHS1

en: Linear <-> Equal power
pt_BR: Linear <-> Equipotente

en: Lines
pt_BR: Linhas

en: Load
pt_BR: Carregar

en: Load Instrument
pt_BR: Carregar Instrumento

en: Load LFSR
pt_BR: Carregar LFSR

en: Load ROM
pt_BR: Carregar ROM

en: Load Raw Sample
pt_BR: Carregar Sample em Formato Raw

en: Load Sample
pt_BR: Carregar Sample

en: Load Wavetable
pt_BR: Carregar Wavetable

en: Load instrument name from .fui
pt_BR: Carregar nome do instrumento do .fui

en: Load waveform
pt_BR: Carregar wavetable

en: Log Viewer
pt_BR: Visualizador de Logs

en: Loop
pt_BR: Loop (repetição)

en: Loop (length: %d)##Loop
pt_BR: Loop (comprimento: %d)

en: Loop modality:
pt_BR: Modalidade de loop:

en: Loop until Release
pt_BR: Repetir até o Repouso

en: Low
pt_BR: Baixa

en: Low-latency mode
pt_BR: Modo de baixo atraso

en: Low-pass
pt_BR: Passa-baixa

en: MAME AY-3-8910 by Couriersud
pt_BR: MAME AY-3-8910 por Couriersud

en: MAME GA20 core by Acho A. Tang and R. Belmont
pt_BR: núcleo MAME GA20 por Acho A. Tang e R. Belmont

en: MAME MSM5232 core by Jarek Burczynski and Hiromitsu Shioya
pt_BR: núcleo MAME MSM5232 core por Jarek Burczynski e Hiromitsu Shioya

en: MAME MSM6258 core by Barry Rodewald
pt_BR: núcleo MAME MSM6258 por Barry Rodewald

en: MAME Namco WSG by Nicola Salmoria and Aaron Giles
pt_BR: MAME Namco WSG por Nicola Salmoria e Aaron Giles

en: MAME RF5C68 core by Olivier Galibert and Aaron Giles
pt_BR: núcleo MAME RF5C68 por Olivier Galibert e Aaron Giles

en: MAME SAA1099 by Juergen Buchmueller and Manuel Abadia
pt_BR: MAME SAA1099 por Juergen Buchmueller e Manuel Abadia

en: MAME SN76496 by Nicola Salmoria
pt_BR: MAME SN76496 por Nicola Salmoria

en: MAME SegaPCM core by Hiromitsu Shioya and Olivier Galibert
pt_BR: núcleo MAME SegaPCM por Hiromitsu Shioya e Olivier Galibert

en: MAME YMZ280B core by Aaron Giles
pt_BR: núcleo MAME YMZ280B por Aaron Giles

en: MIDI input
pt_BR: Entrada MIDI

en: MIDI output
pt_BR: Saída MIDI

en: MSB CC##valueCC1
pt_BR: CC do byte mais significativo##valueCC1

en: MSM6295: maximum bankswitched sample length is 129024
pt_BR: MSM6295: o comprimento máximo da sample com bankswitching é 129024

en: MSM6295: samples can't loop
pt_BR: MSM6295: não é possível repetir (loop) samples

en: Macro Editor
pt_BR: Editor de Macro

en: Macro editor layout:
pt_BR: Leiaute do editor de macro:

en: Macro release (3-char)
pt_BR: Repouso de macro (3 carac.)

en: Macro release only
pt_BR: Repouso de macro somente

en: Macro release##SNType_%d
pt_BR: Repouso de macro##SNType_%d

en: Macro type: ADSR
pt_BR: Tipo de macro: ADSR

en: Macro type: LFO
pt_BR: Tipo de macro: LFO

en: Macro type: Sequence
pt_BR: Tipo de macro: Sequência

en: Macro type: What's going on here?
pt_BR: Tipo de macro: Que porcaria tá acontecendo aqui?

en: Main font
pt_BR: Fonte principal

en: Make patterns unique
pt_BR: Tornar sequências únicas

en: Map MIDI channels to direct channels
pt_BR: Mapear canais MIDI a canais diretos

en: Map Yamaha FM voice data to instruments
pt_BR: Mapear dados de timbre FM Yamaha aos instrumentos

en: Master Volume
pt_BR: Volume Mestre

en: Match effect position:
pt_BR: Correspondência com posição de efeitos:

en: Max
pt_BR: Máx.

en: Max mixer CPU usage: %.0f%%
pt_BR: Uso de CPU máximo do mixer: %.0f%%

en: Maximum
pt_BR: Máximo

en: Mednafen PCE, WonderSwan, T6W28 and Virtual Boy audio cores
pt_BR: núcleos de áudio Mednafen PCE, WonderSwan, T6W28 e Virtual Boy

en: Melodic
pt_BR: Melódica

en: Memory Composition
pt_BR: Composição da Memória

en: Metronome
pt_BR: Metrônomo

en: Min
pt_BR: Mín.

en: Minimum
pt_BR: Mínimo

en: Miscellaneous
pt_BR: Miscelânea

en: Mix Chorus
pt_BR: Coro Misto

en: Mix buffers (allows longer echo delay):
pt_BR: Quantidade de buffers de mixing (permite atraso de eco mais longo):

en: Mixing mode:
pt_BR: Modo de mixing:

en: Mod Depth
pt_BR: Profundidade Mod.

en: Mod Position
pt_BR: Posição Mod.

en: Mod Speed
pt_BR: Velocidade Mod.

en: ModInput
pt_BR: EntraMod.

en: Modal window with tabs##eol1
pt_BR: Janela modal com abas##eol1

en: Modal windows with options in File menu##eol2
pt_BR: Janela modal com opções no menu Arquivo##eol2

en: Mode 1
pt_BR: Modo 1

en: Mode 2
pt_BR: Modo 2

en: Mode 3
pt_BR: Modo 3

en: Model:
pt_BR: Modelo:

en: Modern##fml0
pt_BR: Moderno##fml0

en: Modulation Input Level
pt_BR: Nível de Entrada de Modulação

en: Modulation depth
pt_BR: Profundidade de modulação

en: Modulation speed
pt_BR: Velocidade de modulação

en: Modulation table
pt_BR: Tabela de modulação

en: Mono (no distortion)
pt_BR: Mono (sem distorção)

en: Mono##PolyInput
pt_BR: Monof.##PolyInput

en: Monospace##CHFont1
pt_BR: Monoespaçada##CHFont1

en: Move by Edit Step##cmk1
pt_BR: Mover pelo Passo de Edição##cmk1

en: Move by one##cmk0
pt_BR: Mover uma célula##cmk0

en: Move cursor by edit step on delete
pt_BR: Mover cursor pelo Passo de Edição ao excluir

en: Move cursor by edit step on insert (push)
pt_BR: Mover cursor pelo Passo de Edição ao inserir (empurrar)

en: Move cursor down
pt_BR: Mover cursor para baixo

en: Move cursor down (coarse)
pt_BR: Mover cursor para baixo (grosso)

en: Move cursor down by one (override Edit Step)
pt_BR: Mover cursor uma célula para baixo (ignora o Passo de Edição)

en: Move cursor left
pt_BR: Mover cursor para a esquerda

en: Move cursor right
pt_BR: Mover cursor para a direita

en: Move cursor to beginning of pattern
pt_BR: Mover cursor para o começo da sequência

en: Move cursor to end of clipboard content when pasting
pt_BR: Mover cursor ao final do conteúdo da área de transferência ao colar

en: Move cursor to end of pattern
pt_BR: Mover cursor para o fim da sequência

en: Move cursor to next channel
pt_BR: Mover cursor para o próximo canal

en: Move cursor to next channel (overflow)
pt_BR: Mover cursor para o próximo canal (através da borda)

en: Move cursor to previous channel
pt_BR: Mover cursor para o canal anterior

en: Move cursor to previous channel (overflow)
pt_BR: Mover cursor para o canal anterior (através da borda)

en: Move cursor up
pt_BR: Mover cursor para cima

en: Move cursor up (coarse)
pt_BR: Mover cursor para cima (grosso)

en: Move cursor up by one (override Edit Step)
pt_BR: Mover cursor uma célula para cima (ignora o Passo de Edição)

en: Move cursor up on backspace-delete
pt_BR: Mover cursor para cima ao excluir-backspace

en: Move cursor with scroll wheel:
pt_BR: Mover cursor com o scroll do mouse:

en: Move down
pt_BR: Mover para baixo

en: Move down##eicb0
pt_BR: Mover para baixo##eicb0

en: Move instrument down in list
pt_BR: Mover instrumento para baixo na lista

en: Move instrument up in list
pt_BR: Mover instrumento para cima na lista

en: Move order down
pt_BR: Mover ordem para baixo

en: Move order up
pt_BR: Mover ordem para cima

en: Move to effect value (otherwise move down)##eicb1
pt_BR: Mover para valor do efeito (caso contrário mover para baixo)##eicb1

en: Move to effect value/next effect and wrap around##eicb2
pt_BR: Mover para valor do efeito/próximo efeito e dar a volta##eicb2

en: Move up
pt_BR: Mover para cima

en: Move wavetable down in list
pt_BR: Mover wavetable para baixo na lista

en: Move wavetable up in list
pt_BR: Mover wavetable para cima na lista

en: Move/Remove
pt_BR: Mover/Remover

en: Multi-threaded (EXPERIMENTAL)
pt_BR: Multissegmentado (EXPERIMENTAL)

en: Multiplier
pt_BR: Multiplicador

en: Mute channel at cursor
pt_BR: Silenciar canal sob o cursor

en: NDS sound emulator by cam900
pt_BR: emulador de áudio de NDS por cam900

en: NES: maximum DPCM sample length is 32648
pt_BR: NES: o tamanho máximo de uma sample DPCM é 32648

en: NO##OPKVS
pt_BR: NÃO##OPKVS

en: NSFPlay (NES and FDS) by Brad Smith and Brezza
pt_BR: NSFPlay (NES e FDS) por Brad Smith e Brezza

en: NTSC non-drop (30fps)
pt_BR: NTSC não-drop (30fps)

en: Namco C140/C219 emulator (modified version) by cam900
pt_BR: emulador de Namco C140/C219 (versão modificada) by cam900

en: Namco's PCM chip used in their NA-1/2 hardware.
    very similar to C140, but has noise generator.
pt_BR: chip de som PCM da Namco utilizado em suas placas de fliperama NA-1/2.
    muito similar ao C140, porém contém um gerador de ruído.

en: Namco's first PCM chip from 1987. it's pretty good for being so.
pt_BR: o primeiro chip PCM da Namco de 1987. é muito bom pelo que é.

en: Name
pt_BR: Nome

en: Native File Dialog by Frogtoss Games
pt_BR: Native File Dialog por Frogtoss Games

en: Negative Overlay
pt_BR: Sobreposição Negativa

en: Neo Geo CD Extended Channel 2
pt_BR: Neo Geo CD com Canal 2 estendido

en: Never mind! Cancel
pt_BR: Deixa pra lá! Cancelar

en: Never##npb0
pt_BR: Nunca##npb0

en: New
pt_BR: Novo

en: New Song
pt_BR: Nova Música

en: New folder
pt_BR: Nova pasta

en: New instruments are blank
pt_BR: Novos instrumentos começam em branco

en: Next instrument
pt_BR: Próximo instrumento

en: Next order
pt_BR: Próxima ordem

en: Nibble mode
pt_BR: Modo nibble

en: No
pt_BR: Não

en: No##_PCS0
pt_BR: Não##_PCS0

en: No##csw0
pt_BR: Não##csw0

en: No##dms0
pt_BR: Não##dms0

en: No##pol0
pt_BR: Não##pol0

en: No##pscroll0
pt_BR: Não##pscroll0

en: No##wrapH0
pt_BR: Não##wrapH0

en: No##wrapV0
pt_BR: Não##wrapV0

en: Noise
pt_BR: Ruído

en: Noise 1
pt_BR: Ruído 1

en: Noise 2
pt_BR: Ruído 2

en: Noise 3
pt_BR: Ruído 3

en: Noise AND Mask
pt_BR: Máscara AND Ruído

en: Noise Freq
pt_BR: Freq. Ruído

en: Noise Length
pt_BR: Comprimento do Ruído

en: Noise Mode
pt_BR: Modo de Ruído

en: Noise OR Mask
pt_BR: Máscara OR Ruído

en: Noise Type
pt_BR: Tipo de Ruído

en: Noise disabled
pt_BR: Ruído desabilitado

en: Non-8/16-bit samples cannot be edited without prior conversion.
pt_BR: Samples que não são 8/16-bit não podem ser editadas sem ser convertidas primeiro.

en: None
pt_BR: Nenhuma

en: None (0%)
pt_BR: Nenhum (0%)

en: None (100%)
pt_BR: Nenhum (100%)

en: None (50%)
pt_BR: Nenhum (50%)

en: None (dual)
pt_BR: Nenhum (dupla)

en: None##iis0
pt_BR: Nenhum##iis0

en: Normalize
pt_BR: Normalizar

en: Note
pt_BR: Nota

en: Note Trigger
pt_BR: Toque da Nota

en: Note input
pt_BR: Entrada de notas

en: Note off (3-char)
pt_BR: Note off (3 caracteres)

en: Note off (cut)
pt_BR: Note off (corte)

en: Note off (release)
pt_BR: Note off (repouso)

en: Note preview behavior:
pt_BR: Comportamento de previsão de nota:

en: Note release (3-char)
pt_BR: Repouso de nota (3 carac.)

en: Note release##SNType_%d
pt_BR: Repouso de nota##SNType_%d

en: Note##CHF1
pt_BR: Nota##CHF1

en: Note##SNType_%d
pt_BR: Nota##SNType_%d

en: Note/Control
pt_BR: Nota/Controle

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Nuked-OPL3/OPLL/OPM/OPN2/PSG by nukeykt
pt_BR: Nuked-OPL3/OPLL/OPM/OPN2/PSG por nukeykt

en: Number of recent files
pt_BR: Número de arquivos recentes

en: Number of samples
pt_BR: Número de amostras

en: Number of threads
pt_BR: Número de threads:

en: Numerator
pt_BR: Numerador

en: OP%d Macros
pt_BR: Macros OP%d

en: OP1 Half Sine
pt_BR: OP1 Meio Seno

en: OP2 Half Sine
pt_BR: OP2 Meio Seno

en: OP4 Noise Mode
pt_BR: Modo de Ruído do OP4

en: OPL (drums)
pt_BR: OPL (bateria)

en: OPL, but what if you had more waveforms to choose than the normal sine?
pt_BR: OPL, mas e se você tivesse mais formas de onda pra escolher do que apenas o seno normal?

en: OPL2, but what if you had twice the channels, 4-op mode, stereo and even more waveforms?
pt_BR: OPL2, mas e se você tivesse o dobro de canais, modo de 4 operadores, estéreo e ainda mais formas de onda?

en: OPL2/3 only (last 4 waveforms are OPL3 only)
pt_BR: OPL2/OPL3 somente (as últimas 4 ondas são somente para o OPL3)

en: OPN but twice the FM channels, stereo makes a come-back and has rhythm and ADPCM channels.
pt_BR: OPN mas com o dobro dos canais FM, o estéreo está de volta e possui canais de bateria e um canal ADPCM.

en: OPN, but what if you only had two operators, no stereo, no detune and a lower ADSR parameter range?
pt_BR: OPN, mas e se você só tivesse dois operadores, não tivesse estéreo, nem desafinação e tivesse um alcance menor nos parâmetros ADSR?

en: Oct.
pt_BR: 8va.

en: Octave
pt_BR: Oitava

en: Octave down
pt_BR: Descer uma oitava

en: Octave offset
pt_BR: Compensação de oitava

en: Octave up
pt_BR: Subir uma oitava

en: Off
pt_BR: Desativado

en: Off (soft)##fh0
pt_BR: Desligado (suave)##fh0

en: Off (use for TX81Z)
pt_BR: Desabilitada (use para TX81Z)

en: Off##CHF0
pt_BR: Desativado##CHF0

en: Offset X
pt_BR: Deslocamento X

en: Offset Y
pt_BR: Deslocamento Y

en: On/Off
pt_BR: Liga/Desl.

en: One##cws0
pt_BR: Um a um##cws0

en: Only allow window movement when clicking on title bar
pt_BR: Permitir movimentação da janela somente ao clicar na barra de título

en: Only if already playing##pol1
pt_BR: Somente se já estiver reproduzindo##pol1

en: Only toggle this option if you have enough graphics memory.
    This is a temporary solution until dynamic font atlas is implemented in Dear ImGui.
    
    このオプションは、十分なグラフィックメモリがある場合にのみ切り替えてください。
    これは、Dear ImGuiにダイナミックフォントアトラスが実装されるまでの一時的な解決策です。
pt_BR: Somente habilite esta opção se você tiver memória gráfica suficiente.
    Isto é uma solução temporária até que atlas de fonte dinâmico seja implementado no Dear ImGui.
    
    このオプションは、十分なグラフィックメモリがある場合にのみ切り替えてください。
    これは、Dear ImGuiにダイナミックフォントアトラスが実装されるまでの一時的な解決策です。

en: Only toggle this option if you have enough graphics memory.
    This is a temporary solution until dynamic font atlas is implemented in Dear ImGui.
    
    請在確保你有足夠的顯存后再啟動此設定
    這是一個在ImGui實現動態字體加載之前的臨時解決方案
pt_BR: Somente habilite esta opção se você tiver memória gráfica suficiente.
    Isto é uma solução temporária até que atlas de fonte dinâmico seja implementado no Dear ImGui.
    
    請在確保你有足夠的顯存后再啟動此設定
    這是一個在ImGui實現動態字體加載之前的臨時解決方案

en: Only toggle this option if you have enough graphics memory.
    This is a temporary solution until dynamic font atlas is implemented in Dear ImGui.
    
    请在确保你有足够的显存后再启动此设定
    这是一个在ImGui实现动态字体加载之前的临时解决方案
pt_BR: Somente habilite esta opção se você tiver memória gráfica suficiente.
    Isto é uma solução temporária até que atlas de fonte dinâmico seja implementado no Dear ImGui.
    
    请在确保你有足够的显存后再启动此设定
    这是一个在ImGui实现动态字体加载之前的临时解决方案

en: Only toggle this option if you have enough graphics memory.
    This is a temporary solution until dynamic font atlas is implemented in Dear ImGui.
    
    그래픽 메모리가 충분한 경우에만 이 옵션을 선택하십시오.
    이 옵션은 Dear ImGui에 동적 글꼴 아틀라스가 구현될 때까지 임시 솔루션입니다.
pt_BR: Somente habilite esta opção se você tiver memória gráfica suficiente.
    Isto é uma solução temporária até que atlas de fonte dinâmico seja implementado no Dear ImGui.
    
    그래픽 메모리가 충분한 경우에만 이 옵션을 선택하십시오.
    이 옵션은 Dear ImGui에 동적 글꼴 아틀라스가 구현될 때까지 임시 솔루션입니다.

en: Op. Arpeggio
pt_BR: Arpejo Op.

en: Op. Panning
pt_BR: Balanço Op.

en: Op. Pitch
pt_BR: Tom Op.

en: OpMask
pt_BR: Máscara de Op.

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Open (insert; right-click to replace)
pt_BR: Abrir (inserir; botão direito para trocar)

en: Open File
pt_BR: Abrir arquivo

en: Open Test
pt_BR: Abrir Teste

en: Open Test (Multi)
pt_BR: Abrir Teste (Multi)

en: Open file
pt_BR: Abrir arquivo

en: Open instrument
pt_BR: Abrir instrumento

en: Open instrument (replace current)
pt_BR: Abrir instrumento (substituir o atual)

en: Open sample
pt_BR: Abrir sample

en: Open sample (replace current)
pt_BR: Abrir sample (substituir a atual)

en: Open wavetable
pt_BR: Abrir wavetable

en: Open wavetable (replace current)
pt_BR: Abrir wavetable (substituir a atual)

en: Operator %d
pt_BR: Operador %d

en: Optimization
pt_BR: Otimização

en: Options
pt_BR: Opções

en: Options:
pt_BR: Opções:

en: Ord##FollowOrders
pt_BR: Ord.##FollowOrders

en: Order change mode: entire row
pt_BR: Modo de mudança da ordem: linha inteira

en: Order change mode: one
pt_BR: Modo de mudança da ordem: uma célula

en: Order cursor left
pt_BR: Mover cursor de ordem para a esquerda

en: Order cursor right
pt_BR: Mover cursor de ordem para a direita

en: Order edit mode: Click to change
pt_BR: Modo de edição de ordem: clicar para mudar

en: Order edit mode: Select and type (don't scroll)
pt_BR: Modo de edição de ordem: selecionar e digitar (não rolar)

en: Order edit mode: Select and type (scroll horizontally)
pt_BR: Modo de edição de ordem: selecionar e digitar (rolagem horizontal)

en: Order edit mode: Select and type (scroll vertically)
pt_BR: Modo de edição de ordem: selecionar e digitar (rolagem vertical)

en: Order: toggle alter entire row
pt_BR: Ordem: alternar modo de alteração na linha inteira

en: Orders
pt_BR: Ordens

en: Orders row number format:
pt_BR: Formato de número de linha da ordem:

en: Oscillator Sync
pt_BR: Sincronização de Osciladores

en: Oscilloscope
pt_BR: Osciloscópio

en: Oscilloscope (X-Y)
pt_BR: Osciloscópio (X-Y)

en: Oscilloscope (master)
pt_BR: Osciloscópio (mestre)

en: Oscilloscope (per-channel)
pt_BR: Osciloscópio (por canal)

en: Oscilloscope rendering engine:
pt_BR: Motor de renderização de osciloscópio:

en: Other
pt_BR: Outro

en: Out
pt_BR: Saída

en: Output
pt_BR: Saída

en: Output Level
pt_BR: Nível de Saída

en: Output bit depth:
pt_BR: Profundidade de bits de saída:

en: Output mode:
pt_BR: Modo de saída:

en: Output rate:
pt_BR: Taxa de saída:

en: Outputs
pt_BR: Saídas

en: Overflow pattern highlights
pt_BR: Preencher destaques da sequência por todo o fundo

en: Overlay
pt_BR: Sobrepor

en: PC Speaker strategy
pt_BR: Estratégia de PC Speaker

en: PCM (crisp samples; high CPU usage)
pt_BR: PCM (samples nítidas; alto uso de CPU)

en: PM Depth
pt_BR: Profundidade de PM

en: PM Depth 2
pt_BR: Profundidade do PM 2

en: Panic
pt_BR: Pânico

en: Panning
pt_BR: Balanço

en: Panning (left)
pt_BR: Balanço (esquerda)

en: Panning (right)
pt_BR: Balanço (direita)

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Paste Flood
pt_BR: Colar e Repetir

en: Paste Mix (background)
pt_BR: Colar e Mesclar (por trás)

en: Paste Mix (foreground)
pt_BR: Colar e Mesclar (pela frente)

en: Paste Overflow
pt_BR: Colar Através das Bordas

en: Pat
pt_BR: Seq

en: Pat##FollowPattern
pt_BR: Seq.##FollowPattern

en: Patch
pt_BR: Timbre

en: Patch set:
pt_BR: Conjunto de timbres:

en: Pattern
pt_BR: Sequência

en: Pattern %.2X
    - not allocated
pt_BR: Sequência %.2X
    - não alocada

en: Pattern %.2X
    - use count: %d (%.0f%%)
    
    right-click to erase
pt_BR: Sequência %.2X
    - usada %d vezes (%.0f%%)
    
    clique com o botão direito para excluir

en: Pattern Length
pt_BR: Tamanho da Sequência

en: Pattern Manager
pt_BR: Gerenciador de Sequências

en: Pattern font
pt_BR: Fonte da sequência

en: Pattern names
pt_BR: Nomes das faixas

en: Pattern row number format:
pt_BR: Formato de número de linha da sequência:

en: Pattern view labels:
pt_BR: Rótulos da visualização da sequência:

en: Pattern view spacing after:
pt_BR: Espaçamento da visualização de sequência após:

en: Pause preview
pt_BR: Pausar previsão

en: Per-channel oscilloscope threads
pt_BR: Threads de osciloscópio por canal

en: Per-channel wave position/length
pt_BR: Posição/comprimento de onda por canal

en: Per-column control change
pt_BR: Mudança de controle por coluna

en: Period
pt_BR: Período

en: Phase
pt_BR: Fase

en: Phase Modulation
pt_BR: Modulação de Fase

en: Phase Reset
pt_BR: Redef. de Fase

en: Phase Reset Timer
pt_BR: Temporizador de Redef. de Fase

en: Ping pong
pt_BR: Pingue pongue

en: Pitch
pt_BR: Tom

en: Pitch linearity:
pt_BR: Linearidade de frequências:

en: Pitch macro is not linear
pt_BR: Macro de tom não é linear

en: Pitch slide speed multiplier
pt_BR: Multiplicador de velocidade de slide de frequência

en: Pitch/Playback
pt_BR: Tom/Reprodução

en: Place copy of current order at end of song (right-click to deep clone)
pt_BR: Adicionar cópia da ordem atual ao final da música (clique com o botão direito para um clone profundo)

en: Play
pt_BR: Reproduzir

en: Play (from beginning)
pt_BR: Reproduzir (do início)

en: Play (repeat pattern)
pt_BR: Reproduzir (repetir sequência)

en: Play Command Stream
pt_BR: Reproduzir Fluxo de Comandos

en: Play after opening song:
pt_BR: Reproduzir após abrir música:

en: Play from cursor
pt_BR: Reproduzir do cursor

en: Play from the beginning of this pattern
pt_BR: Reproduzir do início desta sequência

en: Play/Stop (toggle)
pt_BR: Reproduzir/Parar (alternar)

en: Play/edit controls layout:
pt_BR: Leiaute de controles de reprodução/edição:

en: Playback Core(s)
pt_BR: Núcleo(s) de reprodução

en: Please wait...
pt_BR: Por favor aguarde...

en: Poly##PolyInput
pt_BR: Polif.##PolyInput

en: Polyphony
pt_BR: Polifonia

en: Portable File Dialogs by Sam Hocevar
pt_BR: Portable File Dialogs por Sam Hocevar

en: Portion A Length
pt_BR: Comprimento da Porção A

en: Portion A Offset
pt_BR: Deslocamento da Porção A

en: Portion B Length
pt_BR: Comprimento da Porção B

en: Portion B Offset
pt_BR: Deslocamento da Porção B

en: Position
pt_BR: Posição

en: Position of Sustain in FM editor:
pt_BR: Posição do Nível de Sustentação no editor de FM:

en: Position of buttons in Orders:
pt_BR: Posição dos botões na janela Ordens:

en: Power
pt_BR: Potência

en: Power-saving mode
pt_BR: Modo de economia de energia

en: PowerNoise (noise)
pt_BR: PowerNoise (ruído)

en: PowerNoise (slope)
pt_BR: PowerNoise (rampa)

en: PowerNoise emulator by scratchminer
pt_BR: emulador PowerNoise por scratchminer

en: Preserve channel order
pt_BR: Preservar ordem dos canais

en: Preserve channel positions
pt_BR: Preservar posições dos canais

en: Press key...
pt_BR: Pressione uma tecla...

en: Pretty please one more compat flag when I use arpeggio and my sound length
pt_BR: Porfavorzinho mais uma opção de compatibilidade quando eu usar arpejo e meu comprimento de som

en: Preview (right click to stop)
pt_BR: Pré-visualização (clique com o botão direito para parar)

en: Preview sample
pt_BR: Prever sample

en: Previous instrument
pt_BR: Instrumento anterior

en: Previous order
pt_BR: Ordem anterior

en: Program
pt_BR: Mudança de Programa

en: Program change is instrument selection
pt_BR: Mudança de programa é seleção de instrumento

en: Program change pass-through
pt_BR: Passagem de mudança de programa

en: Pull delete
pt_BR: Excluir e puxar

en: Pull delete affects entire channel row
pt_BR: Excluir e puxar afeta a linha do canal inteiro

en: Pulse
pt_BR: Pulsada

en: Pulse 1
pt_BR: Pulso 1

en: Pulse 2
pt_BR: Pulso 2

en: Pulse Sine
pt_BR: Seno Pulsado

en: Pulse Width
pt_BR: Largura de Pulso

en: Push value when overwriting instead of clearing it
pt_BR: Empurrar valor ao sobrescrever ao invés de limpá-lo

en: QSound emulator by superctr and Valley Bell
pt_BR: emulador QSound por superctr e Valley Bell

en: QSound: loop cannot be longer than 32767 samples
pt_BR: QSound: loop não pode ser mais longo que 32767

en: Quality
pt_BR: Qualidade

en: Quart. Cubed Sine
pt_BR: Seno ao Cubo 1/4

en: Quart. Cubed Triangle
pt_BR: Triângulo ao Cubo 1/4

en: Quart. Sine
pt_BR: Seno 1/4

en: Quart. Triangle
pt_BR: Triângulo 1/4

en: Quarter Sine
pt_BR: 1/4 Seno

en: RF5C164 (16-bit output)
pt_BR: RF5C164 (saída 16-bit)

en: RF5C68 (10-bit output)
pt_BR: RF5C68 (saída 10-bit)

en: ROM (up to 8 waves)
pt_BR: ROM (até 8 ondas)

en: ROM size mismatch, expected: %d bytes, was: %d
pt_BR: divergência de tamanho da ROM, esperado: %d bytes, encontrado: %d

en: Random
pt_BR: Aleatório

en: Randomize
pt_BR: Aleatorizar

en: Randomize phase on note
pt_BR: Aleatorizar fase a cada nota

en: Rate
pt_BR: Taxa

en: Rate Correction
pt_BR: Correção de Taxa

en: Raw (16MB; no VGM export!)
pt_BR: Cru (16MB; não é possível exportar VGM!)

en: Raw (note number is value)
pt_BR: Cru (número da nota é o valor)

en: Re-arrange patterns
pt_BR: Reordenar sequências

en: Re-scan MIDI devices
pt_BR: Procurar novamente por dispositivos MIDI

en: Read-only (can't input notes)
pt_BR: Somente leitura (não permite tocar notas)

en: Real (stereo)##CHV4
pt_BR: Real (estéreo)##CHV4

en: Recent files (Palette)
pt_BR: Arquivos recentes (Paleta)

en: Rect. Cubed Saw
pt_BR: Serra ao Cubo Retif.

en: Rect. Cubed Sine
pt_BR: Seno ao Cubo Retif.

en: Rect. Cubed Triangle
pt_BR: Triângulo ao Cubo Retif.

en: Rect. Saw
pt_BR: Serra Retif.

en: Rect. Sine
pt_BR: Seno Retif.

en: Rect. Triangle
pt_BR: Triângulo Retif.

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: Register View
pt_BR: Visualização de Registradores

en: Relative
pt_BR: Relativo

en: Relative duty and cutoff macros are coarse (compatibility)
pt_BR: Macros de ciclo de trabalho e ponto de corte relativos são grossas (compatibilidade)

en: Release
pt_BR: Repouso

en: Release Rate
pt_BR: Taxa de Repouso

en: Release mode: Active (jump to release pos)
pt_BR: Modo de repouso: Ativo (pula para a posição de repouso)

en: Release mode: Passive (delayed release)
pt_BR: Modo de repouso: Passivo (repouso atrasado)

en: Remember last values##fot1
pt_BR: Lembrar últimos valores##fot1

en: Remember window position
pt_BR: Lembrar posição da janela

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove effect
pt_BR: Remover efeito

en: Remove instrument value when inserting note off/release
pt_BR: Remover valor do instrumento ao inserir note off/repouso

en: Remove order
pt_BR: Excluir ordem

en: Remove unused instruments
pt_BR: Remover instrumentos não utilizados

en: Remove unused samples
pt_BR: Remover samples não utilizadas

en: Remove volume value when inserting note off/release
pt_BR: Remover valor do volume ao inserir note off/repouso

en: Render Core(s)
pt_BR: Núcleo(s) de renderização

en: Render backend
pt_BR: Back-end de renderização

en: Render driver
pt_BR: Driver de renderização

en: Repeat from the beginning of this pattern
pt_BR: Repetir do início desta sequência

en: Repeat pattern
pt_BR: Repetir sequência

en: Replace
pt_BR: Substituir

en: Replace matches only
pt_BR: Substituir correspondências somente

en: Replace matches, then free spaces
pt_BR: Substituir correspondências, e então espaços livres

en: Replace piano
pt_BR: Substituir piano

en: Replace##QueryReplace
pt_BR: Substituir##QueryReplace

en: Replay order
pt_BR: Reiniciar reprodução da ordem atual

en: Request from TX81Z
pt_BR: Requisitar do TX81Z

en: Request voice from TX81Z
pt_BR: Requisitar timbre do TX81Z

en: Resample
pt_BR: Reamostrar

en: Reset
pt_BR: Redefinir

en: Reset arpeggio effect position on new note
pt_BR: Reiniciar posição do efeito de arpejo em novas notas

en: Reset arpeggio position on row change
pt_BR: Reiniciar posição do arpejo em mudança de linha

en: Reset channels
pt_BR: Reiniciar canais

en: Reset defaults
pt_BR: Redefinir padrões

en: Reset order###ResetOrder
pt_BR: Redefinir ordem###ResetOrder

en: Reset phase on frequency change
pt_BR: Reiniciar fase em mudança de frequência

en: Reset to defaults
pt_BR: Reiniciar aos padrões

en: Resize
pt_BR: Redimensionar

en: Resonance
pt_BR: Ressonância

en: Restart macro on portamento
pt_BR: Reiniciar macro quando houver portamento

en: Restart preview
pt_BR: Reiniciar previsão

en: Restore Backup
pt_BR: Restaurar Backup

en: Restore backup
pt_BR: Restaurar backup

en: Resume preview
pt_BR: Continuar previsão

en: Reverse
pt_BR: Reverter

en: Reverse bit order
pt_BR: Trocar ordem dos bits

en: Right
pt_BR: Dir.

en: Right Output
pt_BR: Saída Direita

en: Right Volume Ramp
pt_BR: Rampa do volume direito

en: Right##EchoVolL
pt_BR: Direito##EchoVolL

en: Right##VolScaleL
pt_BR: Direito##VolScaleL

en: Right##obp2
pt_BR: Direita##obp2

en: Rim
pt_BR: Aro

en: Ring Modulation
pt_BR: Modulação de Anel

en: Ringmod from OP3 + noise
pt_BR: Modulação anel do OP3 + ruído

en: Round border##CHS5
pt_BR: Borda arredondada##CHS5

en: Round##CHS2
pt_BR: Redondo##CHS2

en: Rounded buttons
pt_BR: Botões arredondados

en: Rounded corners
pt_BR: Cantos arredondados

en: Rounded menu corners
pt_BR: Cantos de menu arredondados

en: Rounded scrollbars
pt_BR: Barras de rolagem arredondadas

en: Rounded tabs
pt_BR: Abas arredondadas

en: Rounded window corners
pt_BR: Cantos das janelas arredondados

en: RtMidi by Gary P. Scavone
pt_BR: RtMidi por Gary P. Scavone

en: SAASound by Dave Hooper and Simon Owen
pt_BR: Sand AASound por Dave Hooper e Simon Owen

en: SDL2 by Sam Lantinga
pt_BR: SDL2 por Sam Lantinga

en: SM8521 emulator (modified version) by cam900
pt_BR: emulador de SM8521 (versão modificada) by cam900

en: SN76489 duty macro always resets phase
pt_BR: Macro de ciclo de trabalho do SN76489 sempre reinicia a fase

en: SNES DSP core by Blargg
pt_BR: núcleo SNES DSP por Blargg

en: SNES: loop end must be a multiple of 16 (try with %d)
pt_BR: SNES: fim do loop precisa ser múltiplo de 16 (tente com %d)

en: SNES: loop start must be a multiple of 16 (try with %d)
pt_BR: SNES: início do loop precisa ser múltiplo de 16 (tente com %d)

en: SNES: sample length will be padded to multiple of 16
pt_BR: SNES: tamanho da sample precisa ser preenchida até um múltiplo de 16

en: SSG On
pt_BR: Env. Sust.

en: SSG Volume
pt_BR: Volume do SSG

en: SameBoy by Lior Halphon
pt_BR: SameBoy por Lior Halphon

en: Sample Editor
pt_BR: Editor de Sample

en: Sample List
pt_BR: Lista de Samples

en: Sample Preview
pt_BR: Previsão de amostras

en: Sample bank slot##BANKSLOT
pt_BR: Vaga do banco de samples##BANKSLOT

en: Sample cursor down
pt_BR: Mover cursor de samples para baixo

en: Sample cursor up
pt_BR: Mover cursor de samples para cima

en: Sample editor
pt_BR: Editor de samples

en: Sample editor mode: Draw
pt_BR: Modo de edição: Desenhar

en: Sample editor mode: Select
pt_BR: Modo de edição: Selecionar

en: Sample editor: Amplify
pt_BR: Editor de sample: Amplificar

en: Sample editor: Apply filter
pt_BR: Editor de sample: Aplicar filtro

en: Sample editor: Apply silence
pt_BR: Editor de sample: Aplicar silêncio

en: Sample editor: Copy
pt_BR: Editor de sample: Copiar

en: Sample editor: Create instrument from sample
pt_BR: Editor de sample: Criar instrumento a partir da sample

en: Sample editor: Create wavetable from selection
pt_BR: Editor de sample: Criar wavetable a partir da seleção

en: Sample editor: Crossfade loop points
pt_BR: Editor de sample: Aplicar crossfade nos pontos de loop

en: Sample editor: Cut
pt_BR: Editor de sample: Recortar

en: Sample editor: Delete
pt_BR: Editor de sample: Excluir

en: Sample editor: Fade in
pt_BR: Editor de sample: Fade in

en: Sample editor: Fade out
pt_BR: Editor de sample: Fade out

en: Sample editor: Insert silence
pt_BR: Editor de sample: Inserir silêncio

en: Sample editor: Invert
pt_BR: Editor de sample: Inverter

en: Sample editor: Normalize
pt_BR: Editor de sample: Normalizar

en: Sample editor: Paste
pt_BR: Editor de sample: Colar

en: Sample editor: Paste mix
pt_BR: Editor de sample: Colar e mesclar

en: Sample editor: Paste replace
pt_BR: Editor de sample: Colar e substituir

en: Sample editor: Preview sample
pt_BR: Editor de sample: Prever sample

en: Sample editor: Resample
pt_BR: Editor de sample: Reamostrar

en: Sample editor: Resize
pt_BR: Editor de sample: Redimensionar

en: Sample editor: Reverse
pt_BR: Editor de sample: Reverter

en: Sample editor: Select all
pt_BR: Editor de sample: Selecionar tudo

en: Sample editor: Set loop to selection
pt_BR: Editor de sample: Definir loop a partir da seleção

en: Sample editor: Signed/unsigned exchange
pt_BR: Editor de sample: Alternar sinalização (signed/unsigned)

en: Sample editor: Stop sample preview
pt_BR: Editor de sample: Interromper previsão da sample

en: Sample editor: Toggle auto-zoom
pt_BR: Editor de sample: Alternar zoom automático

en: Sample editor: Trim
pt_BR: Editor de sample: Cortar

en: Sample editor: Zoom in
pt_BR: Editor de sample: Aumentar zoom

en: Sample editor: Zoom out
pt_BR: Editor de sample: Diminuir zoom

en: Sample list
pt_BR: Lista de samples

en: Sample memory:
pt_BR: Memória de sample:

en: Sample preview
pt_BR: Previsão de sample

en: Sample rate
pt_BR: Taxa de amostragem

en: Sample rate table:
pt_BR: Tabela de taxa de amostragem:

en: Sample rate:
pt_BR: Taxa de amostragem:

en: Samples (Palette)
pt_BR: Samples (Paleta)

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save File
pt_BR: Salvar Arquivo

en: Save Instrument
pt_BR: Salvar Instrumento

en: Save Raw Sample
pt_BR: Salvar Sample em Formato Raw

en: Save Sample
pt_BR: Salvar Sample

en: Save Test
pt_BR: Salvar Teste

en: Save Wavetable
pt_BR: Salvar Wavetable

en: Save as
pt_BR: Salvar como

en: Save as...
pt_BR: Salvar como...

en: Save file
pt_BR: Salvar arquivo

en: Save instrument
pt_BR: Salvar instrumento

en: Save sample
pt_BR: Salvar sample

en: Save sample (raw)
pt_BR: Salvar sample (formato raw)

en: Save unused patterns
pt_BR: Salvar sequências não utilizadas

en: Save wavetable
pt_BR: Salvar wavetable

en: Save wavetable (.dmw)
pt_BR: Salvar wavetable (.dmw)

en: Save wavetable (raw)
pt_BR: Salvar wavetable (formato raw)

en: Saw
pt_BR: Dente de serra

en: Scale
pt_BR: Escalonar

en: Scale Rate
pt_BR: Escala de Taxas

en: Scale X
pt_BR: Escala X

en: Scale Y
pt_BR: Escala Y

en: Scale frequency to wave length
pt_BR: Escalonar frequência para tamanho da onda

en: Scaling
pt_BR: Escala

en: Scream Tracker 3 instrument
pt_BR: Instrumento do Scream Tracker 3

en: Scrolling
pt_BR: Rolagem

en: Search
pt_BR: Procurar

en: Search chip (to add)...
pt_BR: Procurar chip (para adicionar)...

en: Search instruments (to change to)...
pt_BR: Procurar insatrumentos (para selecionar)...

en: Search instruments...
pt_BR: Procurar instrumentos...

en: Search range:
pt_BR: Intervalo de pesquisa:

en: Search recent files...
pt_BR: Buscar em arquivos recentes...

en: Search samples...
pt_BR: Procurar samples...

en: Search...
pt_BR: Procurar...

en: Sega Genesis Extended Channel 3
pt_BR: Sega Mega Drive com Canal 3 Estendido

en: SegaPCM (compatible 5-channel mode)
pt_BR: SegaPCM (modo de compatibilidade de 5 canais)

en: SegaPCM: maximum sample length is 65280
pt_BR: SegaPCM: o comprimento máximo da sample é 65280

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Select Color File
pt_BR: Selecione o Arquivo de Cores

en: Select Font
pt_BR: Selecione a Fonte

en: Select Keybind File
pt_BR: Selecione o Arquivo de Teclas de Atalho

en: Select Layout File
pt_BR: Selecione o Arquivo de Leiaute

en: Select all
pt_BR: Selecionar tudo

en: Select an option: (cannot be undone!)
pt_BR: Selecione uma opção: (não pode ser desfeita!)

en: Select asset after opening one
pt_BR: Selecionar recurso após abrir um

en: Selection
pt_BR: Seleção

en: Send MIDI clock
pt_BR: Enviar Clock MIDI

en: Send MIDI timecode
pt_BR: Enviar Timecode MIDI

en: Send Program Change
pt_BR: Enviar Mudança de Programa

en: Separation
pt_BR: Separação

en: Set
pt_BR: Limpar

en: Set fat to max
pt_BR: Definir gordura para máximo

en: Set modulation table (channel 5 only)
pt_BR: Definir tabela de modulação (somente canal 5)

en: Set muscle and fat to zero
pt_BR: Definir músculo e gordura para zero

en: Set note input latch
pt_BR: Limpar máscara de entrada de nota

en: Set pitch linearity to Partial
pt_BR: Definir linearidade de tom para Parcial

en: Set to these values on start-up:##fot0
pt_BR: Definir para estes valores na inicialização:##fot0

en: Set volume: %d (%.2X, %d%%)
pt_BR: Definir volume: %d (%.2X, %d%%)

en: Set volume: %d (%.2X, INVALID!)
pt_BR: Definir volume: %d (%.2X, INVÁLIDO!)

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Shape
pt_BR: Formato

en: Shapes
pt_BR: Formas

en: Share play/edit offset/range
pt_BR: Compartilhar intervalo/deslocamento entre modo de edição e reprodução

en: Shift
pt_BR: Deslocar

en: Show in pattern
pt_BR: Mostrar na sequência

en: Show in per-channel oscilloscope
pt_BR: Mostrar no osciloscópio por canal

en: Signed/Unsigned
pt_BR: Sinalização (signed/unsigned)

en: Signed/unsigned exchange
pt_BR: Alternar sinalização (signed/unsigned)

en: Simple##CHV1
pt_BR: Simples##CHV1

en: Simultaneous jump (0B+0D) treatment:
pt_BR: Tratamento de pulos simultâneos (0B+0D):

en: Sine
pt_BR: Senoide

en: Sine (Even Periods)
pt_BR: Seno (Períodos Pares)

en: Single (with list)##mel3
pt_BR: Único (com lista)##mel3

en: Single##CHC0
pt_BR: Única##CHC0

en: Single##CTC0
pt_BR: Única##CTC0

en: Single-digit effects for 00-0F
pt_BR: Efeitos de digito único para 00-0F

en: Single-waveform
pt_BR: Forma de onda única

en: Size (ms)
pt_BR: Tamanho (ms)

en: Size all columns to default###SizeAll
pt_BR: Redefinir largura de todas as colunas para o padrão###SizeAll

en: Size all columns to fit###SizeAll
pt_BR: Ajustar largura de todas as colunas###SizeAll

en: Size column to fit###SizeOne
pt_BR: Ajustar largura da coluna###SizeOne

en: Size##HeadFontSize
pt_BR: Tamanho##HeadFontSize

en: Size##MainFontSize
pt_BR: Tamanho##MainFontSize

en: Size##PatFontSize
pt_BR: Tamanho##PatFontSize

en: Slide
pt_BR: Deslizar

en: Slight##fh1
pt_BR: Leve##fh1

en: Slope
pt_BR: Rampa

en: Smooth
pt_BR: Suavizar

en: Snare
pt_BR: Caixa

en: Snare/Hi-hat
pt_BR: Caixa/Chimbal

en: Soft reset channels
pt_BR: Desativar canais

en: Software clipping
pt_BR: Clipping em software

en: Solo channel at cursor
pt_BR: Isolar canal sob o cursor

en: Song
pt_BR: Música

en: Song Comments
pt_BR: Comentários da Música

en: Song Info
pt_BR: Inform. Música

en: Song Information
pt_BR: Informações da Música

en: Song Length
pt_BR: Tamanho da Música

en: Song Name - Furnace##tbar1
pt_BR: Nome da Música - Furnace##tbar1

en: Sort orders
pt_BR: Ordenar ordens

en: Sound Length
pt_BR: Comprimento do som

en: Sound Unit
pt_BR: Unidade de Som

en: SoundBlaster instrument
pt_BR: Instrumento SoundBlaster

en: Speaker type:
pt_BR: Tipo de speaker:

en: Special
pt_BR: Especial

en: Speed
pt_BR: Velocidade

en: Speeds
pt_BR: Velocidades

en: Split (always visible)
pt_BR: Dividido (sempre visível)

en: Split (automatic)
pt_BR: Dividido (automático)

en: Split button##CHS3
pt_BR: Botão dividido##CHS3

en: Split##ecl3
pt_BR: Dividido##ecl3

en: Spread
pt_BR: Espalhamento

en: Square
pt_BR: Onda quadrada

en: Square + noise
pt_BR: Onda quadrada + ruído

en: Square 1
pt_BR: Quadrado 1

en: Square 2
pt_BR: Quadrado 2

en: Square 3
pt_BR: Quadrado 3

en: Square/Noise
pt_BR: Quadrado/Ruído

en: Squish. Abs. Cub. Sine
pt_BR: Seno Cubo Espr. Abs.

en: Squish. Abs. Cub. Triangle
pt_BR: Triângulo Cubo Espr. Abs.

en: Squish. Cubed Sine
pt_BR: Seno ao Cubo Espr.

en: Squish. Cubed Triangle
pt_BR: Triângulo ao Cubo Espr.

en: Squish. Sine
pt_BR: Seno Espr.

en: Squish. Triangle
pt_BR: Triângulo Espr.

en: Squished AbsSine
pt_BR: Seno Absoluto Espremido

en: Squished AbsTriangle
pt_BR: Triângulo Absoluto Espremido

en: Squished Sine
pt_BR: Seno Espremido

en: Squished Triangle
pt_BR: Triângulo Espremido

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Start
pt_BR: Início

en: Start with initial system##NSB1
pt_BR: Começar com o sistema inicial##NSB1

en: Start-up
pt_BR: Inicialização

en: Starting octave
pt_BR: Oitava inicial

en: Static (up to 5 waves)
pt_BR: Estático (até 5 ondas)

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

en: Status
pt_BR: Estado

en: Status bar:
pt_BR: Barra de status:

en: Stella by Stella Team
pt_BR: Stella pelo Time Stella

en: Step
pt_BR: Passo

en: Step Length (ticks)##IMacroSpeed
pt_BR: Tamanho do passo (ticks)##IMacroSpeed

en: Step one row
pt_BR: Mover uma linha

en: Step row
pt_BR: Pular linha

en: StepLen
pt_BR: Compr. Passo

en: Steps
pt_BR: Degraus

en: Stereo
pt_BR: Estéreo

en: Stereo separation:
pt_BR: Separação estéreo:

en: Stereo##CHV2
pt_BR: Estéreo##CHV2

en: Stereo##_AY_STEREO
pt_BR: Estéreo##_AY_STEREO

en: Stop
pt_BR: Parar

en: Stop sample preview
pt_BR: Interromper previsão de sample

en: Store instrument name in .fui
pt_BR: Armazenar nome do instrumento no .fui

en: Strict
pt_BR: Estrita

en: Sub-menus in File menu##eol0
pt_BR: Sub-menus no menu Arquivo##eol0

en: Subsongs
pt_BR: Subfaixas

en: Subtract
pt_BR: Subtrair

en: Support bitmap fonts
pt_BR: Suporte a fontes bitmap

en: SusDecay
pt_BR: Decaim. Sust.

en: SusTime
pt_BR: Tempo Sust.

en: Sustain
pt_BR: Sustentação

en: Sustain/release mode:
pt_BR: Modo de sustentação/repouso:

en: Sustained
pt_BR: Env. Sustentado

en: Swap
pt_BR: Trocar

en: Swap echo channels
pt_BR: Trocar canais de eco

en: Swap nibbles
pt_BR: Trocar nibbles

en: Swap words
pt_BR: Trocar palavras

en: Switch order edit mode
pt_BR: Alternar modo de edição da ordem

en: Switch roles of frequency and phase reset timer
pt_BR: Trocar papéis dos temporizadores de frequência e redefinição de fase

en: Switch to Desktop Mode
pt_BR: Trocar para o modo Desktop

en: System
pt_BR: Sistema

en: System (Primary)
pt_BR: Sistema (Primário)

en: System (Secondary)
pt_BR: Sistema (Secundário)

en: Systems
pt_BR: Sistemas

en: TFM Music Maker instrument
pt_BR: Instrumento do TFM Music Maker

en: TI SN76489 with Atari-like short noise
pt_BR: TI SN76489 com ruído curto estilo Atari

en: TIA, but better and more flexible.
    used in the Atari 8-bit family of computers (400/800/XL/XE).
pt_BR: TIA, só que melhor e mais flexível.
    utilizado na família de computadores Atari 8-bit (400/800/XL/XE).

en: Tandy PSSJ 3-voice sound
pt_BR: Som integrado Tandy PSSJ de 3 canais

en: Tap A Location
pt_BR: Local do Tap A

en: Tap B Location
pt_BR: Local do Tap B

en: Technical (alternate)##fmn2
pt_BR: Técnicos (alternativos)##fmn2

en: Technical##fmn1
pt_BR: Técnicos##fmn1

en: Tell tildearrow this must be a mistake
pt_BR: Dizer para o tildearrow que isso só pode ser um engano

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text color
pt_BR: Cor do texto

en: Text format:
pt_BR: Formato do texto:

en: The heck? No, this isn't even working correctly...
pt_BR: Cacildis? Não, não, isso aí tá com problema...

en: The only problem with that selectedMacro is that it's a bug...
pt_BR: O único problema com aquela "selectedMacro" é que ela é um bug...

en: Tick Rate (Hz)
pt_BR: Taxa de Ticks (Hz)

en: Tick Rate##TempoOrHz
pt_BR: Taxa de Ticks##TempoOrHz

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Timecode frame rate:
pt_BR: Taxa de quadros do timecode:

en: Title bar:
pt_BR: Barra de título:

en: To
pt_BR: Até

en: Toggle all instrument types
pt_BR: Habilitar/desabilitar todos os tipos de instrumentos

en: Toggle channel solo on:
pt_BR: Alternar isolamento de canal ao:

en: Toggle edit mode
pt_BR: Alternar modo de edição

en: Toggle folders/standard view
pt_BR: Alternar entre pastas e visão padrão

en: Toggle full-screen
pt_BR: Alternar tela cheia

en: Toggle hidden systems
pt_BR: Habilitar/desabilitar sistemas escondidos

en: Toggle repeat pattern
pt_BR: Alternar repetição de sequência

en: Tom
pt_BR: Surdo

en: Tom/Top
pt_BR: Surdo/Prato

en: Top
pt_BR: Topo

en: Top##obp0
pt_BR: Topo##obp0

en: Transpose (+1 octave)
pt_BR: Transpor (+1 oitava)

en: Transpose (+1)
pt_BR: Transpor (+1)

en: Transpose (-1 octave)
pt_BR: Transpor (-1 oitava)

en: Transpose (-1)
pt_BR: Transpor (-1)

en: Triangle
pt_BR: Triângulo

en: Trim
pt_BR: Cortar

en: Tune
pt_BR: Afin.

en: Tuning (A-4)
pt_BR: Afinação (A-4)

en: Two octaves (0 is C-4, F is D#5)
pt_BR: Duas oitavas (0 é C-4, F é D#5)

en: Two octaves alternate (lower keys are 0-9, upper keys are A-F)
pt_BR: Duas oitavas alternativo (teclas brancas são 0-9, teclas pretas são A-F)

en: Type
pt_BR: Tipo

en: UI scaling factor
pt_BR: Fator de escala de interface

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Unfiltered
pt_BR: Não-filtrado

en: Unified instrument/wavetable/sample list
pt_BR: Lista unificada de instrumentos/wavetables/samples

en: Unified##mel0
pt_BR: Unificado##mel0

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Unmute all channels
pt_BR: Reativar todos os canais

en: Unsaved changes! Save changes before creating a new song?
pt_BR: Há mudanças não salvas! Salvar mudanças antes de criar uma nova música?

en: Unsaved changes! Save changes before opening another file?
pt_BR: Há mudanças não salvas! Salvar mudanças antes de abrir outro arquivo?

en: Unsaved changes! Save changes before opening backup?
pt_BR: Há mudanças não salvas! Salvar mudanças antes de abrir o backup?

en: Unsaved changes! Save changes before opening file?
pt_BR: Há mudanças não salvas! Salvar mudanças antes de abrir o arquivo?

en: Unsaved changes! Save changes before quitting?
pt_BR: Há mudanças não salvas! Salvar mudanças antes de sair?

en: Unsigned
pt_BR: Sem sinal

en: Unsigned FM detune values
pt_BR: Valores de desafinação FM sem sinal (unsigned)

en: Up
pt_BR: Cima

en: Up DOWN
pt_BR: Cima BAIXO

en: Up Down Up Down
pt_BR: Cima Baixo Cima Baixo

en: Up Up Up
pt_BR: Cima Cima Cima

en: Up.
pt_BR: Cima.

en: Update Rate
pt_BR: Taxa de Atualização

en: Use 14-bit control change
pt_BR: Utilizar um MIDI CC de 14 bits

en: Use German notation
pt_BR: Usar notação alemã

en: Use classic macro editor vertical slider
pt_BR: Utilizar slider vertical clássico do editor de macro

en: Use compact wave editor
pt_BR: Utilizar editor de wavetable compacto

en: Use dual control change (one for each nibble)
pt_BR: Utilizar dois MIDI CC separados (um para cada nibble)

en: Use envelope
pt_BR: Usar envelope

en: Use flats instead of sharps
pt_BR: Usar bemóis ao invés de sustenidos

en: Use new pattern format when saving
pt_BR: Utilizar novo formato de padrão ao salvar

en: Use sample
pt_BR: Usar amostra

en: Use sample map
pt_BR: Utilizar mapa de samples

en: Use separate colors for carriers/modulators in FM editor
pt_BR: Utilizar cores separadas para portadoras/moduladoras no editor FM

en: Use single control change (imprecise)
pt_BR: Utilizar um único MIDI CC (impreciso)

en: Use software envelope
pt_BR: Utilizar envelope em software

en: Use standard OPL waveform names
pt_BR: Utilizar nomes padrão de formas de onda OPL

en: Use system beeper (Linux only!)
pt_BR: Usar beeper do sistema (somente Linux!)

en: Use system file picker
pt_BR: Usar diálogo de arquivos do sistema

en: Use wavetable
pt_BR: Utilizar wavetable

en: Use wavetable (Amiga/Generic DAC only)
pt_BR: Utilizar wavetable (Amiga/DAC Genérico somente)

en: User
pt_BR: Usuário

en: VERA sound core by Frank van den Hoef
pt_BR: núcleo de som VERA por Frank van den Hoef

en: VGM Music Maker instrument
pt_BR: Instrumento do VGM Music Maker

en: VGM file
pt_BR: Arquivo VGM

en: VICE TED sound core by Andreas Boose, Tibor Biczo
pt_BR: núcleo de som VICE TED por Andreas Boose, Tibor Biczo

en: VICE VIC-20 sound core by Rami Rasanen and viznut
pt_BR: núcleo de som VICE VIC-20 por Rami Rasanen e viznut

en: VOPM preset bank
pt_BR: Banco de predefinições do VOPM

en: VRC6 (saw)
pt_BR: VRC6 (dente-de-serra)

en: VRC6 Saw
pt_BR: Serra VRC6

en: Value
pt_BR: Valor

en: Value input pad:
pt_BR: Teclado numérico:

en: Value input style
pt_BR: Estilo de entrada de valor

en: Values
pt_BR: Valores

en: Velocity input
pt_BR: Entrada de velocidade

en: Velocity/Value
pt_BR: Velocidade/Valor

en: Vibrato Depth
pt_BR: Profundidade Vibrato

en: Virtual Tempo
pt_BR: Tempo Virtual

en: Visualizer
pt_BR: Visualizador

en: Volume Meter
pt_BR: Medidor de Volume

en: Volume Sweep
pt_BR: Sweep de Volume

en: Volume curve
pt_BR: Curva de volume

en: Volume scale:
pt_BR: Escala de volume:

en: Volume scaling rounds up
pt_BR: Escalonamento de volume arredonda para cima

en: WARNING!!
pt_BR: AVISO!!

en: Wait
pt_BR: Aguardar

en: Wait for Release
pt_BR: Aguardar pelo Repouso

en: Warning: may cause epileptic seizures.
pt_BR: Aviso: pode causar ataques epiléticos.

en: Wave (non-mono)
pt_BR: Onda (não-mono)

en: Wave 1
pt_BR: Onda 1

en: Wave 2
pt_BR: Onda 2

en: Wave Editor
pt_BR: Editor de wavetable

en: Wave Length
pt_BR: Comprimento da onda

en: Wave Mix Mode
pt_BR: Modo de Mistura de Ondas

en: Wave Pos
pt_BR: Posição da onda

en: Wave RAM
pt_BR: RAM de Onda

en: Wave channel orientation:
pt_BR: Orientação do canal de onda:

en: Wave file
pt_BR: Arquivo Wave

en: WaveTools
pt_BR: Ferramentas de Onda

en: Waveform
pt_BR: Forma de onda

en: Waveform goes out of bounds
pt_BR: Forma de onda ultrapassa as bordas

en: Waveform storage mode:
pt_BR: Modo de armazenamento das waveforms:

en: Waveform##WAVE
pt_BR: Forma de onda##WAVE

en: Wavetable Editor
pt_BR: Editor de Wavetable

en: Wavetable List
pt_BR: Lista de Wavetables

en: Wavetable cursor down
pt_BR: Mover cursor de wavetables para baixo

en: Wavetable cursor up
pt_BR: Mover cursor de wavetables para cima

en: Wavetable list
pt_BR: Lista de wavetables

en: Wavetables: toggle folders/standard view
pt_BR: Wavetables: Alternar entre pastas e visão padrão

en: Weak-JACK by x42
pt_BR: Weak-JACK por x42

en: What the hell...
pt_BR: Mas que porcaria?!

en: When creating new song:
pt_BR: Ao criar uma nova música:

en: When cursor is in Note column or not in edit mode##npb2
pt_BR: Quando o cursor estiver na coluna de Nota ou não estiver no modo de edição##npb2

en: When cursor is in Note column##npb1
pt_BR: Quando o cursor estiver na coluna de Nota##npb1

en: Width
pt_BR: Largura

en: Window activation
pt_BR: Ativação de janela

en: Windows
pt_BR: Janelas

en: Wohlstand OPL instrument
pt_BR: Instrumento Wohlstand OPL

en: Wohlstand OPN instrument
pt_BR: Instrumento Wohlstand OPN

en: Wohlstand WOPL bank
pt_BR: Banco de predefinições Wohlstand WOPL

en: Wohlstand WOPN bank
pt_BR: Banco de predefinições Wohlstand WOPN

en: Workspace layout:
pt_BR: Leiaute do espaço de trabalho:

en: Wrap horizontally:
pt_BR: Dar a volta horizontalmente:

en: Wrap vertically:
pt_BR: Dar a volta verticalmente:

en: X Axis##AxisX
pt_BR: Eixo X##AxisX

en: X Channel
pt_BR: Canal X

en: X1-010: maximum sample length is 131072
pt_BR: X1-010: o tamanho máximo de uma sample é 131072

en: X1-010: samples can't loop
pt_BR: X1-010: não é possível repetir (loop) samples

en: XOR Point
pt_BR: Ponto de XOR

en: Y Axis##AxisY
pt_BR: Eixo Y##AxisY

en: Y Channel
pt_BR: Canal Y

en: Y8950: loop point ignored on ADPCM (may only loop entire sample)
pt_BR: Y8950: o ponto de repetição (loop) é ignorado no ADPCM (só é possível repetir a sample inteira)

en: Y8950: sample length will be padded to multiple of 512
pt_BR: Y8950: o comprimento da sample será preenchida até um múltiplo de 512

en: YES##OPKVS
pt_BR: SIM##OPKVS

en: YM2608: loop point ignored on ADPCM (may only loop entire sample)
pt_BR: YM2608: o ponto de repetição (loop) é ignorado no ADPCM (só é possível repetir a sample inteira)

en: YM2608: sample length will be padded to multiple of 512
pt_BR: YM2608: o comprimento da sample será preenchida até um múltiplo de 512

en: YM2610: ADPCM-A samples can't loop
pt_BR: YM2610: samples ADPCM-A não podem repetir (loop)

en: YM2610: loop point ignored on ADPCM-B (may only loop entire sample)
pt_BR: YM2610: o ponto de repetição (loop) é ignorado no ADPCM-B (só é possível repetir a sample inteira)

en: YM2610: maximum ADPCM-A sample length is 2097152
pt_BR: YM2610: o comprimento máximo de uma sample ADPCM-A é 2097152

en: YM2610: sample length will be padded to multiple of 512
pt_BR: YM2610: o comprimento da sample será preenchida até um múltiplo de 512

en: YM2612 (9-bit DAC with distortion)
pt_BR: YM2612 (DAC de 9-bit com distorção)

en: YM3438 (9-bit DAC)
pt_BR: YM3438 (DAC de 9-bit)

en: YMF276 (external DAC)
pt_BR: YMF276 (DAC externo)

en: Yamaha Y8950 with drums
pt_BR: Yamaha Y8950 em modo bateria

en: Yamaha YM2203 (OPN) Extended Channel 3
pt_BR: Yamaha YM2203 (OPN) com Canal 3 Estendido

en: Yamaha YM2413 (OPLL) with drums
pt_BR: Yamaha YM2413 (OPLL) em modo bateria

en: Yamaha YM2608 (OPNA) Extended Channel 3
pt_BR: Yamaha YM2608 (OPNA) com Canal 3 Estendido

en: Yamaha YM2610 (OPNB) Extended Channel 2
pt_BR: Yamaha YM2610 (OPNB) com Canal 2 Estendido

en: Yamaha YM2610B (OPNB2) Extended Channel 3
pt_BR: Yamaha YM2610B (OPNB2) com Canal 3 Estendido

en: Yamaha YM2612 (OPN2) Extended Channel 3
pt_BR: Yamaha YM2612 (OPN2) com Canal 3 Estendido

en: Yamaha YM2612 (OPN2) Extended Channel 3 with DualPCM and CSM
pt_BR: Yamaha YM2612 (OPN2) Extended Channel 3 com DualPCM e CSM

en: Yamaha YM2612 (OPN2) with DualPCM
pt_BR: Yamaha YM2612 (OPN2) com DualPCM

en: Yamaha YM3526 (OPL) with drums
pt_BR: Yamaha YM3526 (OPL) em modo bateria

en: Yamaha YM3812 (OPL2) with drums
pt_BR: Yamaha YM3812 (OPL2) em modo bateria

en: Yamaha YMF262 (OPL3) with drums
pt_BR: Yamaha YMF262 (OPL3) em modo bateria

en: Yamaha YMF278B (OPL4) with drums
pt_BR: Yamaha YMF278B (OPL4) em modo bateria

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Yes (while holding Ctrl only)##dms2
pt_BR: Sim (somente quando segurando Ctrl)##dms2

en: Yes##_PCS1
pt_BR: Sim##_PCS1

en: Yes##csw1
pt_BR: Sim##csw1

en: Yes##dms1
pt_BR: Sim##dms1

en: Yes##pol0
pt_BR: Sim##pol0

en: Yes##pscroll1
pt_BR: Sim##pscroll1

en: Yes##wrapH1
pt_BR: Sim##wrapH1

en: Yes##wrapV1
pt_BR: Sim##wrapV1

en: Yes, and move to next/prev pattern (wrap around)##wrapV2
pt_BR: Sim, e mover para a próxima sequência/anterior (dando a volta pela música)##wrapV2

en: Yes, and move to next/prev pattern##wrapV2
pt_BR: Sim, e mover para a próxima sequência/anterior##wrapV2

en: Yes, and move to next/prev row##wrapH2
pt_BR: Sim, e mover para a próxima linha/anterior##wrapH2

en: Yes, and wrap around song##pscroll2
pt_BR: Sim, e dar a volta pela música##pscroll2

en: You opened:
pt_BR: Você abriu:

en: You opened: %s
pt_BR: Você abriu: %s

en: You saved: %s
pt_BR: Você salvou: %s

en: ZX Spectrum Beeper
pt_BR: Beeper do ZX Spectrum

en: ZX Spectrum Beeper (QuadTone Engine)
pt_BR: Beeper do ZX Spectrum (Motor QuadTone)

en: Zenity/KDialog not available!
    please install one of these, or disable the system file picker in Settings > General.
pt_BR: Zenity/KDialog indisponíveis!
    por favor instale uma dessas bibliotecas, ou desabilite o diálogo de arquivos do sistema em Configurações > Geral.

en: a SoC with wavetable sound hardware.
pt_BR: um SoC com hardware de som wavetable.

en: a chip which found its way inside mobile phones in the 2000's.
    as proprietary as it is, it passed away after losing to MP3 in the mobile hardware battle.
pt_BR: um chip que encontrou seu lugar dentro de celulares nos anos 2000.
    proprietário como era, ele faleceu após perder para o MP3 na batalha de hardware móvel.

en: a computer from the '80s with full sampling capabilities, giving it a sound ahead of its time.
pt_BR: um computador dos anos 80 com capacidade completa de amostragem (sampling), dando a ele um som à frente do seu tempo.

en: a console which failed to sell well due to its headache-inducing features.
pt_BR: um console que foi um desastre de vendas por conta dos seus recursos que causavam dores de cabeça.

en: a disk drive for the Famicom which also contains one wavetable channel.
pt_BR: um drive de disquete para o Famicom que também contém um canal de wavetable.

en: a fantasy sound chip designed by jvsTSX and The Beesh-Spweesh!
    used in the Hexheld fantasy console.
pt_BR: um chip de som fantasia desenvolvido por jvsTSX e The Beesh-Spweesh!
    utilizado no console fantasia Hexheld.

en: a game console with 3 channels of square wave. it's what happens after fusing TIA and VIC together.
pt_BR: um console de jogo com 3 canais de onda quadrada. é o que acontece quando se funde a TIA e o VIC juntos.

en: a handheld video game console with two screens. it uses a stylus.
pt_BR: um console de videogame portátil com duas telas. ele usa uma canetinha.

en: a portable console made by Atari. it has all of Atari's trademark waveforms.
pt_BR: um console portátil feito pela Atari. ele possui todas as formas de onda conhecidíssimas dos consoles Atari.

en: a sample chip made by Ensoniq, which is the basis for the GF1 chip found in Gravis' Ultrasound cards.
pt_BR: um chip de sample feito pela Ensoniq, que é a base para o chip GF1 encontrado nas placas Gravis Ultrasound.

en: a sound chip used in several Seta/Allumer-manufactured arcade boards with too many channels of wavetable sound, which also are capable of sampled sound.
pt_BR: um chip de som utilizado em várias placa de fliperama fabricadas pela Seta/Allumer, com muitos canais de wavetable que também são capazes de tocar samples.

en: a square wave additive synthesis chip made by OKI. used in some arcade machines and instruments.
pt_BR: um chip de síntese aditiva de ondas quadradas feito pela OKI. utilizado em algumas máquinas de fliperama e instrumentos..

en: a square/noise sound chip found on the Sega Master System, ColecoVision, Tandy, TI's own 99/4A and a few other places.
pt_BR: um chip de som de onda quadrada e ruído encontrado no Sega Master System, ColecoVision, PCs Tandy, o próprio 99/4A da TI e alguns outros lugares.

en: a unique FM synth featured in PC sound cards.
    based on the OPL3 design, but with lots of its features extended.
pt_BR: um sintetizador FM único encontrado em placas de som de PC.
    baseado no design do OPL3, mas com muitos de seus recursos estendidos.

en: a wavetable chip made by Konami for use with the MSX.
    the last channel shares its wavetable with the previous one though.
pt_BR: um chip wavetable feito pela Konami para ser utilizado com o MSX.
    o último canal compartilha sua wavetable com o anterior, porém.

en: a wavetable sound chip used in Pac-Man, among other early Namco arcade games.
pt_BR: um chip de som wavetable utilizado no fliperama Pac-Man, juntamente com outros dos primeiros fliperamas da Namco.

en: about...
pt_BR: sobre...

en: accept 0B+0D to jump to a specific row of an order
pt_BR: aceitar 0B+0D para pular para uma linha específica de uma ordem

en: add
pt_BR: somar

en: add (overflow)
pt_BR: somar (com transbordo)

en: add chip...
pt_BR: adicionar chip...

en: add one loop
pt_BR: adicionar um loop

en: add pattern change hints
pt_BR: adicionar dicas de mudança de sequência

en: additional PCM FIFO channels in Game Boy Advance driven directly by its DMA hardware.
pt_BR: canais PCM FIFO adicionais no Game Boy Advance controlados diretamente por seu hardware de DMA.

en: adpcm by superctr
pt_BR: adpcm por superctr

en: adpcm-xq by David Bryant
pt_BR: adpcm-xq por David Bryant

en: affiliated with Delek or DefleMask in
pt_BR: afiliado com Delek ou o DefleMask de forma

en: all compatible files
pt_BR: todos os arquivos compatíveis

en: all files
pt_BR: todos os arquivos

en: all members of Deflers of Noice!
pt_BR: todos os membros de Deflers of Noice!

en: also known as Famicom in Japan, it's the most well-known game console of the '80s.
pt_BR: também conhecido como Famicom no Japão, e também conhecido como Phantom System, Top Game, Turbo Game, Dynavision, Bit System e Polystation no Brasil, é o console de jogos mais conhecido dos anos 80.

en: alternate
pt_BR: alternar

en: an '80s game console with a wavetable sound chip, popular in Japan.
pt_BR: um console de games dos anos 80 com um chip de som wavetable, popular no Japão.

en: an ADPCM sound chip manufactured by OKI and used in many arcade boards.
pt_BR: um chip de som ADPCM fabricado pela OKI e utilizado em muitas placas de fliperama.

en: an ADPCM sound chip manufactured by OKI and used in the Sharp X68000.
pt_BR: um chip de som ADPCM fabricado pela OKI e utilizado no Sharp X68000.

en: an SN76489 derivative used in Neo Geo Pocket, has independent stereo volume and noise channel frequency.
pt_BR: uma derivativa do SN76489 utilizada no Neo Geo Pocket que possui volume estéreo independente e frequência independente para o canal de ruído.

en: an expansion chip for the Famicom, featuring a little-known PCM channel.
pt_BR: um chip de expansão para o Famicom, contendo um canal PCM pouco conhecido.

en: an expansion chip for the Famicom, featuring a quirky sawtooth channel.
pt_BR: um chip de expansão para o Famicom, contendo um canal dente-de-serra peculiar.

en: an expansion chip for the Famicom, with full wavetable.
pt_BR: um chip de expansão para o Famicom, com vários canais de wavetable.

en: an improved version of the AY-3-8910 with a bigger frequency range, duty cycles, configurable noise and per-channel envelopes!
pt_BR: uma versão melhorada do AY-3-8910 com uma faixa de frequências maior, ciclos de trabalho, ruído configurável e envelopes por canal!

en: and Leandro Nini
pt_BR: e Leandro Nini

en: and Marco van den Heuvel
pt_BR: e Marco van den Heuvel

en: and Mark Adler
pt_BR: e Mark Adler

en: another ZX Spectrum beeper system with full PWM pulses and 3-level volume per channel. it also has a pitchable overlay sample channel.
pt_BR: outro sistema de beeper do ZX Spectrum, dessa vez com pulsos PWM completos e volume de 3 níveis por canal. ele também possui um canal de sobreposição de sample com tom controlável.

en: another option
pt_BR: outra opção

en: any
pt_BR: qualquer

en: any way, nor it is a replacement for
pt_BR: alguma, assim como também não é um substituto

en: applies when playback is stopped.
pt_BR: aplica-se quando a reprodução está parada.

en: are you sure you want to remove this subsong?
pt_BR: tem certeza de que quer remover esta subfaixa?

en: as generic sample playback as it gets.
pt_BR: simplesmente reprodução de samples, o mais genérico possível.

en: assets
pt_BR: recursos

en: auto-detect
pt_BR: detectar automaticamente

en: backward-cpp by Google
pt_BR: backward-cpp da Google

en: backward/ping-pong only supported in Generic PCM DAC
    ping-pong also on ES5506
pt_BR: reverso/pingue-pongue suportado somente no DAC PCM Genérico
    pingue-pongue também suportado no ES5506

en: band
pt_BR: banda

en: band pass
pt_BR: passa banda

en: bank %d
pt_BR: banco %d

en: best possible
pt_BR: melhor possível

en: between
pt_BR: está entre

en: binary file
pt_BR: arquivo binário

en: blep synthesis
pt_BR: síntese blep

en: calls rend->clear() after rend->present(). might reduce UI latency by one frame in some drivers.
pt_BR: chama rend->clear() depois de rend->present(). pode reduzir o atraso da interface gráfica por um quadro em alguns drivers.

en: can't collapse any further!
pt_BR: impossível contrair mais!

en: can't do anything without Storage permissions!
pt_BR: impossível fazer algo sem permissões de Armazenamento!

en: can't expand any further!
pt_BR: impossível expandir mais!

en: cannot remove the last one
pt_BR: não pode remover o último

en: ch3off
pt_BR: cn3desl

en: change chip...
pt_BR: trocar chip...

en: change instrument...
pt_BR: mudar instrumento...

en: changing the loop in a BRR sample may result in glitches!
pt_BR: alterar o loop em uma sample BRR pode resultar em falhas!

en: channel
pt_BR: canal

en: channels
pt_BR: canais

en: chip manager
pt_BR: gerenciador de chips

en: chips to export:
pt_BR: chips a exportar:

en: clear
pt_BR: limpar

en: clear contents
pt_BR: limpar conteúdo

en: clear delta counter values
pt_BR: limpar valores de contador delta

en: clear history
pt_BR: limpar histórico

en: clear map samples
pt_BR: limpar samples do mapa

en: clear...
pt_BR: apagar...

en: click for groove pattern
pt_BR: clique para padrão "groove"

en: click for one speed
pt_BR: clique para uma velocidade

en: click for pattern options (effect columns/pattern names/visualizer)
pt_BR: clique para opções de sequência (colunas de efeito/nomes das faixas/visualizador)

en: click for two (alternating) speeds
pt_BR: clique para duas velocidades alternantes

en: click here to enable them.
pt_BR: clique aqui para habilitá-los.

en: click to display base tempo
pt_BR: clique para mostrar o tempo base

en: click to display tick rate
pt_BR: clique para mostrar a taxa de ticks

en: clip A
pt_BR: cortar A

en: clip B
pt_BR: cortar B

en: collapse
pt_BR: contrair

en: collapse pattern
pt_BR: contrair sequência

en: collapse song
pt_BR: contrair música

en: collapse/expand
pt_BR: contrair/expandir

en: collapse/expand amount##CollapseAmount
pt_BR: contrair/expandir por quantidade##CollapseAmount

en: command stream
pt_BR: fluxo de comandos

en: compatibility flags
pt_BR: opções de compatibilidade

en: compatible files
pt_BR: arquivos compatíveis

en: configuration files
pt_BR: arquivos de configuração

en: configure chip...
pt_BR: configurar chip...

en: congratulations! you managed to load nothing.
    you are entitled to a bug report.
pt_BR: parabéns! você foi capaz de carregar um monte de nada.
    você tem direito a um bug report.

en: congratulations! you've unlocked a secret panel.
pt_BR: parabéns! você desbloqueou um painel secreto.

en: contact tildearrow at:
pt_BR: entre em contato com tildearrow em:

en: copy
pt_BR: copiar

en: cost-reduced version of the OPL with 16 patches and only one of them is user-configurable.
pt_BR: versão de custo reduzido do chip OPL com 16 timbres selecionáveis, e apenas um deles é configurável pelo usuário.

en: cost-reduced version of the OPM with a different register layout and no stereo...
    ...but it has a built-in AY-3-8910! (actually an YM2149)
pt_BR: versão de custo reduzido do OPM com um leiaute de registradores diferentes e sem estéreo...
    ...mas ele tem um AY-3-8910 embutido! (na verdade é um YM2149)

en: cost-reduced version of the OPM with a different register layout and no stereo...
    ...but it has a built-in AY-3-8910! (actually an YM2149)
    this one is in Extended Channel mode, which turns the third FM channel into four operators with independent notes/frequencies
pt_BR: versão de custo reduzido do OPM com um leiaute de registradores diferentes e sem estéreo...
    ...mas ele tem um AY-3-8910 embutido! (na verdade é um YM2149)
    esse está em modo de Canal Estendido, que transforma o terceiro canal FM em quatro operadores com notas/frequências independentes.

en: could NOT save layout! %s
pt_BR: não pôde salvar o layout! %s

en: could not determine file size: %s
pt_BR: não pode determinar o tamanho do arquivo: %s

en: could not open file!
pt_BR: não pôde abrir o arquivo!

en: could not open file! (%s)
pt_BR: não pôde abrir o arquivo! (%s)

en: could not open window! %s
pt_BR: não pôde abrir a janela! %s

en: could not read entire file: %s
pt_BR: não pôde ler o arquivo inteiro: %s

en: could not save sample! open Log Viewer for more information.
pt_BR: não foi possível salvar a sample! abra o Visualizador de Logs para mais informações.

en: could not seek to beginning: %s
pt_BR: não pode rebobinar até o começo: %s

en: could not seek to end: %s
pt_BR: não pôde avançar até o final: %s

en: could not write command stream! (%s)
pt_BR: não pôde escrever fluxo de comandos! (%s)

en: could not write text! (%s)
pt_BR: não pôde escrever texto! (%s)

en: couldn't insert! make sure your sample is 8 or 16-bit.
pt_BR: não pôde inserir! verifique se sua sample é 8 or 16-bit.

en: couldn't paste! make sure your sample is 8 or 16-bit.
pt_BR: não pôde colar! tenha certeza de que sua sample é 8 ou 16-bit.

en: couldn't resample! make sure your sample is 8 or 16-bit.
pt_BR: não pôde redimensionar! verifique se sua sample é 8 or 16-bit.

en: couldn't resize! make sure your sample is 8 or 16-bit.
pt_BR: não pôde redimensionar! verifique se sua sample é 8 or 16-bit.

en: create wavetable from selection
pt_BR: criar wavetable a partir da seleção

en: cubic spline
pt_BR: spline cúbica

en: custom
pt_BR: personalizado

en: cut
pt_BR: recortar

en: dSID by DefleMask Team based on jsSID
pt_BR: dSID pelo Time DefleMask baseado no jsSID

en: debug
pt_BR: depuração

en: debug menu
pt_BR: menu de depuração

en: delete
pt_BR: excluir

en: despite the fact this program works
pt_BR: apesar do fato de este programa funcionar

en: developed by the makers of the Game Boy and the Virtual Boy...
pt_BR: desenvolvido pelos criadores do Game Boy e do Virtual Boy...

en: direct stream mode
pt_BR: modo de fluxo direto

en: direction
pt_BR: direção

en: disclaimer:
pt_BR: aviso:

en: disconnect all
pt_BR: desconectar todas

en: dither the sample when used on a chip that only supports 8-bit samples.
pt_BR: Aplicar dithering 8-bit na sample quando utilizada em um chip que só suporta samples 8-bit.

en: divider \ clock
pt_BR: divisor \ clock

en: do not report any issues arising from the use of this option!
pt_BR: favor não relatar nenhum problema vindo do uso dessa opção!

en: duplicate
pt_BR: duplicado

en: echo
pt_BR: eco

en: effect list
pt_BR: lista de efeitos

en: enable
pt_BR: habilitar

en: enable tap B
pt_BR: habilitar tap B

en: enable this option to slightly boost high frequencies
    to compensate for the SNES' Gaussian filter's muffle.
pt_BR: habilite essa opção para enfatizar levemente as frequências altas
    para compensar pelo abafamento do filtro gaussiano do SNES.

en: enabled
pt_BR: habilitado

en: ep128emu by Istvan Varga
pt_BR: ep128emu por Istvan Varga

en: equals
pt_BR: é igual a

en: error while loading fonts! please check your settings.
pt_BR: erro ao carregar fontes! por favor cheque suas configurações.

en: error while saving instrument! only the following instrument types are supported:
    - FM (OPN)
    - SN76489/Sega PSG
    - Game Boy
    - PC Engine
    - NES
    - C64
    - FM (OPLL)
    - FDS
pt_BR: erro ao salvar o instrumento! somente os seguintes tipos de instrumento são suportados:
    - FM (OPN)
    - SN76489/Sega PSG
    - Game Boy
    - PC Engine
    - NES
    - C64
    - FM (OPLL)
    - FDS

en: exit...
pt_BR: sair...

en: expand
pt_BR: expandir

en: expand pattern
pt_BR: expandir sequência

en: expand song
pt_BR: expandir música

en: export VGM...
pt_BR: exportar VGM...

en: export audio...
pt_BR: exportar áudio...

en: export command stream...
pt_BR: exportar fluxo de comandos...

en: export text...
pt_BR: exportar texto...

en: export...
pt_BR: exportar...

en: fade
pt_BR: degradê

en: featuring DefleMask song compatibility.
pt_BR: com compatibilidade para músicas do DefleMask.

en: file is empty
pt_BR: o arquivo está vazio

en: file size is invalid!
pt_BR: o tamanho do arquivo é inválido!

en: file_name.fur - Furnace##tbar2
pt_BR: nome_do_arquivo.fur - Furnace##tbar2

en: filter 1+3
pt_BR: filtrar 1+3

en: filter 2+4
pt_BR: filtrar 2+4

en: find/replace
pt_BR: localizar/substituir

en: fixed
pt_BR: fixo

en: flip
pt_BR: reverter

en: flip selection
pt_BR: reverter seleção

en: format guide:
    - %c: channel name
    - %C: channel short name
    - %d: channel number (starting from 0)
    - %D: channel number (starting from 1)
    - %n: channel note
    - %i: instrument name
    - %I: instrument number (decimal)
    - %x: instrument number (hex)
    - %s: chip name
    - %p: chip part number
    - %S: chip ID
    - %v: volume (decimal)
    - %V: volume (percentage)
    - %b: volume (hex)
    - %l: new line
    - %%: percent sign
pt_BR: guia de formatação:
    - %c: nome do canal
    - %C: nome curto do canal
    - %d: número do canal (começando em 0)
    - %D: número do canal (começando em 1)
    - %n: nota do canal
    - %i: nome do instrumento
    - %I: número do instrumento (decimal)
    - %x: número do instrumento (hex)
    - %s: nome do chip
    - %p: numeração do chip
    - %S: ID do chip
    - %v: volume (decimal)
    - %V: volume (porcentagem)
    - %b: volume (hex)
    - %l: nova linha
    - %%: símbolo de porcentagem

en: format version
pt_BR: versão do formato:

en: full
pt_BR: completo

en: full screen
pt_BR: tela cheia

en: go
pt_BR: ir

en: go to Macros for other parameters.
pt_BR: vá para Macros para outros parâmetros.

en: good luck! you get one square and no volume control.
pt_BR: boa sorte! você tem uma onda quadrada e nenhum controle de volume.

en: gradient/fade...
pt_BR: degradê...

en: greetings to:
pt_BR: saudações a:

en: half
pt_BR: metade

en: help Furnace grow:
pt_BR: ajude o Furnace a crescer:

en: high
pt_BR: alta

en: high pass
pt_BR: passa alta

en: high1
pt_BR: altafreq1

en: high3
pt_BR: altafreq3

en: hold
pt_BR: segurar

en: how many channels of PCM do you want?
    MultiPCM: yes
pt_BR: quantos canais de PCM você quer?
    MultiPCM: sim

en: if enabled, an instrument with duty macro in the wave channel will be mapped to wavetable volume.
pt_BR: se habilitado, um instrumento com macro de ciclo de trabalho no canal de onda será mapeado para o volume da wavetable.

en: if this is on, 17xx has no effect on the operator channels in YM2612.
pt_BR: se isso estiver habilitado, 17xx não tem nenhum efeito nos canais de operador no YM2612.

en: if this is on, a jump to next row effect will not take place when it is on the last order of a song.
pt_BR: se isto estiver habilitado, o efeito para pular para a próxima ordem não irá funcionar quando estiver na última ordem de uma música.

en: if this is on, an instrument change will not affect the envelope.
pt_BR: se isto estiver habilitado, uma mudança de instrumento não irá afetar o envelope.

en: if this is on, only the first slide of a row in a channel will be considered.
pt_BR: se habilitado, apenas o primeiro slide de uma linha em um canal será considerado.

en: ignore
pt_BR: ignorar

en: import raw (replace)...
pt_BR: importar em formato raw (trocar)...

en: import raw sample (replace)...
pt_BR: importar sample em formato raw (trocar)...

en: import raw sample...
pt_BR: importar sample em formato raw...

en: import raw...
pt_BR: importar em formato raw...

en: input
pt_BR: entrada

en: input latch
pt_BR: máscara de entrada

en: insert
pt_BR: inserir

en: inserts data blocks on pattern changes.
    useful if you are writing a playback routine.
    
    the format of a pattern change data block is:
    67 66 FE ll ll ll ll 01 oo rr pp pp pp ...
    - ll: length, a 32-bit little-endian number
    - oo: order
    - rr: initial row (a 0Dxx effect is able to select a different row)
    - pp: pattern index (one per channel)
    
    pattern indexes are ordered as they appear in the song.
pt_BR: insere blocos de dados a cada mudança de sequência.
    útil se você estiver escrevendo uma rotina de reprodução.
    
    o formato do bloco de dados de mudança de sequência é:
    67 66 FE ll ll ll ll 01 oo rr pp pp pp ...
    - ll: comprimento, um número 32-bit little-endian
    - oo: ordem
    - rr: linha inicial (um efeito 0Dxx é capaz de selecionar uma linha diferente de zero)
    - pp: índice da sequência (uma por canal)
    
    os índices da sequência são ordenados conforme elas aparecem na música.

en: inspector
pt_BR: inspetor

en: instrument editor
pt_BR: editor de instrumentos

en: instruments
pt_BR: instrumentos

en: interpolate
pt_BR: interpolar

en: invalid destination index
pt_BR: índice de destino inválido

en: invalid index
pt_BR: índice inválido

en: invalid instrument type! change it first.
pt_BR: tipo de instrumento inválido! troque-o primeiro.

en: invalid source index
pt_BR: índice de origem inválido

en: invalid wavetable header/data!
pt_BR: cabeçalho/dados da wavetable inválidos!

en: invert
pt_BR: inverter

en: invert A
pt_BR: inverter A

en: invert B
pt_BR: inverter B

en: invert left
pt_BR: inverter esquerda

en: invert right
pt_BR: inverter direita

en: invert values
pt_BR: inverter valores

en: it also comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
pt_BR: ele também não vem com ABSOLUTAMENTE NENHUMA GARANTIA.

en: it appears I couldn't load these fonts. any setting you can check?
pt_BR: parece que eu não pude carregar essas fontes. alguma configuração que você poderia checar?

en: it is a VERY bad idea to set this number higher than your CPU core count (%d)!
pt_BR: é uma PÉSSIMA ideia definir esse número pra um valor mais alto do que o número de núcleos da sua CPU (%d)!

en: it is a bad idea to set this number higher than your CPU core count (%d)!
pt_BR: é uma má ideia definir esse número pra um valor mais alto do que o número de núcleos da sua CPU (%d)!

en: it's a challenge to make music on this chip which barely has musical capabilities...
pt_BR: é um desafio fazer música nesse chip que mal tem capacidades musicais...

en: k1 slowdown
pt_BR: desacelerar k1

en: k2 slowdown
pt_BR: desacelerar k2

en: left
pt_BR: esquerda

en: left click to configure TL scaling
    right click to see FM preview
pt_BR: clique com o botão esquerdo para configurar o escalonamento de TL
    clique com o botão direito para ver a previsão da onda FM

en: left click to restart
    middle click to pause
    right click to see algorithm
pt_BR: clique com o botão esquerdo para reiniciar
    clique com o botão do meio para pausar
    clique com o botão direito para ver o algoritmo

en: libsndfile by Erik de Castro Lopo
pt_BR: libsndfile por Erik de Castro Lopo

en: licensed under GPLv2+! see
pt_BR: licenciado sob a GPLv2+! veja o

en: like Impulse Tracker
pt_BR: como Impulse Tracker

en: like Namco C15 but with stereo sound.
pt_BR: similar ao Namco C15 mas com som estéreo.

en: like Neo Geo, but lacking the ADPCM-B channel since they couldn't connect the pins.
pt_BR: como o Neo Geo, mas faltando o canal ADPCM-B já que eles não puderam conectar os pinos.

en: like Neo Geo, but lacking the ADPCM-B channel since they couldn't connect the pins.
    this one is in Extended Channel mode, which turns the second FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
pt_BR: como o Neo Geo, mas faltando o canal ADPCM-B já que eles não puderam conectar os pinos.
    esse está no modo de Canal Estendido, que transforma o segundo canal FM em quatro operadores com notas/frequências independentes.

en: like OPL but with an ADPCM channel.
pt_BR: como o OPL, mas com um canal ADPCM.

en: like OPL3, but this time it also has a 24-channel version of MultiPCM.
pt_BR: como o OPL3, mas dessa vez ele também possui uma versão de 24 canais do MultiPCM.

en: like OPM, but with more waveforms, fixed frequency mode and totally... undocumented.
    used in the Yamaha TX81Z and some other synthesizers.
pt_BR: como o OPM, mas com mais formas de onda, modo de frequência fixa e completamente... não documentado.
    utilizado no Yamaha TX81Z e alguns outros sintetizadores.

en: like ProTracker/FamiTracker
pt_BR: como ProTracker/FamiTracker

en: load from TX81Z
pt_BR: carregar do TX81Z

en: load instrument from TX81Z
pt_BR: carregar instrumento do TX81Z

en: lock layout
pt_BR: travar leiaute

en: log viewer
pt_BR: visualizador de logs

en: loop trail:
pt_BR: loops ao final:

en: low
pt_BR: baixa

en: low pass
pt_BR: passa baixa

en: low pass (noise)
pt_BR: passa baixa (ruído)

en: make instrument
pt_BR: criar instrumento

en: make me a drum kit
pt_BR: faça um kit de bateria para mim

en: manage chips
pt_BR: gerenciar chips

en: match effects only if they appear exactly as specified.
pt_BR: corresponder com efeitos somente se eles aparecerem exatamente como especificados.

en: match effects only if they appear in-order.
pt_BR: corresponder com efeitos somente se eles aparecerem em ordem.

en: match effects regardless of position.
pt_BR: corresponder com efeitos independente da posição.

en: max number of systems is %d
pt_BR: o número máximo de sistemas é %d

en: max number of total channels is %d
pt_BR: o número máximo total de canais é %d

en: maximum size is 256 samples!
pt_BR: o tamanho máximo é de 256 amostras!

en: may cause issues with high-polling-rate mice when previewing notes.
pt_BR: pode causar problemas com mouses de alta taxa de amostragem ao prever notas.

en: memory composition
pt_BR: composição da memória

en: mirror
pt_BR: espelhar

en: multiple files (one per channel)
pt_BR: múltiplos arquivos (um por canal)

en: multiple files (one per chip)
pt_BR: múltiplos arquivos (um por chip)

en: mzpokeysnd POKEY emulator by Michael Borisov
pt_BR: emulador POKEY mzpokeysnd por Michael Borisov

en: new DPCM features disabled (compatibility)!
pt_BR: novos recursos de DPCM desabilitados (compatibilidade)!

en: new...
pt_BR: novo...

en: no backups made yet!
pt_BR: nenhum backup realizado ainda!

en: no categories available! what in the world.
pt_BR: nenhuma categoria disponível! que país é esse...

en: no checks
pt_BR: sem checagens

en: no chips with memory
pt_BR: nenhum chip com memória

en: no free patterns in channel %d!
pt_BR: não há sequências livres no canal %d!

en: no instrument selected
pt_BR: nenhum instrumento selecionado

en: no instruments available
pt_BR: nenhum instrumento disponível

en: no matches found!
pt_BR: nenhum resultado encontrado!

en: no results
pt_BR: nenhum resultado

en: no sample selected
pt_BR: nenhuma sample selecionada

en: no systems here yet!
pt_BR: nenhum sistema aqui ainda!

en: no wavetable selected
pt_BR: nenhuma wavetable selecionada

en: noise
pt_BR: ruído

en: none
pt_BR: nenhuma

en: none of the chips can play it
pt_BR: nenhum dos chips pode tocá-lo

en: none of the currently present chips are able to play this instrument type!
pt_BR: nenhum dos chips atualmente presentes são capazes de reproduzir esse tipo de instrumento!

en: none selected
pt_BR: nenhuma selecionada

en: not between
pt_BR: não está entre

en: not equal
pt_BR: é diferente de

en: note
pt_BR: nota

en: note down
pt_BR: nota abaixo

en: note up
pt_BR: nota acima

en: note: AY-3-8914 is not supported by the VGM format!
pt_BR: nota: o AY-3-8914 não é suportado pelo formato VGM!

en: note: only works for an initial LFSR value of 0!
pt_BR: nota: só funciona para um valor inicial de LFSR igual a 0!

en: nothing here yet
pt_BR: nada aqui ainda

en: nothing to configure
pt_BR: nada para configurar

en: nothing to export
pt_BR: nada a ser exportado

en: octave down
pt_BR: oitava abaixo

en: octave up
pt_BR: oitava acima

en: offset
pt_BR: deslocar

en: offset...
pt_BR: deslocar...

en: on
pt_BR: ligado

en: on get size: %s
pt_BR: ao obter tamanho: %s

en: on pre tell: %s
pt_BR: ao predeterminar posição: %s

en: on read: %s
pt_BR: ao ler: %s

en: on seek: %s
pt_BR: ao avançar: %s

en: on tell: %s
pt_BR: ao determinar posição: %s

en: one channel of 1-bit wavetable which is better (and worse) than the PC Speaker.
pt_BR: um canal de wavetable 1-bit que é melhor (e pior) que o PC Speaker.

en: one file
pt_BR: um arquivo

en: only use for compatibility with .dmf modules!
    - initializes modulation table with first wavetable
    - does not alter modulation parameters on instrument change
pt_BR: use apenas para compatibilidade com módulos .dmf!
    - inicializa a tabela de modulação com a primeira wavetable
    - não altera os parâmetros de modulação com mudança de instrumento

en: only when time is less than speed (like DefleMask/ProTracker)
pt_BR: somente quando o tempo é menor que a velocidade (como DefleMask/ProTracker)

en: open built-in assets directory
pt_BR: abrir diretório de recursos embutidos

en: open recent
pt_BR: abrir recente

en: open...
pt_BR: abrir...

en: operation mask...
pt_BR: máscara de operação...

en: operator level changes with volume?
pt_BR: nível do operador muda com o volume?

en: optimize size
pt_BR: otimizar tamanho

en: or
pt_BR: ou

en: order
pt_BR: ordem

en: orders
pt_BR: ordens

en: oscilloscope (X-Y)
pt_BR: osciloscópio (X-Y)

en: oscilloscope (master)
pt_BR: osciloscópio (mestre)

en: oscilloscope (per-channel)
pt_BR: osciloscópio (por canal)

en: out of memory for this sample!
pt_BR: sem memória para esta sample!

en: output
pt_BR: saída

en: panic
pt_BR: pânico

en: paste
pt_BR: colar

en: paste (mix)
pt_BR: colar (mesclar)

en: paste (replace)
pt_BR: colar (substituir)

en: paste flood
pt_BR: colar e repetir

en: paste mix
pt_BR: colar e mesclar

en: paste mix (background)
pt_BR: colar e mesclar (por trás)

en: paste overflow
pt_BR: colar através das bordas

en: paste special...
pt_BR: colar especial...

en: paste with ins (background)
pt_BR: colar+mesclar com instrumento (por trás)

en: paste with ins (foreground)
pt_BR: colar+mesclar com instrumento (pela frente)

en: pattern
pt_BR: sequência

en: pattern manager
pt_BR: gerenciador de sequências

en: pattern visualizer
pt_BR: visualizador de sequência

en: pause
pt_BR: pausar

en: piano/input pad
pt_BR: piano/teclado virtual

en: pitch
pt_BR: tom

en: pitch mod
pt_BR: mod. de tom

en: play/edit controls
pt_BR: controles de reprodução/edição

en: please don't use this chip. it was added as a joke.
pt_BR: por favor não use esse chip. ele foi adicionado por causa de uma brincadeira.

en: ported by laoo to C++
pt_BR: traduzido para C++ por laoo

en: powered by:
pt_BR: bibliotecas utilizadas:

en: premature end of file
pt_BR: fim prematuro do arquivo

en: puNES (NES, MMC5 and FDS) by FHorse
pt_BR: puNES (NES, MMC5 e FDS) por FHorse

en: pull delete
pt_BR: excluir e puxar

en: pulse
pt_BR: pulso

en: randomize
pt_BR: aleatorizar

en: randomize...
pt_BR: aleatorizar...

en: raw data
pt_BR: dados raw

en: reSID by Dag Lem
pt_BR: reSID por Dag Lem

en: reSIDfp by Dag Lem, Antti Lankila
pt_BR: reSIDfp por Dag Lem, Antti Lankila

en: rear left
pt_BR: traseira esquerda

en: rear right
pt_BR: traseira direita

en: rectSquare
pt_BR: Serra Logarítm.

en: redo
pt_BR: refazer

en: reduces latency by running the engine faster than the tick rate.
    useful for live playback/jam mode.
    
    warning: only enable if your buffer size is small (10ms or less).
pt_BR: reduz o atraso rodando o motor mais rápido que a taxa de ticks.
    útil para tocar ao vivo/"modo jam".
    
    aviso: só habilite se o seu tamanho de buffer for pequeno (10ms ou menor).

en: register view
pt_BR: visualização de registradores

en: remembers the window's last position on start-up.
pt_BR: memoriza a última posição da janela no início do programa.

en: remove
pt_BR: excluir

en: remove chip...
pt_BR: remover chip...

en: rename...
pt_BR: renomear...

en: render using Dear ImGui's built-in line drawing functions.
pt_BR: desenha o osciloscópio utilizando as funções embutidas de desenho de linha do Dear ImGui.

en: render using shaders that run on the graphics card.
    only available in OpenGL 3.0 render backend.
pt_BR: renderiza utilizando sombreadores que executam na placa de vídeo.
    somente disponível no backend de renderização OpenGL 3.0.

en: replace instrument...
pt_BR: trocar instrumento...

en: replace sample...
pt_BR: trocar sample...

en: replace wavetable...
pt_BR: trocar wavetable...

en: replace...
pt_BR: trocar...

en: required for DualPCM and MSM6258 export.
    
    allows for volume/direction changes when playing samples,
    at the cost of a massive increase in file size.
pt_BR: requerido para exportação de DualPCM e MSM6258.
    
    permite alterações de volume e direção ao reproduzir samples,
    ao custo de um enorme aumento de tamanho de arquivo.

en: reset A
pt_BR: reiniciar A

en: reset B
pt_BR: reiniciar B

en: reset layout
pt_BR: redefinir leiaute

en: reset notes
pt_BR: redefinir notas

en: reset pitches
pt_BR: redefinir tons

en: resolution
pt_BR: resolução

en: restore backup
pt_BR: restaurar backup

en: reverse
pt_BR: reverter

en: right
pt_BR: direita

en: right click to see FM preview
pt_BR: clique com o botão direito para ver a previsão da onda FM

en: ring
pt_BR: anel

en: ring mod
pt_BR: mod anel

en: row
pt_BR: linha

en: runs chip emulation on separate threads.
    may increase performance when using heavy emulation cores.
    
    warnings:
    - experimental!
    - only useful on multi-chip songs.
pt_BR: roda a emulação de chips em threads separadas.
    pode aumentar a performance ao utilizar núcleos de emulação pesados.
    
    avisos:
    - experimental!
    - só é útil em músicas com múltiplos chips.

en: sample editor
pt_BR: editor de samples

en: sample name
pt_BR: nome da sample

en: save
pt_BR: salvar

en: save as .dmp...
pt_BR: salvar como .dmp...

en: save as .dmw...
pt_BR: salvar como .dmw...

en: save as...
pt_BR: salvar como...

en: save instrument as .dmp...
pt_BR: salvar instrumento como .dmp...

en: save raw sample...
pt_BR: salvar sample em formato raw...

en: save raw wavetable...
pt_BR: salvar wavetable em formato raw...

en: save raw...
pt_BR: salvar em formato raw...

en: save wavetable as .dmw...
pt_BR: salvar wavetable como .dmw...

en: saves power by lowering the frame rate to 2fps when idle.
    may cause issues under Mesa drivers!
pt_BR: economiza energia diminuindo a taxa de quadros para 2 FPS quando ocioso.
    pode causar problemas com alguns drivers Mesa!

en: saw
pt_BR: serra

en: scale
pt_BR: escalonar

en: scale %
pt_BR: escalonar %

en: scale...
pt_BR: escalonar...

en: select all
pt_BR: selecionar tudo

en: select at least one sample!
pt_BR: selecione pelo menos uma sample!

en: select one...
pt_BR: selecione um...

en: select the chip you wish to export, but only up to %d of each type.
pt_BR: selecione o chip que você quer exportar, mas no máximo %d de cada tipo.

en: select to not reset channels on loop.
pt_BR: selecione para não reiniciar os canais a cada loop.

en: select to reset channels on loop. may trigger a voltage click on every loop!
pt_BR: escolha para reiniciar bruscamente os canais a cada loop. pode causar cliques de tensão em todos os loops!

en: select to turn channels off on loop.
pt_BR: selecione para desligar os canais a cada loop.

en: set
pt_BR: definir

en: set entire map to this delta counter value
pt_BR: definir mapa inteiro para esse valor de contador delta

en: set entire map to this note
pt_BR: definir mapa inteiro para essa nota

en: set entire map to this pitch
pt_BR: definir mapa inteiro para esse tom

en: set entire map to this sample
pt_BR: definir mapa inteiro para essa sample

en: set loop to selection
pt_BR: definir loop para seleção

en: settings...
pt_BR: configurações...

en: settings:
pt_BR: opções:

en: simulates ProTracker's behavior of arpeggio being bound to the current tick of a row.
pt_BR: simula o comportamento do ProTracker em que o arpejo é ligado ao tick atual de uma linha.

en: simulates ProTracker's behavior of not applying volume/pitch slides on the first tick of a row.
pt_BR: simula o comportamento do ProTracker de não aplicar slides de volume/tom no primeiro tick de uma linha.

en: so Taito asked Yamaha if they could get the two missing FM channels back, and Yamaha gladly provided them with this chip.
pt_BR: então a Taito pediu à Yamaha se eles poderiam ter os 2 canais FM faltantes de volta, e a Yamaha lhes providenciou de bom grado com este chip.

en: so Taito asked Yamaha if they could get the two missing FM channels back, and Yamaha gladly provided them with this chip.
    this one is in Extended Channel mode, which turns the third FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
pt_BR: então a Taito pediu à Yamaha se eles poderiam ter os 2 canais FM faltantes de volta, e a Yamaha lhes providenciou de bom grado com este chip.
    esse está em modo de Canal Estendido, que transforma o terceiro canal FM em quatro operadores com notas/frequências independentes.

en: song
pt_BR: música

en: song comments
pt_BR: comentários da música

en: song information
pt_BR: informações da música

en: source and destination are equal
pt_BR: a origem e o destino são os mesmos

en: speed
pt_BR: velocidade

en: split L/R
pt_BR: separar esq/dir

en: square
pt_BR: quadrada

en: statistics
pt_BR: estatísticas

en: subsongs
pt_BR: subfaixas

en: successor of the original Namco WSG chip, used in later Namco arcade games.
pt_BR: sucessos do chip Namco WSG original, utilizado em fliperamas Namco posteriores.

en: sum: %d
pt_BR: soma: %d

en: supposedly an upgrade from the AY-3-8910, this was present on the Creative Music System (Game Blaster) and SAM Coupé.
pt_BR: supostamente um upgrade do AY-3-8910, esse chip estava presente na placa Creative Music System (Game Blaster) e no computador SAM Coupé.

en: sustain
pt_BR: sustentação

en: swap counters (noise)
pt_BR: trocar contadores (ruído)

en: switch to mobile view
pt_BR: trocar para leiaute otimizado para dispositivos móveis

en: sync
pt_BR: sincron.

en: test
pt_BR: teste

en: text file
pt_BR: arquivo de texto

en: thanks to all contributors/bug reporters!
pt_BR: agradecemos a todos os contribuidores e bug reporters!

en: that's the limit!
pt_BR: esse é o limite!

en: the OPL chip but with drums mode enabled.
pt_BR: o chip OPL mas com modo bateria habilitado.

en: the OPL2 chip but with drums mode enabled.
pt_BR: o chip OPL2 mas com modo bateria habilitado.

en: the OPL3 chip but with drums mode enabled.
pt_BR: o chip OPL3 mas com modo bateria habilitado.

en: the OPL4 but with drums mode turned on.
pt_BR: o chip OPL4 mas com modo bateria habilitado.

en: the Y8950 chip, in drums mode.
pt_BR: o chip Y8950 mas com modo bateria habilitado.

en: the ZX Spectrum only had a basic beeper capable of...
    ...a bunch of thin pulses and tons of other interesting stuff!
    Furnace provides a thin pulse system.
pt_BR: o ZX Spectrum só tinha um beeper básico capaz de...
    ...um monte de pulsos finos e um monte de outras coisas interessantes!
    Furnace provê um sistema de pulsos finos.

en: the biggest multi-system chiptune tracker!
pt_BR: o maior tracker chiptune multi-sistema!

en: the chip used in a computer design created by The 8-Bit Guy.
pt_BR: o chip utilizado em um computador criado pelo The 8-Bit Guy.

en: the most popular portable game console of the era.
pt_BR: o console de games portátil mais popular da sua época.

en: the original program.
pt_BR: para o programa original.

en: the song is over!
pt_BR: a música terminou!

en: there aren't any channels to show.
pt_BR: não há nenhum canal a ser exibido.

en: there were some errors while loading wavetables:
pt_BR: ocorreram erros ao carregar as wavetables:

en: these flags are designed to provide better DefleMask/older Furnace compatibility.
    it is recommended to disable most of these unless you rely on specific quirks.
pt_BR: estas opções são desenvolvidas para prover melhor compatibilidade ao Deflemask ou versões antigas do Furnace.
    é recomendado desabilitar a maior parte delas a não ser que você dependa de peculiaridades específicas.

en: this PCM chip was widely used at Konami arcade boards in 1986-1990.
pt_BR: esse chip PCM foi amplamente utilizado em placas de fliperama da Konami entre 1986 e 1990.

en: this PCM chip was widely used at Konami arcade boards in 1990-1992.
pt_BR: esse chip PCM foi largamente utilizado em placas de fliperama da Konami entre 1990 e 1992.

en: this chip is everywhere! ZX Spectrum, MSX, Amstrad CPC, Intellivision, Vectrex...
    the discovery of envelope bass helped it beat the SN76489 with ease.
pt_BR: esse chip está em todo lugar! ZX Spectrum, MSX, Amstrad CPC, Intellivision, Vectrex...
    a descoberta do baixo com o envelope ajudou ele a ganhar do SN76489 facilmente.

en: this chip is mostly known for being in the Sega Genesis (but it also was on the FM Towns computer).
pt_BR: esse chip é mais conhecido por ter sido utilizado no Sega Mega Drive (mas ele também foi usado no computador FM Towns).

en: this chip is mostly known for being in the Sega Genesis (but it also was on the FM Towns computer).
    this one includes CSM mode control for special effects on Channel 3.
pt_BR: esse chip é mais conhecido por ter sido utilizado no Sega Mega Drive (mas ele também foi usado no computador FM Towns).
    esse inclui controle do modo CSM para efeitos especiais no Canal 3.

en: this chip is mostly known for being in the Sega Genesis (but it also was on the FM Towns computer).
    this one is in Extended Channel mode, which turns the third FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
pt_BR: esse chip é mais conhecido por ter sido utilizado no Sega Mega Drive (mas ele também foi usado no computador FM Towns).
    esse está em modo de Canal Estendido, que transforma o terceiro canal FM em quatro operadores com notas/frequências independentes.

en: this chip is mostly known for being in the Sega Genesis (but it also was on the FM Towns computer).
    this system uses software mixing to provide two sample channels.
pt_BR: esse chip é mais conhecido por ter sido utilizado no Sega Mega Drive (mas ele também foi usado no computador FM Towns).
    esse sistema utiliza mistura de samples em software para prover dois canais de sample.

en: this chip is not supported by the VGM format!
pt_BR: este chip não é suportado pelo formato VGM!

en: this chip is only available in VGM %d.%.2x and higher!
pt_BR: este chip só está disponível no VGM versão %d.%.2x e superior!

en: this chip was used in SNK's Neo Geo arcade board and video game console.
    it's like OPNA but the rhythm channels are ADPCM channels and two FM channels went missing.
pt_BR: esse chip foi usado no Neo Geo, placa de fliperama e console de videogame da SNK.
    é como o OPNA mas os canais de bateria são canais de ADPCM e dois canais de FM foram removidos.

en: this chip was used in SNK's Neo Geo arcade board and video game console.
    it's like OPNA but the rhythm channels are ADPCM channels and two FM channels went missing.
    this one is in Extended Channel mode, which turns the second FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
pt_BR: esse chip foi usado no Neo Geo, placa de fliperama e console de videogame da SNK.
    é como o OPNA mas os canais de bateria são canais de ADPCM e dois canais de FM foram removidos.
    esse está em modo de Canal Estendido, que transforma o segundo canal FM em quatro operadores com notas/frequências independentes.

en: this computer is powered by the SID chip, which had synthesizer features like a filter and ADSR.
pt_BR: este computador possui o chip de som SID, que possui recursos de sintetizador como um filtro e ADSR.

en: this computer is powered by the SID chip, which had synthesizer features like a filter and ADSR.
    this is the newer revision of the chip.
pt_BR: este computador possui o chip de som SID, que possui recursos de sintetizador como um filtro e ADSR.
    essa é uma revisão mais nova do chip.

en: this instrument cannot be previewed because
pt_BR: este instrumento não pode ser previsto pois

en: this is a BRR sample.
    enabling this option will muffle it (only affects non-SNES chips).
pt_BR: esta é uma sample BRR.
    habilitar essa opção irá abafá-la (afeta somente chips além do SNES).

en: this is a system designed for testing purposes.
pt_BR: este é um sistema desenvolvido para propósito de testes.

en: this is a variant of Konami's SCC chip with the last channel's wavetable being independent.
pt_BR: essa é uma variante do chip Konami SCC com a wavetable do último canal sendo independente.

en: this is an instrument bank! select which one to use:
pt_BR: isto é um banco de instrumentos! selecione quais instrumentos carregar:

en: this is an instrument bank! select which ones to load:
pt_BR: isto é um banco de instrumentos! selecione quais instrumentos carregar:

en: this is like SNES' sound chip but without interpolation and the rest of nice bits.
pt_BR: esse é como o chip de som do SNES só que sem interpolação e o resto das coisas legais.

en: this is the only subsong!
pt_BR: essa é a única subfaixa!

en: this is the same thing as SegaPCM, but only exposes 5 of the channels for compatibility with DefleMask.
pt_BR: esse é a mesma coisa que o SegaPCM, mas só expões 5 dos canais para compatibilidade com o DefleMask.

en: this is the wavetable part of the Bubble System, which also had two AY-3-8910s.
pt_BR: essa é a parte wavetable do Bubble System, que também possuía dois AY-3-8910.

en: this one is like PC Speaker but has duty cycles.
pt_BR: esse é parecido com o PC Speaker só que tem ciclos de trabalho.

en: this option exports the song to a text file.
pt_BR: essa opção exporta a música para um arquivo texto.

en: this volume slider only works in compatibility (non-drums) system.
pt_BR: este slider de volume só funciona no sistema de compatibilidade (não-bateria).

en: this was Yamaha's first integrated FM chip.
    it was used in several synthesizers, computers and arcade boards.
pt_BR: esse foi o primeiro chip FM integrado da Yamaha.
    ele foi usado em vários sintetizadores, computadores e placas de fliperama.

en: threaded input processes key presses for note preview on a separate thread (on supported platforms), which reduces latency.
    however, crashes have been reported when threaded input is on. enable this option if that is the case.
pt_BR: entrada em threads processa pressionamentos de tecla para previsão de notas em uma thread separada (em plataformas suportadas), o que reduz o atraso.
    porém, crashes já foram relatados quando a entrada em threads estava ativada. habilite esta opção se isso acontecer.

en: tildearrow's fantasy sound chip. put SID, AY and VERA in a blender, and you get this!
pt_BR: chip de som de fantasia do tildearrow. coloque o SID, AY e VERA num liquidificador, e você obtém isso!

en: tone
pt_BR: tom

en: too many instruments!
pt_BR: há muitos instrumentos!

en: too many samples!
pt_BR: há muitas samples!

en: too many subsongs!
pt_BR: há muitas subfaixas!

en: too many wavetables!
pt_BR: há muitas wavetables!

en: transpose
pt_BR: transpor

en: transpose (note)
pt_BR: transpor (nota)

en: transpose (value)
pt_BR: transpor (valor)

en: triangle
pt_BR: triângulo

en: two square waves (one may be turned into noise). used in the Commodore Plus/4, 16 and 116.
pt_BR: duas ondas quadradas (uma pode ser transformada em ruído). utilizado no Commodore Plus/4, 16 e 116.

en: undo
pt_BR: desfazer

en: use a packed format which saves space when saving songs.
    disable if you need compatibility with older Furnace and/or tools
    which do not support this format.
pt_BR: utilizar um formato empacotado que economiza espaço ao salvar músicas.
    desabilite se você precisa de compatibilidade com versões antigas do Furnace e/ou ferramentas
    que não suportam esse formato.

en: use effect 09xx to select a groove pattern.
pt_BR: use o efeito 09xx para selecionar um padrão de groove.

en: use zlib to compress saved songs.
pt_BR: usar zlib para comprimir músicas salvas.

en: used for playback
pt_BR: utilizados para reprodução

en: used in DefleMask-compatible sample mode (17xx), in where samples are mapped to an octave.
pt_BR: usado no modo de sample compatível com Deflemask (17xx), em que samples são mapeadas a uma oitava.

en: used in audio export
pt_BR: utilizados para exportação de áudio

en: used in some Sega arcade boards (like OutRun), and usually paired with a YM2151.
pt_BR: utilizado em algumas placas de fliperama da Sega (como OutRun), e geralmente pareado com um YM2151 (OPM).

en: used in some arcade boards. Can play back either 4-bit ADPCM, 8-bit PCM or 16-bit PCM.
pt_BR: utilizado em algumas placas de fliperama. Pode tocar ADPCM 4-bit, PCM 8-bit ou PCM 16-bit.

en: used in some of Capcom's arcade boards. surround-like sampled sound with echo.
pt_BR: utilizado em algumas das placas de fliperama da Capcom. som amostrado estilo surround com eco.

en: using decrease modes will not produce any sound at all, unless you know what you are doing.
    it is recommended to use the Gain macro for decrease instead.
pt_BR: utilizar modos de diminuição não irá produzir som nenhum, a não ser que você saiba o que está fazendo.
    é recomendado utilizar a macro de Ganho para diminuição ao invés disso.

en: values down
pt_BR: valores abaixo

en: values down (-16)
pt_BR: valores abaixo (-16)

en: values up
pt_BR: valores acima

en: values up (+16)
pt_BR: valores acima (+16)

en: vgsound_emu (second version, modified version) by cam900
pt_BR: vgsound_emu (segunda versão, modificada) por cam900

en: visualizers
pt_BR: visualizadores

en: volume meter
pt_BR: medidor de volume

en: waiting...
pt_BR: aguardando...

en: waiting...##BLearn
pt_BR: aguardando...##BLearn

en: waveform macro is controlling wave 1!
    this value will be ineffective.
pt_BR: a macro de forma de onda está controlando a onda 1! este valor não será efetivo.

en: wavetable editor
pt_BR: editor de wavetables

en: wavetable longer than 256 samples!
pt_BR: wavetable mais longa que 256 amostras!

en: wavetable synthesizer disabled.
    use the Waveform macro to set the wave for this instrument.
pt_BR: sintetizador de wavetable desabilitado.
    use a macro de Forma de Onda para definir a onda para este instrumento.

en: what are you doing? stop!
pt_BR: o que você tá fazendo? para!

en: when enabled, a one-tick note cut will be inserted between non-legato/non-portamento notes.
    this simulates the behavior of some Amiga/SNES music engines.
    
    ineffective on C64.
pt_BR: quando habilitado, um corte de nota de um tick será inserido entre notas não-legato/não-portamento.
    isso simula o comportamento de alguns motores de música de Amiga e SNES.
    Não tem efeito no C64.

en: when enabled, a portamento effect will reset the channel's macro if used in combination with a note.
pt_BR: quando habilitado, um efeito de portamento irá reiniciar a macro do canal se utilizado em combinação com uma nota.

en: when enabled, a value in the volume column that happens after the volume macro is done will disregard the macro.
pt_BR: quando habilitado, um valor na coluna de volume que aparece depois que a macro de volume termina irá desconsiderar o valor da macro.

en: when enabled, a waveform will be loaded into RAM.
    when disabled, only the offset and length change.
pt_BR: quando habilitado, uma wavetable será carregada em RAM.
    quando desabilitado, somente o deslocamento e comprimento serão alterados.

en: when enabled, arpeggio effect (00xy) position is reset on a new note.
pt_BR: quando habilitado, a posição do efeito de arpejo (00xy) é reiniciada quando uma nova nota é tocada.

en: when enabled, drums will be set to the specified frequencies, ignoring the note.
pt_BR: quando habilitado, os canais de bateria serão definidos para as frequências especificadas, ignorando a nota.

en: when enabled, duty macro will always reset phase, even if its value hasn't changed.
pt_BR: quando habilitado, a macro de ciclo de trabalho sempre irá reiniciar a fase do canal, mesmo que o seu valor não tenha sido alterado.

en: when enabled, loading an instrument will use the stored name (if present).
    otherwise, it will use the file name.
pt_BR: quando habilitado, ao carregar um instrumento será utilizado o nome armazenado, se presente.
    caso contrário, será utilizado o nome do arquivo.

en: when enabled, note off will not reset the channel's slide effect.
pt_BR: quando habilitado, a desativação de nota não irá reiniciar o efeito de slide do canal.

en: when enabled, saving an instrument will store its name.
    this may increase file size.
pt_BR: quando habilitado, ao salvar um instrumento será armazenado o seu nome.
     isso pode aumentar o tamanho do arquivo.

en: when enabled, the pitch macro of an instrument is in frequency/period space.
pt_BR: quando habilitado, a macro de tom de um instrumento é aplicada em domínio de frequência/período.

en: when enabled, the slide effect will not be disabled after it reaches its target.
pt_BR: quando habilitado, o efeito portamento não será desligado após atingir sua nota alvo.

en: when enabled, vibrato phase/position will not be reset on a new note.
pt_BR: quando habilitado, a fase/posição do vibrato não será reiniciada em novas notas.

en: when enabled, volume macros round up when applied
    this prevents volume scaling from causing vol=0, which is silent on some chips
    
    ineffective on logarithmic channels
pt_BR: quando habilitado, macros de volume arredondam para cima ao serem aplicadas
    isso previne que o escalonamento de volume gere um volume igual a 0, que gera silêncio em alguns chips
    
    não tem efeito em canais com volume logarítmico

en: window size: %.1fms
pt_BR: tamanho da janela: %.1fms

en: with AY8930 fixes by Eulous, cam900 and Grauw
pt_BR: com melhorias de AY8930 por Eulous, cam900 e Grauw

en: with the .dmf file format, it is NOT
pt_BR: com o formato de arquivo .dmf, ele NÃO é

en: yeah, it's a bug. write a bug report in the GitHub page and tell me how did you get here.
pt_BR: é, isso é um bug. abra um bug report na página do GitHub e diga-nos como você chegou aqui.

en: yet another PCM chip from Irem. like Amiga, but less pitch resolution and no sample loop.
pt_BR: mais um chip PCM da Irem. similar ao Amiga, mas com menos resolução de tom e sem repetição de samples.

en: ymfm by Aaron Giles
pt_BR: ymfm por Aaron Giles

en: you have been arrested for trying to engage with a disabled combo box.
pt_BR: você foi preso por tentar interagir com uma caixa de combinação desabilitada.

en: you have loaded a backup!
    if you need to, please save it somewhere.
    
    DO NOT RELY ON THE BACKUP SYSTEM FOR AUTO-SAVE!
    Furnace will not save backups of backups.
pt_BR: você carregou um backup!
    se você precisar, por favor salve-o em algum lugar.
    
    NÃO CONFIE NO SISTEMA DE BACKUP PARA SALVAMENTO AUTOMÁTICO!
    O Furnace não irá realizar backups de backups.

en: you may need to restart Furnace for this setting to take effect.
pt_BR: você pode ter que reiniciar o Furnace para essa configuração fazer efeito.

en: you're being silly, aren't you? that's enough.
pt_BR: você tá de brincadeira, né? isso é mais do que suficiente.

en: your instrument is in peril!! be careful...
pt_BR: seu instrumento está em perigo! cuidado...

en: zlib by Jean-loup Gailly
pt_BR: zlib por Jean-loup Gailly

en: | Order %.2X/%.2X
pt_BR: | Ordem %.2X/%.2X

en: | Order %d/%d
pt_BR: | Ordem %d/%d

en: | Row %.2X/%.2X
pt_BR: | Linha %.2X/%.2X

en: | Row %d/%d
pt_BR: | Linha %d/%d

en: | Speed %d
pt_BR: | Velocidade %d

en: | Speed %d:%d
pt_BR: | Velocidade %d:%d

en: | modified
pt_BR: | modificado
